TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Daň z prodeje nemovitosti - fórum

Kategorie: Občanské právo / Nemovitosti

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

daň s nabytí nemovitých věcí

Monika Plzáková, 10.11.2014 15:56:54

Dobrý den,
chtěla bych koupit byt jehož cena je 150000Kč.
Jak je to s daní od ledna 2014? Nejsem si jistá jestli jsem výklad daně pochopila správně, ale pokud se nedohodneme s prodávajícím jinak, měl by daň platit prodávající. Nebo je lepší tuto skutečnost uvést ve smlouvě? A pokud nebude ve smlouvě uvedeno, kdo daň zaplatí a prodávající ji neuhradí nebude ji stát žádat po mě? Děkuji za odpověď

Re: daň s nabytí nemovitých věcí

Notářská poradna, 11.11.2014 15:15:04

Poplatníkem daně je ze zákona prodávající a kupující je ručitelem. Proto není třeba to uvádět do smlouvy. Smluvní strany si ovšem mohou ve smlouvě dohodnout, že poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí bude kupující. Pokud budete řešit úhradu kupní ceny přes notářskou úschovu, můžete si sjednat, že notář poukáže prodávajícímu kupní cenu sníženou o daň, kterou poukáže přímo finančnímu úřadu. Tím zcela eliminujete riziko, že by chtěl finanční úřad zaplacení daně po Vás.

Rozdělení peněz u prodeje bytu

Petra Adamcová, 19.08.2013 19:37:48

Dobrý večer. Chýlí se do finální etapy záležitost prodeje bytu, ve kterém bydlela naše maminka v době, kdy žil otec. Dle dědického řízení byt připadl do jejího osobního vlastnctví, bez jakýchkoliv omezení.Nicméně dle zdravotního hlediska jsem musela její pobyt v bytě ukončit a je nyní v Domově důchodců ve městě , kde i já mám trvalý pobyt.Byt jako takový se nyní prodává (peněžní částku v tomto týdnu obdržíme).Její celková výše je 440000,-Kč.
A, Jak , a v jakém poměru a zda musí moje matka peníze rozdělit ???
Přikládám, že není zbavena svéprávnosti
B, Jaké daně budu platit a v jaké výši???

Děkuji za odpověď

prosím zda by mohlo být zaslána Vaše odpověĎ také na můj email:
p.adamcova@atlas.cz

Jake dane musime zaplatit?

Julie Jersova, 28.07.2013 14:21:15

Prosim, poradte mi. V listopadu roku 2012 jsme si koupili stary dum pro bydleni, meli jsme velke plany, ale penize nam dosli a rekonstrukce je jenom na zacatku. Proste jsme to nezvladli, nepredpokladali, ze tato rekonstrukce bude stat o hodne vic penez. Ted chceme dum prodat a koupit jiny. Jake dane musime zaplatit? Jedna znama mi rekla, ze pokud prodam ten dum a koupim jiny za ucelem sveho bydleni, nikoliv za komercnim ucelem, tak nebudu muset platit dan. Je to tak nebo ne? Predem dekuju.

Re: Jake dane musime zaplatit?

Notářské Služby, 29.07.2013 06:39:11

Při prodeji domu se nevyhnete dani z převodu nemovitostí - platí se 4% z prodejní ceny nebo z ceny stanovené znaleckým posudkem - té, která je vyšší. Kdyby to byl případ směnné smlouvy, pak se platí daň jen z jedné ze směňovaných nemovitostí - z té která je dražší. K tomu je tu ještě daň z příjmů fyzických osob a tady je opravdu osvobození, pokud příjmy z prodeje použijete na pokrytí své bytové potřeby do jednoho roku od prodeje nemovitosti.

prodej darovaného pozemku a koupě

Petr , 24.07.2013 14:43:33

Dobrý den, manželka v roce 2011 dostala darem od matky pozemek a nyní ho chce vykoupit obec a udělat stavební pozemky s tím, že nám poté prodá stavební místo. Nejdříve vykoupí pozemky od manželky za m2 3OO,- kč což dělá 530 000,- Kč a poté nám prodá pozemek taky za m2 300,- Kč, ale menší za 271 000,- Kč. Rozdíl je tedy 259 000,- kč, které nám obec vyplatí. Chci se zeptat jaké budeme platit daně a z jaké částky. Boudou to dvě smlouvy a nevím jestli budeme platit daň z převodu z celé částky 530 000,-kč. a zda budeme platit daň ze zisku tedy z příjmu. Dále se chci zeptat, pokud bychom museli platit daň z příjmu zda se dá odečíst pokud začneme stavět a např. postavíme za ty peníze do konce roku 2014 základní desku, studnu, plány atd. Musíme mít znalecký odhad? Děkuji za odpověď

Re: prodej darovaného pozemku a koupě

Notářské Služby, 24.07.2013 15:43:41

Budete platit daň z převodu nemovitostí. Vychází se z ceny kupní nebo ceny zjištěné - té, která je vyšší (daň činí 4%). Budete potřebovat znalecký posudek. Na této dani by šlo ušetřit, kdyby byla možnost to řešit smlouvou směnnou. Protože neuplynulo 5 let od nabytí pozemku, musíte podat i přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Příjmem bude prodejní cena a výdajem bude cena zjištěná znaleckým posudkem ke dni nabytí pozemku darováním. Výdajem je rovněž daň z převodu nemovitostí, případně náklady spojené s prodejem. Daňová úleva při využití prostředků na pokrytí bytových potřeb se týká tuším jen prodeje domů a bytů. Vás se také netýká zvýhodnění u prodeje zděděné nemovitosti -
http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/02/prodej-zdedene-nemovitosti-dane.html
Následné zpětné odkoupení pozemku nijak neovlivní daň z příjmů. Mohlo by ovlivnit daň z převodu nemovitostí, pokud by šlo o smlouvu směnnou.

Prodej pozemku - dědictví

Jana Moravová, 16.05.2013 09:12:42

Dobrý den,
jsem z 1/6 spoluvlastníkem zemědělské půdy.Tuto část jsem zdědila po otci, který zemřel v lednu 2010. Maminka, která vlastní 5/6 pozemku, ho chce prodat. Ode mne potřebuje podpis na kupní smlouvu a peníze si za mou 1/6 ponechá. Jak je to v mém případě s daní z příjmu?

Děkuji za odpoveď

Re: Prodej pozemku - dědictví

Notářské Služby, 16.05.2013 12:30:02

Pokud dědeček nabyl pozemek dříve než v květnu 2008, pak při prodeji zděděného podílu na tomto pozemku budete Vy i Vaše matka osvobozeny od daně z příjmů.
http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/02/prodej-zdedene-nemovitosti-dane.html

prodej nemovitosti a koupě jiné

Daniel Šefranko, 14.05.2013 17:01:54

Dobrý den. Poradíte mi prosím jestli jsem povinen platit nějakou daň (s převodu nemovitosti, s příjmu) když prodávám domeček za 3,5MKč, který mám na hypotéku (zůstatek hypotéky 2,4MKč) a za získané peníze s prodeje (splatím zbytek hypotéky)koupím jiný větší domek za 3,8Mkč (zase na Hypotéku)? V domku který prodávám bydlím a mám trvalé bydlište víc než 5 let? Děkuji za radu.

Re: prodej nemovitosti a koupě jiné

Notářské Služby, 15.05.2013 08:40:56

Daň z příjmu je osvobozena:
a) pokud v nemovitosti měl prodávající bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem
b) přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k této nemovitosti, bytu nebo nebytovému prostoru a jejich prodejem dobu 5 let.
Daň z převodu nemovitosti se platí vždy a činí 4% z prodejní ceny nebo ceny dle znaleckého posudku - té, která je vyšší.

Daň z prodeje.

Petr Novák, 01.05.2013 21:11:15

Platí se daň z prodeje nemovitosti, když jsem v roce 2012 byl obdarován pozemkem a v roce 2013 ho chci prodat?
Předchozí vlastník ho vlastnil více než 10let.
Děkuji za odpověď.

Re: Daň z prodeje.

Notářské Služby, 02.05.2013 08:14:33

Budete platit daň z převodu nemovitostí, jejíž výše činí nyní 4% z ceny nemovitosti, přičemž pro finanční úřad musíte předložit i ocenění pozemku znalcem. Daň se platí z té částky, která je vyšší. To ovšem není všechno. Utržené peníze jsou příjmem podle §10 zákona o dani z příjmů. Situace u darované nemovitosti je podobná, jako když prodáváte zděděnou nemovitost. Výklad najedete v internetové poradně notáře:

Daň z příjmů fyzických osob po prodeji domku získaného dědictvím

Jarmila Menšíková, 26.04.2013 11:20:04

Dobrý den,
můj tatínek - důchodce v srpnu 2011 získal v dědickém řízení rodinný dům po zemřelém synovci a prodal jej v lednu 2012, já jsem jako dcera za něj zaplatila v letošním roce daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % z ceny prodané nemovitosti.Je to tak správně?
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem
J.Menšíková

Re: Daň z příjmů fyzických osob po prodeji domku získaného dědictvím

Notářské Služby, 26.04.2013 12:35:27

Kupní cena je příjmem podle §10 zákona o dani z příjmu. Měla jste však uplatnit i výdaje - t.j. odečíst hodnotu zděděné nemovitosti ke dni nabytí dědictví a náklady spojené s převodem včetně daně z převodu nemovitostí. Podrobně je tato problematika vysvětlena na portálu poradny notáře:

Daň z příjmů fyzických osob po prodeji domku získaného dědictvím

Jarmila Menšíková, 26.04.2013 11:19:46

Dobrý den,
můj tatínek - důchodce v srpnu 2011 získal v dědickém řízení rodinný dům po zemřelém synovci a prodal jej v lednu 2012, já jsem jako dcera za něj zaplatila v letošním roce daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % z ceny prodané nemovitosti.Je to tak správně?
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem
J.Menšíková

Daň z převodu nemovitosti

Francesco Manciny, 25.03.2013 18:31:16

Prodal jsem nemovitost, smlouva byla podepsána 17.12.2012, kupec si podal zápis na katastr 19.12.2012. Na katastru zanesli zápis 3.1.2013. Mám zaplatit da z nemovitosti 3% nebo 4% je rozhodující podání, tedy 3%...? Cítím se být poškozen úřednicí, která to zanesla první pracovní den v roce 2013. A propos, kde najdu nějakou definici-zákon, pro jednání s finančním úřadem. Děkuji

Re: Daň z převodu nemovitosti

Notářské Služby, 25.03.2013 20:50:49

Důležité je datum podání návrhu na vklad - k tomuto datu vznikly právní účinky vkladu. Toto datum se uvádí jako poslední na razítku katastrálního úřadu. Jestli je tam uvedeno 19.12.2012, pak daň z převodu nemovitostí činí 3%.

prodej bytu

Jitka , 24.11.2012 08:02:27

Dobrý den,prosím vás,bydlíme 30 let v družstevním bytě.Ted se budeme stěhovat a byt prodávat.Budeme platit dan z příjmu,pokud převedeme byt do osobního vlastnictví z důvodu snadnějšího prodeje.Děkuji za odpověd.S pozdravem Jitka P.

Daň z prodeje ( příjmu ) fyzických osob

Jiří Kučera, 14.09.2012 14:23:20

Dobrý den v roce 2006 jsem koupil byt v osobním vlastnictví a pro svého otce. V roce 2009 ( když otec zemřel ) jsem byt prodal a zaplatil veškeré poplatky včetně daně z nemovitosti. Teď po 3 letech po mě finanční úřad chce zaplatit daň z příjmu fyzických osob za rok 2009. Prý musím mýt od zaměstnavatele výpis příjmů za rok 2009 + přičíst příjem z bytu a to celé mám zdanit jako příjem za rok 2009. Je to vůbec možné ? Prosím o radu jak postupovat vůbec nevím proč mám něco platit.
Děkuji J.Kučera

Daň z prodeje bytu

Květa Vaníčková, 16.07.2012 22:22:57

Dobrý den, prodala jsem byt a místo něho jsem koupila rodinný domek. Vše v letošním roce. Prosím o informaci v jaké výši a zda jsem povinna hradit daň. Děkuji za odpověď.Květa

Re: Daň z prodeje bytu

jolana sasková, 12.08.2012 09:56:08

Dobrý den mám stejný problém ,dozvěděla jste se něco??Bohužel jsem nenašla odpověd na váš dotaz děkuji za odpověd

daň z prodeje

Hanasir, 22.03.2012 10:02:25

Dobrý den,
před dvěma lety jsem prodala v Praze Modřanech v zahrádkářské kolonii chatku, za kterou jsem zaplatila daň z prodeje. Teď jsem se ale dozvěděla, že pokud jsem v téže roce koupila jinou nemovitost, daň jsem platit nemusela, nebo jen z rozdílu v ceně? A jelikož byna nová nemovitost podstatně dražší, neměla jsem platit nic. Tedy pokud jsem to správně pochopila. Mám šanci na vrácení daně?
Děkuji hanasir

Darovani a nasledny prodej

Petr , 11.03.2012 19:29:55

Dobry den.
Byl mi darovan blizkym pribuznym byt v osobnim vlastnictvi.Rozhodl jsem se ho rekonstruovat a prodat.Vlastnil jsem ho cca 13 mesicu.
Budu muset zaplatit i jinou dan nez z prevodu nemovitosti?Kolik je dan a jak se da zredukovat vyse castky,za kterou bych mel platit?Predem mnohokrat dekuji za odpoved.

Prodej rodinného domu

Hanka, 03.09.2011 12:54:16

Dobrý den.Prodávám rodinný dům osobě,která nemá ke mě žádný rodinný vztah.Kolik procent z ceny domu budu platit jako daň z prodeje nemovitosti. Děkuji za odpověď.

darování nemovitosti sourozencem

Marcela Kvetonova, 01.09.2011 20:51:02

Dobrý den, sestra mi chce dát zahradu se zděnou chatou a chtely bychom tento převod co nejlevněji, proto by nás zajímalo,zda je lepší darovat anebo prodat, abychom platily co nejmenší daně. Můžete nám poradit? Děkuji

Daň z nemovitosti

Blanka Fuková, 20.08.2011 11:47:06

Kolik procent z ceny tvoří daň z převodu nemovitosti a kdo ji platí?Kdo je povinnen ji zaplatit v případě,že ji kupující nezaplatí?

Re: Daň z nemovitosti

Karel Dlouhý, 21.08.2011 15:03:44

3 % z ceny kupní nebo odhadní (podle toho, která je vyšší).
Když ji kupující nezaplatí, je povinen ji zaplatit prodávající.

daň z nemovitosti

Květa Boucká, 23.07.2011 21:44:16

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Bydlím v rodinném domě,ve kterém mám 15 let trvalé bydliště. V únoru 2010 jsem tento dům odkoupila od své matky za 1 200 000. Daň z prodeje jsem zaplatila. Tento rok 2011, bych chtěla dům prodat za 1 500 000. Musím platit daň z prodeje nebo mám nějakou úlevu?
Děkuji

Re: daň z nemovitosti

Jaroslava Němcová, 01.08.2011 10:22:44

Dobrý den,
mám dotaz týkající se prodeje rodinného domku, který vlastníme 1rok a chceme jej prodat. Domek obýváme. Kolika procentní výše daně nám bude počítána při prodeji? Děkuji za odpověď. J.Němcová

ivan arnold, 05.08.2011 06:58:07

Dobrý den budu prodávat nemovitost jaká je procentní dan,zda záleží na ceně,cena je 10000000Kč,Děkuji za odpověd,Ivan.

Blanka Fuková, 20.08.2011 11:41:04

Kolik procent z ceny nemovitosti tvoří daň z převodu nemovitosti a kdo ji platí?Kdo ji bude platit,když ji nezaplatí kupující?

právní vrba, 05.08.2011 12:41:40

zkuste specializovanou diskusi na www.center.cz

vyplacení sourozence

Markéta Zedková, 19.07.2011 21:09:34

Dobrý den
chci vyplatit bratra.Mužu smlouvu sepsat i u notáře nebo se musí sepsat u advokáta?A musí se mu vyplatit cena jaká vyplívá s odhadu jeho části nebo se mu může dát cena na které se dohodneme?Na baráku je věcné břemeno mojí matky.Akorát manžel na kterého se bude přepisovat část bratra nechce břemeno mé matky.je to možné?

darovací smlouva

Markéta Zedková, 05.06.2011 17:28:28

Dobrý den
Ráda bych se Vás zeptala kdo vše musí být přítomen u podpisu darovací smlouvy.Moje maminka mě chce darovat svojí 1/2 domu.S pozůstalosti mám po otci 1/4 bratr 1/4.Musí být přítomen u podpisu darovací smlouvy když matka bude darovat svojí část mě?
Děkuji předem

Re: darovací smlouva

Milan Zeman, 06.06.2011 09:29:46

Nemusí.

Markéta Zedková, 06.06.2011 20:31:24

A musí být bratr přítomen i tehdy když se bude dávat do smlouvy věcné břemeno-matka aby měla doživotní bydlení?Děkuji za odpověď

Milan Zeman, 07.06.2011 07:57:11

Věcné břemeno bude zatěžovat celou nemovitost, tedy i bratrův díl a k tomu bude třeba jeho souhlasu. Ten můžete obejít v případě reálného rozdělení věci a následného vymezení místností, na které se věcné břemeno bude vztahovat.

dan z převodu nemovitosti

Katerina Topinkova, 05.06.2011 17:11:19

Dobrý den,

v kupní smlouvě na rodinný dům máme napsáno:" Kupující se zavazuje uhradit daň z převodu nemovitosti jako součást kupní ceny a rovněž i ostatní náklady spojené s převodem v plné výši."
Máme tomu rozumět tak, že zapltíme kupní cenu + Dan z převodu? Nebo je to tak že celková kupní cena má v sobě již daň z převodu zahrnutou?

Děkuji

Kateřina H.

Re: dan z převodu nemovitosti

Milan Zeman, 06.06.2011 09:28:50

Já tomu rozumím tak, že daň je součástí kupní ceny.

dedictvi

vera pelhrimova, 05.06.2011 15:50:13

dobry den, pred par lety jsme se sestrou zdedily dum po babicce. letos bych chtela mou pulovinu sestre prodat. mohli by jste mi poradit kolik procent z prodeje budu muset zaplatit a vztahuje se ke me take 15% z prijdu, kdyz ziji 8 let ve Velke Britanii? dekuji. Vera

Daň z prodej rozparcelovaného pozemku

Václav Čtrnáctý, 14.09.2010 09:50:52

Před půl rokem jsem se sestrou dostal od rodičů darem pozemek, teď bych ho chtěl zasíťovat a prodat na stavební parcely. Jakou daň budu platit při prodeji?

Re: Daň z prodej rozparcelovaného pozemku

Lucie Jindrová, 09.02.2011 11:08:46

Dobrý den,
za prodej nemovitosti budete hradit 3% daň z převodu nemovitosti (ta je splatná do 30 dnů po vkladu vlastnického práva v KN) a samozřejmě daň z příjmů ve výši 15%.

výše daně

Renata Švadláková, 18.05.2010 12:41:50

Dobrý den, asi je to tady již zmiňováno, ale nějak se v tom nemohu vyznat, prosím o radu: manžel nabyl v dědictví v roce 1997 zahradu, kterou vlastní se svojí sestrou na polovinu. Dále v roce 2009 dostal darem další díl zahrady. Jedná se o pozemky vedle sebe. Chceme letos všechny ty pozemky prodat a samozřejmě vyplatit díl sestře.My jsme si loni koupili zahradu a tyto peníze které z tého zahrady budeme mít tak chceme použít na splátku úvěru, který jsme si na koupi té zahrady museli vzít. Něco jsem zde vyčetla, že když pozemek vlastnít kratší dobu než 5 let, tak se platí 15% daň, poraďte mi prosím. Mnohokrát děkuji

dan z prijmu pri prodeji domu nakoupeneho po castech

milan minarik, 04.02.2010 12:49:03

Jak bude z pohledu dane z prijmu osetren prodej domu, jehoz nakup byl po castech. Pred vice nez 5ti lety byly koupeny 2/3 domu, pred jednim rokem byla koupena zbyvajici 1/3 domu a pred jednim rokem byl koupen pozemek.
Dum se ted prodava jako celek vcetne pozemku a neni cesty, jak ocenit cast, osvobozenou od dane a casti dani podlehajici. Znalecky posudek je vyrazne nizsi nez prodejni cena

Dekuji

Milan Minarik

Placení daně z prodeje bytu.

Jaroslav Falta, 15.10.2009 15:47:59

Dobrý den,pročítám zde vaše odpovědi ale raději se zeptám přímo vás.S manželkou jsme v roce 2003 zakoupily byt v panelovém domě a dosud v něm žijeme.V lonském roce mi bohužel zemřela maminka, po které jsem zdědil menší domek.Domek potřebuje nutně rekonstrukci a protože naše finanční situace nám opravu neumožnuje,rozhodli jsme se byt prodat.Můžete mi prosím poradit,kolik se platí danˇ z prodeje nemovitosti a v jaká je doba splatnosti od prodeje?Velice předem děkuji za odpovedˇ.Falta

odpovědi

ema kessnerová, 30.03.2009 14:10:58

proč stále odpovídáte " toto není daňová poradna "? někomu odpovíte, někoho ignorujete. proč tedy nabízíte své služby, když vás to zjevně obtěžuje?

Re: odpovědi

Karel Dlouhý, 30.03.2009 18:33:05

Toto je diskusní fórum, poradna je již samostatně.

Váš názor mi připadá, jako když se zákazník pekárny diví, proč neprodávají salámy.

Zděděná chata

Alena Fryčová, 27.03.2009 19:26:27

Dobrý den, zdědila jsem letos chatu po otci. Chci jí co nejdříve prodat. Budu muset platit daň 3procentní daň z převodu nemovitosti i 15procentní daň z příjmů? Budu potřebovat oficiální odhad pro úřady? Dodávám, že jsem důchodce, manžel je invalidní důchodce. Děkuji

Petra Jedličková, 24.03.2009 14:26:03

Dobrý den!
Již třetím rokem bydlíme s manželem v rodinném domě,který jsme si koupili.Nyní již dvakrát po sobě nás kontaktoval FÚ, že nebyla zaplacena daň z převodu nemovitosti prodávajícími a budeme muset tuto daň uhradit my.Dům jsme koupili přes realitní kancelář a ve smlouvě je psáno, že RK si uschová část peněz a po zaplacení daně prodávajícími, bude tato část prodávajícím vyplacena.Zajímalo by mne, kdo je tady v právu, kdo udělal chybu.My si myslíme, že RK, když vydala peníze bez doložení daňového přiznaní o zaplacení daně z převodu nemovitosti.
Za radu děkuji

daň z prodeje

Květoslava Ludlová, 17.03.2009 17:10:07

Dobrý den prodáváme byt za 1000000Kč chci se zeptat jak částku zaplatím na dani

Re: daň z prodeje

Pavla Pokorná, 18.03.2009 07:49:42

Daň z převodu nemovitostí - necháte si udělat znalecký posudek a pak zaplatíte 3% z té ceny, která vyjde jako vyšší - kupní nebo odhadní

Daň z příjmu - záleží na tom jak dlouho jste byl vlastnila viz Zákon o dani z příjmu

Daň z prodeje nemovitosti

Eva Nová, 06.03.2009 20:18:15

V roce 2007 jsme koupili dům za 200000,- Kč. V roce 2008 jsme jej prodali za stejnou částku dvěstětisíc Kč. Máme povinnost dávat přiznání k dani z příjmu z prodeje nemovitosti?V domě jsme neměli trvalý pobyt.Pokud povinnost vzniká, do kdy tak musíme učinit a kolik procent činí?Děkuji

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Karel Dlouhý, 06.03.2009 20:21:27

Dobrý den,
toto není bohužel daňová poradna.

žádost o radu

Karolina Beranová, 04.03.2009 12:16:53

Dobrý den žádám Vás tímto o radu ohledně prodeje našeho bytu.V bytě bydlíme od roku 2002, ale od města jsme ho v rámci privatizace odkoupili až v roce 2008.Byt chceme prodat cca za 3 950 000,-kč.Kolik zaplatíme za danˇ, a bude to daň z příjmu nebo daň z převodu nemovitosti. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

Beranová Karolina

Re: žádost o radu

Karel Dlouhý, 06.03.2009 20:21:53

Dobrý den,

Re: žádost o radu

Karel Dlouhý, 06.03.2009 20:22:01

Dobrý den,

Darování a následný prodej

Renata Ouhrabková, 02.03.2009 08:01:17

Dobrý den,
babička přítele by chtěla darovat přítelovi polovinu domu. Já bych pak chtěla od něj koupit 1/4 (jelikož spolu nebydlíme ani nejsme manželé), budu platit daň z převodu nemovitosti z odhadní ceny půlky domu, nebo 1/4?
Děkuji za odpověď

Re: Darování a následný prodej

Karel Dlouhý, 06.03.2009 20:22:50

Z té 1/4.

daň z prodeje nemovitosti

Pavel Koca, 01.03.2009 21:55:24

Dobrý dne
Prodal jsem byt, který jsem měl méňě než dva roky a zisk bych využil k nákupu jiné nemovitosti. Jelikož jsem tento byt nějakou dobu pronajímal, nevím jestli musím zaplatit daň z nemovitosti či nikoliv. Děkuji.

prodej domu

Michal, 01.03.2009 18:15:25

Dobrý den, bydlíme v domě, který jsme dostavili jako novostavbu v roce 2007. Trvalý pobyt máme 1 rok. Dům je zatížen hypotékou cca. 2300000 Kč. Jaká bude daň z prodeje, když prostředky vložíme do koupi bytu a to do jednoho roku.A to vše při případném prodeji domu za cenu 5500000. Děkuji za reakce.

Petr Konečný, 27.02.2009 09:23:05

Dobrý den, potřeboval bych si prosím ověřit jak velkou daň zaplatím, když budu kupovat domek od mých rodičů (bydlí tam nejméně 20 let)? A dále bych chtěl vědět, za jak dlouhou dobu bych jim mohl např. domek prodat zpět aniž bych nemusel platit daň (ani rodiče).
Děkuji za radu

Prodej nebo darování nemovitosti?

Michal Komžák, 23.02.2009 20:22:33

Dobrý den,
budu prodávat malou chatku za cca 450000,-, a nevím jestli je lepší ji prodat a platit daň z prodeje(předpokládám že daň je z odhadní ceny), nebo je výhodnější chatu darovat a platit darovací daň ? (Samozřejmě, že k vyrovnání dojde vedlejší cestou)Myslím, že oba způsoby jsou legální, protože darovat mohu cokoliv komukoliv. A jsem nucen plati Daň z příjmu když mám chatu v držení přes dva roky?

Děkuji za odpověď a zdravím Vás

Re: Prodej nebo darování nemovitosti?

Pavla Pokorná, 24.02.2009 09:46:56

když budete chatu prodávat, zaplatíte 3% z ceny která je vyšší odhadní nebo kupní.
u darovací daně záleží na tom komu darujete, osoby se dělí do 3 skupin. podle nich jsou určeny sazby daní

daně z příjmu: osovobozeny jsou příjmy z prodeje nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor neuvedených pod písmenem a), přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu pěti let.

takže byste platit musel

Daň z příjmu

Michal Pícha, 19.02.2009 07:25:27

Dobrý den,
máme na Vás dotaz ohledně převodu bytu do osobního vlastnictví a jeho následného prodeje. Byt jsme od města odkoupili v březnu a v říjnu ho prodali za tržní cenu. V bytě jsme neměli trvalé bydliště požadované dva roky a tím nám vzniká povinnost zaplatit daň. V zákoně je ale vyjímka, která umožňuje tuto daň neplatit i když jsme tento byt prodali do 12 měsíců od odkoupení do os. vlastnictví. Měli bychom tyto peníze použít do jednoho roku k účelu bydlení. Koupili jsme pozemek a zahajujeme stavbu, takže peníze z prodeje budou použity do 8-10 měsíců od prodeje. Na daňovém úřadu nám nikdo nevysvětlil jakým způsobem mám tuto skutečnost zahrnout do daňového přiznání, protože není zcela jasné jestli se jedná o použití peněz do jednoho roku nebo v příslušném daňovém období. Zajímalo by nás jestli to máme uvést jako příjem a uvést , že tyto peníze byly použity na bydlení. Tyto peníze byly použity zatím jen zčásti a zbytek bude použit v dalším daňovém období do roku od prodeje bytu.

dan z prodeje nemovitosti

Sarka Jungvirtova, 13.02.2009 10:49:29

Dobrý den,

Vlastníme s exmanželem rodinny dům a on mě má do dvou let od rozsudku vyplatit polovinu odhadní ceny.. Chtěla jsem se zeptat,jak velkou daň z prodeje bych musela zaplatit v případě, že bych naopak já koupila polovinu domu od něj a stala se vlastníkem nemovitosti. Popřípadě jakou dan by platila strana druhá..

Děkuji za radu

Re: dan z prodeje nemovitosti

Pavla Pokorná, 13.02.2009 13:07:01

Vy když kupujete tak daň z prodeje neplatíte.
Prodávající by si musel nechat udělat odhad. Platil by 3% z ceny, která by vyšla jako vyšší - buď kupní nebo odhadní. Vše samozřejmě z té 1/2.

daň z příjmu prodeje bytu

Petra Hajmanová, 11.02.2009 12:18:40

Dobrý den,
Jak už tady bylo mnohokrát řečeno od daně z příjmů, která činí 15 %, můžete být osvobozeni pouze tehdy,
- jste-li vlastníky déle než 5 let,
- bydlíte-li v nemovitosti déle než 2 roky bezprostředně před prodejem
- nebo bydlíte-li v nemovitosti méně než 2 roky a získané prostředky použijete na uspokojení bytové potřeby.

Jedná se mi o podmínku uspokojení byt.potřeby. Ta musí být splněna v jaké lhůtě? V zákoně jsem nic nenašla. Děkuji

Re: daň z příjmu prodeje bytu

Pavla Pokorná, 13.02.2009 13:04:18

§ 4 odst. 1u) příjem získaný formou nabytí vlastnictví k bytu jako náhrady za uvolnění bytu, a dále náhrada (odstupné) za uvolnění bytu, vyplacená uživateli bytu za podmínky, že náhradu (odstupné) použil nebo použije na uspokojení bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž náhradu (odstupné) přijal. Tento příjem je osvobozen i v případě, že částku odpovídající náhradě (odstupnému) vynaložil na obstarání bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením. Přijetí náhrady (odstupného) oznámí poplatník správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo.

daň z prodeje bytu

Libor Vostrovský, 08.02.2009 12:14:49

Dobrý den, prosím o radu, jaké daně mám zaplatit z prodeje bytu, který vlastním po dobu 1 roku, děkuji

daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Hana Pejcharová, 27.01.2009 16:35:53

Dobrý den,
můj nastávající zeť s dcerou začali stavět rodinný domek a z důvodu nedosatku financí byl zeť nucen loni prodat chatu, kterou vlastnil méně než 5 let a prodal ji za vvyšší částku než koupil. Prosíme o radu, zda je v tomto případě povinen platit daň z příjmu z rozdílu (po odečtení nákladů na opravy) pokud tyto prostředky použije v tomto roce na stavbu rod.domku? Pokud by daň musel platit, je rovna 15% z rozdílu?
Děkuji za odpověď

8VVfb7Kqd

Ivana Kysilková, 27.01.2009 08:55:57

Dobrý den.
Prosím o radu,žiju 24 let z druhem a vdávat se nebudu,máme společně nový domek a majetek,on nemá žádné děti,jen sourozence na slovensku,aby oni po jeho smrti nic nedostali,chci radu ,zda stačí napsat že po jeho smrti vše odkazuje mé dceři a ověří na tom papíře podpis,bude to stačit?Děkuji Kysilková

Prodej RD

Jindřiška Čechová, 26.01.2009 20:51:49

Dobry vecer, mam na Vas dotaz ohledne prodeje RD. Pred pul rokem jsme koupili novostavbu RD, na na kterou jsme si vzali hypoteku. Z necekanych osobnich duvodu jsme nuceni tento domek prodat. Ale vlastnime ho teprve 6 mesicu. Musime platit navic nejakou dan nebo nejaky poplatek. Myslim totiz, ze jsem kdysi nekde cetla, ze pokud prodame nemovitost, kterou vlastnime mene nez pul roku, tak musime jeste neco navic zaplatit. Nemohu si vzpomenout o co presne slo. Moc Vas touto cestou prosim o radu. Dekuji. S pozdravem Jindriska Cechova

Vrácení daně

Ivana Kysilková, 26.01.2009 20:38:31

Prodali sme dům,zaplatili daň z prodeje,postavili sme dům nový,zajímalo by mě ,jaké musím splnit podmínky k vrácení daně z prodeje,jelikož sem z prodeje peníze použila na stavbu domu,děkuji Kysilková

hypotéka - snížení daně z příjmu

Martina Stachová, 23.01.2009 06:35:39

Dobrý den,
mám dotaz ohledně snížení daně z příjmu o zaplacené úroky z hypotečního úvěru. V roce 2006 si můj otec vzal hypotéku a koupil za ní byt mé sestře, která je v invalidním důchodu a na hypotéku u banky by příjmy nikdy nedosáhla. Otec hypotéku splácí ze svého platu ( lze doložit výpisy z účtu). Ale byt je psán na sestru. Bylo mu sděleno, že když není vlastníkem nemovitosti nemá na odečet nárok.Je to pravda? Poraďte mi.

Děkuji Martina Stachová

daň z prodeje nemovitostí

Hana Čtvrtá, 22.01.2009 19:03:48

Dobrý den,
maminka byla jedním ze dvou spoluvlastníků rodinného domu, který teď oba majitelé prodali. Zajímalo by mě, jak je to s placením daně z prodeje? Každý svojí půlku?(Myslím, že se bývalí majitelé spolu velmi těžko dohodnou). A pak bych ještě potřebovala vědět, jaké doklady potřebuje maminka mít k provedení odhadu - paní odhadkyně jí poslala dlouhý seznam - od kolaudačního rozhodnutí až po znalecký posudek,vůbec si s tím nevíme rady, protože většinu dokladů ze seznamu vůbec nemáme.Mysleli jsme, že k provedení odhadu stačí jen výpis z katastru.
Předem děkujeme za Vaši pomoc. Čtvrtých

Daň z prodeje a následné koupě bytu

Lukáš Grill, 21.01.2009 08:22:10

Dobrý den,
chceme prodat náš byt, který máme déle jak 10 let v OV a máme tam trvalý pobyt. Po prodeji bytu a získání peněz chceme nejpozději do 2 měsíců za tyto peníze pořídit nový byt. A to jak v OV nebo družstevní. Budeme muset v tomto případě platit daň z prodeje?

Děkuji předem za odpověď

Re: Daň z prodeje a následné koupě bytu

Tomas Kraus, 16.02.2009 20:23:07

Dobrý den.
Prodal jsem byt, který jsem vlastnil déle než 3 roky a zároveň jsem koupil větší družstevní byt.Budu muset platit daň z prodeje?
Předem děkuji za odpověď.

Re: Daň z prodeje a následné koupě bytu

miloš veselský, 18.02.2009 20:27:16

Dobrý den,prodáváme byt ve kterém bydlíme 11let v OV,budeme brát hypotéku a v květnu kupovat novostavbu. Musíme i přesto zaplatit daň z prodeje bytu? Děkuji za odpověd.

Nemovitost- dan z prodeje

Lenka Marková, 19.01.2009 14:30:38

Dobrý den chtěla bych se zeptat. Já, přítel a moje mamina jsme koupili v srpnu barák . Na katastrálním úřadě je napsáno , že matka má 1/2 , já 1/4 a přítel 1/4. My jsme v baráku spokojený, ale matce se pořád něco nezdá, chtěla by ho prodat, my nechcem. Může ona prodat svou polovinu bez našeho souhlasu a platila by dan z prodeje nemovitosti, nebo ne? Také není přímo jasná polovina domu. My užíváme přízemí a ona patro , ale pak jsou ještě společné místnosti a půda , kde to užíváme dohromady . Jak by se to dělilo případně s novým majitelem 1/2 domu. Jaké náklady by s tím byli spojeny atd. můžete mi napsat jak se postupuje v podobných situacích? Děkuji moc za odpověd /jo ps: na vyplacení maminy nemáme protože máme hypotéku , jedno dítě a druhé čekáme , já jsem na mateřské , žijeme z jedné výplaty + rodičáku.S pozdravem Lenka M.

Re: Nemovitost- dan z prodeje

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 19.01.2009 14:35:54

Dobrý den,
Vaše matka má povinnost svůj podíl nabídnout ke koupi nejprve Vám. Podíly nejsou samozřejmě určené, protože se jedná o ideální spoluvlastnictví. Můžete však dům reálně rozdělit příp. vymezit bytové jednotky. Doporučuji se však poradit nejprve se stavebním odborníkem, zda je to vůbec technicky možné.

Daň z prodeje daru

Karolína Honzová, 18.01.2009 20:46:30

Dobrý den, dostala jsem před dvěmi měsíci od rodičů darem auto v hodnotě přibližně 200 000 Kč. Nyní jsem ve finanční tísni. Kdybych toto vozidlo prodala, jsem povina zaplatit daň z prodeje? Případně v jaké výši? Děkuji.

znalecký posudek - odhad

Pavel Richter, 16.01.2009 10:51:08

Dobrý den, mám dotaz zda je nutné při koupi stávajícího domu vypracovávat odhad. Kupní cena je tržní.
Děkuji

Re: znalecký posudek - odhad

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 19.01.2009 14:33:24

Dobrý den,
to je povinností prodávajícího, protože ten bude hradit daň z převodu nemovitosti a daň z příjmů a k tomu odhad potřebovat bude. Daň se pak vypočte z hodnoty, která je vyšší, tzn. buď z kupní nebo odhadní ceny.

daň z příjmů při prodeji darované nemovitosti

Bohdana Plačková, 16.12.2008 18:16:44

V letošním roce jsem dostala od rodičů dům, který jsem po půl roce prodala. Darování bylo od daně darovací osvobozeno bez povinnosti podat daňové přiznání. Jak je to ale s daní z příjmů???? Podle §10 zák. o daních z příjmů mohu proti příjmům z prodeje dát u darované nemovitosti odhadní cenu stanovenou pro potřeby daně darovací. Odhad mám, od dar.daně jsem ale osvobozena. Mohu tedy uplatnit odhadní cenu či ne??? Jde o dost zásadní rozdíl.

Prodej bytu a daň z příjmu

Jana Poledníková, 02.12.2008 11:04:01

Dobrý den, v lednu 2003 jsem koupila s manželem byt za 590 000 Kč a v dubnu 2004 jsem jej prodala za stejnou částku 590 000 Kč. Nepodala jsem daňové přiznání a nyní mě finanční úřad uhání o podání. Náklady jsem měla ještě větší o daň z převodu nemovitosti. Mám se obávat nějakého postihu nebo jakým způsobem to lze nejlépe vyřešit? Manžel je zaměstnán a daňové přiznání provedl zaměstnavatel, já jsem v této době byla na mateřské dovolené a nepodala jsem žádné.

prodej nemovitosti

Iveta Pyrchalová, 28.11.2008 09:59:59

Cchi prodat nemovitost, která mi byla letos darováno mou matkou. Nemám tam trvalé bydliště. Jakou budu platit daň z prodeje?
Děkuji za odpověď. Iveta Pyrchalová

BYT

DOMULKA, 24.11.2008 11:51:39

DOBRÝ DEN ,MÁM TAKOVÝ DOTAZ KOUPILA JSEM BYT ALE NEBYLO SPLNĚNO BÝVALÝM MAJITELEM NIC CO SLÍBIL..VÝMĚNA OKEN S FONDU ATD. NEVÍM JAK SE ZACHOVAT A JESTLI MÁM NĚJAKOU MOŽNOST POŽADOVAT PO BÝVALÉM MAJITELI FINANČNÍ ODŠKODNĚNÍ TAKE JSEM SE CHTĚLA ZEPTAT NA DAŇ S PRODEJE NEMOVITOSTI V BYTĚ BYDLÍM TEPRVE NECELÉ 2 MĚSÍCE MUSÍM PLATIT DAŇ KDYŽ HO PRODÁM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Dan z prodeje nemovitosti

Tomáš Novák, 20.11.2008 12:18:00

Dobrý den , pordal jsem tento týden svůj dům a někde jsem se doslechl, že pokud prodám a do nějaké doby hned koupím jinou nemovitost tak nemusím platit dan z prodeje.Je to pravda? Moc děkuji za odpověd.

daň z převodu nemovitosti

Marie Hýblerová, 12.11.2008 20:15:41

Dobrý den,v roce 2003 jsme koupily pozemek 10 m x 100m ornou půdu za 1 milion Kč,na stavbu domu ,soused měl pozemek stejně velký,který jsme v roce 2004 přeparcelovaly dle směnné smlouvy 533m za 533m za stejnou cenu, která nebyla ale ve smlouvě vyčíslena (finanční vyrovnání tedy neproběhlo).V roce 2005 nás vyzval finanční úřad o zaplacení daně z převodu nemovistí, kterou jsem vypočítala,ale špatně,pan úředník to manželovi vypočítal sám a manžel to ihned zaplatil na pokladně u FÚ.Dodnes nevím jak k té částce došel.Pak jsme doplatily ještě nějaké penále v roce 2007.Tento týden mi volala paní z úřadu,že nemám zaplacenou daň z příjmu, že jsem něco prodala v roce 2004 za 133.000,00Kč.(týká se to té směnné smlouvy) Nemohli jsme se domluvit a máme přinést kupní smlouvu na pozemek,koupený v roce 2003.Daň z převodu jsme zaplatily, ale proč daň z příjmu,když žádné peníze mezi námi neproběhli.Děkuji za odpověď,velmi to spěchá. S přáním hezkého dne M.Hýblerová.

Re: daň z převodu nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 13.11.2008 11:23:29

Dobrý den,
i když neproběhlo žádné faktické vyrovnání, jestliže měly pozemky jinou hodnotu a Vy jste tak získala hodnotnější pozemek, je nutné takovou hodnotu vyčíslit a logicky požadovat daň. Na konkrétní informace se však dotažte na příslušném FÚ a nechte si to řádně vysvětlit - já případ neznám.

osvobození od daně darovací

Anděla Petržílková, 12.11.2008 08:27:29

Ještě k před chozí otázce-dočetla jsem se o osvobození od daně darovací-to platí u všech nebo jen ve výjmkách?jak jse to u "nemanželů"?

osvobození od daně darovací

Anděla Petržílková, 12.11.2008 08:17:11

Dobré jitro.
Chtěla bych Vás požádat o vysvětlení následujícího:
pokud partneři obývají společně dům ale vlastníkem je jen jeden z nich a chce na toho druhého polovinu přepsat(darovat ji),jaká je daň?
Děkuju

Re: osvobození od daně darovací

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.11.2008 08:32:38

Dobrý den,
zde by mohl být obdarovaný osvobozen od darovací daně - to se uplatní, žije-li spolu s dárcem ve společné domácnosti min. 1 rok. Doporučuji však předem se informovat na příslušném FÚ, jaké doklady k prokázání této skutečnosti budou vyžadovat.

jaká daň?

Kateřina Machálková, 12.11.2008 07:24:04

Dobrý den,dočetla jsem se na Vašich stránkách,že pokud je dům napsaný pouze na jednoho z partnerů,kteří spolu žijí v jedné domácnosti,ale nejsou vzití,jsou osvobozeni od darovací daně..Proto bych Vás chtěla poprosit o odpovědi na následující otázky:
1)jaká se platí daň při sepsání darovací smlouvy přítelem(on je vlastníkem a chce mi polovinu darovat),pokud ŽIJI s přítelem v jednom rd?
2)jaká se platí daň při sepsání darovací smlouvy přítelem(on je vlastníkem a chce mi polovinu darovat),pokud NEŽIJI s přítelem v jednom rd?
3)jak se dá dokázat,že spolu obýváme dotyčný rd,když máme v op trvalé bydliště každý jinde?
Omlouvám se za dlouhý dotaz,chápu,že nejsem první ani poslední kdo se na něco takového ptá,ale přesto věřím,že mi pomůžete.Děkuji za Vaše stránky i odpověď. S pozdravem a s přáním krásného dne Machálková

Re: jaká daň?

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.11.2008 08:35:52

Dobrý den,
ad 1) jestliže jde o spolužití delší než 1 rok - jste od darovací daně osvobozena
ad 2) budete hradit 7 % darovací daň z hodnoty nemovitosti (je nutné udělat odhad nemovitosti a podat daňové přiznání)
ad 3) informujte se na příslušném FÚ - každý FÚ totiž vyžaduje jiné doklady. Někde stačí čestné prohlášení, jinde to zkoumají více.

Anděla Petržílková, 12.11.2008 08:43:26

Děkuji moc za okamžitou odpověď. Teď už mě jen zajímá-pokud FÚ schválí soužití min.1rok,tím pádem bych byla osvobozena od darovací daně-znamená to tedy,že by se jen sepsala smlouva(jak to píšete skoro ve všech příspěvcích) a neplatilo by se nic??děkuji za ochotu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.11.2008 08:57:26

Ano, byla-li byste osvobozena od darovací daně, stačí sepsat darovací smlouvu a tu spolu s návrhem na vklad a 500 Kč kolkem vložit do katastru nemovitostí.

Vladimír Smolík, 11.11.2008 00:14:57

Dobrý den,
má matka je spolumajitelem rodinného domu společně se svými dvěma sourozenci. Chce jim svou třetinu prodat, dům je znalcem odhadnut na 1,8 milionu, je zde břemeno, které bylo oceněno na 400 tis. V kupní smlouvě bude uvedena cena 450 tis. za její třetinu domu. Chci se zeptat, jakou daň, z jaké z výše uvedených částek, bude muset platit? Předem velmi děkuji za odpověď.
Smolík

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 07:52:46

Dobrý den, platí se daň z převodu nemovitostí ve výši 3% a pokud nenastanou okolnosti pro osvobození od daně z příjmu, pak se platí i ta (15%).
Podrobnosti si zjistěte tam, kde se tímhle zabývají, tohle není poradna o daních.

David Týř, 09.11.2008 12:14:46

Dobry den, koncem roku 2007 jsme si s pritelkyni poridili na hypoteku novostavbu rd kousek za Prahou. Kazdy vlastni 1/2 rd , hypo je take na pul. V domku jsme cca jeden rok. Bohuzel jsme nuceni se vratit zpet do Prahy a nemovitost prodat.Pocitaji se dane z prijmu z castky prodejni cena - kupni cena ? Potrebovali bychom, aby se nam minimalne vratili finance investované. můžete mi poradit?
dekuji
Týř

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 07:56:20

Dobrý den, platí se z příjmu, který za nemovitost obdržíte. Pokud peníze prokazatelně použijete na další bydlení, mohli byste dosáhnout osvobození.
Detaily si zjistěte na finančním úřadu, zde není daňová poradna.

daň z nemovitosti

Pavel Timco, 08.11.2008 14:11:01

Dobrý den, před pěti lety jsem prodal rodinný dům, kde jsem měl trvalý pobyt déle než pět let a nemovitost jsem užíval déle než dva roky. Po prodeji nemovitosti byla hotovost využita ke koupi bytové jednotky. Chtěl jsem se zeptat, zda jsem byl povinen platit dan z prodeje a v případě že ne, jaká je možnost získání této částky zpět. Předem děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 08:04:11

Dobrý den, podle všeho by osvobození mělo být možné, ale ověřte si to přímo na finančním úřadu, daně nejsou předmětem zdejší poradny o právu, jedná se o jinou disciplínu.

Koupě bytu do osobního vlastnictví

Romana Pytlounová, 08.11.2008 09:21:21

Dobrý den,
před více než třemi měsíci jsem koupila byt do osobního vlastnictví, kdy i ve smlouvě bylo uvedeno, že 3% daň zaplatí prodávající, který toto potvrdil svým podpisem smlouvy. Ve smlouvě bylo dále uvedeno, že byt se prodává bez jakýchkoliv dluhů či pohledávek. Nyní mi prodávající, po třech měsících od podpisu smlouvy, stále volá abych mu vrátila peníze z fondu oprav. Předtím o tomto vůbec řeč nebyla, a vyhrožuje, že pokud mu peníze nevrátím, nezaplatí daň z převodu nemovitosti. Jak se mohu proti takovémuto jednání bránit a jaký bude další postup v této věci. Děkuji Vám za odpověď. Romana Pytlounová

Re: Koupě bytu do osobního vlastnictví

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 08:02:13

Dobrý den, předem se budete bránit těžko. Jestli daň nezaplatí, může ji FÚ vymáhat po Vás, protože jste ručitelé. Pak si zaplacenou částku můžete vymáhat po prodávajícím, ale podle toho, jaké neshody mezi vámi panují, to jinak než žalobou nejspíš nepůjde.

Dań z prodeje nemovitosti

Michal Pr., 06.11.2008 17:11:19

Dobrý den,

Prodal jsem byt, který jsem nabyl dědictvím po zemřelé matce. Z tohoto prodeje jsem zaplatil daň 3%. Dozvěděl jsem, že za určitých podmínek mohu být od této daně osvobozen. Bezprostředně před prodejem jsem v této nemovitosti nebydlel, prostředky z prodeje jsem nepoužil k získání nového bytu, dále jsem nesplnil pětiletou lhůtu mezi nabytím a prodejem nemovitosti.

Dozvěděl jsem se, že u nemovitosti nabyté dědictvím v řadě přímé se zkracuje tato doba o dobu, po kterou předmětná stavba byla v majetku zůstavitele.

Měl jsem tuto daň zaplatit, pokud jsem byl majitelem bytu čtyři a půl roku? Byt jsem prodal v roce 2006. Prosím o odpověď na email Prucekmichal@seznam.cz . Mockrát děkuji

Re: Dań z prodeje nemovitosti

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 07:59:35

Dobrý den, tohle není poradna o daních, obraťte se tam, kde se tím zabývají. Není žádný problém zavolat si o informace na finanční úřad.

Renata Lanková, 03.11.2008 11:18:11

Dobrý den,před půl rokem mi rodiče darovali byt, nyní ho chci prodat a finance použít na koupi jiného bytu.V bytě jsem nebydlela, ani neměla hlášené bydliště.Budu tedy platit daň z prodeje nemovitosti?v jaké výši? a jakou cenu budu přiznávat, prodejní cenu?děkuji

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 07:58:40

Dobrý den, tohle není poradna o daních, obraťte se tam, kde se tím zabývají.

Daň z nemovitosti

Jiří Nykodym, 28.10.2008 09:46:32

Chtěla bych se zeptat, zda když podávám daňové přiznání z prodeje nemovitosti, se nezapočítává mimořádná splátka a zárověň doplacení hypotečního úvěru.

Mgr. Oldřich Topka, 11.11.2008 07:57:20

Tohle není poradna o daních, obraťte se tam, kde se tím zabývají.

prodej nemovitosti

Lucie Plačková, 20.10.2008 12:26:16

Dobrý den, potřebovala bych poradit, mám dvě nemovitosti, chtěla bych jednu prodat a použít finance na rekonstrukci druhé nemovitosti, nemovitost jsem ale nabyla letos a nerada bych platila daň z příjmu, poradíte mi, co bych měla udělat abych nemusela tuto daň platit,v této nemovitosti bydlím tři měsíce, ale nemám tam trvalé bydliště, předem děkuji za pomoc, a nemovitost mám zakoupenou na hypotéku

Plačková

Re: prodej nemovitosti

Mgr. Oldřich Topka, 20.10.2008 13:32:38

Dobrý den, daňové poradenství není předmětem této poradny. Stručně lze říci, že pokud v nemovitosti nebydlíte déle než 2 roky anebo ji nevlastníte více jak 5 let, osvobození se Vás týkat nebude, ledaže prokážete, že jste získané peníze použila na uspokojení bytové potřeby jinde. Více informací si zjistěte na finančním úřadu.

Gabriela Koliášová, 19.10.2008 15:04:00

Dobrý den.
Mám byt a RD v osobním vlastnictví.Byt chci prodat a veškeré peníze investovat do rekonstrukce starého RD. Které všechny daně se mě týkají a kterých jsem ušetřena?
Také chci RD napsat na svou dceru.Je lepší to uskutečnit před nebo po rekonstrukci?V RD bydlí ještě prababička a je jako věcné břemeno,které samozřejmě zůstane.
Děkuji Koliášová

Re: daň z prodeje nemovitosti

Mgr. Oldřich Topka, 20.10.2008 13:26:53

Dobrý den, při převodu se Vás týká daň z převodu nemovitostí a daň z příjmů. Zdanění kupní ceny, kterou obdržíte, může být za určitých okolností od daně osvobozeno, ale o tom, jestli splníte podmínky osvobození, se informujte na finančním úřadu, daňové poradenství zde neposkytujeme.
To, kdy a jak chcete nemovitosti převést na dceru je pouze na Vašem uvážení, to můžete udělat kdykoliv bez ohledu na rekonstrukci. Dcera se pak stane plátcem daně z nemovitostí.

Jindřiška Bolechová, 16.10.2008 09:51:26

Dobrý den, matka má byt v osobním vlastnictví, ale není v něm přihlášena k trvalému pobytu. Nyní ho chce prodat a koupit byt větší. Bude muset zaplatit daň z prodeje nemovitosti?

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 16.10.2008 09:53:43

Dobrý den,
matka musí zaplatit 3 % daň z převodu nemovitosti a co se týče daně z příjmů, od té může být díky koupi jiného bydlení osvobozena.

Stanislav Sloup, 15.10.2008 16:47:08

Dobrý den,
prodávám byt v osobním vlastnictví a zároveň bych rád koupil pozemek na stavbu rodiného domu. Na tuto koupi si musím půjčit, protože prodej bytu proběhne později než nákup pozemku. Můžete mi poradit jak postupovat abych nemusel platit daň z prodeje nemovitosti a do kdy musím použít získané peníze na zahájení stavby. Uvádím, že v prodávaném bytě již několik let nebydlím.
Děkuji za odpověď.

Daň z prodeje darované nemovitosti

Anonymous, 15.10.2008 13:53:33

Dobrý den,
vlastním garáž, kterou mi před měsícem daroval otec. Chci ji prodat. Jak je to s daní z příjmu z prodeje této garáže? Slyšela jsem, že mohu v daňovém přiznání (jedná-li se o nemovitost darovanou) v nákladech (výdajích) uplatnit odhadní cenu darované garáže a zaplatit tak daň z příjmu pouze z rodílu mezi prodejní cenou a odhadní cenou darované garáže. Je to prosím správně? Děkuji předem za brzkou odpověď.

zuzana hamplová, 15.10.2008 11:03:03

Dobrý den,
kupuji od sousedky pozemek,který jí byl navrácen v restituci. Na ceně jsme se dohodly.
Bude platit daň z převodu nemovitosti 3%, nevím zda se jí týká daň z přijmu 15%. Kde a jak má daň odvést, jedná se o důchodkyni.
Dále nevím zda musí mít pozemek odhad, pokud ano na koho se mám pro odhad obrátit?
Děkuji

Daň z príjmu

Pavol Vaško, 14.10.2008 14:15:53

Dobrý deň.
S priateľkou vlastníme novostavbu bytu v okrese Praha-západ. Bývame tam dva roky a plánujeme to predať. Získané finančné prostriedky by sme chceli investovať aj naďalej do bývania a postavať si rodinný dom na slovensku. Mali by sme aj v tomto prípade nárok na oslobodenie od dane z príjmu? Za akých podmienok si to nárokovať. Veľmi pekne ďakujeme za odpoveď a prajeme príjemný deň.

Vaško Pavol
palko.ke@seznam.cz

Lhůty, poplatky a daně u dělené nemovitosti

Rudolf Šnajdr, 05.10.2008 19:53:25

Dobrý večer, prosím o radu: Jedná se o RD, jehož 1/4 vlastním já a 1/2 bratr (oba déle než 5 let), zbývající 1/4 patří nedávno zesnulé mamince. V případě prodeje by dani z příjmů podléhala pouze maminčina 1/4 (a poplatky notáři by odpovídaly pouze této 1/4), nebo by předmětem daně z příjmů a poplatků byla celá prodejní/odhadní cena celého RD? Bylo by nutné vypracovat 3 kupní smlouvy - zvlášť na každou část RD?
Předpokládám, že daň z převodu nemovitostí by se platila z celé částky.
Děkuji vám za odpověď.

Re: Lhůty, poplatky a daně u dělené nemovitosti

Mgr. Oldřich Topka, 08.10.2008 13:10:55

Dobrý den, nejprve musíte nechat proběhnout dědické řízení, na základě kterého bude vyřešeno mezi koho a v jaké výši bude rozdělen matčin podíl. Jste-li jedinými dědici jen Vy a bratr,pak se rozdělí mezi Vás, zvětší se vaše podíly na domě. Ten pak můžete prodat společně, jednou smlouvou anebo každý svůj podíl, zde je však nutné neopomenout zákonné předkupní právo druhého spoluvlastníka.
Pokud jde o daňové aspekty, obraťte se na finanční úřad, tohle není poradna o daních.

Martin Žák, 02.10.2008 14:31:59

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat na dan z prodeje bytu. Moje matka žije v panelovem byte již 27 let. Byt si koupila od družstva a na jaře letošního roku byl byt převeden do jejího osobního vlastnictví. Mě jakožto synovi ho prodá za 1600000kč.Bude muset zaplatit nějakou dan? Děkuji za odpověd

Re: Dan z prodeje nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 02.10.2008 15:23:40

Dobrý den,
matka bude platit 3 % daň z převodu nemovitostí.

Prodávám pozemek

Jitka Jitka, 01.10.2008 17:00:46

Dobrý den prodávám pozemek a chtěla bych se zeptat z čeho platím daň. Platím ji z prodejní ceny nebo z ceny odhadu? Děkuji za odpověď.

osvobození od daňe z příjmu z prodeje nemovitosti

hana svehlakova, 01.10.2008 15:21:46

Dobrý den, prosím o radu.
Vlastním byt 3roky, nemám tam trvalé bydliště a plánuji byt prodat a koupit dum k vlastnímu užívání v USA, kde po většínu roku bydlím s rodinou.

Jak mám zažádat o prominutí daně z příjmu?

A jak mám prokázat, že fin. užiji k nákupu domu pokud to je v USA?

Ve 2 fin. úřadech nevěděli jak to řešit a raději mi řekli, že daň z příjmu musím platit.

Děkuji moc za radu!

vyse dane z prodeje nebytove nemovitosti

Zdenek Hrdlicka, 02.11.2008 06:56:11

Prestehoval jsem se v ramci mesta a budu kupovat garaz, ktera je bliz k novemu bydlisti. Z toho duvodu budu prodavat jednu ze dvou garazi z byvaleho bydliste.Jednu vlastnim 4 roky a druhou 6 let. Doslechl jsem se, ze pokud tuto nebytovou nemovitost vlastnim mene jako 5 let a chci ji prodat, budu platit vyssi dan ( chtel bych prodat tu co mam 4 roky ). Prodejni cena je 100 tisic kolik budu platit dan v pripade prodeje jedne ci druhe garaze a muzu si odecist nejake naklady spojene s prodejem garaze. Dekuji za odpoved.

daň z příjmu z prodeje nemovitosti

František Svozil, 25.09.2008 09:44:51

Přeji dobrý den!
Vážená paní magistro, měli jsme s bratrem podílové (1/2
a 1/2) spoluvlastnictví zděděného pozemku.Nyní jsme se rozhodli pozemek rozdělit na poloviny a zřídit si každý
svoje vlastnictví k nově vzniklým polovičním parcelám.
Bude předešlé mnohaleté spoluvlastnictví postačujícím důvodem k osvobození od daně z příjmu při případném prodeji parcely?
Za odborné zodpovězení mého dotazu Vám srdečně děkuji.

Re: daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 02.10.2008 15:25:04

Dobrý den,
pro osvobození od daně z příjmů je u pozemků podmínka vlastnictví bezprostředně před prodejem delší než 5 let.

dan

Kateřina Frysová, 24.09.2008 16:18:43

Dobry den, prosim o informaci ohledne vyse dane. Byvaly pritel na me prevede polovinu naseho spolecneho bytu. Nyni resime otazku dane, zili jsme spolu ve spolecne domacnosti dva roky. Tu polovinu mi vicemene daruje.Prosim, muzete mi sdelit aktualni vyse dane darovaci a z prodeje nemovitosti? Dekuji

daň z nemovitostí

Pavla Tvrdá, 22.09.2008 14:54:44

Dobrý den,
v listopadu 2007 jsme jako nájemnici bytového domu (24 byt.jednotek) založili bytové družstvo a 29.7.2008 jsme od města koupili jako právnická osoba tento bytový dům vč.vkladu práv na KÚ.Většina členů bytového družstva bydlí v tomto domě více než 30-40 let.Přihlíží se k této době a mohou být členové BD (v případě převodu čl.práv-prodeje družstevního bytu) osvobozeni od daně z příjmu nebo budou muset čekat 5 let -atd.dle §4 zákona o daních -od koupi domu nebo od založení BD?
Při převodu na rodinného příslušníka se 3% daň z převodu nemovitostí odvádí ze stávající kupní ceny bytu nebo z tržní prodejní ceny i když rodinný příslušník nic převodci neplatí??
Mockrát děkuji za odpověď.

daň z nemovitosti

Eduard Horák, 18.09.2008 12:32:45

Dobrý den,
byl jsem povolán na finanční úřad a bylo mi sděleno toto:
V roce 1997 jsem koupil družstevní byt. Nastěhoval jsem tam babičku a já bydlel tehdá ještě u rodičů. V roce 2004 jsem převedl byt do osobního vlastnictví. V roce 2006 jsem ho prodal. V bytě jsem nikdy nebydlel a neměl jsem v něm trvalé bydliště. Údajně jsem utrženou částku za byt nepřiznal v daňovém přiznání a musím ji zaplatit zpětně + penále za dva roky. Mělo by to dělat nějakých 150.000,-. Peníze pochopitelně nemám a splácím ještě další dva úvěry. Je nějaká šance z toho vybruslit? Můžu něco dělat?
Děkuju moc.

prodej bytu

Růžička, 16.09.2008 11:24:39

Dobrý den,

k 1.10. prodame byt, ktery vlastnime od 16.11.2006 (tedy mene než 2 roky). Přijem z prodeje pouzijeme na uhradu hypoteky a uveru od SFRB. Zbytek pouzijeme na rekonstrukci nove kupovaneho bytu (ten kupujeme na 100 % hypoteku) a cast si chceme ponechat jako zalohu. Budeme platit dan z prijmu, popř. z jake častky? Dekuji.

Daň z prodeje

Hana Bandouchová, 12.09.2008 17:20:18

Dobrý den,
prodávám družstevní byt o velikosti 69m2 za 2 mil. korun. Chtěla bych se zeptat jaká je pro mne daň z tohoto prodeje.
Děkuji Bandouchová

Krenkova, 12.09.2008 10:06:16

Dobry den, letos v lete jsme prodali byt, ktery jsme vlastnili mene nez 2 roky. Porizovaci cena 1.000.000,-, prodejni cena 1.600.000,- Jelikoz jsme ho meli na hypoteku a pujcku od SFRB, museli jsme 1.000.000,- splatit prave temto institucim. Nyni musime zaplatit dan z prijmu (z tech 600.000,-) a nebo ziskanou castku proinvestovat za nove bydleni. Chtela bych Vas pozadat o radu, co znamena ziskanou castku. Zda je to muj opravdovy zisk 600.000,- a nebo cela castka 1.600.000,- Prece nemuzu proinvestovat neco, co vlastne vubec nevlastnim... Dekuji za odpoved.

Šárka Šulcová, 15.12.2008 19:49:47

p.Křenková,jsem úplně ve stejné situaci.Připadá mi opravdu nefér platit danˇ za něco,co vůbec nemám.Nikdo neví jak mi poradit.Na F.U.jsou tak příjemny,že člověka úplně odradí a připadá mi jako,když to platí ze svýho.Přitom neberou malé peníze.Pokud Vám již někdo poradil,byla bys ste tak hodná a napsala mi na můj e-meil. gnr54@centrum.cz Děkuji ŠULCOVÁ

Nájemní smlouva

Zdeňka Hájková, 11.09.2008 13:30:04

Dobrý den,
mám dotaz ohledně nedodržení nájemní smlouvy. Před 4 měsíci jsem se nastěhovala do bytu s výpopvědní lhůtou 2 měsíce. Bohužel jsem byla nucena se odstěhovat o měsíc dříve, protože v bytě jsem našla štěnice. Informovala jsem majitele, který se víc jak 2 měsíce vyhýbal jakémukoliv řešení. Na vlastní náklady jsem se svou spolubydlící zajistila dezinsekci pokoje. Teď nám hrozí právní cestou, pokud nezaplatíme nájem za 2. měsíc výpovědní lhůty. Je nějaká šance uspět? Nebo máme nájem radši uhradit?
Děkuji za odpověď.

Dotaz

Jaroslav Vele, 11.09.2008 12:54:21

Dobrý den.
Před 3,5 lety mě a mojí setře darovala naše matka dům do společného vlastnictví. V té době jsme ještě museli zaplatit tzv darovací daň.
Nyní bychom chtěli dům prodat. Jaké daně se v tomto případě platí?? Slyšel jsem totiž, že po obdarování se nějaký čas nemovitost nesmí prodat pokud nechcete platit vysokou daň. je toto pravda?
Pakliže ano, tak jak je daň vysoká??
Jestli bych mohl poprosit o přibližné vyčíslení při odhadované ceně nemovitosti 2,5mil Kč.
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Re: Dotaz

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.09.2008 10:18:30

Dobrý den,
máte na mysli zřejmě osvobození od daně z příjmů. Od té byste byl osvobozen, pokud nemovitost vlastníte déle než 5 let, nebo nejm. 2 roky a bezprostředně před prodejem v nemovitosti bydlíte, nebo méně než 2 roky a peníze získané z prodeje použijete na uspokojení své bytové potřeby.
Daň z příjmů činí 15 %.

dotaz

Jiří Markl, 10.09.2008 15:23:17

Dobrý den,
od roku 1976 jsem bydlel v družstevním bytě stavěném svépomoci.Podmínkou možnosti stavět byla půjčka od podniku a upsání se na 10 let.Dne 9.4.1997 jsem podepsal dohodu s BD o termínu převodu bytu do OV s termínem rok 1997 a v roce 1998 jsem doplatil veškeré pohledávky k bytu. Ten se ale uskutečnil až v listopadu 2005 ! Jednalo se o bezplatný převod !
V roce 1992 jsem se přestěhoval do RD, který jsem mezi tím se svoji družkou postavil a od té doby v něm mám trvalé bydliště. V bytovce zatím bydlela dcera družky až do 30.3.2006. Od tohoto dne byla bytovka prázdná, až do října 2006, kdy jsem ji prodal, abych mohl doplatit dluh na RD.Z tohoto je jisté, že byt nebyl pořízen na kšeft! Proč trval převod bytu 10 let! Musím v tomto případě platit daň s příjmu ? Děkuji za informace Markl

Re: dotaz

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 11.09.2008 08:38:33

Dobrý den,
pokud byste povinnost k úhradě daně z příjmů měl, musel byste ji zaplatit už do 31.3.2007 - takže teď je Váš dotaz trochu opožděný.
Na tuto otázku se informujte na příslušném finančním úřadu a ne zde - toto je právní a nikoli daňová poradna.

dotaz

Luboš Jeníček, 09.09.2008 20:03:07

Dobrý večer měl bych dotaz
koupil jsem byt od pana XY který bydlel jako nájemník v bytě 10 let poté mu bylo nabídnuto byt odkoupit za cenu 249tis, což učinil a obratem byt prodal za 915tis vztahuje se na něj platba daně z prodeje nemovistosti a v jaké výši nebo může být osvobozen od platby a za jakých podmínek

děkuji za odpověď nebo za radu

Růžička, 08.09.2008 22:11:49

Dobrý den,

k 1.10. prodame byt, ktery vlastnime od 16.11.2006 (tedy mene než 2 roky). Přijem z prodeje pouzijeme na uhradu hypoteky a uveru od SFRB. Zbytek pouzijeme na rekonstrukci nove kupovaneho bytu (ten kupujeme na 100 % hypoteku) a cast si chceme ponechat jako zalohu. Budeme platit dan z prijmu, popř. z jake častky? Dekuji.

františek aksamít, 09.09.2008 08:50:33

Dobrý den,
prodali jsme s manželkou nemovitost, kterou jsme koupili 11.7.2002 a prodali po nedokončene rekonstrukci 13.4.2007. Netušili jsme, že je povinosti zaplatit z toho dan z přijmu.Pokud ano odečtou se nám vynaložené náklady na rekonstrukci a dostavbu ? Děkuji.

Lukáš Vodrážka, 07.09.2008 18:42:35

Dobrý den,
Chtěl bych se vás zeptat, jak mám postupovat v případě prodeje bytu v osobním vlastnictví (do kdy musí být daň zaplacena od data prodeje bytu a zda-li se tato daň platí z prodejní ceny, apod.).

Předem děkuji za odpověd

Vodrážka

Mgr. Oldřich Topka, 08.09.2008 13:39:03

Dobrý den, daň z příjmu ve výši 15% z ceny, za kterou byla nemovitost prodána - daňové přiznání, pokud nebudete osvobozen, podat do 31.3. následujícího roku.
Daň z převodu nemovitostí ve výši 3% - přiznání k dani z převodu nemovitostí se podává nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. Platí se z ceny stanovené ve znaleckém posudku (tj. cena obvyklá), pokud ovšem nebyla kupní cena vyšší než cena posudková. Pak se totiž daň odvádí z té vyšší kupní ceny.
Další podrobnosti a formuláře si vyžádejte na finančním úřadu, zde není poradna o daních.

Daň z nemovitosti

Josef Fridrich, 28.08.2008 13:40:51

Bydlime ve čtyřbytovce. Tuto od města kupujeme. Město požaduje aby ve smlouvě bylo uvedeno že se zavazujeme za něj uhradit daň z převodu nemovitosti. Všichni kupující trváme aby to ve smlouvě nebylo. Je nám vyhrožováno že nás prodají realitce když nebudeme souhlasit. Padl také návrh že nám zvednou cenu když nebudeme souhlasit. Máme možnost se nějak účinně bránit? Děkuji.

Mgr. Oldřich Topka, 08.09.2008 13:28:19

Dobrý den, zatím jde pouze o návrhy na uzavření smlouvy, ovšem z jejich strany jsou používány neodůvodněné výhrůžky. To se Vám ovšem bude těžko prokazovat a v podstatě se ničeho nedomůžete, protože k převodu zatím nedošlo, smlouva ještě uzavřená nebyla a nemůžete někomu ukládat, co v jednání o smlouvě smí a nesmí. Město jako prodávající má silnější pozici, protože nemovitost mohou nabídnout i někomu dalšímu, kdo přistoupí na jejich podmínky a dům koupí, zatímco Vy máte zájem o tenhle konkrétní dům, v němž máte nájemní bydlení.
Jde tedy o to, jestli požadavky prodávajícího budete akceptovat (a dům koupíte) anebo je akceptovat odmítnete (a dům koupí někdo jiný, takže budete mít nového pronajímatele).

Daň z příjmu

Martin Černoch, 26.08.2008 09:15:09

Dobrý den,
V roce 2005 jsme převedli byty (24 bytů) od družstva do osobního vlastnictví, tj. od 2005 jsme zapsaní na KN jako vlastníci (předtím byl jen družstevní podíl)
Tento rok (2008) bychom rádi prodali zájemci společné prostory v domě (kočárkárnu a dílnu), který by tam následně vybudoval bytovou jednotku.
Použili bychom smlouvu o výstavbě.

Teď otázka: je nutné platit daň z příjmu?
Bude se na nás vztahovat osvobození od daně -
Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů,
dle ustanovení § 4 odst.1 písm. a) od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem.....

děkuji za odpověď

M. Černoch

Re: Daň z příjmu

Mgr. Oldřich Topka, 26.08.2008 14:50:30

Dobrý den, tohle projednejte v poradně o daních nebo přímo na FÚ, tohle není daňová poradna.

Martin Černoch, 28.08.2008 08:17:55

Dobrý den,

omlouvám se, i když vidím, že na informace o placení daní se tady ptají téměř všichni...Jen jsem chtěl vědět váš názor, protože ani na finančním úřadě nedokázali 100% odpovědět a z finančního ředitelství v Praze mi radši zatím neodpověděli vůbec.
Mějte se, ať se daří.
M. Černoch

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 28.08.2008 15:12:34

Dobrý den,
podle mého názoru byste neměli být osvobozeni od daně z příjmů; to by nastalo až v případě vlastnictví déle než 5 let.
Důvodem pro tuto moji domněnku je fakt, že Vámi citované ustanovení říká: ... VČETNĚ podílu na společných částech ... Mělo by se to tedy vztahovat k prodeji bytu a k němu patřícímu podílu na spol.částech. Podle mého názoru to na Váš případ vztáhnout nelze, poněvadž jde fakticky o prodej nebytových prostor.
Ale jak říkám, jde jen o můj názor a možná mě FÚ překvapí :)

dědictví

Alena Uhlíová, 25.08.2008 17:44:18

Dobrý den, ráda bych se zeptala,když bydlíme v rodinném domu rodičů manžela a manžel si v 80 letech z půdních prostor udělal byt a nemá od toho žádné doklady. Rodiče se stále nemají k tomu dům napsat na něho. Také jsme nyní davali nová okna, dvěře, opravily chodbu , verandu od toho již doklady mám na okna, nový nábytek. Ráda bych se zeptala , co by se stalo kdyby zemřeli, bude se daň platit i z toho co jsme platili sami za ta léta. Jsou už oba staří a nemocní, ale stále nejsou schopni dům převést na manžela, jen slibují, že to udělají a že to bude naše. Manžel má ještě bratra. Mohli by jste mi poradit, co by jsme měli udělat, aby z toho co jsme si pořídili sami nic neplatili.Předem děkuji . 606

Re: dědictví

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 26.08.2008 09:26:35

Dobrý den,
dokud na Vás tento byt nepřevedou, nebudete mít žádnou záruku nikdy. Je pravda, že pokud by rodiče zemřeli, tak odměna notáři by se vypočetla z hodnoty celé nemovitosti, tzn. vámi zhodnocené. Navíc, jestliže Vám rodiče byt nepřevedou, tak po jejich smrti má na dům stejný nárok bratr manžela a to zcela bez ohledu na to, co jste zakoupili.

Prodej nemovitosti

David Týř, 22.08.2008 15:35:54

Dobry den, koncem roku 2007 jsme si s pritelkyni poridili na hypoteku novostavbu rd kousek za Prahou. Kazdy vlastni 1/2 rd , hypo je take na pul. V domku jsme cca pul roku. Trvale hlaseni tam nejsme jelikoz jsme zatim jeste neobdrzeli kolaudacni rozhodnuti a navic slecna je ze Slovenska tak ta zatim ani nemuze byt trvale prihlasena. Bohuzel potrebovali bychom se prestehovat zpet do Prahy a dum asi nejspise prodat, protoze nedisponujeme jinymi prostredky. Samozrejme prijem by byl pouzit na umoreni hypoteky. muzete mi poradit jak nejlepe by se melo postupovat? Jake vsechny dane by se museli platit?

Dekuji
Tyr

Re: Prodej nemovitosti

Magdalena Dvorská, 02.09.2008 14:15:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s daní u prodeje nemovitosti. Je prvním rokem zvýšená? nevím proč mám stále v hlavě, že pokud vlastníme nemovitost více jak 5 let, je daň osvobozena. Bylo to tak někdy? nebo si to s něčím pletu? děkuji za odpověď, Dvorská

Daň z příjmu

Jiří Hladík, 18.08.2008 23:47:48

Dobrý den,
máme s bratrem na půl byt a chceme ho prodat. Máme kupce. Byt jsme zdědili v r 2005. Budeme muset platit daň z příjmu? Kolik % to může být? Ani jeden z nás tam neměl trvalé bydlitě, jen tam občas přespal.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 19.08.2008 14:57:30

Dobrý den,
jak zde již bylo x-krát řečeno, od daně z příjmů, která činí 15 %, můžete být osvobozeni pouze tehdy,
- jste-li vlastníky déle než 5 let,
- bydlíte-li v nemovitosti déle než 2 roky bezprostředně před prodejem
- nebo bydlíte-li v nemovitosti méně než 2 roky a získané prostředky použijete na uspokojení bytové potřeby.

Jestliže nic z toho nesplňujete, budete daň z příjmů hradit.
Vedle toho zaplatíte samozřejmě i 3 % daň z převodu nemovitosti.

Daň z prodeje nemovitosti (nebyt. prostor)

Roman Koudelka, 18.08.2008 14:07:27

Dobrý den,
chci prodat nebytový prostor, který vlastním jeden rok,jako soukromá osoba. Zisk z prodeje bych rád použil k uspokojení svých bytových potřeb. Musím tento zisk danit.
Děkuji
Roman Koudelka

Re: Daň z prodeje nemovitosti (nebyt. prostor)

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 18.08.2008 14:20:32

Dobrý den,
budete hradit 3 % daň z převodu nemovitosti a dále 15 % daň z příjmů, od níž osvobozen nebudete.

Miroslav Huryta, 17.08.2008 23:35:25

Dobry den,
rad bych se Vas zeptal, zda musim zaplatit dan z prodeje nemovitosti rodinneho domu, ktery mi byl darovan mou babickou cca pred 3 lety. Ode dne darovani jsem v dome bydlel, ale nikde o tom nemam zadny doklad. Inkaso je stale psano na babicku, takze nevim zda splnuji povinnost, ze v dane nomovitosti musim bydlet minimalne 2 roky tesne pred prodejem, abych byl osvobozen od podani danovenoho priznani a zaplaceni prislusne dane.
Predem Vam dekuji za odpoved.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 18.08.2008 14:11:08

Dobrý den,
především musíte uhradit daň z převodu nemovitostí ve výši 3 % z kupní/odhadní ceny. Od daně z příjmů byste mohl být osvobozen. O tom, jakým způsobem to bude chtít finanční úřad doložit, se informujte přímo u nich. Obvykle stačí čestné prohlášení.

Lenka Vašicová, 12.08.2008 10:39:38

Dobrý den, přítel zakoupil byt v osobním vlastnictví a má podezření, že prodávající nezaplatil řádnou daň. Chci se jen zaptat, zda je možné toto nějak zjistit, nebo se čeká, až ho k úhradě vyzve finanční úřad jako ručitele.

Mgr. Oldřich Topka, 18.08.2008 16:24:22

Dobrý den, nejspíše se to dozvíte až Vás vyzvou. Nejste účastníci řízení a FÚ Vám takové informace nesdělí.
Měli jste si to ošetřit přímo v kupní smlouvě, existují mechanismy, které zaručují, že prodávající daň zaplatí.

Lenka Vašicová, 25.08.2008 17:26:01

Mnohokrát děkuji za odpověď, kupní smlouvu připravovala realitní kancelář a je v ní uvedeno, že daň z převodu hradí prodávající ale to asi není ten správný mechanismus, nezbývá tedy než čekat. Ještě jednou děkuji

dan z prijmu a dan z prevodu nemovitosti

Katerina Schneiderova, 12.08.2008 08:15:36

Dobry den,
rada bych se zeptala, kolik musim priznat v danovem priznani z prevodu nemovitosti. Prevedla jsem nemovitost, kterou jsem ziskala v dedictvi, kupni smlouvou. Dedickou dan i dan z prevodu nemovitosti jsem zaplatila. Ted bych mela v danovem priznani za r. 2008 priznat prijem z prodeje nemovitosti. Avsak cast tohoto prijmu jsem darovala rovnou svemu bratru, nebot jsme se tak domluvili. Musim priznat v danovem
priznani celou castku nebo jenom cast, ktera mi zbyla po darovani bratru? Dekuji.

Re: dan z prijmu a dan z prevodu nemovitosti

Mgr. Oldřich Topka, 18.08.2008 16:22:40

Dobrý den, musíte přiznat celou částku. To, že jste část peněz darovala na to nemá žádný vliv. Kdyby jste si koupila auto, také by jste si ho neodečetla a nepřiznala jen to, co zbude.

dan z prijmu

jana novakova, 08.08.2008 21:02:45

dobry den,chtela jsem se zeptat jestli budeme platit dan z prijmu kdyz prodavame byt v DV a hned pote kupujeme novy byt v OV,ale za cenu nizsi nez je cena nami prodavaneho.Byt kupujeme zarizeny a tudiz se cena vysplha a bude se rovnat cene za nas prodavany byt.(prodej 1300000,koupe 1100000+400000zarizeni).Bude se v tomto pripade platit dan i treba jen z rozdilu cen?Predem dekuji.

Re: dan z prijmu

Mgr. Oldřich Topka, 18.08.2008 16:20:49

Dobrý den, jde o "uspokojení bytové potřeby" a patrně půjde jen o nemovitost a ne o zařízení. Info žádejte přímo na finančním úřadu, tohle není daňová poradna.

Daň z převodu nemovitostí

Zlatuše Ladmanová, 06.08.2008 14:50:08

Dobrý den.
Hodlám prodat nějaké pozemky, které jsou vedeny na katastru jako orná půda a zahrada bez trvalých porostů. Musí být daňové přiznání přiznání podloženo znaleckým odhadem, nebo se na zemědělskou, tedy ornou půdu a zahrady, toto ustanovení nevztahuje a může se vycházet z ceny buď Ministerstva zemědělství-vyhláška o cenách pozemků (BPEJ), nebo ceny dohodnuté mezi prodávajícím a kupujícím. Zákon je v tomto bodě značně nejasný. Děkuji za odpověď.

Re: Daň z převodu nemovitostí

Mgr. Oldřich Topka, 18.08.2008 16:18:06

Dobrý den, posudek v této věci bude pro účely daní nejspíše vyžadován. Informujte se však přímo na finančním úřadu nebo u znalce, tohle není poradna o daních.

Ján Gallo, 21.08.2008 10:22:11

Vážený pane magistře,nechtěl bych si Vás zvolit jako advokáta.Je třeba si uvědomovat,že tazatelé se ptají v dobré víře a spolehájí na nějakou reakci.Suché sdělení,že tohle není poradna o daních je z hlediska obchodního dosti nešťastné.Což odpovědět "doporučuji vyhledat zák.č.....a v § .....je zcela jasné řešení.Omlouvám se,nejsem daňovým poradcem,ale v případě žádosti o prominutí a bla,bla,bla.Nezapoměňte,je Vás 12 000 na 5mil potenc.klientů.416 na 1,ale z těch 416 ne všichni se chtějí soudit.

Tomas Ostrozlik, 18.09.2008 14:08:38

Pokud jde o zemedelsky pozemek (orna, louka, ...) a neni na pozemku stavba ani trvaly porost, muzete si pozemek ocenit sam, dle prislusneho ocenovaciho predpisu, tak zni navod na vyplneni danoveho priznani. Ale pozor! Je-li pozemek v zastavene casti obce nebo veden v uzemnim planu jako vhodny k zastaveni, pak se cena pocita uplne jinak, ne z BPEJ! A take pozor na pozemky, ktere nemaji v terenu vyznaceny hranice ! Muze se stat, ze strom neni na sousednim pozemku, ale na vasem a pokud to FU zjisti (letecke snimky x katastr.mapy) je maler :(.

Prodej zahradní chaty

Libor Izaiasz, 31.07.2008 12:07:53

Dobrý den.Mám otázku o zaplacení daně z prevodu nemovitosti.Byl jsem na fińančním úřadě a bylo mi zděleno ,že nemusím platit daň z převodu nemovitosti,jelikož paní zjistila ze znaleckého posudku před 5 lety ,že chata není pevně spjata z pozemkem(nemá základy,stojí na pilotech)tudíž to není nemovitá věc ,ale věc movitá,takže tam už vlastně nemusím chodit! Můj odhadce tvrdí ale opak,a nikdy takovou věc neslyšel.Prosím o Vaše vyjádření.Děkuji

Re: Prodej zahradní chaty

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 31.07.2008 12:59:46

Dobrý den,
definice nemovitosti opravdu zní tak, že je pevně spojena se zemí základem. Jestliže tedy jde jen o nějakou dřevěnou zahradní chatku, pak se opravdu o nemovitost nejedná a daň z převodu nemovitosti hradit nemusíte. Raději bych to však měla z FÚ písemně.

Aleš Patka, 29.07.2008 13:24:11

Dobrý den, loni jsem koupil dům a původní majitel nezaplatil daň z prodeje nemovitosti. Chtěl jsem se zeptat, jestli to musím zaplatit já. Jestli jo, tak jestli mam nějakou možnost ty peníze po něm vymáhat.

Děkuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 31.07.2008 12:54:13

Dobrý den,
máte zřejmě na mysli daň z převodu nemovitosti - tu má ze zákona povinnost zaplatit prodávající a kupující je v tomto případě ručitelem pro finanční úřad. Tedy, nezaplatí-li on, může to FÚ vymáhat po Vás. Vy pak samozřejmě máte právo zaplacenou částku vymáhat po prodávajícím.

Marcela Fleišnerová, 10.08.2008 13:19:24

Prosím, ve smlouvě o prodeji nemovitosti jsem jako prodávající uložila v depozitu u RK částku na dań z převodu nemovitosti.Podmínkou pro zaplacení je podaní daně z převodu nemovitosti na FÚ, kterou jsem podala.RK dań dosud nezaplatila,narůstá penále.Jak mám situaci řešit.Děkuji za odpověd.

daň z příimu

Olina Hersalkova, 22.07.2008 00:26:44

Prosím zdvořile o sdělení informace.
Podle rozhodnutí soudu mi má zaměstnavatel doplatit mzdu i s ůrokem z prodlení.Zaměst.to udělal, ale úrok z prodlení mi též zdanil a odvedl mi z něj zdravotní pojištění.Tak mi z těch peněz skoro nic nezbylo.Na FÚ mi sdělili, že na úrok z prodlení si mám podat sama extra daňové přiznání.Postupoval zaměst. správně anebo jak to tedy je ?

Re: daň z příimu

Mgr. Oldřich Topka, 31.07.2008 13:08:49

Dobrý den, tohle není daňová ani účetní poradna, obraťte se na účetního nebo daňového specialistu.

Daň z příjmu

Pavel Macas, 21.07.2008 21:03:26

Dobrý den,rodiče prodávají byt, kde jsem měl trvalé bydliště jen já a byt vlastní přes 3 roky. Peníze z prodeje použiji já společně s hypotékou na koupi většího bytu. Zajímalo by mě, jak je to v tomto případě s daní z příjmu a zda se dá nějak této dani v tomto případě vyhnout. Děkuji moc za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 31.07.2008 13:02:47

Dobrý den,
ale prodej ani daňová povinnost není Vaše věc, ale jen rodičů jako vlastníků. Aby mohli být rodiče osvobozeni od daně z příjmů, museli by v bytě bydlet min. 2 roky (trvalé bydliště s tím nesouvisí, jde o faktické bydlení), nebo použít peníze na uspokojení SVÉ (tedy nikoli Vaší) bytové potřeby.

Dotaz na 3% dan z prodeje nemovitosti

Martin Svoboda, 20.07.2008 18:09:20

Dobry den,
chtel jsem se zeptat na dan z prodeje nemovitosti. Mama s tatou maji 2/3 nemovitosti(vlastni vic nez 5let) ja s manzelkou vlastnim 1/3 nemovitosti(vlastnime 2 roky). Mamka s otcem nam prodaji 1/6 sveho podilu za 400.000,-. Odhad cele nemovitosti 8.000.000,-. Z jake casky se bude pocitat dan 3% ? Bude to z 400.000,-(12.000,-) nebo z 1/6 8.000.000,-(40.000,-)? Muze byt moje mamka a tata nejak osvobozena od dane ? Dekuji za odpoved.

Re: Dotaz na 3% dan z prodeje nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 21.07.2008 08:45:10

Dobrý den,
používáte nepřesné pojmy - ona 3 % daň je daň z převodu nemovitosti a rodiče od ní osvobozeni nebudou. Platí se z převáděného podílu, tj. z částky 400tis. Kč.
Rodiče budou osvobozeni pouze od daně z příjmů za prodej této nemovitosti.

Dědictvý

Ondra Velc, 18.07.2008 21:47:02

Dobrý den

Měl bych dotaz můj kamarád odešel z domu od rodiču.Po domluvě není mu ještě 18let.Po svém otci zdědil 67tisíc je nějaký zbůsob jak by je mohl vybrat před svýma 18tinama...?Děkuju za odpoveď Ondra

Re: Dědictvý

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 21.07.2008 08:46:04

Dobrý den,
záleží na tom, kde jsou tyto peníze uloženy.

Jana Hrušková, 17.07.2008 18:30:34

Vloni jsme prodali s manželem RD a v zákonné lhůtě zaplatili daň z prodeje nemovitosti. Peníze za RD jsme použili na nákup pozemku a postavení nového RD. Je pravda, že jsme daň z převodu nemovitosti nemuseli zaplatit, když jsme tyto peníze použili na nové bydlení? Popř. pokud jsme daň z prodeje nemovitosti platit nemuseli, budou nám peníze vráceny? Děkuji, J. Hrušková

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 21.07.2008 08:49:13

Dobrý den,
opět zaměňujete pojmy. Jak byste se dočetla z jiných příspěvků, při prodeji nem. se platí 2 daně - 3 % daň z převodu nemovitosti, od níž být osvobozena prakticky nemůžete a dále 15 % daň z příjmů, na níž se vztahuje osvobození např. z důvodu, kdy získané peníze použijete na uspokojení bytové potřeby.

Vladimír Froněk, 09.07.2008 13:14:46

Společně před dvěmi lety jsme s manželkou začali stavět.Stavba je rozestavená a není zkolaudována.Počas stavby jsme se rozvedli. Dohoda zní,že stavbu prodáme a vše se rozdělí na půl.Realitka má kupce za 3,8 mil. prodejní smlouva bude na 3,6 mil.Kolik budeme platit daň z prodeje nemovitosti? Mockrát děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 21.07.2008 08:50:38

Dobrý den,
základ daně pro daň z převodu nemovitosti a daň z příjmů je buď kupní cena nebo cena určená odhadem - použije se částka, která je vyšší.

daň z prodeje bytu

Eva Janoušková, 08.07.2008 12:19:25

Dobrý den,v roce 2004 jsem si koupila družstevní byt.Na což jsem si brala úvěr ve výši 600 000 KC.Od té doby v něm bydlím a mám nahlášenou trvalou adresu.Začátkem tohoto roku jsem si byt od družstva odkoupila do osobního vlastnictví.Ted bych chtěla ale byt prodat,splatit úvěr a za zbytek koupit chatku.( prodán bude něco kolem milionu).Jakou daň budu muset v tomto případě platit a z jaké částky ??Předem děkuji za odpověd.

Daň z přijmu

Lenka Platošová, 18.07.2008 20:19:12

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před půl rokem jsem koupila hrubou stavbu rodinného domu. Na dokončení RD nyní chci použit finanční prostředky, které jsem získala z prodeje pozemku. Pozemek jsem prodala tento měsíc a vlastnila jsem ho tři roky. Musím zaplatit z prodeje pozemku daň z příjmu, ikdyž ty peníze použiji na vlastní dokončení rodinného domu? Děkuji

Prodej 1/2 garáže

Petr Fojtík, 05.07.2008 20:33:46

Chceme koupit garáž v garážové kolonii. Je to 1/2 nemovitosti(spodní garáž z poschoďové garáže). Druhou 1/2 (garáž v poschodí s výjezdem na jinou komunikaci) vlastní někdo jiný. Má vlastník té horní garáže předkupní právo nebo musí dát souhlas k prodeji vlastníkovi této druhé 1/2 (spodní garáže)? Děkuji.

osvobození od daní

Jan Vokál, 05.07.2008 14:00:46

Dobrý den, chci koupit dům od matky, ale matka není samostatným majitelem 5 let,ale měla dům ve společném jmění manželů.Počítá se toto do vlastnictví nebo budu muset počkat do uběhnutí 5 leté lhůty.Děkuji

daň z prodeje bytu

Jindra Urlichová, 04.07.2008 19:01:18

Dobrý den.Prodávám byt v O.V.Daň 3% budu platit z odhadu,nebo z prodejní ceny?Jsem již v důchodu.týká se mě ještě jiná platební povinnost?Děkuji velice za odpověď.J. Urlichová

Doba platnosti odhadu nemovitosti

Petr Fojtík, 04.07.2008 12:53:24

Jakou dobu platnosti má odhad nemovitosti? Chceme koupit garáž a současný majitel má rok a dva měsíce starý odhad této garáže. Děkuji

RE: Dotaz o placení daně z nemovitosti a z příjmu

Alena Stachová, 30.06.2008 21:33:56

Dobrý den, chci se zeptat, v září to bude přesně pět let, kdy vlastním společně se svou sestrou rodinný domek po naší zemřelé mamince. Moje sestra bydlí společně se svým manželem v domě. Chtěla bych svoji 1/2 domu a pozemku prodat. Proto se chci zeptat v jaké výši budu platit daň z nemovitosti a daň z příjmu,když tam už pět let nebydlím. A také se chci zeptat, zda musím nejdříve své sestře znovu nabídnout svoji 1/2 domu nebo můžu prodat rovnou někomu jinému. Mé sestře jsem už několikrát nabídla odprodej nemovitosti,ale nemohli jsme se dohodnout na odhadované ceně. Děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 02.07.2008 10:29:49

Dobrý den,
předně, svůj podíl musíte nabídnout ke koupi sestře a teprve pokud ona odmítne, můžete podíl prodat dál. Jestliže dům vlastníte déle než 5 let, budete osvobozena od daně z příjmů (je nepodstatné, že v domě nebydlíte). Budete hradit pouze daň z převodu nemovitosti 3 % a to z kupní ceny nebo z ceny odhadní (použije se ta, která bude vyšší).

stanislav herec, 26.07.2008 17:01:24

DOBRÝ DEN.
CHCI SE ZEPTAT,MAMINKA PRODÁVÁ RODINNÝ DOMEK,CHTĚLA BY VĚDĚT JAKÉ DANĚ BUDE PLATIT.SLYŠEL JSEM ,ŽE MAJÍ BÝT DVĚ DANĚ ,JEDNA Z PŘEVODU NEMOVITOSTI VE VÝŠI 3% A DRUHÁ Z PŘÍJMU VE VÝŠI 15%.KTEROU DAŃ MUSÍ ZAPLATIT?
DĚKUJI ZA OPOVĚD.

Petr Petr, 26.07.2008 17:12:15

Pokud dům vlastnila déle jak 5 let, budete osvobozena od daně z příjmů (15%) a uhradí pouze daň z převodu nemovitosti ve výši 3%.

Prodej RD a daň z příjmu

Vladimír Zich, 24.06.2008 08:36:27

V květnu 2006 jsme zkolaudovali nový RD. Letos na jaře byl vložen do katastru nemovitostí. Od kterého data se počítá lhůta pro osvobození od daně z příjmu-od data kolaudace nebo od data vložení do katastru? Děkuji za odpověď.

marie hrušková, 20.06.2008 10:32:45

Dobrý den.
V srpnu 2006 jsme převzali od bytového družstva družstevní byto do osobního vlastnictví. Nyní bychom tento byt, ve kterém bydlíme od r. 1990 (dříve družstevní nyní v osobním vlastnictví) prodat. Prosím o sdělení, zda budeme muset platit daň z převodu nemovitosti? A dále jsme v říjnu 2006 odkoupili i poměrnou část pozemku pod bytovou jednotkou od města. Jaké dani podléhá v případě prodeje tento pozemek? Děkuji.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 20.06.2008 10:55:42

Dobrý den,
za obě nemovitosti budete hradit 3 % daň z převodu nemovitosti. Co se týče prodeje pozemku, zde budete platit i 15 % daň z příjmů. Od této daně budete v případě prodeje bytu osvobozeni.

Daň z příjmu

Karel Novák, 20.06.2008 09:07:54

Dobrý den,
prodávám dům, který vlastním 3 roky za 5 milonů Kč. Asi 2 miliony chci použít na koupi nového bytu, tedy financování nového bydlení. Budu v tomto případě osvobozen od daně z příjmu, nebo ji budu platit z rozdílu mezi prodejní cenou domu a kupní cenou bytu?Jak můžu snížit daňový základ, abych platil co nejnižší daň.
Děkuji za odpověď

prodej bytu a daně

Monika Donátová, 19.06.2008 17:09:27

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,přítel zdědil po matce před rokem byt v
ov.Nyní ho prodáváme.Uvedu příklad byt je prodán za 840000 tis z toho 3% daň
z prodeje nemovitosti je 25200.60000tis.by jsme chtěli použít na mimořádnou
splátku hypotéky a opravu rod.domu,který jsme v prosinci koupili.Z čeho
musíme zaplatit daň z příjmu neboli co si všechno od prodejní ceny může
odešíst.Děkuji za odpověĎ.

cena prodaneho domku

Zbornik, 17.06.2008 15:22:51

Jsem uz delsi dobu v zahranici v Kanade z Ceska a po smrti meho otce minuly rok muj bratr prodal domek, pozustalost pro me a jeho. Poslal jsem mu vsechno jak potreboval,overene podpisy, atd, aby mohl uskutecnit prodej- 2.2 mil. KC.
Muj kamarad doma me informoval a trval na tom,ze cena domku musela byt 3 az 4 krat vyssi nez co mi bratr sdelil.
Mam bratra rad , a nechtel bych aby podeziravost se stala casti naseho vztahu. Nicmene, rad bych, kdybych mohl zjistit(pokud mozno diskretne) za jakou cenu byl domek prodan. Existuje nejaky rejstrik, kde by se prodejni cena uvadela?
Vim ze bratr rikal ,ze prodaval dum nejak anonymne, bez verejnych informaci o presne adrese, nebot pry nechtel aby se o tom moc ve meste vedelo. Takze ani nevim jmeno reality, ktera prodej vyrizovala.

Dekuji vam za vas cas a radu.
Jan

Re: cena prodaneho domku

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 18.06.2008 15:49:56

Dobrý den,
žádný takový rejstřík neexistuje - tuto informaci byste mohl zjistit na katastrálním úřadě po nahlédnutí do kupní smlouvy. K tomu je však nutná osobní návštěva přímo na tomto úřadě - můžete se však obrátit na nějakého člověka (např. advokáta či známého) v ČR, aby na tento konkrétní katastrální úřad došel (KÚ v místě té nemovitosti).
Váš bratr za Vás také musel platit daň z převodu nemovitosti finančnímu úřadu - ti by Vám to také mohli sdělit; nevím však, zda budou ochotni takto na dálku - pochybuji.

Prodej bytu

Hana Marková, 05.06.2008 12:09:08

Dobrý den, po smrti maminky vlastníme s bratrem každý polovinu bytu v OV. Protože si chce bratr vzít hypotéku na vyplacení mého podílu - nemůžu mu svůj podíl darovat. Jak vysokou daň z příjmu budu muset zaplatit ( když nepočítám daň z převodu 3%)? Zároveň splácím hypotéku na vlastní nemovitost. Pokud penězma z prodeje podílu splatím tuto svou hypotéku - dá se to brát jako využití peněz do dalšího vlastního bydlení a tím pádem osvobození od daňe z příjmu? Děkuji

Daň z příjmů z prodeje RD

Blanka Dvořáková, 01.06.2008 09:06:21

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu:v listopadu r.20006 jsme koupili RD,nebydleli jsme v něm(aby jsme mohli,musel by se zrekonstruovat) a nyní ho musíme z rod. důvodů prodat.Vím,že daň z převodu činí 3%,ale nevím kolik bude daň z příjmu,když v něm nebydlíme a máme ho pouze necelé 2 roky.Rozdíl mezi koupí a prodejem by byl +100tis.,ale celou část peněz z prodeje investujeme do koupi pozemku,který je již rezervován a následně na stavbu RD.Děkuji,každý mi říká něco jiného

Prodej bytu

Jiří Beneš, 02.06.2008 13:29:56

Prosím o radu,maminka koupila byt od města do OV před necelými dvěma roky za 400tis,celkem v bytě bydlí 50let,nyní jej potřebujeme prodat vzhledem na její věk a koupit jiný,ale na Slovensku kde žiji.Jakou daň budeme povini zaplatit?A co by se změnilo vzhledem k daním, kdyby byl nový byt na Slovensku koupený na mě?
Dekuji za odpověd.
Beneš.

Prodej a následná koupě bytu

Olga Kovaříková, 23.05.2008 00:29:06

Mám trochu nejasnost v placení daní.Maminka prodala družstevní byt za 860.000,- a následně jsem já (byt psán na mne) za tyto peníze koupila byt v os.vlastnictví-za 750.000,-.Já v něm nebydlím ani nemám trv.bydliště,maminka ano.Za rozdíl z prodeje/koupě jsme byt rekonstruovali.Předpokládám,že daň z převodu nemov.neplatím (dr.byt).Jak je to ale z daní z příjmu,pokud jsem rozdíl investovala do bytu?musím platit daň z příjmu?Díky mnohokrát za odpověď.

Prodej zděděného bytu

Hana S, 16.05.2008 09:47:00

Dobrý den,
Před měsícem mi umřel dědeček. Se sestrou nám odkázal byt 2+1, účet a osobní automobil.
Chtěla bych se zeptat a poprosit Vás o radu:
1. Je možné nyní užívát auto, i když stále nejsme majitelkami? Platí povinné ručení, i když ho platil dědeček(až do konce roku zaplaceno) nebo ho musím znovu zaplatit za sebe?
2. Rozhodli jsme se ze sestrou byt prodat, protože nám ho odkázal na půl, a ani jedna v něm bydlet nechceme. Je možno byt ihned po přepsání prodat nebo je zde nějaká lhůta? A když jsme nevlastní vnučky, je pravda, že budeme platit vyšší dědičnou daň a kolik procent?

Moc Vám děkuji

S pozdravem a přáním krásného dne

Hana S

dan z prijmu z prodeje Dr. bytu kratkodobe v OV

Jozef Sujan, 08.05.2008 22:50:18

Jsem 9 let vlastnikem clenskych prav k druzstevnimu bytu. V byte jsem nebydlel a nemam tam hlasene trvale bydliste. (V byte bydlela moje babycka.) Chtel bych si byt prevest do osobniho vlastnictvi a nasledne (hned) ho prodat. Musim platit dan z prijmu? Jestli ano, kolik procent?

Prodej bytu

Anna Nováková, 08.05.2008 09:37:06

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat,prodala jsem byt za částku 915tis.,přičemž 880tis. šlo na můj účet a zbylých 35tis. šlo jako provize Realitní kanceláři.Při podávání daně z prodeje nemovitosti jsem se ptala,zda mám zdanit celou častku 915tis,nebo jen 880tis.Bylo mi řečeno,že pouze těch 880tis.Nyní po skoro 8 měsících se ozval finanční úřad s tím,že mám ještě dodatečně doplatit daň z oněch 35tis,které jsem ovšem fyzicky nikdy nedostala.Již v kupní smlouvě je předem určeno,která částka půjde na který účet.Musím daň z těchto 35 tis (+v současné chvíli i penále) zaplatit i když se de-facto nejedná o moje peníze a celkem pravděpodobně již byli jednou zdaněny realitní kanceláří?

prodej 1/4 nemovitosti

alice bláhová, 05.05.2008 21:24:42

Dobrý den,potřebovala bych poradit ohledně placení daně z převodu nemovitosti.
Během manželství jsme si s manželem a jeho rodiči pořídili rodinný dům.1/2 domu zaplatili rodiče manžela v hotovosti a mi jsme si na svou 1/2 domu vzali hypotéku. Nyní po rozvodu jsem se v rámci vypořádání majetku stala 1/4 vlastníkem domu a rodiče bývalého manžela ode mne tuto 1/4 chtějí odkoupit s tím, že na sebe chtějí převést polovinu nesplacených úroků hypotéky a zbytek bude zaplacen v hotovosti. V číslech by to bylo asi takto. Odhadní cena nemovitosti je 4700000,- 1/4 je 1175000,- polovina nesplacené hypotéky je 400000,-. Daň z převodu nemovitosti se bude platit z hotovosti 775000,- vyplacené při převodu nebo z celkové částky 1175000,-? Děkuji za radu.

daň z prodeje bytu

Tereza Šmídová, 05.05.2008 20:00:19

Budu prodávat byt v osobním vlastnictví, kde mám trvalé bydliště asi 5 let - vlastním jej však teprve měsíc. Byt mi převedli darovací smlouvou rodiče a sami tam trvalý pobyt neměli.
Finance z prodeje budou použity na umoření hypotéky, kterou jsme si s manželem vzali na koupi domu. Do kdy musí být peníze na umoření hypotéky použity (od prodeje bytu nebo od nabytí kupované nemovitosti)?
Děkuji.

Re: daň z prodeje bytu

Radka Cisárová-Andreasová, 23.05.2008 17:49:28

dobrý den. matka mi darovala byt, jsem vlastníkem pouze měc, mám možnost tento byt prodat. V tomto bytě mám trvalý pobyt 30 let a zároveň zde i 30 let bydlím. Budu platit daň z prodeje a nebo jinou daň?

Daň z příjmu

Martin Černoch, 01.05.2008 20:58:25

Dobrý den,
V roce 2005 jsme převedli byty (24 bytů) od družstva do
osobního vlastnictví, tj. od 2005 jsme zapsaní na KN jako vlastníci (předtím byl jen družstevní podíl)
V roce 2008 bychom rádi prodali zájemci společné prostory v domě
(kočárkárnu a dílnu), aby tam následně vybudoval bytovou jednotku.
Musíme napřed dle právníka udělat nové prohlášení vlastníka
a změnit tyto společné prostory na nebytové a zapsat je na katastru
(každý bude mít ke svému bytu zase poměrnou část nebytového
prostoru zapsanou na KN). Následně je všichni vlastníci kupní smlouvou
prodají novému zájemci..
Je nutné určitě zaplatit daň z převodu nemovitosti (každý 3%),
ale je nutné i platit daň z příjmu??
Někdo říka ano, druhý ne... A pro nás laiky je to oříšek…:-))
děkuji za odpověď

Tomáš Beneš, 29.04.2008 18:02:28

Dobrý den právě jsem prodal byt 3+1 v os. vlastnoctví ještě letos kupuji rd a finanční obnos hodlám do koupi investovat. můj dotaz:Musim v tomto případě platit daň z prodeje nemovitosti, popř.daň z příjmu
Předem děkuji za odpověď T.Beneš

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 30.04.2008 08:48:01

Dobrý den,
budete platit 3 % daň z převodu nemovitosti; od daně z příjmů budete pravděpodobně osvobozen.

dotaz

jaroslav rybák, 29.04.2008 10:54:25

prodávám byt v osobním vlastnictví a po prodeji budu kupovat hned byt též v osobním vlastnictví ale menších rozměrů. Jakou budu platit daň? zda z prodeje nebo z rozdílu mezi kupními cenami? Mám možnost uplatnění nějaké slevy na dani, pokud jsem v důchodu a manželka v důchodu invalidním?, děkuji

Re: dotaz

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 29.04.2008 11:08:46

Dobrý den,
díky koupi nového bytu budete osvobozen od daně z příjmů. Daň z převodu nemovitosti za prodej bytu ve výši 3 % však zaplatit budete muset.

dan z prodeje bytu

ladislav, 24.04.2008 20:14:58

Dobrý den,
měl bych následující dotaz:

prodal jsem byt v osobním vlastnictví( z důvodu přestěhování do jiného okresu) a tam jsem za peníze získané prodejem zakoupil byt v družstevním vlastnictví.

Musínm platit dan z prodeje nemovitosti? Případně, musím vůbec platit nějakou dan v souvislosti s prodejem a koupi bytu? Děkuji za odpověd

Re: dan z prodeje bytu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 29.04.2008 11:10:35

Dobrý den,
musíte zaplatit 3 % daň z převodu nemovitosti (za prodej bytu). Jestliže jste pak následně získané prostředky použil na uspokojení své bytové potřeby, budete osvobozen od daně z příjmů za prodej bytu.

Re: dan z prodeje bytu

Alena Trousilová st., 26.06.2008 22:22:38

Ještě jednou dobrý večer,
právě jsme s manželem koupili do osobního vlastnictví byt který bychom hned chtěli prodat, již v něm bydlícím nájemníkům, za cenu kterou jsme zaplatili. Chtěla bych se tedy zeptat zda je nutný odhad, zda musíme platit daň z převodu a prodeje i v případě že peníze z prodeje použiji na opravu rodinného domu který daruje manželovi jeho matka a v němž bydlíme.Dále bych se chtěla zeptat zda mezi dobou koupě bytu a následného prodeje je nutný nějaký časový odstup, který by ovlivnil výši daní.Děkuji

dotaz

marketa vebrova, 24.04.2008 17:00:05

Dobrý den, B\ydlím b bytě společně s vnukem ,který se bude finančně podílet na koupi tohoto bytu.Nájemcem a uživatelem jsem všude v dokladech uvaděná jenom já ,mimo vyúčtování nákladůza byt.Chtěla bych, aby se vnuk stal vlastníkem bytu.Z MČ mi napsali, že se tak může stát až po koupi bytu.A pokud mu byt prodám,stene se vlastníkem bytu,musí po mé smrti vyplatit moje dcery?
A nebo mu bude patřit třeba 1/3bytu a za zbytek musí vyplatit dcery ?

Osvobození od daně z příjmu

Jana Janouskova, 23.04.2008 10:59:07

V listopadu 2004 jsem zdědila po otci 1/4 rodinného domu (+ 1/2 matka, + 1/4 sestra). Domek jsme nyní, v roce 2008 prodali. Daň z převodu nemovitosti 3% budeme platit asi všichni podle podílu ? Trvalé bydliště měla v domku jen matka cca 20 let. Můžeme se sestrou využít osvobození od daně z příjmu pokud otec vlastnil nemovitost více než 20 let a my ji prodali po 3 letech od nabytí dědictvím i když jsme neměli v domě trvalé bydliště? děkuji

Re: Osvobození od daně z příjmu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 23.04.2008 14:57:23

Dobrý den,
daň budete platit každá za svůj podíl, který prodáte. Co se týče daně z příjmů, tak matka osvobozena od této daňové povinnosti bude; vy pouze v případě, že byste získané prostředky použily k uspokojení bytové potřeby.

smlouvy zdarma, 23.04.2008 22:44:26

daň z převodu zaplatíte každá dle svého podílu, a to ve výši 3% z kupní ceny nebo z odhadu pokud byl vyšší. Co se týká daně z příjmu tu platit rozhodně nebudete, protože jak píšete Váš otec dům vlastnil společně s matkou 20 let, aby jste byly se setrou zbaveny povinnosti platit daň z příjmu musíte bydlet v domě dva roky nebo bezprostředně před prodejem, ale v tomto případě musíte prostředky použít na bytovou potřebu, nebo dům vlastnit pět let a pak si můžete bydlet kde chcete. Vy jste, ale dům vlastnily jak uvádíte jen tři roky, ale i přes tuto skutečnost bych si dovolil nesouhlasit s Mgr. Jindrovou, a to v souvislosti s ustanovením §4 odst.1písm.b) 586/92 Sb. cituji "V případě, že jde o prodej nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů" Což je Váš případ 20let vlastnicví otce

Jana Janouskova, 24.04.2008 18:15:56

Děkuji za vyčerpávající odpověď. V domě jsme bydleli s rodiči cca 15 let, avšak nebylo to bezprostředně před prodejem. Šlo mi však přesně o ustanovení, které zmiňujete, zda-li se na nás jako dědice vztahuje. Viz celé znění : "V případě, že jde o prodej nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou). Tyto lhůty se vztahují na majetek, který nebyl zahrnut v obchodním majetku prodávajícího."

Osvobození od daně z příjmu

Zdeněk Müller, 22.04.2008 15:09:40

Dobrý den,
prodal jsem nemovitost (rodiný dům) ve kterém jsem bydlel dva roky. Měl bych tedy být dle zákona o daních z příjmu osvobozen od této daně. Nevím však, zda je nutné mít v této nemovitosti po celou dobu i trvalé bydliště a jakým způsobem toto dolažit finančnímu úřadu.

Děkuji

DPH

Petr Vašíček, 22.04.2008 00:22:38

Dobrý den,
Zajímalo by mě, jak je to s placením DPH při prodeji nemobitosti? Příkladem. koupím pozemek za cenu 1 milion korun a do roku ho prodam za 1200 000. Budu platit DPH?

Re: DPH

Alena Kozderková, 23.04.2008 06:27:03

Dobrý den,vlastním pozemek po dobu kratší než-li 5 let,chci prodat jeho část. Jakým způsobem bude vyměřena daň za prodeje pozemku,resp. výše daně dle koeficientu?
Děkuji za odpověď.

Re: DPH

Michal Šibor, 23.04.2008 21:32:06

Dobrý den, chtěl bych se zeptat prosím, kolika procentní daň zaplatím z prodeje nemovitosti ve které bydlím necelé dva roky.Děkuji za odpověď.

daň s prodeje

Petr Petr, 21.04.2008 14:33:37

Dobrý den, rád bych se dozvěděl zda je nutné platit daň s příjmu pokud jsem po mamce zdědil 1/2 chalupy a chtěl bych ji prodat sestry dceře. Už jsem v ní posledních 30 let nebydlel ale v mládí ano. Jde se s neteří vyrovnat i jinak bez placení daní?? Kdo bude platit daň s převodu? Děkuji

Re: daň s prodeje

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 09:33:41

Dobrý den,
3 % daň z převodu nemovitosti platí prodávající. Jestliže chalupu vlastníte déle než 5 let, budete od daně z příjmů osvobozen - jinak ne. Pokud chcete dům neteři prodat, tak bez daní to opravdu nejde; ledaže byste jí dům daroval.

garáž

katka Špačková, 21.04.2008 11:33:00

Dobrý den,mám 65 let a prodávám garáž která je v osobním vlastnictví na pronajatém pozemku za 75 000...musím odvézt daň z prodané nemovitosti??a když musím nedá se tato daň nějak obejít??tyto peníze investuji zase dále na opravu chaty...děkuji za odpověď

Re: garáž

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 09:34:46

Dobrý den,
budete platit 3 % daň z převodu nemovitosti; od daně z příjmů můžete být osvobozena, pokud splňujete podmínky v § 4 zákona o daních z příjmů.

převod pozemku

LL12, 20.04.2008 14:27:59

Dobrý den,

Švagr nám prodává pozemek, který byl ohodnocen na částku Kč 150.000,-- a vlastní jej cca 5,5let. Chci se zeptat, zda nám může pozemek prodat za hodnotu nižší než je ohodnocení a zda on bude platit daň z příjmů a kolik to cca bude? Lze pozemek koupit i například za 1,-- Kč, aby to bylo právně v pořádku?

Děkuji za odpověď

Re: převod pozemku

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 09:39:21

Dobrý den,
příště si, prosím, přečtete ostatní příspěvky - tato věc je zde min. 100x řešena.

Kupní cena může být samozřejmě nižší, než je ohodnocení; při danění se bude vycházet z částky vyšší, tzn. z odhadní. Od daně z příjmů bude švagr osvobozen; bude platit pouze 3 % daň z převodu nemovitosti. Pokud určíte kupní cenu 1,- Kč, bude to FÚ považovat za zastřenou smlouvu darovací a nikoli za smlouvu kupní.

daně z prodeje nemovitosti

Gabriela Dostálová, 19.04.2008 18:48:03

Kolik musím zaplatit dan,když jsem prodala byt v OV za 1 mil. korun a hned koupila nový za 1.2 mil.korun.děkuji předem za odpověd´!

Re: daně z prodeje nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 09:35:43

Dobrý den,
budete platit 3 % daň z převodu nemovitosti; od daně z příjmů můžete být osvobozena, pokud splňujete podmínky v § 4 zákona o daních z příjmů - ve vašem případě zřejmě ano.

Prodej zděděného pozemku a daň z příjmu

Zuzana Kollárová, 16.04.2008 22:20:54

Dobrý den, v r.2005 jsme se sestrou zdědily komerčně nevyužívaný pozemek (orná půda) po otci, který jej vlastnil nejméně 20 let. Letos jsme pozemek prodaly, zaplatily 3% daň z převodu nemovitosti. Budeme muset do konce března 2009 v DP za r.2008 zahrnout příjem z prodeje a zaplatit daň z tohoto příjmu, když my jsme pozemek vlastnily necelé dva roky, ale náš přímý předchůdce jej vlastnil 20 let? Lze sečíst obě období a být automaticky osvobozeny od daně z příjmu bez podání žádosti na FÚ? Děkuji předem za odpověď.

Re: Prodej zděděného pozemku a daň z příjmu

smlouvy zdarma, 23.04.2008 22:57:28

Ano obě období se u osob v řadě přímé sčítají. Daň z příjmu tedy platit nebudete.

koupě bytu

marketa vebrova, 16.04.2008 14:43:38

Dobrý den,
Bydlím v bytě společně s vnukem,který se bude finančně podílet na koupi tohoto bytu.Nájemcem a uživatelem jsem v dokladech všude uváděna jenom já mimo vyúčtování nákledů za byt.Chtěla bych,aby se ON stal po koupi vlastníkem bytu.Napsali mi z MČ že byt může koupit jenom nájemce,kterému byl byt nabídnut, a aby se stal spoluvlastníkem,tak tento krok může učinit až já ho odkoupím!!
A pokud se stane vlast.bytu , musí po mé smrti vyplatit moje 2 dcery?-moje dcery???
A co když byt koupím já a hned mu jej odprodám, taky musí vyplatit moje dcery...jeho matku a tetu...
děkuji vebrová

nabyývající smlouva k nemovitosti

Věra Ludvíková, 16.04.2008 13:28:53

Dobrý den,
Před osmi lety jsme koupili nemovitost ,na kterou splácíme hypoteční úvěr u jedné nejmenované banky.U téže banky budeme mít doplnkový úvěr,kde na tyto úvěry je naše nemovitost v zástavě banky.Chtějí po nás doložit nabývající smlouvu nebo list.CHci se zeptat o jakou nabývající smlouvu se jedná?Máme pouze rezervační smlouvu z realitní kanceláře a samozřejmě kupní smlouvu a v katastru nemovitostí jsme uvedeni jako vlastníci.O jakou nabývající smlouvu se může jednat?Děkuji Ludvíková

Re: nabyývající smlouva k nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 16.04.2008 13:38:41

Dobrý den,
nabývacím titulem k nemovitosti je ve Vašem případě samozřejmě kupní smlouva - tou jste nemovitost nabyli.

Úhrada daně z prodeje nemovitosti a její krácení

Vít Zacpal, 16.04.2008 12:41:19

DObrý den, před měsícem jsem prodal nemovitost na které byla ještě hypotéka, zároveň kupuji jinou. Jak to bude s celkovou hrazenou daní. Bude se danitelná částka krátit o hodnotu nově zakoupené nemovitosti a o částku, která se odečetla doplacením hypotéky? Situace jest taková: Původní nemovitost se prodala za 3.300.000, 1.000.000 se doplatila hypotéka = 2.300.000,-. Za 1.500.000 jsem koupil byt = zůstává 800.000,- Kolik musím zdanit? 3.3mil? 2.3mil? Nebo jen zbylých 800tis? Děkuji za odpověď

daň z prodeje zděděného bytu

Jan Zatloukal, 15.04.2008 14:46:02

V listopadu 2007 jsem se se sestrou stal dědicem bytu vkladem do LV po otci, který byl v jeho osobním vlastnictví v družstevním domě. Prosím o odpověď, kdy budeme moci byt prodat, aniž bychom platili daň finančnímu úřadu samozřejmě mimo 3% a notářské poplatky. Zajímala by mě také případná výše v procentech, pokud bychom byt prodali během tohoto roku. Děkuji za odpověď.

Re: daň z prodeje zděděného bytu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 15.04.2008 15:07:20

Dobrý den,
je úplně jedno, jakým způsobem nemovitost získáte (dědictvím, koupí atd.), vždy budete hradit daň z převodu nemovitosti 3 % a pokud nesplňujete podmínky pro osvobození od daně z příjmů (viz předchozí diskuze), tak budete hradit i tuto daň. Vůbec s tím nesměšujte poplatky notáři za dědické řízení - to jsou zcela dvě odlišné, spolu nesouvisející věci.

Daň z příjmu?

Květa Greplová, 14.04.2008 18:09:13

Dobrý den, rodiče půjčili sestře peníze na koupi RD /asi 1/2)v r.2006. Nyní se dohodli, že sestra převede 1/2 domu na rodiče-jako vyrovnání půjčky.z důvodu dědictví v budoucnu. V případě kupní smlouvy bude sestra platit dan z převodu. Jak to bude s daní z příjmu-nebydlí tam ještě 2 roky a vlastně příjem by neměla, neboť peníze byly použity na koupi celého domu.

Re: Daň z příjmu?

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 15.04.2008 15:08:36

Dobrý den,
a proč to rodičům nedaruje? Pak nebude platit vůbec nic, žádné daně.

Nemovitost

Martina Majerova, 14.04.2008 14:30:55

Vlastním družstevní byt,který chci odkoupit do osobního vlastnictví a poté prodat za účelem nákupu většího bytu či domu.Přítel je vlastníkem novostavby,která je určená také k prodeji.Máme zájem koupit ze společně získaných peněz nemovitost.Jak máme postupovat a co vše budeme povinni platit.Děkuji Majerová

Co vše musíme zaplatit?

Naděžda Habartová, 14.04.2008 07:55:29

Chystáme se prodat polovinu RD v hodnotě cca 2 mil.Odhad máme dva roky starý,musíme dělat nový?Jaké daně se platí? Víme že musíme zaplatit daň s příjmu.Jak je to s daněmi v případě koupi jiné nemovitosti.

Re: Co vše musíme zaplatit?

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 14.04.2008 13:11:45

Dobrý den,
odhad musíte nechat udělat nový. Budete platit 3 % daň z převodu nemovitosti. Daň z příjmů budete platit, pokud od této daně nejste osvobozeni - viz § 4 http://www.pravnik.cz/uplna-zneni/uz-158.html

nemovitost

Jaroslav Franta, 12.04.2008 00:18:16

Dobrý den. Mám dotaz. V letošním roce budeme prodávat ½ rodinného domu a zároveň začínáme stavět nový rodinný dům. Jakou daň budu muset zaplatit. Děkuji.

Re: nemovitost

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 14.04.2008 13:13:10

Dobrý den,
budete platit 3 % daň z převodu nemovitosti. Daň z příjmů budete platit, pokud od této daně nejste osvobozeni - viz § 4 http://www.pravnik.cz/uplna-zneni/uz-158.html. Ve vašem případě by se mohlo jednat o osvobození z důvodu uspokojení bytové potřeby.

Daň při prodeji nemovitosti

Vladimíra Petrlíková, 10.04.2008 09:00:58

Dobrý den, pokud musím oznámit správci daně do konce roku použití či úmysl použít příjem z prodeje nemovitosti na nákup bytové potřeby (pro účely osvobození od daně z příjmu), musím tak učinit do konce kalendářního roku či do 365 dní od prodeje ? Děkuji za odpověď.

dań z prodeje nemovitostí

Anna Hambardzumyan, 10.04.2008 01:41:18

Dobrý den,mám dotaz,jsme v loni prodali nemovitost a do 3 měsíců koupili jsme jinou nemovitost.Jsme se byli informovaný že poněvadž jsme prodali nemovitost za 2940tis a koupili RD za 2940tis do 1 roku že nemáme zaplatit daň z prodeje 3%.Jak je to správně?mnělí jsme zaplatít dań z prodeje 3%?Děkují za odpověd.Anna H.

Re: dań z prodeje nemovitostí

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 10.04.2008 09:10:28

Dobrý den,
zaměňujete pojmy. Pojem daň z prodeje nemovitosti neexistuje. V tomto případě se Vás týká daň z převodu nemovitosti, která činí 3 % a tuto daň jste měli povinnost uhradit. Ona koupě jiné nemovitosti do 1 roku má souvislost s osvobozením od placení daně z příjmů - od ní tedy osvobozeni jste.
Doporučuji tedy co nejdříve se informovat na příslušném FÚ ohledně daně z převodu.

Osvobozeni dane z prodeje nemovitosti

Katarína Kolařová, 08.04.2008 18:50:18

Dobrý Den,manžel přrd 7 lety dostal byt ktery by ted rad prodal,chtela bych vedet co musi splinit aby byl osvobozeni z dane z prodeje nemovitosti.
Je mozne aby byl osvobozen kdyz penize z prodeje použije na rekonstrukci domu v kterem bydlime?
Dekuji za odpoved

Re: Osvobozeni dane z prodeje nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 09.04.2008 10:59:11

Dobrý den,
od daně z převodu nemovitosti osvobozen nebude.
Od daně z příjmů osvobozen bude.

Renata Petrová, 06.04.2008 20:32:49

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda musím platit daň z prodeje nemovitosti.V roce 2007 v květnu jsem byt v rámci privatizace odkoupila od města.Teď v roce 2008 v dubnu potřebuji tento byt prodat.Bydlím zde už 12 let,ale byt mám v osobním vlastnictví pouze necelý rok.Děkuji

milan blanarovič, 09.04.2008 20:10:11

Dobrý den chtěl jsem se zeptat prodávám byt v osobním vlastnictví a kupuji byt družstevní budu platit 3 procentní dan ? děkuji za odpověd.

Zuzana Jirků, 26.06.2008 14:20:09

V letošním roce nám bylo nabídnuto odkoupení městských bytů- chtěla bych vědět- kdo platí daň z prodeje a jestli je nějakou vyhláškou dáno kolik nájemců si musí byt odkoupit , aby mohlo dojít k prodeji bytů/ náš konkrétní dům má 12 bytů/.
Děkuji

Zuzana Jirků, 26.06.2008 14:35:55

Prosím o sdělení kdo platí daň z prodeje bytů- v letošním roce bychom měli odkoupit byty , které patří městu.Dále by mně zajímalo, zda existuje nějaké pravidlo při prodeji bytů, které by určovalo kolik nájemců si musí byt odkoupit, aby mohly být byty prodány/ v našem konkrétním případě je v domě 12 bytů-

Daň z prodeje pozemku

Josef Knot, 06.04.2008 09:11:33

Dobrý den, žiji s přítelkyní, která je Slovenské národnosti a koupila si zde koncem r. 2007 pozemek, který je stále veden jako orná půda, s tím, že na tomto budeme stavět RD. V současné době mi v dědickém řízení připadl pozemek, který je vhodnější pro záměr stavby RD. Dotaz - jakou daň by přítelkyně, která je Slovenka (má zde povolen přechodný pobyt, ale není zde zaměstnána), měla platit (pokud možno i procentuelní vyčíslení) a kde, tzn. v ČR nebo SK ? Děkuji a přeji krásný den.

Daň z prodeje pozemku - doplnění

Josef Knot, 06.04.2008 09:13:25

Samozřejmě, že jakou daň by měla platit při prodeji pozemku v jejím vlastnictví ... což jsem zapomněl napsat. :o) Omlouvám se a děkuji.

Re: Daň z prodeje pozemku

Martina Krumlovská, 13.04.2008 09:45:50

Chci prodat pozemek a nevím kdo je povinen zaplatit veškeré náklady s tím spojené, daň z převodu nemovitosti, případně advokáta na sepsání smlouvy a.t.d. Je to řešeno v nějakém zákoně?
děkuji

Karel Pokorný, 30.03.2008 23:09:07

Matka vlastnila ideální 1/2 pozemku,který jí byl vrácen v restituci. Před rokem odkoupila od spoluvlastníka druhou ideální 1/2 pozemku. Spoluvlastník (bývalý) získal svoji 1/2 dědictvím, k matce již není v žádném příbuzenském vztahu. Nyní moje matka hodlá pozemek (celý) prodat. Jakou bude platit daň z příjmu? Svoji 1/2 pozemku vlastní déle jak 5 let.
Bude platit daň (z příjmu a z převodu nemovitosti), pokud by kupujícím byl stát, např. městský úřad?

Mgr. Oldřich Topka, 31.03.2008 08:47:47

Dobrý den, pozemek bude z hlediska daně rozdělen a každá převáděná 1/2 se posoudí samostatně. Bude platit daň z převodu nemovitostí a pokud jde o získanou 1/2, tak z té také daň z příjmů. To, že bude prodáno "státu" neznamená, že daně platit nebude. Podrobnosti si vyžádejte na finančním úřadu.

Jaroslav Horáček, 30.03.2008 14:26:28

S bývalou manželkou vlastníme každý 8 let ideální polovinu neobývané nemovitosti s pozemky.Chci její polovinu odkoupit a obratem ji za stejnou cenu prodat včetně své poloviny.Vztahuje se na mne povinnost platit daň z příjmu když svou polovinu prodávám po osmi letech po nabytí a její polovinu za stejnou cenu za jakou ji koupím?

Mgr. Oldřich Topka, 31.03.2008 08:43:40

Dobrý den, budete platit daň z převodu nemovitostí. A pokud jde o daň z příjmů, zákon (357/92 Sb.) osvobozuje příjmy z prodeje rodinného domu, bytu a souvisejícího pozemku při vlastnictví nad 5 let. Jestliže se jedná o neobývanou budovou je otázkou, jestli ji FÚ zahrne mezi nemovitosti, na které se osvobození vztahuje. Konkrétní daňové poradenství však není předmětem této poradny, takže podrobnější info o daňové optimalizaci si vyžádejte u daňového poradce (nebo přímo na FÚ).

Svatava Laštůvková, 28.03.2008 18:27:05

Dobrý den, před dvěma lety jsem koupila byt a v současné době jej potřebuji z důvudo změny zaměstnání prodat. Ačkoli tento byt vlastním už dva roky a stejnou dobu v něm bydlím, trvalé bydliště na této adrese mám pouze rok. Vztahuje se tedy osvobození od daně z příjmu i na tento případ a pokud se s kupujícím dohodneme na přenechání hypotéky a doplacení zbývající částky z prodejní ceny bytu z jaké částky se bude daň platit? Děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 31.03.2008 08:26:28

Dobrý den, jedná se o faktické bydliště, tj. o místo, kde jste skutečně bydlela, zdržovala se tam, přebírala poštu, platila služby atd. Údaj o trvalém bydlišti je pouze evidenční údaj, který není pro tento daňový účel nijak zásadní.

Daň z nemovitosti

Klára Smolínová, 28.03.2008 15:04:12

Dobrý den, v květnu prodávám dům, který vlastním jen jeden rok, a vím, že se mě nevyhne daň z příjmu, jen by mě zajímalo, jak je to procentuálně. A do kdy se to musí zaplatit. Moc děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 28.03.2008 15:13:46

Dobrý den,
daň činí 15 %. Daňové přiznání se podává a daň se platí v následujícím kalendářním roce po získání příjmu a to do 31.3.

Václav Novák, 28.03.2008 10:26:18

Dobrý den, prosím o informaci, které datum je rozhodující pro platbu daně z příjmu z prodeje nemovitosti pro fyzickou osobu
-příjem peněz (12/2007)
-podpis kupní smlouvy (10/2007)
-právní účinky vkladu (návrh na vklad) (13.12.2007)
-zapsání vkladu práva do katastru nem (8.1.2008)
Jde mi o to, zda platit daň za r. 2007 nebo 2008. Děkuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 28.03.2008 15:11:37

Dobrý den,
máte na to ještě pondělí, tj. 31.3.2008. Pro daň z příjmů je rozhodný den, kdy jste peníze dostal.

Laďka Svoje, 28.03.2008 08:13:54

Před dvěma lety jsem prodala starou zahradní chatku za 4 tisíce korun.Bohužel mě nenapadlo, že bych tuto částku měla zdanit, daňové přiznání jsem do dnešního dne nepodala. Prosím o radu, zda jsem udělala chybu a jak ji napravit. Děkuji.

Prodej nemovitosti/daň z příjmu

Jana Dziková, 27.03.2008 22:52:39

Dobrý den,
manžel zdědil po mamince dům, který chceme prodat. Vím, že musíme zaplatit daň z převodu (3%) a daň s příjmu. Nikde jsem ale zatím nedokázala zjistit, jakou částku té daně z příjmu budeme platit, kolik % z prodeje nemovitosti.
Budeme tuto daň vůbec platit, jestliže celou částku použijeme na stavbu RD a ještě si dobereme nějakou menší sumu z hypotéky?
Děkuji za odpověď

Re: Prodej nemovitosti/daň z příjmu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 28.03.2008 09:44:36

Dobrý den,
pokud jste v tomto domě vůbec nebydleli, není možné použít ustanovení o osvobození od daně z příjmů z důvodu použití prostředků na bydlení.
Daň z příjmů činí 15 % z hodnoty nemovitosti stanovené znaleckým posudkem.

Re: Prodej nemovitosti/daň z příjmu

Jana Dziková, 28.03.2008 12:02:29

Dobrý den,
Mockrát děkuji za odpověď.
Mohu vznést ještě jeden dotaz? Ten RD manžel zdědil zároveň se svým bratrem. Pokud by si jeho bratr dům ponechal a vyplatil nám polovinu částky, jaké pro nás tentokrát plynou daňové povinnosti?
Děkuji opět za odpověď

daně z prodeje nemovitosti (budova+pozemek)

Milena Moravcová, 27.03.2008 12:49:03

Dobrý den,
jsem OSVČ a podnikám v nemovitosti určenou k podnikání a uplatňuji od r. 1993 zrychlené daňové odpisy. K 31.12. 2007 není tato nemovitost zcela odepsaná (cca půlka). V roce 2008 bych chtěl tuto nemovitost prodat fyzické osobě a nevím co vše tj. jaké všechny daně z prodeje atd. a v jaké výši mám zaplatit jako OSVČ? Dále budu prodávat i pozemek pod touto nemovitostí a kolem této nemovistosti, který nebyl vložen do podnikání tj. vlastním ho jako fyzická osoba. Opět nevím jaké daně budu platit z prodeje tohoto pozemku jako fyzická osoba?

Děkuji za odpověď Moravcová Milena

Daň z příjmu

Miroslava Nová, 27.03.2008 10:32:15

Dobrý den. koncem minulého roku jsme s manželem prodali nový byt ve kterém jsme nebydleli a vlastnili jsme ho cca 1 rok. Zaplatili jsme daň z převodu nemovitosti a teď jsme se dozvěděli, že máme ještě platit daň z příjmu. Je tomu tak a k jakému datu musí být daň zaplacena? Děkuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.03.2008 10:43:38

Dobrý den,
daň z příjmů samozřejmě také musíte platit. Tuto daň jako příjem budete uvádět v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob - máte tedy 3 dny na jeho podání.

Osvobození od daně?

Tereza Míchalová, 25.03.2008 10:21:04

Dobrý den.
Prodávám byt v OV, který ještě nevlastním 5 let a zároveň v něm nebydlím ani 2 roky. (Trvalé bydliště zde mám 3 roky, ale déle než rok jsem byt pronajímala.) Za peníze z prodaného bytu kupuji byt družstevní pro vlastní bydlení. Zajímalo by mě, zda jsem osvobozena od daně z příjmu?
Předem moc děkuji za odpověď.
Tereza Míchalová

Daň z příjmu/prodej nemovitosti

Martin Jehlička, 24.03.2008 08:51:57

Dobrý den.
Chci se zeptat. Chci prodat byt v OV, který ještě nevlastním 5 let. Zároveň chci kupovat RD pro vlastní bydlení. Chci vědět, zda jsem osvobozen od daně z příjmu? Na RD si budu brát hypotéku a doplatek dohradím prodejem bytu. Chci upozornit že součet hypotéky a peněz z prodeje bytu je větší než pořizovací cena RD. Potřebuji doplatit stávající půjčku na byt a něco na rekonstrukci RD.
Děkuji za odpověď.

Pozůstalost

Jaroslava Marková, 22.03.2008 10:57:56

Dobrý den,zdědila jsem po rodičích dům. V tomto domě bydleli a vlastnili ho 40 let. Vztahuje se na mě daň z příjmu když jsem dědičkou v přímé řadě? Děkuji.

Re: Pozůstalost

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 25.03.2008 10:43:45

Dobrý den,
a z čeho byste chtěla daň z příjmů platit? To ten dům chcete prodávat?
V rámci dědictví jste osvobozena od dědické daně. Dań z příjmů souvisí pouze s prodejem této nemovitosti a nemá souvislost s tím, v jaké skupině jste dědila.
Pokud dům prodáte hned po nabytí, daň z příjmů (a z převodu nemovitostí) hradit budete - s výjimkami v § 4 zákona o daních z příjmů.

daň z příjmu po prodeji nemovitosti

Richard Roušal, 17.03.2008 12:20:39

Zdědil jsem byt v DV po mamince, která v něm bydlela 30 let. Po převodu do OV jej chci prodat. Budu v tomto případě platit daň z příjmu ?

Re: daň z příjmu po prodeji nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 18.03.2008 12:18:32

Dobrý den,
pokud jste v tom bytě min. 5 let nebydlel, daň z příjmů hradit budete.

Viera Brozáková, 26.03.2008 11:13:01

Před půl rokem jsme po rozvode s manželem převedli práva a povinnosti v
družstevním byte na dospěle děti . V byte jsme všichni bydleli od roku
1987. Byt je splacen a přechází už do osobního vlastnictví. Děti
projevili zájem po ukončení převodu do OV byt prodat . Jeden chce část
peněz vložit do koupě jiného bytu a druhy do vzdělání. S jakými
povinný platbami vůči státu-finančnímu .úřadu /daně/máme počítat?
Děkuji za odpověď. V.B

převod DB do OV a následné prodání

Alena Kašparová, 16.03.2008 17:46:05

Dobrý den. Rádi bychom převedli DB do OV a následně ho prodali. Prosím, jaká daň se musí uhradit a kolika procentní? Můžeme být daně zproštěni, pokud se finanční prostředky z prodeje prokazatelně vloží na vyšší hypotéku na koupi bytu. Upozorňuji, že hypotéka je na manžela a byt prodává tchýně. Moc děkuji. S přáním pěkného dne. Kašparová

osvobození od daně z prodeje nemovitosti

Marta Nováková, 15.03.2008 09:22:37

Sourozenci zdědili po matce garsoniéru, každý má jiné trvalé bydliště (své bydlení). V garsoniéře bydlela přechodně jen dcera syna, za to že sama hradila poplatky "sdružení vlastníků", elektřinu atd. Nyní byla garsoniéra prodána. Syn za částku z prodeje chce dokončit rekonstrukci svého staršího domku, kterou z finan.důvodů nemohl dokončit (není kolaudace,je vydáno rozhodnutí o prodloužení staveb.povolení z uvedených důvodů).
Jak to bude s daní z prodeje nemovitosti?
Je rozhodující, že v bytě nebydlili?
Kdy by byli oba sourozenci osvobození od daně z prodeje nemovitosti?
Počítá se dvouleté období od notářského zápisu o dědictvé do dne sepsání kupní smlouvy (řešeno přes notáře, nebo až po doplacení celkové částky či do zápisu na katastru kdy dojde i k doplacení doodnuté sumy? Bylo by použití peněž z prodeje na dostavbu u syna (fa od staveb.firmy) dokladem pro osvobození od daně z prodeje nemovitosti v případě když nebude dodrženo 2leté období?
Děkuji

Dotaz ohledně daně z prodeje nemovitosti

Věra Lišková, 14.03.2008 21:41:44

Dobrý den,
chci se zeptat ohledně daně z prodeje bytu. V bytě bydlíme 1 rok a 3 měsíce, od ledna 2008 ho máme odkoupený od města v osobním vlastnictví. Máme zájem tento byt prodat a peníze použít na koupi jiného bydlení. Vztahuje se na nás daň z příjmu a popřípadě v jaké výši? Je rozdíl v dani jestliže nemáme odbydlené 2 roky v tomto bytě? Děkuji

dAŇ Z PRODEJE NEMOVITOSTI

vĚRA JIROUCHOVÁ, 13.03.2008 10:26:54

dOBRÝ DEN, PROSÍM CHCI SE ZEPTAT ZDA JSEM OSVOBOZENA O ZAPLACENÍ DANĚ Z PRODANÉ NEMOVITOSTI PŘI PRODÁNÍ BYTU VE KTERÉM JSEM BYDLELA VÍCE JAK DVA ROKY A PENÍZE Z PRODEJE JSEM INVESTOVALA A DOPLATEK DO KOUPI VĚTŠÍHO BYTU. MUSÍM PLATIT DAŇ Z PRODANÉ NEMOVITOSTI? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Re: dAŇ Z PRODEJE NEMOVITOSTI

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 13.03.2008 10:33:38

Dobrý den,
budete osvobozena od daně z příjmů. Daň z převodu nemovitosti ale zaplatit musíte.

daň z prodeje bytu

Věra Klimková, 12.03.2008 12:56:40

Dobrý den, v červnu 2002 jsme odkoupili družstevní práva k bytu SBD a v tomto bytě máme od té doby trvalé bydliště. V březnu roku 2007 jsme byt od SBD odkoupili a stali se vlastníky. Letos v únoru jsme byt prodali a není nám zcela jasné, jestli se i v tomto případě na nás vztahuje povinnost platit daň z příjmu?
Předem děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.03.2008 13:02:49

Dobrý den,
ne, od daně z příjmů jste v tomto případě osvobozeni. Podmínku bydlení déle než 5 let v tomto bytě jste splnili a je lhostejné, jestli jste část této doby byli pouze členy družstva a část jako jeho vlastníci.

Petr Sklenar, 16.03.2008 10:50:49

Dobry den, jsem pronajimatel bytu v OV. Moji posledni najemci mi nezaplatili najemne za tri mesice. Sepsali jsme tedy dohodu o ukonceni najmu, ve ktere stoji, ze v den predani bytu zaplati vsechny sve zavazky a byt vyklidi. V den predani zavazky neuhradili a tak jsem jim zadrzel movite veci a pozadal soud o jejich sepsani. Zajimalo by mne, co bude nasledovat po sepsani zadrzenych veci soudnim poverencem a jak mohu se zadrzenymi vecmi nakladat. Dekuji

Daň

Ondřej Habada, 12.03.2008 12:27:42

Dobrý den,mám prosbičku,jsem vlastníkem bytu ve kterém nemám hlášené trvalé bydlište a chtěl bych tento byt prodat. Chci se zeptat jak vysoká daň z prodeje se mi bude týkat a zda její výši může ovlivnit to ,že peníze z prodeje bytu hodlám ještě v tomto roce investovat do výstavby domu. Předem moc děkuji .

Jarmila Pospíšilová, 12.03.2008 10:33:50

Dobrý den, máme zpracovaný znalecký posudek k prodávané nemovitosti. K realizaci prodeje dojde ale až za 5 měsíců. Je stanovena lhůta, jak dlouho před prodejem může být posudek vypracován?
Děkuji za odpověď.

daň z příjmů FO

Matějů, 08.03.2008 11:31:41

Po otci jsem před 10 lety zdědila 1/4 zem. pozemků, 1/4 zdědila sestra a 1/2 matka. Obě dvě mi svůj podíl darovaly před 3 lety. V roce 2007 jsem část pozenků prodala, řádně jsem zaplatila daň z převodu, musím za rok 2007 platit daň z příjmů FO . Znalecký posudek na prodané pozemky byl nižší než prodejní cena, jaká částká se uvádí do přiznání DPFO. Děkuji za odpověď.

Re: daň z příjmů FO

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.03.2008 10:54:50

Dobrý den,
uvádí se částka, která je vyšší. Pokud je vyšší cena kupní, tak musíte uvést tuto.

Prodej družstevního bytu - daň z prodeje nemovitosti

Petra Čermáková, 07.03.2008 11:04:52

Dobrý den, vlastním družstevní byt, který si ode mě hodlá odkoupit má dcera. Zisk z prodeje, ale nehodlám dále investovat do nového bydlení. Ráda bych se zeptala, kolika procentní daň budeme muset zaplatit z prodeje nemovitosti a z jaké ceny (odhadní nebo prodejní). Dále by mě zajímalo, jestli bude muset platit nějakou daň i má dcera, když si byt od nás koupí. Předem děkuji za odpověď.

Daň z prodeje nemovitosti mez\ příbuznými a osvobození od daně z příjmů

Stanislav Kortan, 07.03.2008 10:51:01

Dobrý den, prodávám svému bratranci podíl na nemovitosti a zajímá mne, jaká daň z prodeje se na mne bude vztahovat a za jakých podmínek mohu být osvobozen z od daňě z příjmů, popř. v jaké výši se tato daň počítá. Děkuji za odpověď.

Re: Daň z prodeje nemovitosti mez\ příbuznými a osvobození od daně z příjmů

Milan Beneš, 25.03.2008 10:06:14

Dobrý den,v roce 2004 jsem dostal darem od své matky pozemek jednu polovinu,druhou polovinu od bratrance. Jaká danˇ z prodeje se na mne bude vztahovat a za jakých podmínek mohu být osvobozen od daňě z příjmů, při prodeji třetí osobě. Děkuji za odpověď.

Daně z příjmu

Kateřina Hájková, 06.03.2008 12:14:59

dobrý den,mám pár otázeček..
Koupili jsme dům a nyní ho musíme z fin.problémů prodat. Oba jsme podílníky 50/50 a já tady nemám trvalé bydliště a přítel kratší dobu než 2 roky,tudíž budeme platit určitě daň z příjmu...
Co to bude znamenat pro mě??Nyní jsem na MD
Z jaké částky a kolik procent se bude platit.Oba si musíme najít jiné bydlení...
Hypotéka byla na 1mil.(650000cena nem.+350000rek.)
Dům se prodává za 1350000.
Budeme platit ještě vysoké sankce a daď z převodu nemovitosti.Chci se zeptat, z jaké částky se bude počítat daň z příjmu,když ze "zisku" nezbyde po odečtení poplatků,sankci,daně nezbyde skoro nic...a na rekonstrukci máme k doložení doklady.
Doufám,že jsem to napsala srozumitelně.

daň z nemovitosti

Jana Šůlová, 04.03.2008 07:01:08

Dobrý den ,chtěla jsem se optat,jeli možné aby odhad nemovitosti přesáhl kupní cenu domluvenou prodávajícími a tudíž by se hradila 3%daň z prodeje z vyšší částky?.Prodáváme dům,kde jsou tři vlastníci.A obáváme se nečistých ůmyslů jedné strany.
Děkuji

Mgr. Oldřich Topka, 04.03.2008 07:54:10

Dobrý den, podle zák.č.357/1992 Sb., je základem daně cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu, a to i v případě, je-li cena nemovitosti sjednaná dohodou nižší než cena zjištěná. Pokud máte pochybnosti nebo obavy o korektní průběh převodu, tak si zajistěte asistenci právníka a nenechávejte nic náhodě.

Šárka Plundrová, 03.03.2008 19:38:05

Dobrý den, prosím o radu. V listopadu 2006 jsme s přítelem koupili nemovitost, na kterou jsme si vzali hypoteční úvěr. V dubnu 2007 mi svoji polovinu daroval darovací smlouvou (se všemi dluhy, vyplývající z hypoteční smlouvy) a v listopadu 2007 jsem nemovitost prodala přenecháním hypotečního úvěru novým vlastníkúm + odstupné pokrývající výši nákladů na dan z převodu nemovitosti.Prodejem nemovitosti mi nevznikl žádný příjem, pouze jsem vyrovnala závazky vyplývající z hypotečního úvěru. Chtěla bych vědět, zda z tohoto prodeje musím platit daň z příjmu FO? Děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 04.03.2008 08:06:32

Dobrý den, osvobození od daně není ve Vašem případě zřejmé. Kontaktujte finanční úřad, což jste měla učinit již do konce minulého roku, ve kterém jste byt prodala.

dan z prodeje

lenka havrankova, 03.03.2008 12:46:48

V roce 2006 mi matka darovala byt ,ktery chci prodat.Krome 3% dane z prodeje budu tez nucena platit jinou dan ?konkretne dan z prijmu?Jsem v domacnosti a zivi mne manzel,navic cizinec.Dekuji

Re: dan z prodeje

Mgr. Oldřich Topka, 04.03.2008 07:50:43

Dobrý den, jestliže jste v bytě neměla bydliště více jak 2 roky, budete platit i daň z příjmu. To, že jste v domácnosti na to nemá vůbec žádný vliv. Daň prostě uhradíte ze získané kupní ceny.

Prodej bytu po privatizaci

Lenka Nerglová, 27.02.2008 19:02:07

Dobrý den. V rámci privatizace nám byl převeden byt do os. vlastnictví. Rozhodli jsme se ho hned prodat. Jakou budeme platit daň? Jen z prodeje?? V uvedeném bytě jsme před prodejem bydleli více jak 17 let. Je pravda, že se k tomu přihlíží a daň z příjmů tak platit nebudeme a budeme platit jen 3% z prodeje? Jak prokážeme, že jsme v bytě bydleli?? Stačí čestné prohlášení? Děkuji za radu.

Re: Prodej bytu po privatizaci

Mgr. Oldřich Topka, 04.03.2008 07:49:01

Dobrý den, v bytě jste bydleli více jak 2 roky, od daně z příjmů tedy budete osvobozeni. Finančnímu úřadu jen doložíte písemné potvrzení o transakci, to je vše. Podrobnosti si vyžádejte na FÚ. Daň z převodu nemovitosti platit budete.

prodej nemovitosti

Hana Čejková, 27.02.2008 13:40:43

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na daň z nemovitosti. Vlastním nemovistost, kterou si chci prodat a z prodeje zafinancovat výstavbu RD. Je možné sproštění od daně?
Děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.02.2008 13:51:35

Dobrý den,
pokud máte na mysli daň z převodu nemovitosti, od té osvobozena nebudete. Zřejmě budete osvobozena od daně z příjmů za prodej této nemovitosti. Co se týče daně z nemovitosti, tu jsou povinni platit všichni vlastníci nemovitostí a to jedenkrát ročně.

Věra Thiemová, 03.03.2008 20:57:21

Dobrý den, v říjnu 2007 jsem prodala byt v osobním vlastnictví, kde jsem bydlela přes 10 let a v listopadu 2007 jsem koupila bytový objekt za vyšší cenu než jsem získala za byt. Je možné sproštění daně z prodeje bytu?
Děkuji za odpověď

Odpuštění daně z převodu nemovitosti

Alena Zoldová, 23.02.2008 12:40:08

Dobrý den,
bydlíme v malém bytě v 3.podlaží a máme 3 děti, z toho jedno je dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli náš byt prodat a postavit bezbariérový dům. Zajímalo by nás, zda není možnost odpuštění placení daně z převodu nemovitosti, když jsme nuceni řešit otázku bydlení z důvodu postižení našeho dítěte a peníze z prodeje opět investujeme do nového bydlení. Nežádáme úřady o příspěvek na bezbariérové bydlení, ani na úpravu bytu, ale místo toho bychom přivítali odpuštění placení daně. V našem případě se jedná o 70 000 Kč. Moc děkujeme za odpověď. Zoldovi.

Re: Odpuštění daně z převodu nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 25.02.2008 15:45:02

Dobrý den,
zkusit to samozřejmě můžete, avšak moc bych na to nespoléhala.

Předčasné splacení úvěru bez podpisu druhého

Monika Nováková, 21.02.2008 21:46:44

Dobrý den,
splácíme stavební úvěr na náš družstevní byt a ručí nám moji rodiče jejich chatou. Nyní se budeme rozvádět a manžel dělá potíže ve všech směrech.
Rodiče se rozhodli chalupu prodat, avšak ke předčasnému splacení úvěru je třeba manželův podpis.
Odmítá však podepsat a vyhrožuje tím, že přestane splácet splátky,jelikož v bytě nebydlí. Tlačí mě do kouta tím, že rodičům může hrozit exekuce domu, protože já, momentálně na mateřské dovolené, nejsem schopna splátky splácet. Existuje nějaká jiná cesta, jak úvěr splatit i bez jeho podpisu?
Děkuji

Re: Předčasné splacení úvěru bez podpisu druhého

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.02.2008 11:05:54

Dobrý den,
tak manželovi vysvětlete, že zástava neznamená automaticky uspokojení se pouze z ní, ale bude pravděpodobně znamenat i to, že když nebude splácet, tak půjdou exekutoři i po něm a jeho majetku; to by ho mohlo přesvědčit.
Co se týče předčasného splacení, zde záleží na podmínkách banky.

Ivana Mrňáková, 19.02.2008 16:57:58

Dobrý den, zajímalo by mne kolik procent činí poplatky prodeje nemovitosti. Velice děkuji za odpověď Mrňáková

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.02.2008 11:03:45

Dobrý den,
za prodej nemovitosti zaplatíte daň z převodu nemovitostí - 3% z odhadní ceny a pokud nebudete osvobozena, tak i daň z příjmů.

Lenka Kučerová, 19.02.2008 15:39:13

Dobrý den, prosím Vás o radu. Nedávno jsme s manželem prodali rodinný dům. Koupi jsme financovali úvěrem ze stavebního spoření a poté co jsme dům prodali, téměř všechny peníze šli na splacení úvěru. To co nám z prodeje zbylo nestačí ani na daň z prodeje nemovitosti. Naše finanční situace není příliš dobrá a mi máme daň do 5.dubna zaplatit, ale nemáme z čeho. Prosím Vás touto cestou o radu, jsou-li nějaké možnosti, jak se odprostit od placení daně z prodeje nemovitosti? Děkuji moc za Vaši odpověď. Lenka Kučerová

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 19.02.2008 15:42:13

Dobrý den,
můžete se pokusit obrátit se na FÚ se žádostí o umožnění splátkového kalendáře. Povinnost Vám ale zůstane.

dan z nemovitosti

Tomas Richter, 08.02.2008 12:59:45

Dobrý den,před dvěma lety jsem kopil nemovitost kterou jsem financoval z ůvěru.Teď ji prodávám a 60% z kupní ceny půjde bance na doplacení ůvěru.Zajímalo by mne jestli budu muset dan z prodeje nemovitosti zaplatit z celé kupní ceny,nebo jen z tech 40% které ve skutečnosti obdržím.Děkuji.

Re: dan z nemovitosti

Martina Bruzlová, 16.02.2008 11:10:05

Dobrý den, prodávám byt v OV, a zároveň mám hypotéku na nový větší byt. Tuto hypotéku umořím v srpnu penězi, které obdržím za prodej stávajícího bytu, kde mám trvalébydliště od r. 2001. Na FÚ mi řekli, že musím zaplatit daň z prodeje nemovitosti a z daň z příjmu fyzických osob. Zdá se mi to příliš. Není nějaká jiná možnost? Děkuji Bruzlová

Re: dan z nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 18.02.2008 14:57:18

Dobrý den,
daň z převodu nemovitosti zaplatit musíte, od daně z příjmů byste mohla být osvobozena, pokud FÚ prokážete použití prostředků z prodeje na úhradu hypotéky.

nemovitost

roman cech, 07.02.2008 10:55:01

Dobrý den,
kamarád chce půjčit 400000kč. Já mu to rád půjčím, ale chci aby mi ručil nemovitostí(hodnota nemovitosti je asi 1000000kč)zajišťovacím převodem. Kamarád s tím souhlasí, ale nechce aby o tom vůbec věděla jeho manželka. Chci se zeptat, zda v případě pozdějšího nezaplacení dluhu, bych si mohl nárokovat vlastnictví na danou nemovitost, bez jakéhokoliv nároku manželky kamaráda na nemovitost? Dále, jestli je nutný souhlas manželky kamaráda k smlouvě o zajišťovacím převodu na nemovitos a vkladu zajišťovacího převodu na katastr nemovitostí?
Děkuji a přeji hezký den
Čech Roman

Přístup do domu

Irena Burešová, 07.02.2008 07:37:53

Dobrý den.30.10.07 jsme se stali majiteli rodinného domu.Bývalí majitelé potřebují k přiznání daně z prodeje nemovitosti odhad domu, ve kterém nyní bydlíme.Zajímá mě, zda jsme povinni umožnit soudnímu znalci a pracovnici realitní kanceléře přístup do našeho domu ? Je taky možné si zajistit vlastního soudní znalce?

Re: Přístup do domu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 07.02.2008 09:09:59

Dobrý den,
spíše mě překvapuje, že si tento odhad nezařídili ještě v době, kdy nemovitost užívali oni.
Povinnost pustit je do domu nemáte; půjde spíše o vzájemnou dohodu.

Re: Přístup do domu

Irena Burešová, 07.02.2008 09:29:50

Dobrý den. Velmi děkuji za odpověď. Jen bych ještě chtěla říct, že mi volala pracovnice realitní kanceláře a říkala mi, že pokud je do domu nepustím, bude mě trestně stíhat Finanční úřad. V Kupní smlouvě je výslovně uvedeno, že poplatek z převodu nemovitosti platí prodávající a tak se jen ptám, zda se nemůže stát, že bych při nezaplacení prodávajícími tento poplatek neplatila já jako tzv. ručitel?
Je při odhadu ceny domu nutný vstup do domu?
Děkuji za odpověď

Prodej nemovitosti

Jitka Burianová, 26.01.2008 20:24:26

Prodala jsem nemovitost ( pozemek ) a chci přiznat daň z tohoto prodeje. Potřebuji k podání odhad nemovitosti, i když na pozemku nestojí žádná budova ani trvalý porost. Na ceně jsme se domluvily s kupujícím. Děkuji

Re: Prodej nemovitosti

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 07.02.2008 09:10:46

Dobrý den,
ano, odhad se bude týkat právě ceny tohoto pozemku.

Daniela.M, 24.10.2007 14:19:21

Dobrý den,v roce 2005 koupil můj bývalý partner(cizí státní příslušník přihlášen v mém bytě k trvalému pobytu) byt v ČR, zaplatil prodávájícímu částku ve splátkách,po uzavření smlouvy zaplatil notářské výdaje a prodávající měl uhradit daň z prodeje nemovitosti. Bohužel jsme později zjistili, že tak dosud neučinil. Na finančním úřadě mi sdělili, že pokud neuhradí tuto daň prodávající, bude daň muset uhradit můj bývalý partner jako kupující. Bude tato daň popřípadě nejdříve vymáhána (i exekučně) ze strany FÚ na prodávajícím?? Jde o manžele, oba jsou důchodci. Také se chci zeptat, jestli bude ohrožen můj majetek, když má u mně můj bývalý partner z důvodu návštěv našeho dítěte trvalý pobyt,ale nepobývá zde? Měla bych raději jeho trvalý pobyt u mně zrušit?? Děkuji za odpověď.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »