TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Vystěhování nájemníka - fórum

Kategorie: Občanské právo / Nemovitosti

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

co s nájemníky?

monika novotná, 23.06.2011 12:57:50

dobrý den,koupila jsem nyní druhou polovinu domu,jež jsem byla 7 let spoluvlastnicí.v domě jsou dva byty-toto ovšem není nijak rozděleno ve smlouvě(na katastru)-pouze společné vlastnictví celého domu.bývalý majitel užíval jeden byt a já druhý po vzájemné domluvě-pouze ústní.tento byt pronajal podnájemníkům,bez mého souhlasu-asi před 10-ti měsíci.platili mu nájem i služby,ale já nesouhlasila s tím,aby tady bydleli.nikdy jsem to bohužel nenapsala ,pouze ústní sdělení.nyní prodal svou polovinu mi-jsem tudíž výlučnou vlastnicí celé nemovitosti(pozemek okolo a pod domem patřil vždy jen mi) a nájemní smlouva,kterou mají stávajíci nájemníci v tom bytě dle mého je neplatná(je na ni podpis pouze jednoho ze spolumajitelů nemovitosti-navíc bývalého) i když ji mají uzavřenu do 31.8.2011.jakým způsobem se dají vystěhovat co nejdříve?děkuji za radu.

Re: co s nájemníky?

Karel Dlouhý, 24.06.2011 16:26:45

Myslím, že můžete být ráda, že to mají do 31. 8. 2011.
Těžko by se Vám to asi povedlo nějak jinak dříve.

nájemník ve vazbě

Jan Tomášek, 03.05.2010 14:19:27

Obrátil se na mně soused, který nemá internet, zda bych se mohl dotázat na následující.
Má podnájemníka ubytovaného v zem. usedlosti. Tento nájemník obdržel exekuční rozhodnutí, ale než k exekuci došlo, byl podnájemník uvězněn v nápravném zařízení. Byt je uzavřen, je zde vyvěšen doklad exekutora o tom, že se nesmí hýbat a jinak zacházet se zde uloženými věcmi a nábytkem podnájemníka.Nikde ovšem není nic zapečetěno. Již druhý měsíc je tímto rozhodnutím znesnadněn přístup majitele domu do bytu za účelem opravy v koupelně (voda). Ptá se tedy proto, zda je možné odstěhovat věci podnájemníka, kterému již před několika měsíci dal výpověď, do jiných prostor, nebo k příbuzným podnájemníka a mít možnost tak byt využívat a provést zmíněnou opravu. Nebo prosí o informaci, jak postupovat dále. Děkuji za souseda předem. Jan Tomášek

přibližná platba za soud?

Iveta stastkova, 05.10.2009 17:39:06

jsem majitelkou darované nemovitosti,bez věcného břemene.Bohuzel v domku bydli nájemník,ktery se měl odstěhovat do své zděděné nemovitosti,kterou ale mezitím prodal a vystěhovat se odmítá,odmítá také placení nájmu a jen se mi vysmívá.Bohužel mě čeká strastiplná soudní cesta,ale nikdo mi konkrétně neumí říci přibližnou sumu,kterou za řízení u soudu zaplatím.Máte někdo již zkušennosti??Nebo radu jak postupovat dále???děkuji.

Práva najemníku

Lenka Havlínová, 03.09.2009 10:27:18

Dobrý den! Užíváme obecní byt, V domě kde bydlí 8 bytu, nám spoustu let topil topíč! Městský uřad chce toho topiče vyměnit, i když s tím nesouhlasíme. Napsali jsme a podepsali všichni nájemníci, že s tím nesouhlasíme! Městský uřad nám zdělil, že s tím nic nenaděláme a oni mají právo určit svého topiče! Já si myslím že je to trochu šikana! Existuje nějaký zákon, abychom se mohli bránit? Děkuji za odpověď

Re: Práva najemníku

Roman M., 04.09.2009 06:19:16

Dobrý den!

Městský úřad má pravdu, oni zabezpečují vytápění bytů. Představa že im budete uřčovat kterého zaměstnance mají kam poslat je úchylná. Vy jste si objednali službu a máte ji mít. Fakt že jste si oblíbili nějakého zaměstnance je irelevantní. Když to posunu ad absurdum tak ten chlapík nemůže kvůli vám dát výpověď.
To je nevolnictví jenž bylo zrušeno.

Vystěhování nájemníka

Michal Tomášek, 29.03.2009 23:44:47

Dobrý den,

10 let jsem žil s bývalou přítelkyní v mém bytě.Před nějakou dobou jsme se rozešli. Uzavřel jsem sní smlouvu o podnájmu. Bohužel nejsou plněny podmínky ze strany nájemce "placení nájemného" již 6 měsícu. Jaké mám možnosti na vystěhování?Bude mít nárok na náhradní bydlení?
Předem děkuji za odpověď

Vystehovani najemnika

Karel Zelenka, 09.03.2009 12:07:19

Dobry den
Pronajimame byt zahranicnimu najemnikovi.Pred tremi mesici napsal ze se bude stehovat do sveho k 31.3.2009(bohuzel nikoliv pisemne pouze emailem).Ackoliv mame ve smlouve zakotveno ze vyrovnani(zalohy za sluzby a elektrinu)a vraceni zalohy(vraci se pri predani bytu podle jeho stavu) bude provedeno az dostanem prislusne podklady (faktury..jiz jsme prislusne firmy kontaktovali ale delaji to jednou za rok),neustale pozaduje toto vyuctovani a odmita platit najem(zatim jen jeden).Tvrdi ze ma preplatek za rok jeden cely najem takze v byte zustane i dalsi mesic po ukonceni smlouvy.My uz ho tam jako najemika nechceme neustale porusuje najemni smlouvu(soustavne prodleni plateb, samovolne snizeni plateb atd.).Samozrejme chapu ma pravo na vyuctovani ale ja si ho nemuzu prece vymyslet.Jeho jednani se nam krajne nelibi ale proste vymenit zamky a vystehovat ho asi jen tak nemuzem.Poradte prosim co nejlepe delat v takovemto pripade?Pomuze trestni oznameni a mame na nej pravo?Dekuji KZ

žaloba na vyklizení nebo pomůže Policie?

Blanka Kubešová, 02.03.2009 11:04:20

Dobrý den,před časem jsem směnila nemovitost (byt za byt), obojí v OV. Původní majitelka (mnou nybyté nemovitosti)byla zavázána dle smluvních podmínek, odstěhovat se (předat si vzájemně nemovitosti))a zároveň si přehlásit trvalé bydliště do doby uvedené ve smlouvě. Z mé strany byly všechny podmínky řádně a včas dodrženy,opakovaně jsem upozorňovala na blížící se termín pro předání, ale protistrana se k tomu nemá a stále se snaží vše neúměrně prodlužovat. Z mé strany řeším mnoho komplikací, dojíždění za prac. povin. děnně 2x 150 km, problémy se školkou pro syna, atd... Nemohu ani nemovitost zastavit bance, neb se do ní nemohu dostat...Jáké zákonné možnosti mám, abych paní z bytu dostala a byl mi předán?
Děkuji za odpověď
Kubešová

Ukončení nájmu

Zdeňka Valášková, 24.10.2008 07:48:26

Dobrý den,
koupila jsem byt s nájemnicí, které byl s přivolením soudu ukončen nájem ke konci srpna. Náhradní ubytování jsme jí sehnali. Bohužel však jí tuto nabídku nemůžeme předat. V místě bydliště se již více jak dva měsíce nezdržuje, telefonní číslo je zrušené a převzetí doporučeného dopisu je nepravděpodobné.
Je možné zažádat o exekuci (která je součástí soudního rozhodnutí, pokud nájemnice odmítne adekvátní náhradu)?
Děkuji!

Re: Ukončení nájmu

Mgr. Oldřich Topka, 30.10.2008 15:44:54

Dobrý den, o výkon rozhodnutí žádat lze. Pokud nebude zjištěn pobyt nájemnice, bude jí v soudním řízení ustanoven opatrovník, který bude dohlížet nad dodržováním jejích práv. Soud pak rozhodne o vyklizení nemovitosti i bez jejího vědomí a přítomnosti. Ovšem náklady spojené s vyklizením a za uskladněním jejích věcí budete muset hradit Vy. Tyto náklady (stejně tak jako dlužné nájemné) pak sice můžete vymáhat po bývalé nájemnici, ale vzhledem k tomu, že je nájemnice neznámého pobytu, to bude velmi obtížné.
Na druhé straně pro Vás bude přínosem, že budete mít k dispozici vyklizený byt, se kterým můžete nakládat podle svého.

Věčně nespokojený nájemník

Marek Tauvinkl, 09.10.2008 17:51:41

Dobrý den
Mám v domě nájemníka který si neustále stěžuje především že je mu zima. Má samostatný plynový kotel s termostatem který slouží k ohřevu vody a vytápění. Za posledních 14 dnů jsem 3x zajišťoval servisního technika který ani jednou nezjistil závadu ale i přesto jsem jsem jej přemluvil k vyčištění kotle a výměně termostatu. Nájemník stále tvrdí že je mu zima. V bytě neklesá teplota pod 24 stupňů ale většinou je tam tak 26 i 27. Co mohu s takovým nájemníkem dělat? různě vyhrožuje apod. díky za pomoc.
MT

Re: Věčně nespokojený nájemník

Mgr. Oldřich Topka, 14.10.2008 10:14:03

Dobrý den, jestliže tvrdí, že mu nezajišťujete plný a nerušený výkon nájemních práv, pak ať si podá žalobu a prokáže to. Podle toho, co uvádíte, se mu to podaří těžko.

Dluh na najemnem

eva ferreira, 03.10.2008 11:27:54

Dobry den,

jsem majitelkou bytu, ktery jsem pronajala najemnici, mame spolu radne uzavrenou smlouvu. Poskytla jsem ji v tomto byte i trvale bydliste. Mam od ni take podepsany a notarsky overeny papir, ze dluhy na tomto byte zpusobyla ona a jsou jeji. Bez meho vedomi se odstehovala ( udajne do Anglie za rodinou). Musela jsem byt nechat nasilne otevrit. Byt byl poskozeny, na najemnem a energiich jsou obrovske dluhy dluhy, ktere ted musim platit ja. Muzu na ni podat trestni oznameni ci zalobu ? A v kterem miste ? Dala jsem navrh na zruseni jejiho trvaleho bydliste a ja sama bydlim v zahranici.

Dekuji za pripadne rady

Eva

Re: Dluh na najemnem

Mgr. Oldřich Topka, 08.10.2008 12:54:19

Dobrý den, za dluhy se trestní oznámení nepodává. Ovšem peníze vymáhat můžete. Upřímně řečeno to však nebude snadné s ohledem na to, že neznáte pobyt dlužníka (který je navíc v zahraničí). Může jí být sice ustanoven opatrovník pro řízení, vydán rozsudek, který dokonce může nabýt právní moc, aniž se o tom dozví, ale pokud není k zastižení, pak ani případná exekuce nebude účinná, neví-li exekutor, kde má hledat dlužníka a jeho majetek. Kromě toho jeho pravomoci do zahraničí nesahají.
Exekuce tak sice může být zahájena, poběží a na dlužníka může nastoupit exekutor, jestliže se někdy vrátí do ČR, ale jak dlouho potrvá, nelze vůbec odhadnout.
Vymáhat by se dalo i v zahraničí, ale to je také poměrně komplikovaná cesta.

Nájemní smlouva

Vlastimil Kašík, 25.09.2008 10:53:41

Dobrý den,mám dotaz ohledně náj.smlouvy nebytového prostoru.Pronajímatelé mně před dvěma lety předložili náj.smlouvu která doposud normálně fungovala.Ted mně majitélé odpojili od vody-podal jsem na ně trestní oznámení,že hrubě porušují dotyčnou smlouvu a dal jim písemně vše vědět,upozornil je,že tím mně vzniká každým dnem škoda.Nic se nestalo jen mně napsal jejich právní zástupce Výzvu k vyklizení.Důvod uvadí-smlouva neobsahuje esenciální náležitosti§3 zákonač.116/1990 Sb.,ve znění pozdějších předpisů-tímpádem je prý tato smlouva(kterou si sepsali a sami mně předložili majitelé)Absolutně Neplatnou!mám jí do mněsíce vyklidit!Stálo mně vybavení a zkolaudovaní provozovny velké náklady,smlouva by měla platit ještě dalších 13let.děkuji za odpověd nebo nástin postupu.

Re: Nájemní smlouva

Mgr. Oldřich Topka, 08.10.2008 12:47:45

Tento dotaz v obdobném znění jste vložil opakovaně, v rozporu s pravidly. Odpověď na něj jste již dostal, takže si ji najděte.

vystehovani neplaticich podnajemniku

Eva Martinkova, 18.09.2008 23:30:19

Dobry den,chtela bych poradit,pronajala jsem svuj byt,najemnici vsak uz 3 mesice neplati najem,smlouva vyprsela a najemnici porusili smlouvu v nekolika bodech,cimz smlouva tak jako tak zanikla,ale oni se nechteji vystehovat!Podala jsem tr.oznameni,ale vypada to,ze neplatici maji vetsi pravo na bydleni nez ja!Prosim vas,jak mam postupovat?Mohu vylomit dvere a za dohledu polisty je vystehovat na ulici?Pokud by to bylo proti zakonu,jak bych mohla byt potrestana?Jsem uz zoufala!Ve smlouve je napsane, ze pokud porusi smlouvu, musi se vystehovat do posledniho dne placeneho mesice (brezen).Soudni liceni by mohlo trvat mesice a ja nemohu bydlet u sve matky. Predem dekuji za odpoved.

Re: vystehovani neplaticich podnajemniku

Mgr. Oldřich Topka, 23.09.2008 15:26:16

Dobrý den, trestní oznámení k vyklizení vůbec nevede, to je špatná představa. Stejně tak je nesprávné vniknout do bytu násilím a "vyházet" jim věci. Nejprve musíte podat žalobu o vyklizení nemovitosti, protože ji užívají bez právního důvodu (smlouva vypršela), a když nesplní povinnost vystěhovat se podle rozhodnutí soudu, pak teprve je možné požádat o výkon rozhodnutí a byt bude za asistence policie otevřen a vyklizen i proti vůli ex-nájemců, a to zcela legálně.

podmínky vystěhování

Kamila Petráková, 18.09.2008 11:33:09

Dobrý den
v domě o 12 byt. jednotek zůstal neodkoupený jeden byt, jako sdružení jsme tento byt odkoupili. Zajímalo by mě jakou máme možnostzbavit se nájemníků v tomto bytě, nájemní smlova je na dobu neurčitou a nájem platí v pořádku a včas.

Re: podmínky vystěhování

Mgr. Oldřich Topka, 23.09.2008 15:22:19

Dobrý den, pronajímatelem bytu je SVJ, tudíž by jste měli znát práva a povinnosti pronajímatele vyplývající z ustanovení o nájmu v §685 a násl. občanského zákoníku. V §711 a 711a jsou uvedeny výpovědní důvody, které jsou jediným právním titulem pro výpověď z nájmu. Musíte se tedy pokusit nalézt takový zákonný důvod, jinak se vystavujete riziku, že nájemce výpověď napadne pro neplatnost a vyhraje.

Vystěhování nájemníka

Bohumil Uhlíř, 25.08.2008 21:03:25

Jak si vyložit znění občanského zákoníku - § 711 odst. 2, písm. b) jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu nebo nedoplnil peněžní prostředky na účtu podle §686a odst. 3;
Jak je možno nájemníka vystěhovat ( po splnění podmínek zákona - lhůta 60 dnů pro podání žaloby na určení neplatnosti výpovědi apod. ) ?
Je nutná účast Policie ČR ?
Je nutno zajistit bytovou náhradu ?

Děkuji.

Uhlíř

Re: Vystěhování nájemníka

Mgr. Oldřich Topka, 26.08.2008 13:58:53

Dobrý den, jednoduše, pokud neplatí více jak 3 měsíce, je možné nájem vypovědět. Při tomto výpovědním důvodu postačí, když pronajímatel zajistí nájemci pouze přístřeší, což je provizorium do doby, než si nájemce opatří řádné ubytování a prostor k uskladnění jeho bytového zařízení a ostatních věcí domácí a osobní potřeby.
Ovšem svévolně ho vystěhovat nemůžete. Pokud se nevystěhuje dobrovolně, musíte nejprve podat žalobu o vystěhování a v krajním případě pak navrhnou výkon rozhodnutí. Pak teprve dojde za asistence policie k nedobrovolnému vystěhování. Jestli nevíte co a jak, jděte do advokátní kanceláře.

Jak se dostat do svého bytu

Jaroslav Toman, 16.09.2008 11:44:51

Dobrý den, potřeboval bych poradit-koupil jsem byt,ve smlouvě nebylo zaznamenáno do jaké doby se mají bývalí majitelé vystěhovat, ale ústní dohoda zněla do dvou měsíců od proplacení kupní ceny bytu. Už to budou tři měsíce a pořád mi nechtějí dát klíče od bytu...Co mám děla, už si nevím rady jak se dostat do vlastního bytu...

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »