TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Státní svátek - fórum

Kategorie: Pracovní právo / Mzdy

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

Práce ve svátek

tillina, 02.08.2013 09:52:29

Dobrý den,prosím o radu, když pracovník odpracoval svátek o víkendu, náleží mu i příplatek za práci o víkendu + příplatek za svátek? Náhradní volno nedáváme. Děkuji za odpověď

Re: Práce ve svátek

Vladimíra Nováková, 05.08.2013 14:45:57

Dobrý den,
ano, pokud pracovník pracoval o víkendu a současně se jednalo o svátek, má nárok na oba příplatky - za víkend i za svátek.

práce o víkendu a svátcích

marisa, 01.05.2013 18:38:58

Dobrý den
rok a půl pracuji u jednoho sportovního zařízení. Smlouvu mám na 40h. týdně případně dle potřeb A týmu. Peru dresy.
Ve většině případech pracuji i o víkendech bud sobota nebo neděle a i svátky. Letos jsem se ozvala, že bych chtěla za svátky náhr. volno, že dělám zadarmo, to prošlo, ale víkendy neprošly, prý se s tím počítá, že budu mít někdy méně hodin, takže to nahrazuji víkendem. Příplatky za tyto dny o víkendu ani ve svátek jsem za tu dobu nikdy nedostala. Je to v pořádku? děkuji za odpověď

práce ve svátek

Anička, 01.02.2013 19:59:00

Dobrý den,

pracovala jsem 1.ledna 2013 což je svátek, náhradní volno jsem za tento den nedostala a ani nedostanu, jak to mám dostat zaplaceno?
Pracuji v rovnoměrně rozvržené pracovní době.
Děkuji Anička.

Re: práce ve svátek

Vladimíra Nováková, 03.02.2013 20:25:06

Dobrý den, Aničko,
pokud jste pracovala ve svátek a nedostanete náhradní volno, máte nárok na proplacení mzdy za odpracovaný den + příplatek za práci ve svátek ve výši 100%. Zjednodušeně řečeno tedy tento odpracovaný den dostanete zaplacený 2x.

Re:státní svátek

Bohuslav Licek, 29.06.2012 14:55:51

Dobrý den chci se zeptat jestli musím jít do práce ve státní svátek nebo je to protizákoné mě nutit proti mojí vůli když odmítnu nastoupit??Děkuji

Re:státní svátek

ivzez , 30.06.2012 00:19:58

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Naplánuje-li Vám na den státního svátku pracovní směnu, jste povinen ji odpracovat.

Dovolena ve stabi svatek

Daniel Martinek, 10.03.2011 08:32:32

Dobry den,

pracujem v CR uz treti rok nie sopm si isty ci moj zamestnavatel postupuje dla zakonniku prace. Pracuejm pre zahranicnu firmu kde je nepretrzita prevedzka cize denne, ranne, nocne , poobedne sichty. Moja otazka znie ak mam dovolenku v statny sviatok tym padom sa mi den dovolenky odcita no ale je to statny sviatok , cize je zamestnavatel povinny mi priplatok za statny sviatok zaplatit ale proste len som si vybral dovolenku a to je vsetko ? lebo v pripade ak pracuejm cez statny sviatok tak dostanem bud den volna navyse alebo peniaze za statny sviatok .

S pozdravom

Daniel M

Vánoční svátky

Elenna, 13.01.2010 13:33:50

Dobrý den,
chci se zeptat, jak je to s proplácením svátků 24.,25.,26.12 ve směnném provozu. Pracuji v hotelu jako recepční, za měsíc prosinec 2009 jsem měla odpracováno pouze 136 hodin + 2 dny dvolené. Ve dnech 24.,25.,26.,27.,31.12, byl hotel zavřený a mě tímto unikla směna za 24.,25.,31.12. Pobírám hodinovou mzdu a svátky ani náhrada ušlé mzdy mi nebyla proplacena.
Chci se proti tomu ohradit, ale ráda bych věděla zda jsem v právu.
Děkuji za odpověď.

Re: Vánoční svátky

Karel Dlouhý, 13.01.2010 18:27:07

Ano, podle zákoníku práce máte nárok na náhradu ušlé mzdy za směny, které odpadly v důsledu svátku.

Re: Vánoční svátky

Daniel Martinek, 10.03.2011 13:16:34

A v pripade ak si vyberiem dovolenku a mam pracovat ?

Proplácení svátků

Helena Flídrová, 30.06.2009 18:26:46

Dobrý den, pracuji na 8.hod.směnu.Jednou za měsíc pracuji v sobotu a v neděli. V pátek a v pondělí mám volno za tyto dny. Když mi na státní svátek odpadne směna z důvodu snížení počtů pracovniků, musím si hodiny za svátek odpracovat v sobotu. Z důvodu, že mám pracovní týden od pondělí do neděle. Je to tak správně. Děkuji za odpověď. Flídrová

FPD

Hana Walweelová, 19.01.2009 11:58:14

Dobrý den,
máme pr. sml. s úvazkem 40 hod./týdně a s měsíční /ne hodinouvou/ mzdou. Pracujeme na 12ti hod. směny..krátký a dlouhý týden. Zaměstnavatel nám tvrdí, že tím že nejsme denně v práci máme nepravidelnou pracovní dobu na kterou se vztahují jiné předpisy než na pravidelnou. Projevuje se to zejm. v měsících, ve kterých se vyskytují st. svátky. FPD nám navýší o svátky. Přípl. za svátek a za práci ve svátek pak proplatí pouze tomu, kdo pracuje nad rámec prodl. FPD.
Dám příklad: V prosinci 2008 byl FPD 160 hod.+ 24 hod.za svátek. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 /160+20/ hodin. Pouze ten kdo odpracoval 184 hod a navíc i svátek, dostal svátek proplacený. Kdo pracoval ve svátek a neměl odpr. 184 hod., měl svátek placený jako jakýkoliv jiný den. A ten kdo neodpracoval celých 184 hodin, tomu zaměstnavatel zkrátil mzdu o počet hodin které chyběly do navýšeného FPD..tedy 184hodin.
Prosím Vás tímto o vyjádření, zda je tento postup v souladu se ZP, popř. jaký postup je správný.

Re: FPD

Karel Dlouhý, 19.01.2009 19:11:09

Dobrý den,
soouhlasím s tím, že v prosinci 2008 byl FPD 184 hod. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 hodin - tak měl mít stanoven harmonogram směn, aby tuto možnost měl.
Ale to další v pořádku není. Ten, komu vyšla směna na svátek, má nárok na příplatek za práci ve svátek. Pokud se v den svátku snížil provoz a někomu kvůli tomu směna odpadla, má nárok na náhradu mzdy (tedy se to bere jako odpracované). Pokud někomu připadl svátek na den volna mezi směnami, nemá nárok na nic.

FPD

Hana Walweelová, 19.01.2009 11:57:29

Dobrý den,
máme pr. sml. s úvazkem 40 hod./týdně a s měsíční /ne hodinouvou/ mzdou. Pracujeme na 12ti hod. směny..krátký a dlouhý týden. Zaměstnavatel nám tvrdí, že tím že nejsme denně v práci máme nepravidelnou pracovní dobu na kterou se vztahují jiné předpisy než na pravidelnou. Projevuje se to zejm. v měsících, ve kterých se vyskytují st. svátky. FPD nám navýší o svátky. Přípl. za svátek a za práci ve svátek pak proplatí pouze tomu, kdo pracuje nad rámec prodl. FPD.
Dám příklad: V prosinci 2008 byl FPD 160 hod.+ 24 hod.za svátek. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 /160+20/ hodin. Pouze ten kdo odpracoval 184 hod a navíc i svátek, dostal svátek proplacený. Kdo pracoval ve svátek a neměl odpr. 184 hod., měl svátek placený jako jakýkoliv jiný den. A ten kdo neodpracoval celých 184 hodin, tomu zaměstnavatel zkrátil mzdu o počet hodin které chyběly do navýšeného FPD..tedy 184hodin.
Prosím Vás tímto o vyjádření, zda je tento postup v souladu se ZP, popř. jaký postup je správný.

Re: FPD

Karel Dlouhý, 19.01.2009 19:11:34

Dobrý den,
soouhlasím s tím, že v prosinci 2008 byl FPD 184 hod. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 hodin - tak měl mít stanoven harmonogram směn, aby tuto možnost měl.
Ale to další v pořádku není. Ten, komu vyšla směna na svátek, má nárok na příplatek za práci ve svátek. Pokud se v den svátku snížil provoz a někomu kvůli tomu směna odpadla, má nárok na náhradu mzdy (tedy se to bere jako odpracované). Pokud někomu připadl svátek na den volna mezi směnami, nemá nárok na nic.

proplacení svátků

Barbara Benešová, 15.01.2009 23:44:47

Dobrý den,
mám dotaz ohledně proplacení svátků. Kamarádka v prosinci odpracovala 160 hodin a to so, ne, po, čt, pá. Účetní jí řekla, že pokud chce proplatit svátky, tak by musela ještě mít odděláno dalších 24 hodin, což se nám zdá jako úplný nesmysl. Ostatně celkově proplácení svátků má velice zvláštní. Chceme se tedy zeptat jak odpracovat 160 hodin a zároveň mít zaplacené svátky. Děkuji Benešová

Re: proplacení svátků

Karel Dlouhý, 16.01.2009 18:00:09

Dobrý den, v prosinci by mělo být odpracováno 23 směn (pokud pracovník má 8 hodinové směny, tak 184 hodin). Tak by měl být i zpracován harmonogram směn.
Může se stát, že někomu v důsledku svátku (24., 25. a 26. prosince) odpadne směna - v tom případě má za odpadlou směnu nárok na náhradu mzdy (resp. se jeho měsíční mzda nekrátí).

Podle zák. práce je ovšem stanoven počet hodin týdně (40), nikoliv měsíčně.

"Chceme se tedy zeptat jak odpracovat 160 hodin a zároveň mít zaplacené svátky." např. být zaměstnána v kanceláři ve firmě, kde se pracuje na 1 směnu od pondělí do pátku - tam v prosinci odpracovali 160 hodin za měsíční mzdu.

svátek

Lenka Splídková, 14.01.2009 12:17:49

Dobrý den, ráda bych se zeptala na mzdu. Kolegyně je placená měsíčním tarifem. Účetní nám sdělila, že pokud je placená měsíčním tarifem, nemá práco na zaplacení stáního svátku ( nepracovala o svátku ). Př. v měsíci prosinci jí byl strhnut měsíční tarif kvůli málo odpracovných dní a ani svátek nebyl zaplacen. Je to podle zákoníku možné?
Děkuji

Re: svátek

Karel Dlouhý, 14.01.2009 20:43:20

Dobrý den, zákoník práce stanoví:
§115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Tedy nějaké srážky jsou neoprávněné.

velikonoční neděle

gita drinková, 01.01.2009 20:28:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je velikonoční neděle statní svátek placený zaměstnavatelem?

Re: velikonoční neděle

Mgr. Oldřich Topka, 07.01.2009 13:50:53

Velikonoční neděle není státem uznaný svátek.

Pracovní doba

Miroslav Kněžour, 01.01.2009 18:43:31

Dobrý den,pracuji v zemědělství, 4 dny pracuji a potom 2 dny volna.Když mi chybí hodiny musím si je nadělat,nebo si na volný den(i svátek) vzít dovolenou.Hodiny nám počítají podle normální 8 hodinové pracovní doby.Připadající svátek na volný den nemáme placený.Děkuji Kněžour Mir.

Re: Pracovní doba

Karel Dlouhý, 02.01.2009 19:42:07

Dobrý den, z dotazu není zřejmé, jaká je délka pracovní směny.
Harmonogram směn by měl být takový, abyste za určité období měl naplánovanou zákonnou délku pracovní doby (40 hodin týdně, pokud nejde o dvousměnný, třísměnný nebo nepřetržitý provoz).

V den svátku nelze čerpat dovolenou.

"Připadající svátek na volný den nemáme placený"
To je v pořádku, pokud v harmonogramu směn Vám připadne volno na den svátku, tak Vám v důsledku svátku směna neodpadla.

Fond pracovní doby - svátek

Jan Dvořák, 31.10.2008 11:04:14

Dobrý den,
pracuji ve 12 hod. směnném provozu denní/noční včetně svátků. Zaměstnavatel vypočítává fond pracovní doby z dní pracovních + svátky. Lze to takto počítat?? Příklad: V prosinci 2008 je 20 pracovních dní, čili fond by měl být 20 x 7,5 hodin(úvazek dle smlouvy), ale zaměstnavatel počítá fond z 23 dní(20+3svátek) 23 x 7,5, ikdyž nikdo nedělá všechny svátky. Předem děkuji za odpověď.

Re: Fond pracovní doby - svátek

Karel Dlouhý, 31.10.2008 19:25:15

Domnívám se (i podle zveřejňovaných výkladů na toto téma), že postup zaměstnavatele je správný, je tedy třeba odpracovat 23 směn (x 7,5 hod.).
ZP stanoví: §115 (3) "Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku."
Toto se v praxi uplatní např. v jednosměnných provozech, kde se pracuje od pondělí do pátku, takže ti za 24.-26. 12. dostanou náhradu mzdy (tedy za každý den 1/23 měsíční mzdy).
Může se to uplatnit i ve směnném provozu, pokud v den svátku bude provoz omezen - tzn. harmopnogram směn je vytvořen bez ohledu na svátek a těm, kterým kvůli svátku směna odpadne, přísluší náhrada mzdy.

Re: Fond pracovní doby - svátek

gita drinková, 01.01.2009 19:38:42

Toto řešení je ale spravedlivé pouze pro pracovníky v jednosměnném provozu - ve fondu pracovní doby mají 20 pracovních dnů a 3 svátky/ které nepracují/ a zaměstnavatel svátky proplatí náhradou mzdy. Pro pracovníky ve směnném provozu to ale znamená,že pokud pracují ve svátek,mají nárok na 100% příplatek za svátek/pokud je dohoda se zaměstnavatelem/ nebo náhradní volno za tento den,ale pokud nepracují ve svátek, musí odpracovat všech 23 dnů fondu pracovní doby,jinak jim chybí odpracované hodiny.Navíc v nepravidelném směnném provozu nelze určit "obvyklý pracovní den", jak je uvedeno v § 115. Jde o diskriminaci směnných pracovníků, nebo špatný výklad tohoto paragrafu?..

statni svatek v den pracovniho klidu

jana pilna, 09.07.2008 23:16:34

Dorby den,
jelikoz se mi stale nedari zjistit odbornou informaci ohledne meho dotazu STATNI SVATEK V DEN PRACOVNIHO KLIDU, obracim se na Vas. Pracuji v oblasti ubytovacich sluzeb-hotelova recepcni, 8h pracovni doba nepravidelna-trismenny provoz.Tento rok 5 a 6.7.2008 {So,Ne} jsme odpracovala bezne 2pracvni sluzby odpoledni {14:30-23:00}, muj zamestnavatel mi vsak uprel jakoukoliv nahradu za tyto statni svatky. Jedna spravne? Opravdu nemam narok na zadnou kompenzaci? Pokud mi nalezi nejaka nahrada, tak jaka a jakym zpusobem se mohu u zamestnavatele branit. Dekuji mnohokrat za Vasi pomoc a radu.Jana

Re: statni svatek v den pracovniho klidu

Mgr. Oldřich Topka, 21.07.2008 12:21:05

Dobrý den, příplatky se sbíhají. V tomto případě by tedy měla být vyplacena jak náhrada za práci ve svátek, tak za práci o víkendu. Můžete podat podnět na inspektorát práce. Ale dlužnou částku za Vás vymáhat nebudou, to by jste se musela obrátit na soud.

STÁTNÍ SVÁTEK

veronika zikmundová, 04.07.2008 22:46:46

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně státního svátku,nastoupila jsem do práce a na kolegyně z druhé šichty nyní vyšel svátek 05.07.08 a vedoucí jim nahlásila že bude zavřeno,ale že si to musí nadělat v jiný den protože by jim to chybělo potom v hodinách na konci měsíce.Můžete prosím poradit zda se to musí nadělávat?Počítám že pokud si to budou nadělávat tak jim to bude počítat jako všední den a né 100%.Děkuji

Re: STÁTNÍ SVÁTEK

Mgr. Oldřich Topka, 09.07.2008 13:42:04

Dobrý den, státní svátek je dnem odpočinku. Jestli připadne na den práce, pak je to den volný s náhradou mzdy. Hodiny za den svátku se pak většinou normálně zahrnou do odpracované doby. Proč je nutí k tomu, aby si napracovali svátek, to není jasné. Zákonu to neodpovídá.

Státní svátek

Allena M., 13.01.2008 17:11:56

Mám 40ti hod. pracovní dobu týdně s platem 8500 Kč,
mám nárok na proplácení svátků?Zaměstnavatel mi je to-tiš neproplácí,s odůvodněním,že je neodpracuji a nemám na ně nárok.

Re: Státní svátek

Mgr. Oldřich Topka, 14.01.2008 15:33:20

Dobrý den, za státání svátek, který připadl na pracovní den Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Jestliže Vám zaměstnavatel odmítá proplatit svátek, tak jedná v rozporu se zákoníkem práce a šidí Vás. Podejte podnět na Oblastní inspektorát práce.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »