TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Diskuze ke článku 'Popření otcovství' - fórum

redakce  |  16.08.2002  |  diskuze (279)
Otcovství určené podle jedné z právních domněnek otcovství, které jsou základem právní úpravy určování rodičovství, lze před soudem popřít.

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

Má i muž svá práva?

Robert Hamáček, 29.03.2013 09:19:26

Dobrý den.Moje partnerka otěhotněla v době kdy byla vdaná,ale již byla v rozvodovém řízení.Dítě se narodilo,rok jsem ji neviděl.Tvrdila mi,že je to dítě manžela.Prokázalo se,že nikoliv.Přesto,že měla předtím již dvě děti,měla strach z reakce rodičů.Prosila mne,abych to neříkal ve své rodině,dokud neprolomí ledy v rodině své.Byli jsme spolu mnohokrát na obědě,kde jsem se snažil situaci řešit.Bezvýsledně.Moje maminka se dozvěděla,že má vnuka,až když mu bylo téměř pět let.V rodném listě je napsáno,že otec je neznámý.Byl jsem před cca dvěma lety na úřadě péče o dítě,tady v Hradci Králové.Tam mi bylo sděleno,že můj zápis do rodného listu není problém.Partnerka tuto skutečnost odmítla.Platil jsem synovi školku,ale nechtěla mi ho půjčovat,např.do cukrárny.Dnes je synovi téměř osm let.Mezitím umřeli i jeho prarodiče,kteří ani nevěděli o jeho existenci.V současné době neplatím nic.Odmítám platit peníze na syna,který nemá jméno po mně.Vyhrožuje teď soudem.Mohu se nějak bránit?

popření otcoství

Šárka Sarka, 02.12.2012 12:05:05

Dobrý den, mám dotaz. Otěhotněla jsem s přítelem, od kterého jsem už v těhotenství odešla. Celoudobu těhotenství a ani po porodu a o syna nezajímá. Vyhrožoval mi soudem a podobně.Dá se udělat to aby na něj otec neměl už nikdy nárok? Bojím se co ho napadne, nechci aby si ve vyšim věku syna dělal nároky. Malému jsou nyní dva roky.Děkuji

Re: popření otcoství

Michaela Marešová, 02.12.2012 15:27:30

Šárko, záleží na tom, zda jste jej uvedla jako otce, tzn. jestli je napsaný v rodném listu dítěte. "Nikdy" se absolutně vyloučit nedá, ale pokud není evidován v matrice jako otec, a Váš současný partner by k němu souhlasným prohlášením s Vámi uznal otcovství (na matričním úřadu), pak by soud bral v potaz tzv. sociální a právní rodičovství (stejně se k tomu kloní i ESLP), které by preferoval. Pokud ale je zapsaný jako otec, požadujte po něm alimenty, na které máte nárok. Pokud by došlo k soudnímu řízení, tak se zohledňuje zájem dítěte, a pak je na zvážení soudu, jestli je pro dítě vhodné být s ním, ačkoli o něj zájem nejeví...

Šárka Sarka, 02.12.2012 16:25:01

Právě že neni vedený jako otec v rodném listě. Vůbec se nezajímá a hlavně se bojím co provede a kdyby měl mít ještě někdy prcka u sebe tak bych se bála co provede jemu. Tudíž jsem myslela že jde třeba soudně získat nějaký papír že on už na něj nebude mít nikdy nárok. A nynější přítel si ho nechce osvojit, nebo ne zatim, nevím co bude za pár let.

Michaela Marešová, 02.12.2012 19:06:28

Nejjednodušší je domluvit se s případným současným partnerem, zda by s Vámi nedošel na matriku, a zde můžete učinit souhlasné prohlášení o určení otcovství, tím nebude moci podat žalobu k soudu, protože současná ani budoucí úprava mu k tomu nedává zákonné zmocnění... a dítě de facto bude mít otce alespoň právního
(pokud se partner pomáhá o dítě starat i sociálního) určeného, a podle nejnovějších rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva nebude mít biologický otec ani možnost toto otcovství namítat a jeho případná žaloba bude zamítnuta...

Milan Nejedlý, 03.12.2012 09:06:22

Mám čerstvou zkušenost naprosto opačnou. Moje matrikové otcovství bylo na základě rozhodnutí státního zastupitelství okresním soudem zrušeno, aby byl uveden "soulad biologického a právního stavu, což je v zájmu dítěte". Biologický otec uvedl, že dítě miluje a chce se podílet na jeho vývoji a už nikoho nezajímalo, že od první vteřiny jeho života jsem mu otcem, miluji ho, vychovávám a živím já. O dítě samozřejmě zájem nadále nejeví (ani o placení výživného) pouze bylo uspokojeno otcovo ego (nandal nám to u soudu). Souhlasné prohlášení na matrice nedoporučuji, jedině osvojení. Pokud otec o dítě zájem nejeví, myslím, že není potřeba ani jeho souhlas.

otcovstvy

Miroslav, 29.11.2012 18:30:36

Dobrý den, mám dotaz. Z bývalou partnerkou mám syna a dceru u které si nejsem jistej zda jsem její otec, už delší dobu spolu nejsme a nyní mi vyhrožuje soudem. Alimenty ji platim pravidelně ale ty máme domluvou.Nyní chce abych podepsal otcovstvý. Je nějaká obrana? A pokud se prokáže díky testům dna že jsem otec, co z toho pro mě plnyne.

Děkuji za odpověď Miroslav

Re: otcovstvy

Milan Nejedlý, 03.12.2012 09:15:43

Obrana je jediná, prokázat pomocí testu DNA že nejste otec dítěte. Bude-li matka dítěte chtít, abyste byl zapsám v rodném listu dítěte a testy prokážou, že otec jste, soud jí vyhoví. Vyplynou z toho Vaše práva a povinnosti otce: Podílet se na výchově a výživě dítěte.

Re: otcovstvy

Tomas Cisovsky, 10.05.2013 23:47:11

Dobry vecer,
4 roky tomu jsem poznal byvalou partnerku v anglii.
V te dobe mela jeste jiny vztah.
Kdyz otehotnela poukazala na me jako na Otce.
Kdyz jsem chtel aby jsme zasli na urad zarigistrovat Otcovstvi nekolikrat zamitla.
Po nejakem case se dala premluvit a sli jsme na urad kde znovu odmitla uvest me prijmeni pro dite.
Bohuzel jsem nemel platny obcansky prukaz ale po dlouhem premlouvani urednice zapis vnesla i s neplatnym prukazem.
Vztah netrval dlouho a rozpadl se.
Kdyz jsem se ptal kolik chce vyzivne rekla ze nic po mne nechce.
Kdyz jsem ji pozadal o cislo uctu zamitla znovu tak jsem se prestal starat a sel si svou cestou zalozil rodinu z Zenou ktera o to stala a mam krasne tri Deti.
Oops po letech mi prislo do Anglie kde ziju jiz 8 let predvolani k soudu o urceni vyzivneho.
Kdyz jsem videl posledni fotku Ditete od meho pritele tak me pochyby ktere jsem mel celou dobu se naplnili a neverim ze jsem Otcem.
Poradite co dal?
Da se zpochybnit zapis s neplatnou Obcankou jako neplatny?

Zrušení otcovství

MS, 10.08.2012 16:27:17

Dobrý den, mám dotaz na následující situaci. Kamarádka přišla neplánovaně do jiného stavu s klukem nevalné pověsti, který o dítě nejeví zájem a neplatí alimenty. Holčičce jsou nyní již 3 roky. Kamarádka se mezi tím vdala za jiného muže a nyní chce, aby se její bývalý vzdal otcovství a novým otcem se stal její současný manžel, který se vším souhlasí. Bývalý přítel a otec holčičky taktéž souhlasí a to výměnou za podepsání, že platil alimenty a nemá žádný dluh. Alimenty samozřejmě neplatil, což je kamarádka ochotna vypustit právě za podmínek, že se pdoaří její dceru napsat pod současného manžela. Jak na to a je to vůbec možné? Děkuji

Re: Zrušení otcovství

Milan, 10.08.2012 17:17:42

Doporučuji nezrušitelné osvojení. Návrh k soudu podává osvojitel. Pokud otec dítě 6 měsíců před podáním návrhu nenavštěvuje a neplatí výživné (mimochodem je to trestný čin ;) ), není potřeba ani jeho souhlas. Více vám poradí na odboru péče o dítě, nebo čtěte zde: http://www.fod.cz/stranky/adopce/nrp/osvojeni.htm#4

Otcovství

MONIKA, 10.09.2012 09:55:06

Dobrý den,jak mám postupovat v následující situaci?
S bývalým manželem jsme již 6let rovedeni a máme spolu 16.letou dceru na kterou neplatí výživné.Nyní mi přinesl lékařskou zprávu,že je prý neplodný.Se svou stávající ženou se pokoušejí o dítě a proto podstoupil vyšetření.Dceru popírá a výživné platit nehodlá.Mám mu podepsat papír,že od něho žádný dluh za výživné požadovat nebudu a to i do budoucna.
Mě se toto jednání nezdá.Jak má toto řešit?
Děkuji

Re: Otcovství

Michaela Marešová, 10.09.2012 12:21:52

Rozhodně mu žádný papír nepodepisujte!!! To že je neplodný nyní, neznamená, že by nemohl být dříve plodný. Pokud chce otcovství popřít a neplatit alimenty, tak ať o tom rozhodne na základě znaleckých posudků soud. Pro něj poznámka: nelze se vzdát takového nároku, tedy výživné platit bude za celou dobu, po kterou mu svědčil ("papírově") statut otce, tedy, dokud své otcovství pravomocně nepopře rozhodnutím soudu.

Popření otcovství

Pavel, 20.07.2012 22:10:13

Dobrý den,mám dotaz s ex jsme byli v nevázaném vztahu druh a družka . Po cca 2 letech se nám narodila dcerka asi ve věku dcerky 2roky jsme se oddali po 1roce rozvedli.Dítě nebylo splozeno ve sňatku a teď navíc mám podezdření že dcerka není moje.Je jí teď 10let jaký mám šance na popření otcovství.Děkuji za odpověď

Re: Popření otcovství

petra, 21.07.2012 12:57:13

ahojky podle me zadnou sanci nemas a kort jestli budes mit soudce jako mi.take jsme neuspeli a testy nam neschvalili staci jim ze ma dite nejakeho otce v rodnem liste a ze na nej nekdo bude platit stejne jako muj muz ktery tahle dopadl..nahlasili jsem i jmeno biol.otce ale ani se nesnazili testy naridit.jedine jestli tva byvala povoli test pres soukromou laborator.to ale manzel take neuspel.zakoupil test na sve naklady a ona snima nesouhlasila vedela moc dobre proc protoze je dite jineho.takze budeme platit a platit a jeho biol.otec je vysmaty ze nemusi platit on.jo nasi soudci by ve svete neobstali tam jsou totiz kapacity ne jak tady.ale zkus to a pak dej vedet jak jsi dopadl.

Pavel, 21.07.2012 14:06:19

No nevím udělám testy za 5tis a prej to jde přes nejviššího státního zástupce jednoho náhodou znám zkusím a uvidím .

petra, 22.07.2012 11:19:06

to mas pravdu jde to pres nejvyssiho stat.zas. a mas stesti ze nekoho znas mi na tom stroskotali.preju hodne stesti a dej vedet jak jsi dopadl.

Michaela Marešová, 02.12.2012 15:32:06

ale žádost musíte adresovat přímo nejvyššímu státnímu zástupci do Brna, je jedno, jestli znáte někoho ze státních zástupců... od nich tyto návrhy nepřijímají...

určení x popření otcovství

Iva , 09.07.2012 17:25:11

Dobrý den,
Moc prosím o postup při tomto problému.
Jsem vdaná, nyní zahajuji rozvodové řízení s manželem. Jsem těhotná se svým novým partnerem - dítě se má narodit v prosinci 2012. Rozvod se určitě do té doby nestihne a dítě se narodí do lhůty 300 dní než budeme rozvedeni.
Chceme s partnerem sepsat na matrice uznání otcovství- a snad se mi povede nakonec přesvedčizt i manžela, aby sepsal popření otcovství / nežijeme spolu vice jak 5 let/ Bude toto stačit, aby byl novy partner- biologicky otec- uveden v rodném liste ditete?
Dekuji velice za Vaši odpoved
Iva

Je šance na úspěch?

Petr Vrbata, 05.04.2012 03:22:53

Dobrý den,
mé bývalé manželce se v chráněné době narodilo dítě a je tedy v RL psané na mě.
Její biologický otec se s ní nestýká a pouze platí.
Nyní po 3 letech přestal platit a já, jako zapsaný otec v RL bych měl platit, ale ex-manželka to odmítá a chce zažádat o zapsání do RL jejího tehdejšího milece aby měl zákonnou povinost platit výživné.
Máme vůbec šanci uspět, když se exmilenec nebude mít k uznání otcovství. S dítětem se nevídá a ex-manželka žije s dítětem sama.
Nejvyšší st.zástupce asi nebude mít názor, že to je v zájmu dítěte, že?

Děkuji předem za názor!
Petr Vrbata

Re: Je šance na úspěch?

Milan, 05.04.2012 18:50:04

Můj názor je, že pokud Vy i matka za biologického otce označíte muže který dosud na dítě prokazatelně platil, čímž jevil o dítě zájem, bude státním zástupcem podána žaloba na popření otcovství. Zájmem dítěte je zde i právo znát svoji identitu. Budete požádáni o testy DNA už v rámci šetření SZ, pokud je odmítnete, budou stejně nařízeny v rámci soudního řízení.

Re: Je šance na úspěch?

petra, 06.04.2012 10:17:38

s manzelem jsme si objednali testy DNA bohuzel byvala manzelka vi moc dobre proc snimi nesvolila.takze testy mame doma.ale nevzdali jsme to a dali k soudu do brna.syn zna i sveho biologickeho otce a styka se snim vic nez s otcem ktereho ma v RL.tak at na nej take biologicky otec plati a ne jen ten co ho vychoval.

podekovani

petra, 03.04.2012 19:21:34

chtela bych vam podekovat za odpoved.syn o meho muze zajem jevil pouze kdyz mel mel syn svatek,narozeniny a vanoce jen nastavil ruku a to mu stacilo.nikdy tatovi neukazal ze ho ma jak koliv rad a sveho biologickeho otce zna uz par let a rozumi si snim.proto chci at je spravedlnost na strane meho muze a at si syna plnymi dousky i s vyzivnym uziva jeho biologicky otec ktery o nem vi.moc vam dekuji

popreni otcovstvi

petra, 03.04.2012 12:52:27

preji hezky den.jsem stastne vdana je to me druhe manzelstvi.mame velike problemi s byvalou manzelkou meho muze.muj muz je zapsan v rod.liste syna ktery se narodil v dobe manzelstvi.syn je v1roc.uciliste.pred par lety se manzel dozvedel ze syn neni jeho i manzelka mu to rekla podoba syna tomu odpovida.biol.otce zname.manzel nechtel delat problemi a na syna plati vyzivne dane soudem.nyni zazadala o zvyseni vyzivneho na 4tis.se zpetnou platnosti 3roky.mi jsme si objednali testy otcovstvi ale ona snimi nesouhlasi protoze vi ze by prisla o vse.tudiz jsme to dali soudne nyni kdyz je otevreny zakon o otcovstvi myslim si ze toho vyuzije vice otcu.preji memu manzelovi aby soud rozhodl spravedlive a zrusil mu otcovstvi po zjisteni ze opravdu neni biol.otec at plati ten co syna splodil a jen se smeje jak mi platime za nej.chci videt meho muze stastneho ne jen utrapeneho nad tim co ho potkalo s byvalou manzelkou.verim soudcum a spravedlnosti vzdyt muzi maji take sve prava jako zeny.

Re: popreni otcovstvi

Michaela Marešová, 03.04.2012 14:04:06

Dobrý den Petro, otázka určování a popírání není otevřená. Nedávno (20.3.2012) vstoupil v platnost zákon č. 84/2012 (novela zákona o rodině), který v § 57 upravuje popírání otcovství manžela matky tak, že může (ve vaše případě) popřít otcovství do tří let od narození dítěte. Nově byl ovšem upraven i § 62 zákona o rodině, kde je stanoveno, že státní zástupce podá (tzv. musí nikoli jako dříve může) návrh na popření otcovství, je-li ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce otcem není a uplynula-li mu již lhůta k popření. Výjimka by ovšem byla, pokud by zájem dítěte vyžadoval, aby k popření otcovství nedošlo, pak by tzv. sociální otcovství zůstalo zachováno. Snad Vám to pomůže :)

petra, 08.04.2012 13:27:11

Miso a myslite si ze mame nejakou sanci uspet.synovi bude 18let ale je v prvnim rocniku.matka zada zvyseni vyzivneho na 4tis.zpetne za 3 roky.zname biologickeho otce syna skterym byvala manzelka manzelovi zahybala nekolik let jsou podobou jeden jak druhy a byv.manzelka rekla manzelovi ze neni jeho.syn se s biologickym otcem i styka s otcem ktereho ma jen v rod.liste a ktery ho vychoval snim ne.vzdy kdyz prijel byli jen same problemi.vse chceme dotahnout az do konce.at plati biol.otec ditete a uziva si ho plnymi dousky.

otcovství

jana , 01.12.2011 16:02:57

Dobrý den, během manželství jsem měla milenecký vztyh, během něj jsem otěhotněla... manžel chce dítě uznat za své, aby byl v rodnem listě uveden, jelikož jsme se o díte pokouseli pres sest let, tak jsme radi, ze to tak je... bohužel milenec zacal delat problemy, rika, ze je dite jeho a chce jej, ted jsem v prvnim trimestru a rada bych se dozvedela jak to funguje v nasem state, ted i nadale... zda ma nejaky narok, zda mohu odmitnout testy DNA, jak to pak probiha u soudu atd... mam dojem, ze dite uz zakonem patri manželovi a byvaly milenec nema zadny narok, ze DNA testy mohu odmitnout, pricemz, on se musi k diteti hlasit do dvou let od narozeni?... nevim jak to je.. co vše to obnasi, dekuji vam za vasi odpoved. dekuji a s pranim hezkeho dne.... Jana

Re: otcovství

Jana , 19.01.2012 06:11:56

Dobrý den,mám dotaz,před 6lety jsem byla ještě provdaná za svého,nyní již býv.mnažela, podala jsem si žádost o popření otcovství,v manželství se mě narodil syn s přítelem,s kterým žiji doposud a samozřejmě mě byla žádost odmítnula,neboť jsem byla vdaná.Před rokem a 3měsíci jsme se s manželem rozvedli a byla jsem ještě v té ochranné lhůtě matky,v které jsem byla před 6lety a tak se chci optat,zda musím znova podávat celou písemnou žádost o popření otcovství a bude se znova vše soudně řešit,což se řešilo před těmy 6lety,s tím,že můj manžel otcovství popřel a přítel se k otcovství hlásil,ale nemohli nám vyhovět,z důvodu,že jsme byli v manželském svazku a tak nevím tedy,zda stačí jen tento návrch starý 6let obnovit a půjde vše samosoudcem nebo zda mám podat nový návrch na popření otcovství a vše se bude znova řešit soudně včetně našich tří osob?Děkuji za odpověď

Určení otcovství soudem

Eva Nováková, 19.07.2011 08:58:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat někoho fundovaného. Mám 4letou dceru s mužem, kterého těsně po mém otěhotnění odsoudili k výkonu trestu. Řekla jsem mu, že dcera není jeho, v rodném listu otce zapsaného nemá a od té doby jsme spolu nekomunikovali. Nyní je trestán již potřetí a z věznice na mě podal žalobu o určení otcovství. Po 4 letech, kdy se celou dobu nezajímal, i když ho už několikrát pustili. Samozřejmě si nepřeju, abych byla popotahována soudy, a hlavně aby se to nějak dotklo dcery, má už dva roky tatínka, který sice není biologický, ale stará se o nás a dcera je šťastná. Teď nevím, co mám dělat, bývalý nikdy nepracoval, jen krade, nikdy mi stejně výživné platit nebude, co můžu proti němu podniknout? V dobré víře, že to skutečně nemá pro malou žádný pozitivní výsledek. Pomohlo by teď nechat současného přítele zapsat do RL souhlasným prohlášením na matrice? Nebo už je prostě pozdě a budeme se muset podrobit testům a tahanicím po soudech. Jsem z toho už opravdu zoufalá,děkuji

Re: Určení otcovství soudem

Milan Nejedlý, 19.07.2011 12:55:40

Nejsem fundovaný, ale doporučuji rozhodně zapsat přítele do RL souhlasným prohlášením na matrice. Takto vzniklé otcovství se sice dá zrušit, ale žalobu může podat pouze nejvyšší státní zástupce a to ve výjimečných případech a pokud je to v zájmu dítěte. Podnět by musel podat biologický otec a zájem dítěte by ve Vašem případě těžko dokládal.

Eva Nováková, 20.07.2011 10:45:35

Děkuji Vám, pane Nejedlý, já si to také myslím, jen se bojím, že už je pozdě. Kdyby se tu názorů sešlo více, budu ráda.

Milan Nejedlý, 20.07.2011 12:00:10

V jaké fázi je žaloba? Napište na milan.nejedly@centrum.cz

MARTIN , 24.10.2011 02:28:59

Žil jsem 6 let s družkou ve společné domácnosti a narodil se nám syn,ale nebyl jsem uveden do R.L.a před 3 měsíci jsme vztah ukončili.Družka si našla přítele a když jsem zažádal prostřednictvím sociálních úřadů o zapsání do R.L. jako otec,vše při předvolání u soudu popřela a nahlásila jinou osobu do R.L.jako otce mého dítětě,popřela,že jsme žili i ve stejné domácnosti a že jsem je finančně nezabezpečoval,což není pravda.CHci se zeptat,jaké mám šance,abych byl zapsán jako otec do R.L. a kdo bude hradit veškeré výdaje?

Milan Nejedlý, 24.10.2011 03:53:33

Záleží na právní domněnce na základě které byl určen otec a na době uplynulé od určení otcovství.

Milan Nejedlý, 23.02.2012 11:58:17

Mohu všechny biologické otce, kteří si po letech uvědomili, že být otcem je víc než nepovedená soulož, ubezpečit, že náš právní systém po vzoru evropské legislativy rezignoval na zjišťování skutečných zájmů dítěte a soulad právního stavu s genetickou realitou nadřazuje jeho souladu s realitou sociální. S žalobou tedy uspějete i bez historek, kterými jen vzbudíte otázku: Proč asi takto matka jednala? Matkám které neuvedly otce v RL (většinou proto, že se k těhotenství jaksi neměl) radím: Šetřete, náklady na testy a soudní výlohy otce uhradíte vy. Matrikovým otcům, kteří dítě s matkou vypiplali a mají k němu skutečné citové i majetkové vztahy přeji pevné nervy, až se dočtou, že jejich vztah s dítětem je pouze formální a pro dítě škodlivý.

Michaela Marešová, 08.09.2011 14:19:49

Dobrý den, domnívám se, že nejlepší by bylo, abyste v tomto případě s přítelem souhlasným prohlášením na matrice určili jeho otcovství. Bez ohledu na to, zda paternitní žaloba bude podána či nikoli, při posuzování je v těchto věcech zohledňováno soudy nejen biologické rodičovství, ale též skutečné vztahy a citové vazby mezi lidmy, a pokud soud dojde k závěru, že je pro dítě vhodnější, aby se o ně staral právní otec, který je zapsaný v matrice (byť není biologickým), přikloní se nejspíše k tomuto.

jak mám otce zbavit práv

Pavla, 15.07.2011 20:53:19

Dobrý den, chtěla bych vědet jestli se dá zbavit otce jeho práv k naší 8leté dceři. Neustále dělá naschvály, lže a před 14dny se přestěhoval a obávám se že mi neřekl správnou adresu. Dnes si vzal dceru na výkend a nezvedá mi telefon i když jsme se domluvili že dceři zavolám. Dcera k němu moc vřelý vztah nemá a já už ty jeho podrazy taky přestávám zvládat.

Popření otcovství

Petra Smejkalova, 08.04.2011 12:08:34

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda může podat návrh na popření otcovství i matka. Můj bývalý přítel je napsán v RL ale není biologický otec. Již dva roky žiji s novým přítelem. Je nějaká možnost aby soud nechal mého bývalého přítele vyškrtnou z RL? Co bych proto měla udělat, na jaký soud se obrátit a jak žádost podat. Můj bývalý partner bude jistě souhlasit. Lhůta na popření již proběhla a nebyli jsme manželé. Byla jsem i za právním poradcem a ten mi řekl, že pokud s tím budeme oba souhlasit tak stačí když podepíšu nějaký dokument kde prohlašuji že není otec a nechci aby byl uveden v rodném listě na příslušném úřadě a to bude stačit. Přijde mi to ale takhle moc jednoduché. Proto se obracím na vás.

popření otcovství

Nikola Tóthová, 18.03.2011 14:10:45

Dobrý den,
21.3.2011 bych měla být s největší pravděpodobností rozvedená a pár dní na to se mi narodí dcera-s jiným partnerem,tak se chci zeptat,jak to nejjednodušeji udělat,aby malá měla příjmení svého biologického otce,ten aby byl také zapsán v RL,zda musíme všichni tři k soudu nebo stačí matrika a jestli i sem musíme opět všichni tři(bydlíme od sebe docela daleko,tak mě zajímá jestli by jsme nemohli prohlášení provést každý sám).
Děkuji za odpověď

Re: popření otcovství

Hana , 02.04.2011 18:24:04

Dobrý den,
v dubnu 2011 bych měla být s největší pravděpodobností rozvedená a pár dní na to se mi narodí dcera-s jiným partnerem,tak se chci zeptat,jak to nejjednodušeji udělat,aby malá měla příjmení svého biologického otce,ten aby byl také zapsán v RL,zda musíme všichni tři k soudu nebo stačí matrika a jestli i sem musíme opět všichni tři(bydlíme od sebe docela daleko,tak mě zajímá jestli by jsme nemohli prohlášení provést každý sám).
Děkuji za odpověď

alimenty

Martin, 23.02.2011 17:23:42

Dekuji za vysvetleni.Chtel by jsem se jeste zeptat na vysi alimentu.Pocitaji se z cisteho prijmu nebo z hrubeho? a zalezi to taky od toho jestli mam nejaku hypoteku a uver?Moc dekuji

Popreni otcovstvi

Martin, 22.02.2011 17:37:03

Dobry den,prosim o radu.Mam dlouhodoby vztah,ale nejak to prestalo klapat v posteli,tak jsem si nasel milenku,s ni sme se vzajemne dohodli ze nas vztah bude ciste milenecky.stretli sme se 5x a pote jsem ji rek ze si to musim zrovnat v hlave ze to neni fer vuci pritelkyni..Ona mi na 2 tydny na to napsala ze je hospitalizovana s podozrenim na cystu,nebo na tehotenstvi,samozrejme se potvrdila druha varianta,ackoliv mi tvrdila ze bere antikoncepci a ze je chranena(zatim jsem nevidel ani spravu od lekare,tekze nevim jestli ji muzu v tomhle verit)O interupci neuvazuje,takze co by ste mi poradili,jak je to s priznanim otcovstvi a nasledne placeni alimentu.Jsem to povinny priznat i platit?Zalezi vyska alimntu i od toho jestli mam nejaky uver a hypoteku?Clovek si uvedomi chybu az kdyz je pozde :-(Moc dekuji za odpoved.

Re: Popreni otcovstvi

Karel Dlouhý, 22.02.2011 20:17:03

Nejen jste se 5x setkali, ale také jste zřejmě měli sex.
Pokud o otcovství pochybujete a neuznáte ho dobrovolně, tak pak v řízení o určení otcovství se budou provádět testy DNA.
S určením otcovství pak souvisí i placení alimentů.

Re: Popreni otcovstvi

Anonymous, 28.03.2011 20:01:05

Mam presne stejny problem, nejmenuje se nahodou Marcela a je z Brna? kontaktujte me na mail norisknofun@email.cz

otcovství

lucie, 19.12.2010 16:12:39

Dobrý den,
syn má 4 roky a otec se zřekl otcovství.Po 4 letech se mi podařilo zapsat otce do rodného listu podle rozsudku okresního a krajského soudu. Otec se i proti tomu odvolal k nejvyššímu soudu v Brně. Dodnes jsme nevyděli žádné alimenty a tak se chci zeptat jestli po nejvyšším soudu je ještě něco kam se může odvolat nebo dovolat.jsem samoživitelka a už bych ráda viděla nějaké výsledky, ale pořád nic. a jde nějak proti tomu postupovat, aby se to nějak urychlilo? Jestli někdo odpovíte tak vám za to budu moc vděčná

Milan Zeman, 19.12.2010 17:13:47

Nejvyšší soud rozhoduje o opravných prostředcích proti pravomocným rozhodnutím. Rozhodnutí krajského soudu je tedy pravomocné a vymahatelné. Pokud otec přesto neplní, podejte na něj trestní oznámení. Existuje totiž institut účinné lítosti, který umožňuje pachateli tohoto TČ vyhnout se trestnímu stíhání, pokud dlužnou částku uhradí, než bude vynesen rozsudek.

lucie, 19.12.2010 21:16:47

děkuji za odpověd.malinko je problém v tom, že soud ještě neurčil alimenty, protože otec nedoložil příjmy.okresní soud mi vydal částečný rozsudek, že je otec dítěte, alimenty zatím ne. Krajský soud to potvrdil a proti tomu se dovolal k nejvyššímu. alimenty mi prý určí až jak rozhodne nejvyšší soud. Další soud se konal ohledně některé náklady neprovdané matky. Okresní soud vydal rozhodnutí a i proti tomu se odvolal ke krajskému. takže nemám nic jen otce zapsaného v rodném listě a díky tomu mi teď sociálka dělá problémy. ještě bych měla jednu otázku. Nejde nějak udeřit na soudy??? Děkuji

Milan Zeman, 19.12.2010 22:03:44

Soudy nemají určené lhůty, ve kterých musí vydat rozsudek. Můžete podat stížnost na průtahy v řízení, ovšem to by se muselo jednat o extrém.

lucie, 20.12.2010 09:00:16

takže mám smůlu. Děkuji za odpověď. Tento soud jen tak neskončí. Vím, že otec se bude odvolávat do nekonečna a já budu jen čekat. Už čekám 4roky, tak se budu muset smířit s tím, že budu čekat i nadále. tak jak mi řekla jedna soudkyně-"podobný případ už řešíme 12let"-tak takhle to může dopadnout i u mě a já s pím nic nenadělám. Ještě jednou moc děkuji

Karel Dlouhý, 20.12.2010 14:46:18

"díky tomu mi teď sociálka dělá problémy" - nemá Vám proč dělat problémy, když jí můžete doložit, že jste žalobu k soudu podala !!

lucie, 20.12.2010 19:44:59

to jsem jim sice dodala, ale díky tomu, že mám napsaného otce v rodném listě, tak chcou jeho příjmy a nebo doložení, že spolu nežijem. to jsem jin dala (čestné prohlášení) a ted prý musí rozhodnout nějaká komise jestli budou otce počítat nebo ne a pozastavili mi sociální příplatek. Vím že jestli otce nebudou počít, tak mi ty peníze všechny pošlou,ale i tak 1500kč je dost, když je člověk nemá.

Popření otcovství

Radek, 19.10.2010 19:16:59

Dobrý den,platím na syna který není muj a nemužu stím asi nic dělat.Nechal jsem si udělat anonimní testy otcovství kde jsem vyloučen jako biologický otec a člověk kterého jsem uvedl i ve dvou návrhách pro státního zástupce ale odpovědi které mi přišli mi teda vyrazili dech,není to prý pro ně podnět k nějakému šetřeni atd.takže ve skratce proč by něco řešili když už jeden platící debyl posílá prachy.miluju naší justyci nejspíš kdybysme byli padouši tak nám spíš vyhoví.

Vera , 02.12.2010 22:44:39

Dobrý den pane Radku,
Ozvěte se mi na email: hurtaci1@seznam.cz řešíme doma obdobnou situaci a nechci to tady všechno ventilovat veřejně.

otcovství

Jiří Bugna, 27.09.2010 14:47:36

Dobrý den.Jen dotaz.Nejsem ve styku se synem už dva roky a nemohu díky rozhodnutí soudu další tři roky.Jsem povinen platit výživné.Jsem výdělečně činej a nehodlám sponzorovat nový život jeho matky.

Jiří Bugna, 30.09.2010 11:34:02

Dobrý den.Má otázka.Jsem povinen platit výživné a zaobstarat min.životní uroveň synovi,i když nemám přístup k jeho výchově a životu.\už jsem ho dva roky nepotkal a další léta nemám možnost.Rozhodnutí soudu.

Milan Zeman, 30.09.2010 13:19:51

Pokud soud rozhodl, že máte vůči synovi vyživovací povinnost, tak jste povinen platit výživné ve stanovené výši. Pokud je částka příliš vysoká, podejte soudu návrh na snížení vyživovací povinnosti.

Alex, 02.12.2010 22:48:17

Vaše rozhořčení plně chápu, ale bohužel pokud máte k dítěti vyživovací povinnost (jste zapsán v RL) platit výživné je vaše zákonná povinost.

Popreni otcovstvi v manzelstvi

František, 27.09.2010 12:55:42

Dobry den,
muj pripad se datuje jiz delsi dobu.
S manzelkou jiz delsi dobu neziji(asi tri roky),ale rozvedeni nejsme kvuli majetkovemu vyrovnani...vse pokujhava na prodeji bytu,od nehoz by se odvijelo nasledne vyrovnani dluhu z manzelstvi a vzajemne vyrovnani a nasledny rozvod(resit rozvod s klauzuli,ze se do toho a toho data srovname castkou tou a tou,nevedic zda se byt proda,ci ne,se nikdo z nas neodvazi).
Manzelka se odstehovala z naseho bytu a zije s pritelem.
Dceru(14let)mam ve sve peci-rozhodnuti soudem.Oba jsme vylouceni ze spolecne domacnosti pri posuzovani...
Manzelka ted porodila dite...dite tedy v manzelstvi,ale soudne podlozene,ze spolu jiz tri roky nezijeme..co dal ?
Dle procteni souvisejicich clanku na internetu bych mel pozadat u soudu(nebo ona)o popreni otcovstvi a nasledne platit alimenty stanovene soudem,nez probehne rozsudek ? Podotykam,ze ona stanovene alimenty neplati..
Dekuji predem za pripadnou odpoved

Popření otcvství

Jiří Bugna, 08.08.2010 17:44:42

Dobrý den.MATKA mého syna dokázala dostat mě z bytu a od syna před 2lety.od té doby nejsme v kontaktu a další 3roky nebudem.Díky zákonu o domácím násilí se nemohu po dobu své podmínky přiblížit k této rodině.Je možnost vzdát se otcovství.Jelikož muůj syn v 8letech bude "cizí člověk".Trvalo dlouho než jsem se s touto situací srovnal,ale prostě jsem o něj přišel.
předem děkuji.

Re: Popření otcvství

Milan Zeman, 09.08.2010 08:27:51

Otcovství se vzdát nemůžete, neboť dítě má právo mít rodiče.

Nástup do výkonu trestu + testy DNA

Jan G., 26.07.2010 10:33:42

Dobrý den,

dne 22.7.2010 jsem byl odsouzen k 24měsícům na ostrahu, kvůli zanedbání povinné výživy dětí.Chci se zeptat, jestli je možné, ikdyž už jsem již odsouzen(zatím mi nepřišlo vyrozumění o odsouzení a nástupu do věznice), zda-li je možné žádat o testy otcovství u Soudu,když vím, že děti na které mám platit nejsou mé a ani mě nemají v rodném listě. Mohu podat tedy žádost o testy otcovství nebo žalobu na matku dětí?

Velice děkuji za odpověď
J.G.

jak postupovat

Kateřina Krásná, 08.06.2010 09:12:49

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat. V září se mi narodí syn, ale bude to ve lhůtě do 300 dní od rozvodu. Díte budu mít s mým přítelem, tudiž manžel není otcem. Co vše potřebuji předložit v porodnici, na matrice a jak dál postupovat, aby dítě mělo příjmení mého přítele? Svatbu neplánujeme a nechci něco zmeškat. Mnohokrát děkuji za radu.

Popření otcovství

Simona Kremlová, 06.04.2010 09:33:55

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to chodí, když si můj manžel po svatbě osvojil mého syna, kterého jsem měla za svobodna. Teď se po třech letech rozvádíme. Může zrušit otcovství? Musí na dítě platit výživné i když je jen osvojené? Děkuji

Michal XY, 06.04.2010 16:14:40

Obávám se, že v případě, kdy je uveden v rodném listě Vašeho dítěte jako otec, nezprostí se rodičovských práv ani povinností. Otcovství může zrušit pouze nejvyšší státní zástupce, který to dělá pouze v zájmu dítěte. takže teoreticky by to připadalo v ůvahu, pokud by se např. našel skutečný biologický otec, který by chtěl být jako otec Vašeho dítěte skutečně uveden....

otec neznámý

Simona Holcová, 20.12.2009 16:54:55

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak to chodí když matka otce nezná??

Re: otec neznámý

Michal XY, 23.03.2010 09:36:14

Pokud matka nezná otce svého dítěte, nebude v kolonce "otec" v rodném listě uvedeno žádné jméno. Jinak doplnit jméno otce na matrice je možné kdykoliv, ne jen půl roku po narození, a pak má otec půl roku poté, co se o tom dozvěděl, aby otcovství popřel - což dělá u soudu. Situaci komplikuje fakt, že testy DNA sedělají až v jednom roce věku dítěte, do té doby může soud vyměřit údajnému otci tzv. provizorní výživné (třeba 1000 Kč/měs) a pokud test DNA nepotvrdí otcovství, nechá soud udělat ještě další revizní posudek, aby se otcovství 100% vyloučilo. Matka s dítětem je prostě chráněna až příliš.

dna

alena winklerová, 25.11.2009 18:39:45

při rozvodu jsem zjistil podle dna testů,že moje dcera není moje.Budou jí tři roky.Mám nějakou šanci zjistit kdo je biologickým otcem dítěte? Pokud matka bude chtít stále platit alimenty,jsem povine platit i když jsem byl oklamán,že dítě je moje?

Re: dna

Michal XY, 23.03.2010 09:30:45

Změnu otcovství můžete požadovat z Vaší strany pouze do půl roku od narození dítěte, resp. do půl roku poté, co jste se o narození dozvěděl (pokud není matka Vaší manželkou). Po této době to může udělat pouze nejvyšší státní zástupce, a to jen tehdy, pokud je to v zájmu dítěte. Nejspíš Vám zbývá jediná možnost, najít skutečného otce a donutit ho, aby se k otcovství přihlásil, a pak nejvyššího státního zástupce, aby považoval změnu otce za zájem dítěte. Zaplacené alimenty nemůžete vymáhat po matce, ale pouze po osobě, za kterou jste výživné platil...

A co obráceně?

jajina jajina, 26.10.2009 14:27:07

Jak je možné, že jsou hájena jen práva matky a dítěte. Jak je možné, že o budoucnosti dítěte může rozhodnout pouze matka. Můj bratr ujel s nějakou slečnou. Má doma manželku a dítě. Vím, že je to nefér vůči vlastně oběma ženám, ale proč nemůže muž mluvit do toho, zda si milenka to dítě nechá, event. když si ho chce nechat už z jakýchkoli důvodů, tak proč se nemůže vzdát vyživovací povinností. Je to chyba obou, ale rozhodnout může pouze žena???

Zrušení otcovství

Karel Malina, 18.10.2009 09:39:53

Dobrý den,
mám s přítelkyni měsíční holčičku. Na matričním úřadě jsem přiznal otcovství jsme náš vztach je šťastný. Předchozí přítel přitelkyne neunesl situaci, že ho opustila a požaduje testy DNA, ze holčička je jeho a chce situaci dat k soudu. Jsme si temer 100% jisti, ze holcicka neni jeho.
Muze nekdo zrusit otcovstvi, kdyz pritelkyne je svobodna ja jiz 4roky rozvedeny a matka me a i ja sam se povazuji za otce ditete.
Dekuji

Karel Dlouhý, 27.11.2009 20:24:08

Z článku výše uvedeného "Popření otcovství" vyplývá, že "předchozí přítel matky" není oprávněnou osobou na popření otcovství.

Milan Nejedlý, 14.01.2011 11:00:47

Obávám se že to je jinak. Žalobu na popření otcovství může podat nejvyšší státní zástupce na podnět kohokoliv, tedy i na podnět bývalého přítele matky. Pokud ten bude tvrdit že je otec a jeho zápis do RL by byl v zájmu dítěte, dojde na určení otce pomocí testů DNA. Rozhodující je však zájem dítěte.

Re: Jak postupovat

Jan, 03.11.2011 09:56:10

Dobrý den mám dotaz,s přítelkyní jsme 3roky spolu a před 8 měsíci se nám narodila dcera.V době kdy jsme měli dceru počít,měla matka cca. 15dní předtím sex s jiným mužem.Matka argumentuje,že po sexu s ním měsíčky dostala,čili dítě nemůže být jeho.Koukám na dcerku každý den od porodu až do ted a pořád váhám co a jak a jaké jsou možnosti.Hlodá to v hlavě.Budu obědnávat testy DNA pro sebe a dceru.Jak se zachovat pokud se ukáže ve výsledcích,že dcera nezdili nic z mého DNA tudíš není moje.Jsem uvedený v RL jako otec,platím alimenty na kterých jsme se s matkou domluvily.Díky za rady.

souhlas se jmenem

iva Foglová, 02.10.2009 08:30:53

Dobry den,2.9. se me a memu priteli narodila dcera,jelikoz neuplynulo 300 dni od rozvodu,byl v RL zapsan jako otec byvaly manzel.Na matrice nam sdelili,ze musi souhlasit i se jmenem male,v RL ma tedy zatim v kolonce jmeno uvedeno NEZJISTENO.Byvaly mne kontaktoval,ze ho matrika obeslala aby jmeno potvrdil a mohlo tak byt zapsano do RL,ale soucasne take prohlasil ze nic podepisovat nebude.Je nejaky zpusob jak ho k tomuto prinutit,popr.lze to resit tak ze s pritelem podame zalobu o popreni otcovstvi a az toto bude vyreseno a v RL bude uveden pritel jako pravy otec,jmeno si urcit sami nezavisle na byvalem manzelovi?Nebo musi byt jmeno urceno jeste pred podanim zaloby?

Re: souhlas se jmenem

Roman M., 02.10.2009 09:34:27

"Soud pak matrika" to je dobrý postup tam nemůže nikto nic namítat. Mimochodem byl případ kde Nezjištěno bylo ditě 3 roky.

souhlas se jmenem

iva Foglová, 02.10.2009 08:30:10

Dobry den,2.9. se me a memu priteli narodila dcera,jelikoz neuplynulo 300 dni od rozvodu,byl v RL zapsan jako otec byvaly manzel.Na matrice nam sdelili,ze musi souhlasit i se jmenem male,v RL ma tedy zatim v kolonce jmeno uvedeno NEZJISTENO.Byvaly mne kontaktoval,ze ho matrika obeslala aby jmeno potvrdil a mohlo tak byt zapsano do RL,ale soucasne take prohlasil ze nic podepisovat nebude.Je nejaky zpusob jak ho k tomuto prinutit,popr.lze to resit tak ze s pritelem podame zalobu o popreni otcovstvi a az toto bude vyreseno a v RL bude uveden pritel jako pravy otec,jmeno si urcit sami nezavisle na byvalem manzelovi?Nebo musi byt jmeno urceno jeste pred podanim zaloby?

náklady na slehnutí

Milan, 17.09.2009 10:30:41

Dobrý den,

měl jsem vztah a pohlavní styk s dívkou ve věku 17 let. Následně jsme se rozešli a pak mi bylo oznámeno, po třech měsících od rozchodu, že se narodilo dítě, které je údajně mé. A že už interupce není možná. Otcovstvím si nemohu být 100% jist, spadají na mě tedy náklady na slehnutí nebo se vše určí dle následných testů DNA po narození dítěte? Jestli ještě před narozením dítěte, přiděluje výši nákladů soud podle výše mého platu?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Otcovství

Jiří Mejzlik, 17.06.2009 19:14:03

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, když mě před rokem jedna holka říkala,že bych mohl být otcem jejího dítěte a já se k tomu nehlásil pač ona měla těch poměrů několik a podezírala víc lidí,tak jestli ted,když je dítěti devět měsíců mě může ještě nějak znepříjemnovat život?Předem děkuji za odpověd

Popření otcovství

Přemysl Hanulík, 17.05.2009 07:52:16

Dobrý den.
Chci se zeptat.V případě kladného rozhodnutí soudu o popření otcovství má otec nárok po bývalé manželce žádat zpět výživné.Jestli ano tak od kterého datumu(třeba od rozvodu)a podle kterého zákona.
Předem děkuji za odpověď

marcel nováček, 17.05.2009 09:26:56

Nemá,může to pouze požadovat po tom za koho výživné platil.Jinak popřít otcoství lze jen do šesti měsíců kdy jste se o narození potomka dověděl,po této lhůtě to už může udělat jen státní zastupitelství pokud je to v zájmu dítěte.

Popření otcovství s mladistvou

Smolař, 04.03.2009 14:48:27

Dobrý den, měl jsem sex s dívkou, náhodná známost, a po cca 2 měsících mi oznámila, že je těhotná. Mojí jedinou šancí vzhledem k hrozícímu průšvihu je moje diagnostikovaná neplodnost, proto se chystám na patálie spojené s popřením otcovství a DNA testy. Situaci však komplikuje fakt, že je chovankyní výchovného ústavu. Dotyčná mi sice stále opakuje, že mě nechce uvést jako otce, že pouze "chtěla dítě", ale příliš klidu mi to nedodává.
Měl bych proto tyto dotazy:
1)Jak dlouho po porodu dítěte může dotyčná vznést vůči mě žalobu na přiznání otcovství (souhlasné prohlášení rodičů odmítnu podepsat)?
2)Může tuto žalobu za ní podat její zákonný zástupce?
3)Jak se mohu oficiálně dozvědět, zda jsem nebo nejsem dotyčnou uveden jako otec, vzhledem k tomu, že výchovný ústav se mnou zřejmě nebude v těchto věcech komunikovat? A pokud se to dozvím až delší čas po narození dítěte, jak je to s půlroční lhůtou na popření?

tehotna s jinym pred rozvodem

Josef Sojka, 12.02.2009 17:58:22

Dobry den chci se zeptat z bejvalkou jsme se rozvedly a nez jsme se rozvedly tak chodila uz z nekym jinym a otehotnela s nim a ted se to narodilo a ma prijmeni po matce tim padem po me nevim co stim nechci nic platit a vyrizovat kdyz uz se me to netyka dekuji za odpoved

Určení otcovství soudem

Monika Bruhová, 13.01.2009 20:44:44

Dobrý den.Moje dcera v roce 2006 porodila dceru,ale již před porodem se s ní rozešel její partner, otec dítěte.
Odmítl uznat otcovství a dál neprojevil jakýkoliv zájem
situaci řešit. V roce 2007 podala dcera Žádost o určení otcovství k Tachovskému soudu. Posléze se dcera i vnučka podrobily testům DNA (soud určil odbornou kliniku a svého znalce z oboru). Psal se říjen r.2007.
Od té doby nic............ Prostřednictvím e-mailu jsem kontaktovala soudního znalce, ale odpověď mě příliš neuspokojila, ačkoliv o MNE vůbec nejde. Pan XY, otec dítěte se prý na výzvu nedostavil k odběru. Podotýkám,že onen muž je cizinec, trvale žijící v SRN.
Existuje nějaká lhůta na vyřízení, apod? Maličká roste jako z vody,naštěstí je zdravá, ale nedovedu si představit, jak by obě přežily, kdych tady nebyla. Jsem jediná, koho obě mají.........
Děkuji za jakoukoliv radu či pomoc při řešení situace.
Monika

určení otcovství

Eva , 13.01.2009 18:11:38

Dobrý den. Mám čtyřměsíční dceru, její otec není uveden v rodném listě a ani nechci aby byl uveden. Ráda bych se zeptala, do kdy může podat žalobu na určení otcovství? Platí i v tomto případě šestiměsíční lhůta jako u popření otcovství manželem? Děkuji.

Lze ještě ted zjistit pravdu a popřít otcovství i po tak dlouhé době

Lucie Szlachtová, 08.01.2009 12:14:36

Dobrý den,

můj partner ted řeší zda - li je opravdu otcem, jeho dcery s prvního manželství? Jelikož jeho bývalá maželka, hned po porodu odešla i s dcerou. Můj Partner si rovněž není jist jestli v době početí jejich "dítěte" vůbec měl s bývalou maželkou sexuální styk. Holčičce je ted přibližně 12 let. Jeho bývalá maželka mu po celé roky i bránila ve styku s dítetem, takže mezi ním a jeho "dcerouů není vytvořen žádný vztah. Chtěli bychom vědět jak v tomto případě postupovat, aby se můj partner dozvěděl pravdu zda je či není dítě opravdu jeho a jestli v případě prokázání, že dcera jeho není, má vůbec po tak dlouhé době možnost popřít otcovství. V rodném listu dítěte je totiž uveden. A jak by měl postupovat.V případě, že by dcera byla jeho, aby měl možnost podílet se i na její výchově a vytvořit si s dcerou vůbec nějaký otcovský vztah, jelikož matka styku brání.

Děkuji

Re: Lze ještě ted zjistit pravdu a popřít otcovství i po tak dlouhé době

Hana Koudelková, 14.10.2009 20:19:11

Vašeho problému se týká předposlední odstavec článku. Návrh na popření otcovství teď může podat jen nejvyšší státní zástupkyně (na Váš podnět), ovšem pouze tehdy, shledá-li, že je to v zájmu dítěte.

přesčasové příplatky

Miluše Sárová, 08.01.2009 11:03:21

při odpolední směně pracuji často přesčas. Mám nárok na noční příplatek nebo jen na příplatek za přesčas?

dotaz

marie trpkosova, 08.01.2009 10:52:23

Dobrý den,přitel po rozvodu se dozvěděl ze jeho byvala ma mimčo ve lhute300dnu.tak se ji ptal jestli poda popřeni ona že jo.že tet podavala žadost o jmenu ditěte kvuli rodnemu listu na soud jen nevime jak dlouho to trva,aby jsme neprošvihli 6měsični lhutu uz ditěti jsou3měsice pokud si znas neděla srandu.my mysleli ze se nejdriv podava popreni a pak se jedna o jmenu je to opravdu tak jak rikala nebo chce aby jsme lhutu prošvihli protože jeji přitel o ditě nestoji proč nato mame doplacet my za jeji nerozvažnost.děkuji

popření otcovství

Andrea Jablonická, 05.01.2009 20:22:48

Dobrý den,přítel jednou v noci v podrouženém stavu prý měl styk. Toto uvedla náhodná přítelkyně, jelikož nevěděl co je a není pravda a chtěl se zachovat zodpovědně, na matrice podepsal souhlas s otcovstvím. Takto souhlasil i u soudu, jen přítelkyně mu asi za půl roku zdělila že si není jista otcem. My spolu máme 1 dítě a druhé by jsme chtěli, je možné bývalou náhodnou známost přimět ke krevním testům a jaký by byl postup u soudu o popření otcovství? Přítel platí pravidelně výživné.
Děkuji za odpověď.Jablonická

Je možné osvojení dítěte?

Lucie Kroupová, 04.01.2009 21:18:13

Dobrý den,
mám 4letou dceru,od listopadu 06 s jejím biologickým otcem nežiji.Dceru mám ve své péči,dohodli jsme se,že si nenecháme upravit soudně styk s dítětem.Otci jsem vycházela vstříc,bral si dceru zpočátku co 2 víkend od pátku do neděle dopoledne,později dle svého volného času.Dle mého názoru problémy nastaly,když si zhruba před rokem našel mladší přítelkyni.Dceru si začal brávat čím dál méně,jinak absolutní nezájem.Dcera začala odmítat k otci chodit,proto jsem otce nabádala,atˇsi dceru vezme např.jednou týdně na procházku...otec odpověděl,že má svůj život,že není jeho povinnost si dceru brát.Dal návrh k soudu na upravení styku s dítětem,aby dceru vídal jen od soboty do neděle a já ho nemohla víc kontaktovat.Nyní chce,abych si dceru se současným přítelem-jsme spolu 2 roky-osvojila.Prý chce mít minulost za sebou.Já mu naopak styku s dcerou nebráním.Je možné si dceru osvojit?Musela bych být vdaná?A zanikla by otci vyživovací povinnost?Předem děkuji za odpověd´.

popření rodičovství

Milan Havel, 28.12.2008 14:43:57

potřeboval bych poradit pred nejakou dobou jsem se rozesel s přítelkyní z ničeho nic se ozvala že bude mít dítě časově by mohlo bejt moje...a že bude soudní cestou vymáhat přízpěvky a navíc abych byl uveden v rodném listu.chci se zeptat je možné abych v rodném listě nebyl uveden a stím placením na dítě je to reálné?nebo je nějaká jiná možnost jak to vyřešit?dekuji

popření otcovství

kateřina salabová, 16.12.2008 11:53:11

dobrý den potřebovala bych poradit ohledně mé 6 leté dcery při jejím narození se semnou dohodl můj bývalý přítel s kterým máme ted střídavou péči jestli by nemohla nosit jeho jméno a já stím souhlasila jelikož biologický otec byl tou dobou neznámo kde a ani jsem na něho nebo jeho rodinu neměla kontakt nedávno jsem ho potkala a řekla mu že máme spolu 6 letou dcerku a on se na ni ptal ale když jsem sním mluvila o tom jestli by nepožádal o přiznání otcovství aby dcerka nosila jeho jméno a měla konečně pravého otce tak se od dcerky odvrátil nevím co mám dělat a na koho se obrátit aby můj bývylý přítel se kterým mám střídavou péči na dcerku ztratil otcovské práva jelikož dcerka od něho chodí stresovaná nemocná a celkově ve špatném stavu zkoušela jsem sociální úřad a ten mi nijak nepomohl asi proto že on je lehce zdravotně a tělesně postižen anechtějí ho nějakým způsobem zranovat když už je na tom takhle dost zle předem děkuji za radu chtěla bych jen dobro pro malou aby se měla dobře

dvojitá adopce

Zuzka, 26.11.2008 21:23:56

Můj přítel má nemanželského syna, na kterého pravidelně platí a stýká se s ním. Jeho maminka se krátce po porodu vdala, má už druhé dítě a všichni spolu vycházíme výborně, stali se z nás přátelé. Její manžel chce teď chlapce adoptovat, aby ho mohl vyzvedávat z nemocnice atd. Můj přítel k tomu dal souhlas, musel ale potvrdit, že na chlapce poslední 3 měsíce neplatí a že o něj nejeví zájem (české úřday...) Chtěli bychom ale v budoucnu kromě vlastních dětí adoptovat i nějaké opuštěné, z dětského domova. Myslíte si, že by to mohl pro něj být problém? Mohla by nám být na základě toho, že se jednou vzdal svého syna, odepřena adopce jiného dítěte? Souhlasí s adopcí hlavně kvůli manželovi jeho bývalé přítelkyně, protože se o chlapce krásně stará a v podstatě ho vychoval. Mohlo by to ale znamenat komplikace pro nás, rozhodneme-li se adoptovat? Děkuji.

Zrušení otcovství

Pavel Durma, 24.11.2008 11:04:53

Dobrý den.
Před rokem přítelkyně porodila a já jsem se souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem stal otcem. Je dnes toto otcovství (a placení výživného) dnes po ukončení vztahu nezrušitelné? I v případě DNA zkoušky?
Děkuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 24.11.2008 11:17:55

Dobrý den,
můžete se domáhat zrušení otcovství a to podnětem Nejvyššímu státnímu zástupci, který pokud to bude považovat za nutné, může podat žalobu soudu na zrušení Vašeho otcovství. K podání takové žaloby však musí mít státní zástupce důvod a tím je "blaho" dítěte. Jen fakt, že DNA potvrdí, že nejste otcem, mu stačit pravděpodobně nebude. Pomohl by biologický otec, který je zajištěný a který by byl poté zapsán na Vaše místo do RL dítěte.

otcovství

Lucie Kaňková, 15.11.2008 18:49:48

Dobrý Večer mám dotaz můj bývalí přítel se chce zdát otcovství dceři je 9měsíců tak se chci zeptat zda ly je to možné děkuji za odpověd

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 24.11.2008 11:23:30

Dobrý den,
"vzdát se" otcovství možné není. Musel by se u soudu domáhat popření svého otcovství a to přes nejvyššího státního zástupce, který musí mít k zahájení takového řízení vážný důvod.

popření otcovství

lucie rysankova, 07.11.2008 18:01:44

dobrý den,potřebovala bych poradit co mám dělat když otec mého dítěte tvrdí že dítě není jeho?v roce 2006 jsem podala návrh o určení otcovství a dodnes není nic vyřešené,protože otec nepřebírá soudní obsílky a nadale tvrdí že na žádné testy nepůjde,že nemá důvod tam jít když ví,že dítě není jeho.já a můj syn jsme už byly na odběrech kvůli DNA ale on se nedostavil.na soudě mi řekli že s tím nemůžou nic dělat dokud se nedostaví otec.otec má trvalé bydliště v česku ale podnika v německu.už si nevím rady a potřebovala bych poradit.předem moc děkuji ze radu. Ryšánková

Popření otcovství

Hana , 02.11.2008 20:37:48

Dobrý večer, v létě tohoto proběhl rozvod manželství, které trvalo 8 let. (Posledních 10 měsíců jsme nežili ve společné domácnosti). Příjmení jsem si ponechala po manželovi. Nyní čekám s přítelem dítě, které se narodí v květnu 2009. Nechci aby dítě neslo příjmení ani po nynějším příteli, ani po bývalém manželovi. Je možnost, že by dítě mělo mé příjmení za svobodna? Pokud by neslo příjmení jako mám já, může vzniknout problém vůči bývalému manželovi? Děkuji za odpověď předem.

Karel Dlouhý, 02.11.2008 20:58:58

Dítě přece nebude mít příjmení po Vašem bývalém manželovi, ale po Vás (tj. Vaše současné příjmení). Je sice pravda, že toto příjmení je stejné, ale takové příjmení mají i další osoby (u běžných příjmení jde o stovky a tisíce osob). Proto nemůže vzniknout problém vůči bývalému manželovi.
ALE upozorňuji na zákon o rodině: §51
§51 (1) Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky.
§51 (2) Narodí-li se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, kdy její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.
Tedy si spočítejte, zda od rozvodu do porodu uplyne více než 300 dní. Pokud ne, tak ze zákona je za otce dítěte považován Váš bývalý manžel a bude muset proběhnout řízení o popření otcovství - k tomu je zde mnoho odpovědí.

popření otcovství

Petra Králová, 31.10.2008 11:15:31

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jakou mám šanci na popření otcovství dcer (3r,8měs.)já jsem rozvedená od 05/07,dcery mám s přítelem se kterým žijeme ve spol. domácnosti už šet let.

Otcovství

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 09:48:11

Dobrý den, jsem rozvedená a v rozvodu mám uvedeno, že více jak rok s manželem nežijeme. S přítelem čekáme miminko, není to 300 dní po rozvodu, tedy jsem v ochranné lhůtě. Nesouhlasím s uvedením exmanžela - bylo by to proti naší svobodné vůli, já ani on nemáme zájem na tom, aby byl uveden jako otec a musel složitě popírat otcovství a tahat vše po soudech. Je to také nefér vůči příteli, kterému je upíráno právo mít své dítě napsané na sebe. Vím jak složitá problematika otcovství je, ale může mě někdo donutit, napsat biologicky neplatného otce do matriky? Já nechci lhát, tento zákon mě k tomu nutí a není východiska. Nikdo mi asi neporadí, na matrice mi řekli že musím napsat exmanžela, NESOUHLASÍM.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.10.2008 09:52:15

Dobrý den,
to, že nesouhlasíte je sice hezké, ale jinak to bohužel nelze. Matrika i bez Vás zapíše jako otce do RL dítěte Vašeho bývalého manžela. Pak až můžete podat návrh soudu na popření jeho otcovstí a jestliže s tím bude exmanžel souhlasit, bude to jednoduché, rychlé řízení.
Jiný způsob neexistuje a to i když budete sebevíc nesouhlasit.

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 10:47:07

Je smutné, jaká má člověk práva. Cítím se jak nějaká ovce, co se vymkla plemenitbě. Jsem rozvedená a s přítelem vedeme spořádaný život, těšíme se na naše společné dítě a zákony nám znepříjemňují životy. I přes nesouhlasy nás všech se musíme podřizovat. Že lidé nejsou všichni čestní a lžou, to je časté, ale že musí lhát i úřady, to je hrozné - chápu že se tak chrání, aby nepřibývalo nezaopatřených dětí. Děkuji za odpověď, přesně tu jsem čekala, budem postupovat, jak je dáno. Ještě jedno řešení je svatba, jenže přítel je navíc cizinec - ne z EU, což je také komplikovanější. Čekají nás velká vyřizování na úřadech - a to má být těhotná žena v klidu... Promiňte že se rozčiluji, ještě jednou děkuji za rady, vím že to leží jen na nás a nikdo nemůže v této věci více pomoct.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.10.2008 10:56:47

Tyto věci budete řešit až po narození dítěte a o žádné velké komplikace se opravdu jednat nebude. Toto ustanovení zákona má pouze za cíl chránit dítě a to je možné docílit pouze takto.

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 11:48:25

je to zvláštní, ale musím souhlasit, půjde pak vše lépe. Nic jiného mi nezbývá, ustanovení chrání dítě, aby bylo zabezpečeno ze dvou stran? Prosím, chtěla bych vědět blíže, čím to dítěti pomůže. Přece je to odpovědnost rodiče, své dítě dostatečně zaopatřit. Je mi líto, že v našem případě, kdy už máme po rozvodu a pravý otec o své dítě moc stojí, musíme popírat ještě otcovství exmanžela, který k tomu přišel jak slepý k houslím. Je to pro nás ponižující, naštěstí si všichni vycházíme vstříc a exmanžel nám i sobě tím popřením pomůže. Pro nás to je velká komplikace, protože přítel bude společensky znemožněn, že jeho dítě musí prvně někdo jiný popírat, aby mohlo být i po právní stránce jeho. Je hrdý na svůj rod. Pro exmanžela bude také nepříjemné, muset se takto bránit.

Petr Petr, 27.10.2008 12:26:19

Bohužel pro vás tento postup vyplývá z platného zákona a jiný způsob neexistuje (ledaže by se vám podařilo přesvědčit pány zákonodárce o legislativní změnu). Mějte se a přeji vám, aby to dobře a rychle dopadlo.

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 12:42:33

:-) děkuji, dobrý nápad, ale to je nemožné přesvědčit zákonodárce, přece by jim ubylo!!! Chrání přece děti, aby na ně neplatili oni, moc by se jich to dotklo, měli by málo za to nicnedělání. Ta 300 denní porozvodová lhůta je plus jen pro ně, hodně žen chce po rozvodu začít nový život a mít rodinu, někdy to těhotenství příjde dřív, než s tím počítáme! Jako by toho už nebylo tak dost, těch komplikací s rozvodem. Varuji všechny ženy čerstvě po rozvodu: BERTE ANTIKONCEPCI, zákon chce, aby příroda počkala!

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.10.2008 13:35:36

Berte to ale i tak, že ta 300 denní lhůta chrání i matky dětí, které jejich manžel "odkopne" a najde si jinou, že jsou přesto zapisováni do RL dětí a tím pádem tak mají alespoň tyto matky šanci na výživné pro toto dítě. Pořád existuje mnoho otců, kteří na toto otcovství pyšní nejsou.

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 13:51:48

v tomto plně souhlasím, všechno má dvě strany, přeji, aby všem ublíženým mamkám tato ustanovení pomohla, aby byla využita, tam kde je jich skutečně potřeba. Já často opomíjím, že je tu spoustu lidí, kteří jsou schopni zapřít své dítě. Ti kdyby nebyli, nemusela bych se teť rozčilovat nad svoji situací, která je vlastně oproti jiným lehčí. Mám vlastně štěstí, že mé dítě bude tatínka, který o ně stojí. Bohužel, že se nemůžu zříct tohoto ustanovení o lhůtě po rozvodu, která právě mě nepomůže. Ale jsem zas ráda, že pomáhá jiným, už to vidím i z jiné strany, než z té mé:-)

popření otcovství

petra ulčáková, 22.10.2008 14:15:54

Dobrý den.Nejdříve vám chci poděkovat za odpověd.Ještě prosím o nějaké vysvětlení.když po narozenídítětě podám návrh na popření otcovství,nevadí,že ještě třeba nebudu rozvedená?To mě trápí.A pak píšete,ze nejde tak o příjmení dítěte,ale o to kdo bude jako otec v rodném listě.A to je právě to co nás trápí a nevíme jaké máme možnosti.Jednoduše,jelikož se mimi narodi za měsíc a pul a rozvedená do té doby určitě nebudu mohu i tak uvést do rodného listu svého přítele,jelikož je otcem dítěte?Děkuji ještě jednou za vaší odpověd.Petra.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.10.2008 14:34:39

Dobrý den,
asi jsme si nerozumněly - Vy sama o své vůli přítele do RL uvést nemůžete. Pověřený úřad sám od sebe do RL musí zapsat Vašeho manžela a teprve poté, co soud na základě Vašeho návrhu o popření otcovství rozhodne o otcovství jiného muže, bude tento zápis v RL změněn.

petra ulčáková, 25.10.2008 11:21:21

Dobrý den.Ještě jednou vás poprosím o radu.Z vaší odpovědi vzplívá,že máme bohužel smulu a že nemáme asi žádnou šanci.jen mě ted napadla jedna věc.Muže se popřít otcovství,když ještě nebudeme rozvedení?Nebo je to podmíněno rozvodem.Děkuji moc za odpověd a omlouvam se,ale přítel chce být uveden jako otec a má na to pravo,tak nevíme co dělat.

marcel nováček, 25.10.2008 13:09:57

samozřejmě že s popřením otcovství nemusíte čekat až budete rozvedená ,ale musíte počkat až se dítě narodí poté matrika zapíše Vašeho manžela jako otce a posléze teprve může někdo(Vy ,manžel nebo přítel) toto otcovství popřít.Pozor také na zvolení křestního jména s tím také můsí v první řadě souhlasit Váš manžel

popření otcovství

petra ulčáková, 13.10.2008 12:51:38

dobrý den.mám podanou žádost o rozvod,ale s přítelem čekáme miminko,které se má narodit 5.prosince.Nechci aby naše dítě mělo příjmení mého bývalého manžela,ale bohužel naše soudy nejsou tak rychlé.Prosím o radu jaké jsou možnosti toto změnit. Muj bývalý manžel s popřením otcovství souhlasí.Děkuji moc za odpověd.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 14.10.2008 11:06:34

Dobrý den,
po narození dítěte musíte podat soudu žalobu na popření otcovství Vašeho manžela, který s tímto návrhem bude souhlasit a rovněž poté s přítelem souhlasně prohlásíte, že je dítě jeho.
Nejde ale ani tak o příjmení dítěte jako především o to, kdo bude určen jako otec v RL dítěte.

Popření otcovství - pokračování

Tomáš, 15.09.2008 00:13:44

Dále hodlám argumentovat u soudu zejména tím, že současný matrikový zápis, kdy jsem já zapsán v rodném listě jako nebiologický otec, silně porušuje mezinárodní úmluvou chráněná práva dětí znát své rodiče.. Jako člověk, který k s dětmi nikdy nežil a nemám k nim rodinné vazby a z testů vím, že nejsem jejich otec, se také nikdy nebudu chovat jako otec a plnit k jim jakoukoli rodičovskou úlohu - tedy mě nebudou ZNÁT. V zájmu dětí jistě není mít v rodném listě zapsaného cizího člověka a vyživovací povinnost mají rodiče, nikoli cizí lidé. Obvyklý argument soudů, že je lepší alespoň nějaký platící otec, než žádný, hodlám napadout tím, že neexistuje dítě, které by nemělo biologického otce - každé dítě je vždy rovnocenně zploceno otcem i matkou a argumenty, že biologický otec neexisuje jsou pouze lživou interpretací faktu, že matka odmítá otce uvést. Děti nebyly zploceny ze zkumavky, ani matka nevedla promiskuitní život, atd.

Re: Popření otcovství - pokračování

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 14.10.2008 11:11:55

Dobrý den,
tato věc není vůbec jednoduchá a je velmi pravděpodobné, že pokud se bio otec nenajde, tak soud právě v zájmu dětí rozhodne, že váš návrh zamítne. Je to ale jen můj názor, konečné rozhodnutí je až na soudu, a to v žádném případě nelze předjímat. Musím však říci, že s Vaší argumentací osobně zas až tak moc nesouhlasím, nicméně ji zcela chápu.

Re: Popření otcovství - pokračování

Tomáš Ježek, 16.10.2008 17:59:20

Dobrý den, vážená paní magistro, děkuji za Váš názor.. Nicméně ani já s ním nesouhlasím.Opravdu si myslíte, že stanovit vyživovací povinnost cizímu člověku (t.zn mě), který je za základě podvodu zapsán v RL, je v zájmu dítěte?? Já i můj právník jsme přesvědčeni, že to je v pouze zájmu matky a skutečného biologického otce a naopak silně proti zájmu dítěte, které je podváděno tím, že je mu zatajovaná jeho identita. Jakmile budu vyloučen jako otec oficiálními testy, budu argumentovat už jen tím, že současný matrikový zápis by silně porušoval práva dítěte znát své rodiče a že soud je povinen respektovat práva třetích osob již podle LZPS a evropských konvencí.A případě také tím, že vyživovací povinnost na cizí děti důrazně odmítám. Není zákon, který by umožňoval udržovat stav rovný adopci bez souhlasu adoptivního rodiče. Mezinárodní úmluva o právech dítěte jasně říká, dítě má právo znát své rodiče, z čehož lze dovodit, že znát své příbuzné i rod má přednost před pouhou vyživovací povinností

Popření otcovství

Tomáš, 14.09.2008 23:56:57

Dobrý den, čeká mě soud o otcovství. Krátce po uplynutí 6ti měsíční lhůty jsem z testů DNA zjistil, že nejsem otcem dvojčat bývalé manželky. Ihned jsem se obrátil na NSZ, které mé 2 podněty zamítlo. Matka dětí i přes výsledky testu a i přes to, že si podobný test nechala udělat sama, který mě jako otce rovněž vyloučil, stále tvrdí, že biologickým otcem jsem já. Úspěch nastal až na třetí pokus, kdy NSZ konečně podalo žalobu s tím, že popření otcovství je v zájmu obou dětí, a je na matce, aby uvedla biol. otce. Samozřejmě navrhlo také provedení soudních DNA testů. A teď se Vás zdvořile ptám: je možné, aby soud podmínil popření mého otcovství dobrobolným přihlášením biologického otce?? Hodlám velmi tvrdě bojovat za své vymazání z rodného listu, zejméma argumentací, že nexistuje uzákonění stavu rovného adopci bez souhlasu nebiologického rodiče, že pouhá vyživovací povinnost nemůže mít přednost před právem dětí znát svůj rod a že nemíním před dětmi hrát divadlo, že jsem jejich otec.

Zuzana Chrástová, 27.10.2008 12:52:53

Je to tak smutné, já mám opačný problém, čekáme miminko s přítelem, jsem rozvedená a máme nový život. Chudák exmanžel musí popírat otcovství a chudák přítel musí čekat, až bude mít právo na své vlastní dítě!!! Musíme si všichni vybojovat své právo. Zákony nám to neulehčují....... Jsme absolutně poníženi!

miloslava mojzisova, 12.01.2009 22:13:04

plne souhlasim s Tomasem,jsme v podobne situaci,muj syn ma vyzivovzci povinnost k cizimu diteti,nebot matka nezletile odmita uvest biologickeho otce sveho ditete.Styk s nezletilou nema jak ,,platici,,neotec,tak ani mi prarodice.Reknu to jinak,nemame zajem o cizi dite.Asi jsem to rekla tvrde,ale jinak to rici nemuzu.Takze,neotec ,,platici,, odmita jakkoliv obtezovat soudy.Jedina sance je,az bude ,,nezletila,,plnoleta,vse ji vyklopit.Takto si zakonodarci predstavuji blaho pro deti?Kdo me muze zastavit,abych plnolete nemohla poslat vsechny spisy a vypovedi jeji matky,jak u soudu prohlasuje,ze v kriticke dobe mela pomer z vice muzi a i v dobe tehotenstvi?Soud se nezabyval timto prohlasenim,protoze tu byl uz nejaky ,,blbec,,ktery bude platit.Kdo me muze zastavit,abych plnolete nerekla,ze nejsem jeji babicka a ze na ni platil cizi clovek?Jak ji asi bude?Jak ji asi bude,az si precte z dopisu matky,ze za kazdou navstevu musime zaplatit 60.000,-kc.

Osvojení

Jana Lišková, 10.09.2008 11:22:47

Dobrý den,
chtěl abych Vás požádat o radu. Mám 5 letou dceru, její otec se o ni nikdy nezajímal, v rodném listě uvedený není, nijak na ni nepřispívá a nejsem s ním v kontaktu, i když samozřejmě jeho bydliště,zaměstnavatele apod. znám. V současné době žijeme již delší dobu s partnerem. Ten by si chtěl po svatbě dceru osvojit. Jaký bude v tomto případě administrativní postup ?
Předem děkuji za radu.
Lišková

Re: Osvojení

Mgr. Oldřich Topka, 15.10.2008 16:15:42

Dobrý den, o osvojení rozhoduje výhradně soud, kterému podá návrh ten, kdo si chce dítě osvojit (osvojitel). Příslušný je okresní soud, v jehož obvodu má dítě bydliště. Nezletilému je pro řízení ustanoven opatrovník, který dohlíží na zachování zájmu dítěte a bývají to zaměstnankyně oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Na tomto úřadu také můžete celou věc předjednat. Vzhledem k tomu, že otec není uveden a Vy s osvojením souhlasíte by s tím neměly být žádné velké potíže.

určení otcovství

Michal Svoboda, 05.09.2008 12:43:46

Děkuji za příznivou odpověď, k předchozímu problému. Jen jsem se Vás ještě chtěl zeptat, v případě, že by se sám otec(podle RL), manžel dívky, chtěl otcovství dobrovolně vzdát, nebo pokud by došlo mezi jmenovanými k rozvodu, zda by se pro mojí situaci něco změnilo, a zda-li by třeba v těchto uvedených případech mohla dotyčná podniknout nějaké bližší kroky proti mojí osobě. Moc Vám děkuji za pomoc.

Re: určení otcovství

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 05.09.2008 13:09:10

Ono vzdát se otcovství jen tak nelze - i to by muselo být řešeno žalobou podanou soudu.

lucie rysankova, 09.09.2008 09:28:29

dobrý den,potřebovala bych poradit co mám dělat když otec mého dítěte tvrdí že dítě není jeho?v roce 2006 jsem podala návrh o určení otcovství a dodnes není nic vyřešené,protože otec nepřebírá soudní obsílky a nadale tvrdí že na žádné testy nepůjde,že nemá důvod tam jít když ví,že dítě není jeho.já a můj syn jsme už byly na odběrech kvůli DNA ale on se nedostavil.na soudě mi řekli že s tím nemůžou nic dělat dokud se nedostaví otec.otec má trvalé bydliště v česku ale podnika v německu.už si nevím rady a potřebovala bych poradit.předem moc děkuji ze radu. Ryšánková

určení otcovství

Michal Svoboda, 05.09.2008 11:34:32

Dobrý den.Můj problém spočívá v tom, že jsem cca před třemi roky měl pohlavní styk s vdanou dívkou,poté se jí narodilo dítě,otcem jejího dítěte je v RL její manžel,nežijí ale ve společné domácnosti,tj. platí alimenty,,který s dítětem souhlasil.Tato dívka mě nyní vydírá, že mě udá,abych byl otcem já místo jejího manžela, a zároveň i ,hlavně, platil alimenty.S tím já nesouhlasím,protože si myslím, že otcem dítěte nejsem. Tímto bych Vás chtěl požádát o radu,jakým způsobem by mohla docílit této změny, zda by se musel její manžel dítěte nejprve zříci,nebo tak nějak.. A co z toho pro mě vyplývá. Děkuji moc

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 05.09.2008 11:43:29

Dobrý den,
svá tvrzení by musela prokázat v soudním řízení a nejprve podat žalobu na popření otcovství svého manžela - což se jí však nepodaří. Musela by totiž nejprve podat podnět nejvyššímu státnímu zástupci a ten by rozhodl, zda návrh soudu za matku podá. V této situaci však pro to není žádný důvod.

zřeknutí otce

Žaneta Marešová, 03.09.2008 09:08:28

Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď. Nejde jen o dědictví, ale příčí se mi představa, kterou mne postrašila kamarádka, že by mohlo dojít k situaci, že by u soudu požádal o vyživovací povinnost a já na něj musela platit, když on sám se o mne od mých 10 měsíců nestaral. Kdyby k tomu došlo, lze se nějak bránit?

zřeknutí otce

Žaneta Marešová, 01.09.2008 13:35:00

Dobrý den, velice Vás prosím o radu. Jde o to, že se sestrou bychom se chtěly zříci biologického otce, který s námi 25 let není v kontaktu a vede problematický život, na který bychom jako dědičky a příbuzné nechtěly doplatit. Chci se zeptat, zda je možné zříci se po právní formě otce, stejně tak, jako se rodič může zříci dítěte? Pokud ano, jak postupovat? Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den. ŽM

Re: zřeknutí otce

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 01.09.2008 13:48:52

Dobrý den,
zříci se otce nelze. Mohly byste max. podat nejvyššímu státnímu zástupci podnět k podání návrhu na popření otcovství vůči otci. Státní zástupce však s největší pravděpodobností vašemu podnětu nevyhoví, protože zde neshledá žádné důvody, tím spíše, jestliže jde o biologického otce. Tím spíše ne, jestliže má být jediným důvodem dědictvím, které můžete odmítnout.

Návštěva otce

Magdalena Žigmundová, 20.08.2008 20:58:55

Dobrý den.Mám 4 měsíčního syna.Otec dítěte s námi nežijenebot jsme se ještě před porodem rozešli.Nyní expřítel požaduje návštěvy dítěte 2x týdně na 2 hodiny a po půl roce víkendy u sebe doma bez mojí přítomnosti.Musím na toto přistoupit?myslím si,že je syn ještě moc malý.Děkuji za odpovědˇ.Žigmundová

Re: Návštěva otce

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 01.09.2008 13:51:39

Dobrý den,
přistoupit na to nyní nemusíte. Ať si podá návrh soudu na úpravu styku k nezletilému dítěti a soud ať rozhodne. Musím jen upozornit, že soud návrhu na nějaký kontakt zcela jistě vyhoví, tudíž nevím, zda není vhodnější, abyste se domluvili. Je spíše otázka, zda si vůbec dokáže představit, co celodenní starost o miminko obnáší - na to ho připravte.

otec dítěte

Lucie Plavková, 16.08.2008 09:19:43

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.Jsem rok vdaná,manžel je cizinec,ale získal tu uzavřením manželství trvalý pobyt.Krátce po svatbě jsem se odstěhovala a našla si přítele.S manželem nemáme žádný problém¨a oba souhlasíme že se rozvedem.Problém je,že jsem nedávno s novým přítelem otěhotněla a nevím jak je to se zapsáním dítěte kdo je otec?Já bych chtěla,aby dítě měl zapsáno otec a ne manžel.Můžete mi prosím říct,jak bych měla postupovat v případě rozvodu a určení dítěte pravému otci a ne manželovi.Slyšela jsem,že totiž manžel je automaticky jako otec dítěte???Děkuji moc za radu

Re: otec dítěte

Mgr. Oldřich Topka, 19.08.2008 16:08:57

Dobrý den, k tomu jste si měla nejprve projít diskuze na téma otcovství. Odpověď na tohle je tak několikrát. Můžete ji nalézt např. zde: http://www.pravnik.cz/forum/topic-37.html.
Jinak je to pravda, v době trvání manželství a ještě do 300 dnů od jeho zániku, je za otce ze zákona považován (ex)manžel a je nutno tuto domněnku otcovství vyvrátit u soudu. Více v odkazu na diskuzi.

otcovství

Zuzana , 11.08.2008 21:48:30

Dobrý den,
čekám miminko a s otcem dítěte spolu nežijem a ani žít nebudem.Tak se chci zeptat co se týče potřeb dítěte a co jsem si přečetla vaše dotazy a odpovědi.Jestli by na tom miminko nebylo lépe finančně kdybych otce vůbec neuvedla do RL a měla výhody od státu. Jak jsem se totiž dočetla, tak budem stejně posuzovaný spolu.Jestli spolu jsme nebo ne.Tak si myslím,než se tahat po soudech a čekat jestli mi otec milosrdně něco přispěje nebo ne. Je to nemorální vím ,ale jde o potřeby dítěte a vlastně nikoho nezajímá kde do té doby vezmu peníze,abych ho uživila.?-( děkuji za odpověd

Mgr. Oldřich Topka, 19.08.2008 16:05:16

Dobrý den, to není rozumné řešení. Zajděte na oddělení sociálně-právní ochrany dětí a nechte si tam vysvětlit, že něco takového rozhodně není nijak výhodné. Pokud bude uznán otcem, pak mu vznikne alimentační povinnost, která se odvíjí od jeho schopností, možností a životní úrovně a to až do doby, kdy bude dítě schopné vlastní obživy. Tím, že by jste připravila dítě o výživné, na které má nárok, by jste mu rozhodně nepomohla. Jak dnes můžete vědět, jak dobře se o vás oba "postará" stát svými sociálními dávkami třeba za 5, 10 let, když je dnes zřejmá a jednoznačná tendence takovou pomoc omezovat a dávky do budoucna snižovat?

Zuzana , 21.08.2008 11:32:06

Dobrý den, je mi jasné, že otci vznikne alimentační povinnost.Spíš mi jde o to, že když budeme posuzovaný spolu i když spolu nežijem, tak přijdu o přídavky a soc. na Své tři kluky které už doma mám.A to se mi zdá nespravedlivé a taky nedostanu přídavky na narozené miminko. Budu mít nárok akorát na podporu v mateřství.

vyjádření k návrhu na popření otcovství

Eliška Celtná, 14.07.2008 23:28:10

Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho se soud musí vyjádřit k mému návrhu na popření otcovství,návrh byl podán 5.5.2008 a k dnešnímu dni to jest k 14.7.2008 jsem nedostala ještě žádné vyjádření ani předvolání.Děkuji za odpověď.

Re: vyjádření k návrhu na popření otcovství

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 31.07.2008 11:20:11

Dobrý den,
předně, soudy se nevyjadřují - vyjadřují se protistrany.
K tomu, aby soud učinil nějaký první úkon v dané věci žádnou lhůtu stanovenu nemá. Dva měsíce ale trochu brzy, dejte soudu více času.

Zrušení otcovství ze strany matky

Iveta Karlíčková, 27.06.2008 10:30:32

Dobrý den,
žiji s přítelem již osm let, nyní máme měsíční dceru. Ještě před porodem jsme na matrice zařídili zapsání mého přítele jako otce dcery do RL a i příjmení po něm. Můj přítel si ale teď uvědomil že o mě nemá zájem a dceru také ne a chce abychom od něj odešli. Celý měsíc o dceru nejevil zájem a tudíž ho chci jako otce z rodného listu vymazat a dát dceři příjmení po mě. Také po něm nebudu chtít žádné alimenty. Je možné toto sjednat jen na matrice, nebo musím soudně. Přítel bude určitě s výmazem souhlasit.
Děkuji za odpověď

Re: Zrušení otcovství ze strany matky

Mgr. Oldřich Topka, 08.07.2008 10:32:41

Dobrý den, jestliže se jednou k rodičovství přihlásil, pak se ho jen tak nezbaví. Jediné řešení by bylo soudní (žaloba o popření otcovství), a to by se ještě muselo prokázat, že není biologickým otce. Jinak ho žádný soud otcovství a alimentů nezbaví, s tím ať raději vůbec nepočítá. Je třeba si uvědomit, že soud vůbec nebude přihlížet k zájmům nebo přáním otce, ale jen k zájmům a potřebám nezletilého dítěte.

Re: Zrušení otcovství ze strany matky

anna butova, 23.03.2009 19:04:55

Dobrý den,
mám dvou měsíční dceru, před porodem jsme nechali zapsat otce dítěte na matrice. Nyní spolu nežijeme, otec nejeví o holčičku zájem ani na ní neplatí. Chtěla bych ho vymazat jako otce, nechci od něj alimenty a nechci aby měl na dítě nárok. Je možné řešit to mimo soudní cestou?
Děkuji za odpověď Anna Butová

Popření otcovství

Přemysl Hanulík, 08.06.2008 22:11:57

Dobrý den.Jsem rozvedený a platím výživné na pětiletou dceru.Nyní jsem dle testu DNA zjistil ,že nejsem její biologický otec.Zjednodušil by se právní proces,kdyby biologický otec i matka souhlasili s přepsáním v rodném listu?Jaké bych měl v tomto případě šance?Ještě doplním ,že žijí všichni ve společné domácnosti a biologický otec je soukromý podnikatel.Předem děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 26.06.2008 16:19:32

Dobrý den, je to mnohem složitější, než se zdá. Popření otcovství po uplynutí 6 měsíců od narození je možné pouze prostřednictvím návrhu, který podá nejvyšší státní zástupce. Učiní tak pouze v případě, že bude shledáno, že je to v zájmu dítěte. A k tomu dochází velmi zřídka. Takže dochází k tomu, že vyživovací povinnost nakonec trvá i mužům, kteří prokazatelně nejsou biologickými otci.

Jak?

Michaela Ozsvathová, 26.05.2008 11:25:04

Dobrý den.Jsem těhotná s přítelem,se kterým už nejsem a on nejeví zájem o dítě,které se v brzké době narodí.Jak po něm žádat výživné a zapsat ho do RL jako otce?Jak to mám vyřešit?Děkuji za odpověď.Michaela

Re: Jak?

veronika rauchova, 20.06.2008 20:06:12

Pekny vecer.Michaelo,byla jsem ve stejne situaci jako Vy.Nasla jsem si pravnika,ktery veskere obtize resi za me.Strucne Vam popisi,jak to v nasem state funguje.V 11/07 jsem podala zalobu na vyzivne a pripevek na vybavicku.Dite se narodilo 02/08 a doposud neprobehl ani soud na uhradu vydaju v tehotenstvi,vcetne me a ani soud ohledne vyzivneho pro dite a matku.Tak to v nasem soudnictvi klape a je 06/08.Takze jestli muzu doporucit,chce to dobre zname a tisice.Hodne stesti a nebojte treba se dockame.

Zrušení otcovství

Radim Makový, 24.05.2008 10:44:34

Dobrý den, mám snoubenku, která má 2 děti s jiným mužem který o ně nejeví zájem. Chtěl bych se zeptat zda lze zrušit jeho otcovsví samozdřejmě s jeho souhlasem. Za jakých podmínek se toho dá docílit?
Nebyly manželé.
Děkuji za odpověď

Není v zájmu nezl. zjišťovat biologického otce...

Jaroslav Kříž, 22.05.2008 13:04:33

Dobrý den,je možná odpověď od soudu, že není v zájmu nezletilého zjišťovat biologického otce,když jsem žalobou žádál o nařízení určení otcovství, protože bývalá manželka s určením deset let nesouhlasí, otcovství popírám, protože mi to bývalá manželka sdělila až po dvou letech po rozchodu,že nezl. není můj syn. Syn se narodil až rok a půl po rozvodu a já ho přiznal na matrice až po porodu.Vzhledem k tomu, že jsem pouze živnostník a z podnikání mám jen dluhy, stále požaduje výživné a několikrát jsem byl trestně stíhán za neplnění vyživovací povinnosti.Vždy jsem doplatil a zadlužil se opět.Je možné, že mi bude odpírat určení otcovství a já skončím za neplacení výživného na cizí dítě s kterým mi ani nikdy neumožnila styk ve vězení? Až se prokáže v budoucnu, že není mým synem, kdo bude zodpovědný za můj odpykaný trest a po kom budu žádat náhradu?Je bývalá manželka trestně zodpovědná za podvod, když věděla, že nejsem otcem a přesvědčila mne?Děkuji Kříž

Re: Není v zájmu nezl. zjišťovat biologického otce...

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.05.2008 13:55:25

Dobrý den,
ano, toto samozřejmě možné je. Jestliže nemáte biologického otce, který o dítě má zájem vydělává více než Vy, tak to by bylo jiné, jinak to opravdu v zájmu nezletilého není. Pokud Vám matka neumožňuje styk s dítětem, podejte žalobu soudu a domáhejte se svého práva. Za podvod bude těžko stíhána - jste svéprávný a mohl jste si to chtít prověřit, a to jak nejprve časově tak jste mohl chtít testy DNA.

popreni otcovstvi

stanislava jandova, 13.05.2008 07:38:41

Dobry den, chtela bych se zeptat byli sme tetka s manzlem u soudu o popreni otcovstvi ale uz sme to podali moc pozde tak sme to museli na soude stahnout tetka to mame podat u nejvyššího statniho zastupce ale ja nevim kde muzete mimprosim poradit jsm z olomouce dekuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 13.05.2008 13:53:20

Dobrý den,
musíte to zaslat na Nejvyšší státní zastupitelství se sídlem v Brně, Jezuitská 4 - podívejte se na jejich www stránky http://portal.justice.cz/nsz/hlavni.aspx?j=39&o=29&k=4098&d=20274

Popření otcem a pak matkou

Zuzana Červínková, 09.05.2008 23:13:21

Dobrý den, manžel podal v době rozvodu návrh na popření otcovství. Dozvěděl se po 3 letech, že syn není jeho, bývalá žena ale nesouhlasila s testy DNA a pravý biologický otec také ne, tedy NSZ smetla žádost o popření ze stolu, není v zájmu dítěte, aby bylo bez otce (strašný alibismus). Dnes popírá milostivá bejvalka, přemluvila současného partnera, aby si děti ( i druhé - vlastní manželovo dítě) nechal napsat na sebe a argumentuje tím, že manžel neplní roli otce jak by měl... Sice si manžel podal k soudu žádost o styk s dětmi, ale vleče se to kvůlitomu jejímu popření. Má otázka je, JAKOU ŠANCI má bejvalka uspět. Takhle hazardovat s osudy dětí a plést jim hlavičky, zapisovat cizí muže do RL a nedopřát jim tak právo na identitu,může jen hyena.Snad ji to synek vrátí až dospěje. Myslímale, že NSZ její žádost zamítne s ohledem na výše psané. Jakou šanci máme když opět podáme návrh potom my a jak jej formulovat, abychom uspěli?? Vždyť co více by NSZ chtělo než biol otce, kterého jsme udali?

Re: Popření otcem a pak matkou

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 12.05.2008 15:09:20

Dobrý den,
NSZ opravdu biologický otec moc nezajímá a nejdůležitější je zájem dítěte, tedy aby mělo otce a to otce vydělávajícího. S tím, jak by měl vypadat konkrétní návrh se obraťte na advokáta.

Re: Popření otcem a pak matkou

Tomáš, 15.09.2008 12:39:31

Dobrý den, dovolte mi drobnou reakci... nehorázně nespravedlivý výklad zájmu dítěte pouze z hlediska vyživovací povinnosti je v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, která říká, že dítě má právo znát své rodiče, což v dnešní době DNA testů není velký problém. Právo znát rodinné vazby, své předky, příbuzné by tedy mělo mít přednost před pouhou vyživovací povinností mj. již ze zdravotních důvodů, neboť např. absence rodinné anamnény u lékařů může mít dopad na zdraví dítěte. V Judikatuře ESPL mimo jiné stojí: „ …není situace, kdy právní domněnka převažuje nad biologickou a společenskou realitou bez přihlédnutí ke skutečnostem a přáním dotyčných osob a jejich prospěchu, s přihlédnutím k míře uvážení, kterou má stát při povinnosti zajistit účinné respektování soukromého a rodinného života..“
NSZ již bylo ústavním soudem na základě několika ústavních stížností upozorněno, aby se judikáty ESLP řídilo a zejména bylo upozorněno také na judikát Spolkového ústavního soudu v SRN..

Popření otcovství.

Lina Liskova, 03.05.2008 23:34:36

jsem vdaná, ale s manželem nežiji.Narodila se mi dcera(jsou jí 1 rok), která není mého manžela.Bylo mi řečeno, že dle českého zákona musí být v RL uveden jako otec můj manžel i když není ji bio.otec.V RL má dcera jako otce uveden tedy mého manžela.Chtěla by jsem mého manžela zbavit otcovství a chtěla by jsem aby dcera měla v RL uvedeno bio. otce,s kterým ted bydlím.Jak mám postupovat,mám zbavit manžela údajného otcovství a následně napsat pravého otce?Budou nutné DNA testy při zbavení otcovství? i mam vůbec nějaký šanci, děkuji za radu.

popreni otcovstvi

stanislava jandova, 22.04.2008 17:37:49

Dobry den, chtela bych se zeptat jak to probiha u soudu ve veci popreni otcovstvi dekuji

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 17:53:17

Dobrý den,
přesný postup vám opravdu nepopíši - podá se návrh, soud si obvykle vyžádá stanovisko druhé strany k návrhu, nařídí jednání ...

stanislava jandova, 23.04.2008 07:46:58

Ano a jak to vypada v soudni sini je to rychle nbo to trva?

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 23.04.2008 10:58:49

To se ptáte vážně? To je přeci velmi individuální a záleží na soudci, na účastnících atd. atd. a může to trvat hodinu, ale také celý den, nebo několik jednání. Na to Vám nikdo neodpoví.

dotaz

Lukáš, 01.04.2008 18:21:29

Začal jsem chodit s dívkou která má malou holčičku, nechal jsem se v lednu zapsat do RL dítěte jako otec.Bohužel vztah ztroskotal a teď bych rád svou unáhlenou chybu napravil a nechal se z RL vymazat.Proto bych se chtěl zeptat, zda se mi nabízejí nějaké možnosti.Děkuji za odpověď.

Re: dotaz

Mgr. Oldřich Topka, 02.04.2008 09:40:54

Dobrý den, soud v první řadě dbá na to, aby zde byl někdo, kdo plní vyživovací povinnost. Když jste se takto unáhlil a jednal bez dostatečného rozmyslu, budete to mít těžké. Bez advokáta se velmi pravděpodobné v této věci neobjedete. Otcovství, které jste na sebe "převzal" souhlasným prohlášením rodičů, můžete popřít jen do 6 měsíců ode dne, kdy bylo otcovství určeno. Pak už je to velice složité.

Lukáš, 02.04.2008 20:51:28

A pomohlo by mé situaci kdyby matka dítěte s vymazáním mého jména z RL souhlasila?

Zapsání do rodného listu, výživné

Bohouš, 31.03.2008 15:38:51

Dobrý den.Rad bych poprosil o radu jak se zachovat v me situaci.Zacatkem listopadu 2007 jsem zacal chodit s ktera ktera otehotnela.Termin poceti mi ale primo nesedel s tim kdy jsme spolu zacli mit pomer.Ona tvrdi ze je dite me.Presto kdyz jsem ji pozadal jestli si udelame DNA testy tak me na vanoce odkopla a na druhy den byla s byvalim pritelem s kterym je doted ale presto stale tvrdi ze dite je me...Nyni si nevim rady zda mam vubec o neco jevit zajem.Od te doby jsme se vubec nevideli a ani nevim co s nimi je.Mam o neco jevit zajem?Ci nechat celou vec tak jak je...Nechtel bych byt nevedomky zapsan do RL ci platit vyzivne na dite ktere ani nevim zda je moje

Re: Zapsání do rodného listu, výživné

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 31.03.2008 16:04:56

Dobrý den,
bez Vašeho souhlasu Vás do RL dítěte těžko zapíše. Vzhledem k tomu, že nejste manželé, museli byste buď oba projevit svůj souhlas s Vaším otcovstvím, nebo by tak musel rozhodnout soud na základě žaloby matky o určení otcovství.

Bohouš, 15.04.2008 12:42:51

Rad bych se tedy jeste zeptal.Kdyz me matka ditete da tedy k soudu, jelikoz vypada ze to mysli vazne.Co bude nasledovat a co presne me ceka kdyz dite bude me.Mam namysli financni stranku veci.Predem dekuji za odpoved...

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 22.04.2008 17:55:23

Pokud soud dospěje k závěru (a zde obvykle přichází na řadu test DNA), že jste otcem dítěte, budete zapsán do RL. Pak už budete vykonávat rodičovské povinnosti a to zejm. placení výživného.

Zrušení otcovství

Lucie Hervertova, 14.03.2008 12:05:04

Dobrý den. Chci Vás požádat o radu. Mám 8 měsíční holčičku, její biol. otec od nás odešel když jsem byla v 8 týdnu těh. Našla jsem si přítele a ten souhlasil se zapsaním do rodného listu. Ale nyní jsme se rozešli a já bych ho chtěla z rod. listu "vymazat". Nechci po něm žádné alimenty a nechci aby se s dcerou stýkal. Mám vůbec šanci uspět? Předem děkuji za odpověď. L.H.

Mgr. Oldřich Topka, 26.03.2008 10:26:22

Dobrý den, tohle nevyřešíte jen tím, že na matrice požádáte o výmaz. Tuhle věc budete muset řešit soudně. Teprve na základě jeho rozhodnutí bude možné, aby matrika učinila příslušné změny. Info obdržíte na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu.

Zánonná lhůta

Tomáš Komečný, 13.03.2008 13:54:16

Dobrý den!! Žena se kterou jsem měl styk a narodilo se jí dítě 9/2006 podala návrh na určení otcovství v lednu 2007 čímž dodržela 6měsíční lhůtu na toto podání.Podání je je stále vraceno pro nesrovnalosti s upřesněním domělého otce dítěte tedy mě.Kdyby ji toto podání bylo odmítnuto tedy zastaveno a ona si podala nové žalobu na určení otcovství má to pro mě něco pozitivního nebo to muže podat třeba i po 2 letech dítěte??Dále jsem se chtěl zeptat zda je možné se s matkou domluvit na jednorázovém odškodem třeba 300tisíc zda je to právně možné s tím, že by již po mě nic více nikdy nechtěla??A zda to lze ošetřit právně(přes advokáta) nebo soudně??

Re: Zánonná lhůta

Mgr. Oldřich Topka, 26.03.2008 10:18:01

Dobrý den, jestliže budete uznán otcem, pak budete mít vyživovací povinnost, které se žádným jednorázovým "odškodněním" nezbavíte. Je zvláštní, že narození dítěte považujete za škodu, to je opravdu svérázný přístup. Jestliže bude ve věci pravomocně rozhodnuto, pak nebude možné zahajovat další řízení v téže věci znovu. To by musely nastat mimořádné skutečnosti, které by to odůvodňovaly.

Nechci být otcem

Tomáš Komečný, 13.03.2008 10:55:44

Dobrý den! V roce 2005 jsem měl letmý poměr z ženou a v 9/2006 si ji narodilo dítě. V rodném listu je zapsán její bývalý manžel.Ona v 1/2007 podala soudu návrh o určení otcovství a její manžel o popření otcovství.Dítě bude mít v záři 2 roky a já ještě nebyl na testech DNA, kde se prokáže, že já jsem otcem. Ctěl jsem se zepta:
-Musím být zapsán v rodním lisu, když nechci?
-Mohu se také zříct otcovských práv i když budu určen otce?
-Musím jít na soudně nařízené testy DNA a kolik stojí a kdo je hradí?
-Když mi bude soudem určena vyživovací povinnost z jaké částky se počítá z mého platu nebo celkově z rodiny?
Děkuji za odpověd

Re: Nechci být otcem

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 13.03.2008 11:36:36

Dobrý den,
pokud bude prokázáno, že jste otcem, budete do rodného listu zapsán i proti vaší vůli. Otcovských práv se zříci nelze. Vyživovací povinnost se počítá z Vašich příjmů. Pokud se bude dělat test DNA, měl by jej zálohově hradit navrhovatel tohoto důkazu. Pak bude záležet na úspěšnosti té které strany.

Martin Duben, 04.04.2008 12:25:58

Dobrý den,
nemohu souhlasit s Vaší odpovědí. Podle mého názoru a mých zkušeností soud v současné době vychází zejména z poměrů toho, kdo má platit výživné. Jde o nový přístup, který vychází z toho, že dítě by mělo mít životní úroveň rodičů. Příjem se tam uvažuje jen většinou u lidí, kteří prokazatelně nemají velkou životní úroveň a mají jen jeden příjem a pouze ze zaměstnaneckého poměru. Se zbytkem souhlasím.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 04.04.2008 12:46:27

Dobrý den,
můžeme o věci diskutovat, nicméně není mi jasné, v jaké části se mnou nesouhlasíte. Máte na mysli ono "zapsání otce do RL"?

Nechci byti otcem

Jan Facehuger, 12.03.2008 08:49:54

Dobrý den,
Moje bývalá přítelkyně má dítě pravděpodobně semnou nebo s jiným, nelze to zjistit protože po delší době po rozchodu sem zjistil, že mne podváděla. Tedy těsně po našem rozchodu se vdála a narodilo se dítě v rodném listě je uveden manžel. Nyní je manžel vyhoštěn z ČR a ona se rozhodla že asi bude po mně chtít peníze(posílala sms že zažádá o určení otcovství). Dítěti je rok. Chci se zeptat jakou šanci má na úspěch nebo to je úplný nesmysl.
Děkuji ti za odpověď.

Popření otcovství

Goran, 05.03.2008 21:14:39

Dobrý den, v roce 1995 jsem si vzal těhotnou dívku, věděl jsem, že dítě není moje,ale přesto jsem se nechal zapsat do RL jako otec. Po 2 letech jsme se rozešli a následně rozvedli. V "rozvodových papírech" je uvedené, že nejsem biologickým otcem a je tam i uvedeno jméno biootce. Na dceru platím celou dobu řádně výživné,ale vůbec se nestýkáme. Mám novou rodinu a chtěl bych zažádat o zrušení otcovství. Již jsem se zde dočetl o podání k nejvyššímu zástupci,ale zajímá mě, zda musí matka dítěte souhlasit s testy DNA nebo zda jí je soud může nařídit? Protože se vůbec nestýkáme a alimenty platím bankovním převodem, tak ani nevím, kde nyní žijí. Myslíte, že mám naději na úspěch? Děkuji za odpověď.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 06.03.2008 13:03:04

Dobrý den,
šanci máte pouze v případě, že je zápis biootce do RL dítěte v zájmu tohoto dítěte. Tedy, že je schopen jí poskytovat taktéž výživné i jiné nároky atd.

změna otce v rodném listě

Markéta, 27.02.2008 09:11:47

Chtěla bych se zeptat jestli je možné změnit otce dítěte v rodném listě, pokud jí je 6let.Její biologický otec i její nový otec s tím souhlasí.Situace se má tak, že biologický otec od nás odešel když byla ještě kojenec a o dceru zájem nemá.Dále také souhlasí s tím že se dcerky zřekne, jelikož se vlastně ani neznají.Můj druh vychovává dceru jako vlastní od jejího jednoho roku.Ona ho bere jako svého otce.Do toho se nám teď nedávno narodil syn.Chtěli byjsme aby se naše děti jmenovali stejně.Je to vůbec možné?Poraďte nám prosím.(dcera jde v září do první třídy a chtěli byjsme to mít do té doby vyřízené)

Re: změna otce v rodném listě

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 27.02.2008 09:50:49

Dobrý den,
v tomto případě doporučuji řešit věc osvojením dítěte. Soudu podáte návrh na osvojení Vaším přítelem.
Pravděpodobně však nepůjde o osvojení nezrušitelné, kdy je prováděna i změna v rodném listě dítěte, protože zde je překážkou fakt, že nejste manželé. Ale dopředu to předjímat nelze.
I u "zrušitelného" osvojení dochází ke změně příjmení.

otcovstvi nechtene

Daniel Pribyl, 17.02.2008 17:22:25

Dobry den ,mam dotaz,pred rokem jsem se vyspal z jednou divkou ktera teda vice mene se mi vnutila ale to neni podtstatne,s touto divkou uz jsem se nikdy nesesela ale po peti mesicich se mi ozvala ze je semnou tehotna byl jsem opravdu teda uplne omracen,ja jsem pochopytelne rek ze to muze rici kazda protoze mila draha ma jeste jedno dite a postupovala u toho predesleho uplne stejne jako u mne,dnes je jejimu diteti rok a stale se nic nedeje a ona jen vyhrozuje ustne a td,jsem stoho zoufali takove zeny jsou opravdu pro tuto spolecnost nebezpecne ja bych se tomunebranil ale takovimto spusobem udelat takovouto vec mi prijde opravdu zoufale a jen mi je lito toho ditete ze ma takovou mamu,samozrejmne ze ji to ale neverim ze je to moje.Muj dotaz zni je mozne aby se vlastne rok vubec nic nedelo,a potom kdyz co je mozne v tomto podniknout?Mockrat dekuji a budu rad kdyz mi odpovite na tuto zoufalou situaci.S pozdravem D.Pribyl

Re: otcovstvi nechtene

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 20.02.2008 09:35:10

Dobrý den,
mluvíte, jak kdyby Vás znásilnila.
Ale k věci, tato dívka může ještě před narozením dítěte požadovat po vás náhradu na náklady spojené s výbavičkou dítěte atp, tzv. náklady slehnutí. S tímto nárokem se může obrátit na soud, který Vám tuto povinnost pravděpodobně uloží. Pokud by se pak zjistilo, že otcem nejste, můžete tuto uhrazenou částku požadovat po biologickém otci. Rozhodně doporučuji, abyste byl po narození dítěte obezřetný a hlídal, jestli Vás nechce uvést jako otce, protože popírat otcovství můžete jen do 6ti měsíců od narození. Pak je to velmi komplikované.

Martin Duben, 04.04.2008 12:41:09

Jen dodávám, že uvedená odpověď podle mého platí jen v případě, že budete určen otcem. V případě, že by Vám tímto jen vyhrožovala, tak samozřejmě žádný soud neuloží Vaší osobě uvedené povinnosti.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 04.04.2008 12:43:29

Ano, ve vztahu k druhé části mé odpovědi. První část s určením otcovství jako takového nesouvisí a tato povinnost může být uložena i pouze pravděpodobnému otci na základě tvrzení.

prohlášení o tcovství

Pavel, 07.02.2008 14:43:35

Chtěl jsem se zeptát jak je to v situaci, kdy jsem sice na matrice neprohlásil, že jsem otec dítěte, ale na naléhaní matky "pro sociálku" jsem ji podepsal papír, že vím o dítěti a že na něho budu platit. Dítěti už je 5 měsíců a nic se neděje. Jestli i tak mám podat žádost o popření otcovství, kterou je nutno podat do 6ti měsíců od narození.

Děkuji za pomoc.

Re: prohlášení o tcovství

Mgr. Oldřich Topka, 07.02.2008 15:08:49

Dobrý den, na tomto místě za Vás nezjistíme, co se ve Vašem případě konkrétně děje nebo ne. Rozhodující je, zda-li jste zapsán v rodném listě dítěte jako otec. Uvádíte však, že jste souhlasné prohlášení neučinil, takže by jste tam být uveden neměl. Co myslíte tím "papírem pro sociálku" není vůbec zřejmé. Těžko soudit, co jste podpepsal, když to nevíte ani Vy sám. Nejlépe učiníte, když se budete informovat přímo na matrice.

Pavel Novy, 10.02.2008 20:00:06

Na matrice sem byl a tam mi řekli, že mě neuvedla, což vlastně i souvisí s tím, že sem tam s ní nebyl a v matriční knize se nepodepsal.
Vím, že jsem jen na kus papíru napsal, že vím o dítěti a že sem si vědom placení alimentů. Tak nevím jak moc je to oficiální.
Spíš mi de ale o to vědět jak je to s lhůtou 6měsícu pro popření otcovství v takovémhle případě.
Každopádně sem i připraven na soud o dání do péče mě.

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 14.02.2008 16:04:10

Dobrý den,
pokud nejste uveden v rodném listě jako otec dítěte (pokud to ale víte určitě), není třeba popírat otcovství, protože oficiálně nejste otcem dítěte.

Martin Duben, 04.04.2008 12:50:39

Já bych k tomu pro všechny případy jen dodal, že pokud Váš dotaz směřoval na lhůtu 6 měsíců, tak ta pro Vás samozřejmě platí jen v případě, že by jste byl určen jako otec. O toto určení ve Vašem případě může zmíněná žena požádat kdykoli, pokud již nebyl určen za otce jiný muž. Vám by pak tato lhůta začala běžet od Vašeho určení otcem (o čemž by jste se musel dozvědět, bez Vás by to nešlo).

Ukončení soudní "tahanice"

david šíma, 02.02.2008 11:29:02

Dobrý den, prosím můžete mi jen poradit..potřeboval bych vědět, zda pro ukončení řízení o určování otcovství musí být přípomny obě strany.. svobodná matka se soudí o výživné..po 6ti měsících není ani ještě určeno otcovství podle testů DNA..a matka se rozhodla, že chce ukončit soudní "tahanice" a chce ponechat v rodném listě "otec neuveden" ..je potřeba obou stran pro ukončení řízení?..řízení bylo započato z matčiny strany..moc děkuji za odpověď.

Re: Ukončení soudní "tahanice"

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 05.02.2008 08:47:28

Dobrý den,
navrhovatel - žalobce může vzít kdykoli v průběhu řízení svůj návrh zcela nebo částečně zpět. Pouze v případě, kdy byste s tímto zpětvzetím z vážných důvodů nesouhlasil, může soud rozhodnout, že toto zpětvzetí je neúčinné.

Práva biologického otce

Lukáš Martínek, 01.02.2008 20:08:09

Dobrý den,prosil bych o radu,jsem ženatý,rok jsem měl vztah s bývalou přítelkyní,která otěhotněla,vše bylo dobré,oba jsme miminko chtěli,ale ona si nakonec našla jiného,před porodem ho prý na matrice napsala jako otce,mě přiznala,že biologickým otcem jsem já,dítě se nedávno narodilo,já o něj mám zájem,ale matka mě ignoruje.Jaké mám možnosti,popřípadně jaké a kde ty kroky provést,abych byl vedený jako tecc já se všemi právy i povinnostmi. Moc děkuji za radu

Obrana proti nechtěnému dítěti - nechci být otcem!

Jirka Štastný, 30.01.2008 13:48:43

Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Moje byv.přitelkyně,po nedávném rozchodu mi sdělila že je údajně se mnou těhotná - chce mě uvést do rodneho listu. Musím podstupovat testy DNA ,(není to zrovna lebvné!) a musím podepsat na matrice otcovstvi nebo jak postupovat? co se stane,kdyz nic nepodepisu?
Podlává na mě v této věci žalobu a nadále mě s tímto vydírá a velice obtěžuje - (mohu se nějak bránit?).
(Navíc mi ješte až po rozchodu sdělila že již má 11-ti letého syna z minulého vztahu-(tedy zatajila mi ho)
Děkuji předem moc za odpověď.

Re: Obrana proti nechtěnému dítěti - nechci být otcem!

Mgr. Oldřich Topka, 30.01.2008 14:23:36

Dobrý den, jetliže je již podaná žaloba o určení otcovství, pak se musíte bránit přímo u soudu. Soud velice dbá o ochranu práv dítěte, tudíž Vám doporučuji zajistit si právní zastoupení. Tím se zvýší Vaše šance na úspěch ve sporu. Pokud jde o cenu testů DNA, je to sice nákladnější, ale ceny těchto služeb se postupně snižují (v současné době je možno je pořídit už od 6.000,-Kč). A jestliže tím skutečně přispějete k prokázání skutečnosti, že otcem nejste, je tato částka ve srovnání s výživným, které by jste musel hradit, zcela nepodstatná (a to i s příhlédnutím na náklady na advokáta). To je zcela jasné. To, že Vám zatajovala syna s touto věcí vůbec nesouvisí a nemá to žádný konkrétní význam.

Popření otcovství

Jana Nováková, 28.01.2008 20:32:40

Dobrý den, je možné podat žalobu o popření otcovství na nenarozené dítě ? Díky za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 30.01.2008 14:13:10

Dobrý den, žalobu o popření otcovství před narozením dítěte nelze úspěšně podat. Musíte počkat až do jeho narození.

popření otcovství

Jana Sládečková, 26.01.2008 12:56:51

Dobrý den,rozváděla jsem se v 6 měsíci těhotenství,dítě nebylo manželovo,ale na matrice mi bylo řečeno,že v rodném listě bude mít dítě jméno po exmanželovi i přesto,že se k němu můj nynější přítel hlásí.Takže jsem porodila a ihned jsme podali návrh na popření otcovství.Tento proces trvá již 15 měsíců,protože exmanžela nemohou dohledat.Pan soudce se vyjádřil,že jestliže ho neseženou,nařídí testy DNA,které my zaplatíme.Šlo to vyřeit jinak nebo jde o standartní postup.Děkuji.

Aleš Hořínek, 28.01.2008 13:13:04

Dobrý den.

Dovolte, abych se ze své zkušenosti vyjádřil k vašemu problému - v tomto případě si myslím (a je to často přímo vyžadováno), že je opravdu potřeba provést test paternity -k testu je nutná přítomnost dítěte, matky a buď vašeho manžela, nebo pravděpodobného otce (vašeho přítele). Zavisí ovšem na soudu, co bude vyžadovat. V některých případech stačí provést DNA test pouze u pravděpodobného otce a pokud on je tím biologickým otcem, není již přítomnost vašeho manžela nezbytná - ale opakuji -vše závisí na úvaze soudu. Pokud byste chtěli věc urychlit, můžete si test (bez exmažela)nechat provést napřed a následně přinést znalecký posudek rovnou soudu. Tem by měl tento posudek vzít jako listinný důklaz a mohl by rozhodnou. Zkuste se domluvit. Pokud byste měla o tento znalecký posudek zájem, odkaz najdete na www.paternity.cz. S pozdravem Ing.A.Hořínek, soudní znalec v oboru zdravotnictví -DNA analýza - 1.LF UK Praha

Přiznání otcovství

Martina Polášková, 10.01.2008 10:52:29

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.
Čekám s přítelem dvojčata a nevíme jestli otcovství může přiznat na matrice v jakýmkoli městě a nebo jen ve městě trvalého bydliště. Trvalé bydliště máme v Teplicích a momentálně bydlíme v Praze. Taky bych se chtěla zeptat kde si můžem formůlář na vyplnění vzít.
Děkuji Polášková M.

Zrušení otcovství

Hanka, 09.01.2008 16:56:42

Dobrý den chtěli by jsme požádat o radu:Mám 6 letou dceru s předešlého vztahu ,její biologický otec platí alimenty,ale po vzájemné dohodě se s dcerou nestýká,dcera nese mé příjmení.4 roky žijeme ve společné domácnosti s mým druhem dcera mu říká tatínku a ted se nám narodilo druhé dítě chtěli bychom s partnerem uzavřít manželství a přítel by si chtěl dceru osvojit.Biologický otec s osvojením bude souhlasit pokud mu tím skončí platební povinost chtěli by jsme se zeptat jestli má patner reálnou šanci na osvojení dcerky.
Děkuji

urceni otcovstvi

Zdenek Voral, 08.01.2008 23:16:07

Dobry den,chtel bych se zeptat.Moje byv.pritelkyne,ktera ceka moje dite me chce uvest do rodneho listu.Njsem si,ale jist zdali je dite moje.Musim podepsat na matrice otcovstvi nebo jak postupovat?co se stane,kdyz jej nepodepisu?dekuji za odpoved Zdenek

Re: urceni otcovstvi

Jirka Štastný, 30.01.2008 13:11:07

Mám podobný problém - můžete se prosím se mnou spojit?

email:jirkadj@seznam.cz

Re: urceni otcovstvi

Martin Duben, 04.04.2008 13:10:28

Bez Vašeho souhlasu Vás uvést jako otce tímto způsobem mimo manželství nejde. Je ale možné, aby Vaše expřítelkyně požádala o určení otcovství a to kdykoli. Tím by jste zjistil jednoznačně, jak to bylo... :-)

soud

BOHUŠ, 02.01.2008 17:21:01

DOBRÝ DEN.MÁM DESETILETOU DCERU A ŘEŠÍM S BÝVALÝM MUŽEM ALIMENTY.ON NENÍ BIO OTEC,ALE CHTĚL BÝT V RODNÉM LISTU.K NÁM PŘIŠEL KDYŽ BYL DCEŘI ROK A DO LISTU HO NA MATRICE NAPSALI AŽ VE TŘECH LETECH. TED MÁM NÁROK NA ALIMENTY,ALE ON ZAČÍNÁ DĚLAT PROBLÉMY. JÁ MU ŘÍKALA,ŽE JE TO NA CELÝ ŽIVOT,ALE SÁM TO CHTĚL A NIKDO HO NENUTIL JÍT NA MATRIKU.TED ALE NEPLATÍ A VYHROŽUJE,TAK NEVÍM CO MÁM DĚLAT.POTŘEBOVALA BYCH PORADIT,JESTLI SE MÁM SOUDIT A KDO Z NÁS TY SOUDY ZAPLATÍ.

Re: soud

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 07.01.2008 15:22:12

Dobrý den,
Váš exmanžel měl dobře zvážit, co takový zápis v rodném listu dítěte znamená. I když není otcem biologickým, pořád má povinnost se o dítě starat, v tomto případě hradit výživné. Pokud je výživné stanoveno soudem a on přesto neplatí, obraťte se na soukromého exekutora nebo soudního vykonavatele s návrhem na výkon rozhodnutí, jímž bylo o výživném rozhodnuto.
Soudní poplatek v případě výkonu rozhodnutí budete hradit Vy (2 % z dlužné částky), ale tato částka bude po exmanželovi také vymáhána. Můžete požádat soud o osvobození od placení soudního poplatku.

ZBAVENI OTCOVSTVI

MARTINA, 01.01.2008 19:50:53

jsem vdaná, ale s manželem nežiji.Narodil se mi syn(jsou mu necelé 4m), který není mého manžela.Bylo mi řečeno, že dle českého zákona musí být v RL uveden jako otec můj manžel i když není jeho bio.otec.V RL má syn jako otce uveden tedy mého manžela.Chtěla by jsem mého manžela zbavit otcovství a chtělaby jsem aby syn měl v RL pouze uvedenou pouze mne jako matku.Prozatím nechci otce uvádět,mám k tomu své důvody.Ale je možné že s časem by biol.otec požádal o osvojení dítěte a vepsání do RL.Jak mám postupovat,jak mám zbavit manžela údajného otcovství a je možné aby syn měl v RL mne pouze jako matku a následně po nějakém čase ho jeho otec s mým souhlasem osvojil a dal mu příjmení??Budou nutné DNA testy při osvojení a při zbavení otcovství??děkuji

změna otce v RL

Veronika, 22.12.2007 16:43:24

Chtěla bych se zeptat zda jde změnit otce v rodném listě,mám osmiměsíční dceru,která má v rodném listě zapsaného mého přítele(který není její biologický otec).Zápis byl proveden v tomto měsíci.Když se to dozvěděl biologický otec,chce požádat soudně o výmaz a doplnení svého jména do rodného listu.Je něco takového možné?Na malou mi zaplatil pouze výživné za dva měsice,tyto peníze jsem mu vrátila.Chtěla bych, aby s ním dcera neměla nic spolecneho.Prosím o radu.

určení otcovství

Vašek, 14.12.2007 21:05:18

moje přítelkyně je vdaná,ale dítě které je na cestě je moje na 100%.Jak postupovat a co proto udělat,aby nemělo dítě v rodném listě uvedeného otce manžela mé přítelkyně.Rozvod teprve bude probíhat.

Zrušení otcovství po 5 letech

Jarda, 30.11.2007 18:26:26

Dobrý den. V předchozích příspěvcích jsem se dočetl, že jde zrušit otcovství i v případě, že jsem zjistil po 5letech, že nejsem otcem dítěte, na které platím výživné - nechal jsem si udělat testy DNA, které vyšly negativně. Dočetl jsem se také, že se musí podat návrh k nejvyššímu státnímu zástupci, avšak vůbec netuším jakým způsobem to lze udělat. Prosím Vás tedy o radu, jak začít celou záležitost řešit. Nejde mi o to, abych dostal zaplacené peníze spět, avšak o to, abych již dále nemusel platit výživné. Mnohokrát děkuji Jarda

Re: Zrušení otcovství po 5 letech

Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová, 04.12.2007 13:01:49

Dobrý den,
činí se tak podáním písemného podnětu Nejvyššímu státnímu zástupci, aby ten podal návrh na zrušení otcovství. Pokud si s tímto podáním nevíte vůbec rady, obraťte se raději na nějakého advokáta.

určení otcovství

Lenka, 29.11.2007 21:05:09

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby otec požádal o určení otcovství pokud s tím matka dítěte nesouhlasí. Mám roční dceru, která nemá v rodném listě otce uvedeného.Chci aby to tak zůstalo i nadále, ale můj bývalý přítel (otec dítěte) chce, aby byl jako otec uveden a požaduje testy DNA.Nechci, aby měl na dceru jakýkoliv právní nárok i za cenu toho, že na ní nebude platit alimenty. Jedná se o člověka s nechvalnou minulostí, trestaného a drogově záviského. Má právo si nechat testy udělat a do rodného listu dcery se nechat zapsat i přes můj nesouhlas? Děkuji za radu.

BlackMatrix., 07.12.2007 01:09:57

§54 (1) Nedošlo-li k určení otcovství podle předchozích ustanovení, může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud.

Předchozí ustanovení jsou - narození dítěte za trvání manželství a souhlasné prohlášení rodičů na matrice.
Takže pokud nejsou splněny, tak ano, může podat návrh na určení otcovství.

http://www.zakonycr.cz/seznamy/0941963Sb.html

Aleš Hořínek, 28.01.2008 14:17:46

Dobrý den.
K testu otcovství, který má váhu listinného důkazu pro soud (znalecký posudek s otiskama prstů a fotkami), jsou potřeba vždy 3- matka, dítě a pravděpodobný otec. Tento typ posudku může nařídit soud, nebo si jej můžete nechat vyhotovit i soukromně (avšak dobrovolně)u jakéhokoliv soudního znalce v oboru zdravotnictví - spec. DNA analýza a následně předložit soudu. Pokud však tento test DNA analýzy soud nenařídil,nikdo vás nemůže nutit, aby jste dobrovolně dala k dispozici svůj biologický materiál (stěr ústní dutiny, krev..), nebo vám jej kdokoliv vzal bez vašeho vědomí. Vy osobně se totiž musíte k odběru dostavit, podepsat odběrový formulář a udělat otisk prstu (případně + foto). Tento odběrový formulář, který je zcela nezbytnou součástí soudního posudku s váhou listinného důkazu, se bez vaší osobní přítomnosti nedá vyplnit, a tím pádem vzniklý soudní posudek (pokud se bude bez vás vůbec provádět) by pak měl charakter pouze neoficiální (informační)bez váhy listinného důkazu a soud k němu nebude brát v žádném případě zřetel. V některých případech je dnes již technicky možné provést paternitní test i bez přítomnosti matky (např. u chlapců, kdy se navíc srovnává čárový kód Y chromozomu předávaného pouze mezi otcem a synem-který matka nemá), ale zde by k zabránění provedení takového testu bez vaší přítomnosti měl stačit fakt, že pravděpodobný otec, který sám žádá o oficiální znalecký posudek, není zapsán v rodném listu dítěte.Pokud byste měla zájem o další informace, odkaz (kontakt) najdete na www.paternity.cz. S pozdravem Ing.A.Hořínek, soudní znalec v oboru zdravotnictví -DNA analýza - 1.LF UK Praha

JOSEF PECH, 05.02.2008 16:19:12

DOBRÝ DEN, ZROVNA JSEM DOČETL VÁŠ PŘÍSPĚVEK K VÁŽNOSTI TESTŮ DNA U SOUDŮ V NAŠÍ REPUBLICE. MÁM TAKÉ PROBLÉM OHLEDNĚ POPŘENÍ OTCOVSTVÍ A PODAL JSEM JIŽ PODNĚT K NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZÁSTUPKYNI. ASI PO MĚSÍCI MI PŘIŠEL DOPIS , ŽE MÉ PODÁNÍ VEDOU V PATRNOSTI A ZAČÍNAJÍ SE MOU VĚCÍ ZABÝVAT. POTÉ JSEM BYL PŘEDVOLÁN NA OKRESNÍ STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ V MÍSTĚ MÉHO BYDLIŠTĚ. TAM JSEM SE VŠAK DOZVĚDĚL ,ŽE POKUD MATKA NEBUDE SOUHLASIT S PROVEDENÍM TESTŮ , NIKDO JI K TOMU NEDONUTÍ (ANI SOUD).CELÝ TENTO ZÁKON STOJÍ A PADÁ NA PRÁVECH DÍTĚTE. KDE JSOU TEDY MÁ PRÁVA JAKO OBČANA , KTERÝ BYL MATKOU CÍLENĚ PODVEDEN A NYNÍ JE ZA PODPORY STÁTNÍ MOCI VYDÍRÁN A OKRÁDÁN. MŮJ E-MAIL pepinno.dc@seznam.cz PROSÍM VŠECHNY , KTEŘÍ SE ZABÝVAJÍ STEJNÝM PROBLÉMEM , ABY SE MI OZVALI. KDYŽ SE SPOJÍME A BUDE NÁS DOST , NEBUDE NÁS UŽ MOCI TENTO STÁT IGNOROVAT A POTÍRAT NAŠE PRÁVA .JOSEF PECH .DĚČÍN

Martin Duben, 04.04.2008 18:50:21

Dobrý den, jste úplně mimo. Vůbec si neuvědomujete, že tu nejde o Vás, ale o dítě a to bude vždy pro každého to hlavní. Pravidla jsou tvrdá, ale to, co jste psal není vůbec přesné. Rozhodující je zájem dítěte a tedy státní zastupitelství určitě nepřistoupí na to, aby nutilo matku k absolvování testu otcovství už z toho důvodu, že pokud na to nechce přistoupit, znamená to, že tu pravděpodobně není jiný "otec", který by se o dítě staral místo Vás. Musíte (třeba i bohužel) počkat na to, až si matka dítěte najde jiného člověka, který bude ochoten se o dítě starat, nebo můžete využít toho, že najdete skutečného otce. Ale to Vám opět pomůže jen v situaci, kdy bude ochoten na dítě platit. Nikdo tedy nepotírá Vaše práva. Vy jste se stal otcem ze zákona nebo z vlastní vůle a mohl jste to v zákonné lhůtě změnit, což jste neučinil. Po této lhůtě už se uvažuje o tom, že to hlavní je dítě, které je slabší než dospělý. Je to kruté, ale domnívám se, že správné.

JOSEF PECH, 07.01.2009 08:49:21

VÁŽENÝ PANE, TEN KDO JE ÚPLNĚ MIMO JSTE VY. PŘEČTĚTE SI ZNOVU MŮJ PŘÍSPĚVEK A POTOM SE ZAMYSLETE. POTOM TEPRVE PIŠTE . BYL JSEM CÍLENĚ PODVEDEN , TO JE SPRÁVNÉ ?PODLE VÁS ASI ANO .

Eva Nováková, 19.07.2011 08:47:41

Dobrý den, Lenko, mám nyní podobný problém, mohla byste se mi ozvat na email yeahxxx@seznam.cz, prosím?? Moc děkuji.

dotaz

Renda, 27.11.2007 19:15:13

Dobrý den, potřeboval bych poradit: probíhalo popření otcovství, s manželkou jsem nežil již několik let ani ve společné domácnosti, nebyli jsme rozvedeni, ale ženě se narodil syn jejímž otcem je její nynější přítel. Jenže manželka letošního roku zemřela, před dokončením řízení a já obdržel rozhodnutí, kde je mě zdělováno, že se řízení z tohoto důvodu zastavuje, Co mám udělat, a co to znamená pro mě, že se jednání ruší z důvodu úmrtí manželky.Nejsem otcem tohoto dítěte, podám odvolání, ale je nějaká nadějě, že bude moje otcovství k tomuto dítěti zrušeno?Dítěti je nyní5 let

Šéfredaktor, 30.11.2007 13:49:41

Dobrý den, podejte odvolání s tím, že máte na výsledku tohoto řízení právní zájem.
Možná by stálo za to vyhledat nějakého advokáta a s ním se poradit na dalším postupu.

Mgr. Lucie Jindrová

Aleš Hořínek, 28.01.2008 14:32:56

Dobrý den.

Pokud projde ona "magická hranice" 6 měsíců od data narození dítěte, a tedy i možnosti klasického popření otcovství v termínu u příslušného soudu, já osobně doporučuji, abyste spolu s advokátem podali žádost na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně o zrušení otcovství. Tam, pokud váš případ otevřou (a pokud je to v zájmu dítěte..)vám pravděpodobně doporučí předložit soudně znalecký posudek v oboru DNA analýzy - nejlépe za přítomnosti biologického otce (váš přítel) syna a vás(nebo jenom syna a vás - záleží na NSZ). Ve vašem případě máte svým způsobem štěstí, nebot dítě je syn a v tom případě je možno lehce provést paternitní zkoušku i bez přítomnosti matky. S pozdravem Ing.A.Hořínek, soudní znalec v oboru zdravotnictví -DNA analýza - 1.LF UK Praha - www.paternity.cz.

Martin Duben, 04.04.2008 18:57:10

K tomuto názoru dodávám jen to, že je třeba upozornit na to, že to nebude tak lehké. Důležitý je právě ten zájem dítěte a pokud se nenajde jiný člověk, který by na dítě platil a staral se o něj, neumím si představit, že by kdokoli rozhodl o tom, že nejste otec, i kdyby jste mával jakýmkoli důkazem o tom, že otcem nejste. Tedy ve Vašem případě se držte hlavně toho popření otcovství, které už běží od té 6timěsíční lhůty, tak máte ještě velkou šanci celou situaci zvládnout (tedy dokud jste ještě nebyl soudem potvrzen za otce).

zrušení otcovství

Staňa, 09.11.2007 15:04:59

dobrý den , mám podobný problém jako paní Hanka - a co když takový otec dítěte,jenž má problémy s alkoholem, o dceru se nezajímá, neplatí výživné a nebo jen minimálně a se zpožděním - bude jednou po dceři chtít aby se o něj starala a přispívala mu na výživu????- opravdu matka nebo dcera nemají žádnou možnost požádat o zrušení takovho otcovství??
děkuji za odpověď

Re: zrušení otcovství

Šéfredaktor, 09.11.2007 15:32:47

Dobrý den, chápu Vás obě, ale opravdu se pokuste být alespoň trochu objektivní a pak Vám nezbyde než říci, že otec je otec a má na dítě stejná práva jako jeho matka. Rozumím tomu, že to může být složitá situace, ale domoci se popření otcovství se Vám nepodaří. To, že je teď alkoholik a o dceru se nezajímá, neznamená, že to tak bude vždycky. Vždyť asi musel být dřív jiný, když s ním máte dceru.

Mgr. Lucie Jindrová

Popření otcovství

Hana Cechlová, 06.11.2007 12:00:30

Dobrý den, je možné domoci se popření otcovství u 3- leté dcery, která se narodila v době trvání manželství. Toto manželství je již 3/4 roku rozvedeno z důvodu alkoholismu bývalého manžela, je vše vypořádáno, otec se na výchově nikterak nepodílí, nepracuje, alimenty neplatí - má exekuci na plat, ale ta je teď stejně k ničemu.Pokud se náhodou objeví, je opilý a domáhá se kontaktu s dcerou, v čemž mu samozřejmě nevyhovím.Dospěla jsem k názoru, že by snad bylo lépe, kdyby bylo otcovství popřeno nebo kdyby měla alespoň dcera moje rodné příjmení, protože její biologický otec jí zjevně ani do budoucna nic dobrého nepředá.Bohužel se změnou jména otec nesouhlasí.

Děkuji.

H.C.

Šéfredaktor, 09.11.2007 15:28:48

Dobrý den, otcovství se popírá, pokud zapsaný otec není otcem biologickým. Musíte si však uvědomit, že i otec má k dítěti také svá práva jako matka dítětě a to bez ohledu na to, jestli je momentálně alkoholik nebo bezdomovec. Pokud se kontaktu s dcerou domáhá, můžete mu v tom bránit (pokud takový styk však není již upraven soudem). Je pak na něm, aby např. podáním návrhu na určení styku s dítětem, se domáhal svých práv.

Mgr. Lucie Jindrová

otcovstvbí

jari, 31.10.2007 19:35:18

Dobrý večer,
žijeme s přítelkyní a čekáme spolu dítě,které by se mělo narodit po 300dnech po uplynutí nabytí právní moci jejího rozvodu.Jelikož k tomu dojde asi dříve,nechci aby se dítě jmenovalo po jejím bývalým manželovi.Co mám nebo můžu dělat?
Děkuji...

Re: otcovstvbí

Šéfredaktor, 01.11.2007 13:38:39

Dobrý den, stačí, když oba dva souhlasně na matrice prohlásíte, že je dítě Vaše. To můžete udělat již nyní.

Mgr. Lucie Jindrová

Žádost o zrušení otcovství

Drarekt, 31.10.2007 14:26:19

Prosím potřebuji radu jak sepsat pro soud žádost o zrušení otcovství , mám i výsledky testů DNA .Děkuji

zrušení otcovství

marie, 24.10.2007 08:28:52

Dobrý den, mám 27 měsíční dceru, s jejím otcem nežijeme ve společné domácnosti,otec se nijak nepodílí na její výchově ani finančně nepřispívá a chtěl by zrušit svá otcovská práva a povinnosti, když mu podepíši, že po něm nebudu chtít alimenty. Jak mám v tomto případě postupovat, děkuji

Šéfredaktor, 25.10.2007 16:02:50

Dobrý den, já osobně bych na to nepřistoupila; tedy pokud bych na tom nebyla finančně tak dobře, abych si mohla dovolit vzdát se na příštích cca 20 let výživného pro dceru.
Nyní by měl platit a i když se s ní nestýká, je pořád jejím otcem a měl by nést nějakou zodpovědnost; a když ne zodpovědnost výchovnou tak alespoň finanční.
Nyní jste na tom možná finančně dobře, když si můžete dovolit nechtít výživné, ale v budoucnu se může situace změnit. Je to pro Vaši i dceřinu jistotu.

Mgr. Lucie Jindrová

Martin Duben, 04.04.2008 19:07:14

Dodávám, že se nedá uzavřít dohoda, kterou se vzdáte něčeho, co není v praxi Vaše... Uvědomte si, že např. od 18. roku už ty peníze může inkasovat přímo Vaše dcera a nejen pokud bude studovat, tak to může opravdu potřebovat...

zadost

khuch@seznam.cz, 23.10.2007 23:21:11

prosim vas. nutne potřebuji vzor zadosti o popreni otcovstvi. konci lhuta 27.10.2007. dekuji. khuch.

popreni otcovstvi - vzor zadosti

pkonecna, 18.10.2007 14:42:41

Dobry den, potrebuji u soudu podat zadost o popreni otcovstvi, jedna se o to ze jako otec ditete je uvedeny muj byvaly manzel protoze se dite narodilo pred uplynutim 300 denni lhuty od nabyti pravni moci rozsudku o rozvodu. Nevim, jak mam tuto zadost napsat, co ma obsahovat atd. Je mozne poslat mi nejaky vzor, prosim. Moje adresa je pkonecna@centrum.cz. Dekuji

všechno špatně

Martin, 16.10.2007 00:07:41

Má věc se má tak :
S bývalou přítelkyní sem byl nějaký měsíc, špatně to dopadlo i když jsem se snažilvztah zachránit i kvůli dítěti, které se narodilo orientačně před 2ma měsíci. Orientačně píši i proto, že doteď nevím na čem jsem. Rozešli jsme se před mesíci 6ti, s tím, že si po narození uděláme DNA testy na určení otcovství, pro které byl objektivní důvod. Neoficiální testy sem zaplatil, s tím že po narození je provedeme. Jenže z matky se stala ještě zlejší osoba než kvůli které jsme se rozešli a nechtěla mi nechat provést 10s odběr DNA z dítěte. Ona je dokonce i tak zlá, že a teď se podržte mi nechce doteď říci co se narodilo.
Věc se má tak, že bych určitě chtěl dítě do vlastní péče a to mimo jiné z důvodu faktu, že matka bere drogy a na běžné vyšetření si třeba brala cizý moč, aby se na to nepřišlo. Snad tohle by byl už pádný důvod, abych se přiřadil k oněm bohužel 8mi % otců, kterým bylo svěřeno dítě do péče. Má situace se ale bohužel komplikuje tím, že stále studuji, ale mý rodiče, tedy prarodiče dítěte by ho snad mohli dostat i proto, že rodiče matky, teda přesněji jen matka matky bydlí ve stejném domě.
Takže bych se chtěl prosím zeptát :
Jak mám ve všem postupovat, protože nevím nic, matka se mnou nekomunikuje, což je horší než vědět zlé...
Říkala, že k soudu podala něco, ale nevím vlastně co. Napadlo mě tak, že bych zažádal o umožnění nahlédnutí do matriční knihy, abych věděl min jak se věci mají. Pak abych stihl do 6měsíců popřít otcovství, protože matka byla... bohužel taková jaká byla. No a poté bych každopádně chtěl dítě k sobě.
Děkuji moc za jakékoliv rady, páč nejistota je opravdu strašná...

Zrušení odcovství

Drarekt, 15.10.2007 15:05:25

Prosím o radu , žil jsem s přítelkyní která porodila syna jelikoš jsem myslel že je můj tak jsem podepsal odcovství , po testech DNA se ukázalo že nejsem otec. Prosím o radu jak od odcovství odstoupit, syn má1,5 měsíce. děkuji

Re: Zrušení odcovství

Šéfredaktor, 15.10.2007 16:08:08

Dobrý den, máte štěstí (oproti jiným otcům), že jste tuto skutečnost zjistil ještě včas. Do 6ti měsíců ode dne, kdy bylo Vaše otcovství prohlášením určeno, můžete u soudu podat návrh na popření otcovství podle § 61 odst. 1 zákona o rodině. Pospěšte si.

Mgr. Lucie Jindrová

Zrušení otcovství

Lucka, 15.10.2007 13:03:51

Dobrý den,
Prosím o radu. Přítel má 6-leté dítě, s kterým se nevídá(samozřejmě na něj platí).Je možné zažádat o zrušení otcovství a jak to prosím probíhá?

Děkuji Lucie

Šéfredaktor, 15.10.2007 16:11:43

Dobrý den, neuvedla jste, zda-li Váš přítel namítá, že není otcem. Pokud tvrdí, že otcem není, může podat podnět nejvyššímu státnímu zástupci k podání návrhu na popření otcovství; doporučuji předtím testy DNA.
Pokud však je otcem, ale pouze se s dítětem nestýká, není to důvod ke zrušení otcovství. Jako jeho rodič k němu má také povinnosti, a to min. finanční.

Mgr. Lucie Jindrová

zrušení otcovství

Hanka, 12.10.2007 14:26:33

Jsem více než 14 let rozvedená. Bývalý manžel na dceru neplatí výživné a navíc má soustu dalších dluhů. Mám strach, aby jednou dcera nemusela platit jeho dluhy. Je možné zrušit otcovství bez souhlasu otce dítěte - dcera je plnoletá studentka. Děkuji za odpověď. Hanka

Šéfredaktor, 12.10.2007 14:35:35

Dobrý den, zde rozhodně není důvod domáhat se zrušení otcovství (což mimochodem nelze jen tak). Navíc, děti nenesou za své rodiče odpovědnost v tom směru, že by na ně přecházely jejich závazky. Dcera tedy rozhodně jeho závazky (proti své vůli) hradit nemusí.
Naopak, pokud tyto dluhy vznikly za trvání Vašeho manželství, spíše byste se měla obávat Vy, neboť v takovém případě mohou být dluhy vymáhány i po rozvedených manželech.

Mgr. Lucie Jindrová

Staňa, 09.11.2007 14:56:56

Mám podobný problém jako paní Hanka a co když otec dítěte bude někdy v budoucnu chtít uplatňovat po své dceři o kterou se nezajímal a neplatil na ní(případně třeba jen minimálně a se spožděním) aby se o něho jednou starala a nebo aby mu přispívala na výživu??- opravdu nemůže matka u takového otce požádat o zrušení otcovství??

Martin Duben, 04.04.2008 19:22:55

Opravdu nemůže. Jen si to vezměte logicky - myslíte si, že tím, že má někdo dluhy můžete změnit a popřít to, že jeho spermie nebo vajíčko se kdysi zúčastnilo oplodnění? To asi nepůjde, že? Dluhů se bát děti určitě nemusí, co se týče výživného atd. na rodiče, který se o dítě nestaral, tak tady není velká pravděpodobnost, že by se našel soud, který by k péči o takového rodiče dítě nutil.

Co takhle změna zákona?

Martin, 05.10.2007 00:39:29

Mám stejný problém a je s podivem, že pokud se dozvím že nejsem otcem po uplynutí zákonem stanovené lhůty, nedá se s tím nic dělat!!!Co se takhle každý obrátit na svého poslance a inciovat změnu zákona???Vždyť oni jsou tu pro nás, tak ať si zaslouží svůj plat!!!

Re: Co takhle změna zákona?

Šéfredaktor, 05.10.2007 10:04:47

Dobrý den, jak jsem uvedla v odpovědi na předchozí příspěvek, je zde cesta podáním podnětu Nejvyššímu státnímu zástupci, který rozhodne, zda-li podá návrh na zahájení řízení o popření otcovství.
Co se týče změny zákona, musíte si uvědomit, že hlavním cílem naší společnosti, tj. i zákonodárců není v tomto případě peněženka otců, ale zájem dítěte. A to takový zájem dítěte, který mu zajistí dostatečné zabezpečení jeho potřeb. Nerada bych byla svědkem situace, kdy v takových případech, kdy se nyní dá určit otcovství na základě tzv. zákonných domněnek, by byly děti bez v matrice zapsaných otců a tudíž bez jimi poskytovaného výživného.

Mgr. Lucie Jindrová

Marek, 10.10.2007 10:39:34

Paní magistro, je podle Vás tzv. matrikový otec, člověk se základními lidskými právy? Jakým právem mu společnost (ČR) přikazuje, aby nadále platil výživné na dítě, které prokazatelně (DNA testy) není jeho ? Nejde tedy o peněženku otce, ale o peněženku NEotce, cizího člověka, který s dítětem nežije a nemá k němu ŽÁDNÝ vztah než ten, že je zapsán v matrice jako otec.
Pokud se nejvyšší státní zástupce nerozhodne podat u soudu žádost o zrušení otcovství, mohu na cizí dítě platit třeba i 25let. Přijde Vám toto normální, spravedlivé ? BTW, jak odhadujete rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburgu při žalobě matrikového otce proti ČR (po vyčerpání všech možností u nás)? Marek

Šéfredaktor, 15.10.2007 16:03:42

Dobrý den, naprosto chápu Váše pocity a především jejich důvody. Nicméně, pokud tento podnět napoprvé nevyjde, zkuste jich podat několik za sebou, třeba to bude mít vliv. Co se týče rozhodování Evropského soudu pro LP, opravdu nevím, jak by takovou věc rozhodl, ani jestli nebyla vydána rozhodnutí v obdobné věci.

Mgr. Lucie Jindrová

Tomáš, 15.09.2008 18:54:53

Vážená paní magistro, opravdu si myslíte, že prvotním zájmem dítěte je zajištění jeho materiálních a finančních potřeb byť na účet cizího člověka, kterým otec zapsaný v matrice, ale vyloučený analýzou DNA bezpochyby je? Víte, že děti mají úmluvou chráněná práva znát své rodiče??? POdle vás je tedy nebiologický otec povinen hrát před dítětem divadlo a lhát mu, že je jeho otcem?? Budu-li jednou vyloučen jako biologický otec, žádná síla na světě mě nedonutí k tomu, abych dítěti lhal a říkal mu, že jeho otec jsem.. Jak si tedy představujete zajištění úmluvou chráněných práv dítěte?? Z této úmluvy se dá dovodit, že základním zájmem dítě by mělo být znát svůj rod, příbuzné a rodinu a toto právo by mělo mít přednost před pouhou vyživovací povinností..Na zplození každého dítěte jsou dva lidé a proto NEEXISTUJE dítě, které by nemělo svého otce.. V době DNA testů je vyloučení a potvrzení velmi snadné...

popření otcovství

Pavel, 03.09.2007 21:10:24

S mojí ženou jsem v rozvodovém řízení nyní mě zdělila že můj syn kterému je 5,5 roků není můj.Nevím jestli mě chce jen zranit nebo je to pravda. Platím na něho alimenty. Dá se v této situaci popřít otcovství?

Šéfredaktor, 05.10.2007 09:58:35

Dobrý den, vzhledem ke skutečnosti, že již uplynuly všechny lhůty, v nichž byste mohl otcovství popírat vy sám, existuje pouze jediný způsob a to podáním podnětu Nejvyššímu státnímu zástupci, který jako jediný může návrh na zahájení řízení o popření otcovství. Je vhodné, spolu s podaným podnětem přiložit znalecký posudek, z jehož závěru bude vyplývat, že Vaše otcovstí vylučuje.
Podmínkou pro toto podání návrhu státním zástupce je zájem dítěte na tomto popření. Abyste byl úspěšný, měl byste označit biologického otce a ten by měl být dobře finančně zajištěn. Pokud totiž se biologický otec nezjistí a bude zřejmé, že Vy se tohoto domáháte kvůli tomu, abyste neplatil výživné, pravděpodobně nebudete úspěšný. Záleží však na posouzení. Je třeba takový podnět nejvyššímu státnímu zástupci podat co nejdříve.

Mgr. Lucie Jindrová

popření otcovství

Martina, 22.07.2007 14:04:13

Dobrý den,
můj přítel se před pěti lety dozvěděl, že jeho bývalá přítelkyně porodila holčičku a trvrdila, že je jeho. Přítel byl důvěřivý a přiznal holčičku za svojí. Již po prvním kontaktu ale bylo zřejmé, že mu holčička není ani trochu podobná. Ale stále doufal, že je jeho. Řádně platí alimenty z toho málo, co vydělává, ale matka mu holčičku nepůjčuje. Může ji vidět pouze v její přítomnosti. Po pěti letech je zřejmé ještě víc, že holčička není podobná vůbec. Je možné dodatečně požádat o testy DNA a popřít tak otcovství? Má přítel nárok na zrušení placení alimentů v případě, kdyby opravdu holčička nebyla jeho? Předem velmi moc děkuji za odpověď... maata1@seznam.cz

Zuzana, 31.08.2007 11:02:42

Dobrý den, vůbec vás nepotěším. Máme stejný- podobný příběh s mým partnerem. Jeho bývala si pořídila dítě s jiným a 3 roky mu lhala, prakticky lže stále, jelikož při popření otcovství, které partner podal, jeho exmanželka s oficiálními testy DNA (které jsou podmínkou pro vůbec otevření otázky o popření otcovství) nesouhlasila. A justice, potažmo stát řekl, že tedy není v zájmu dítěte, aby bylo bez otce a naši žádost zamítla. Můžete to tedy vyzkoušet a popřete otcovství u nejvyššího soudu. Také vám můžu poradit a doporučit obraťte se se svým příběhem na Blesk, probíhá tam seriál o kukačkách. Minimálně to pomůže věci tím, že se o nedokonalosti práva bude hovořit veřejně. Navíc za váš příběh vám nabídnou honorář :-) Ale věřím, že o ten vám, stejně jako jiným podvedeným, nejde! Držím pěsti a pokud byste měli nějaké nové informace jak zvalchovat rádoby "spravedlnost", budu ráda když se s ní podělíte. Ještě doporučuji navštívit servr www.iustin.cz, jsou tam odborníci, kteří vám mohou poradit. S pozdravem Zuzana

tomy, 02.10.2007 11:23:43

Chtěl bych jen opravit větu, že dotyčný má zkusit popřít otcovstí u nevyššího soudu - to nelze a nemá cenu se o to ani pokoušet. Otcovství lze popřít jen vlastní žalobou do 6 měsíců od narození dítěte, pak rozhoduje už jen nejvyšší státní zástupce. V popření otcovství je proto nutné obrátit se podnětem na NSZ v Brně.

Popření otcovství

Jana, 04.07.2007 22:57:05

Můj bývalý manžel podal žádost o popření otcovství k mému sedmiletému synovi, přestože jsme malého spolu dva roky vychovávali manžel mě neustále bil, tak jsem od něj utekla bez syna(neměla jsem bydlení ani práci jen MD, kterou si nějakým způsobem vybíral manžel ani nevím jakým).Když jsem získala bydlení a práci muž mi syna vydal za podmínky rozvodu, s čímž jsem mile ráda souhlasila přestože tam na mě naházel veškerou špínu a lhal a já tím pádem také, ale syna jsem chtěla do své péče jinak by se se mnou tahal po sociálkách aj. Já se ho v té době ještě moc bála.Dnes na malého přispívá částkou 1500 kč měsíčně(po dohodě u rozvodu) z platu 19000 kč čistého. Přestože bylo udáno že malému kupuje dárky a bere si ho, a bude to tak nadále že si ho bude brát jednou za čtrnáct dní na víkendy, tak tomu tak asi rok a půl již není.Mám za sebou výpověď u státního zastupitelství kde jsem tyto skutečnosti uvedla, v době kritcké s nikým jiným nespala, ani jindy během společného soužití, dala jsem souhlas s testy DNA, ale nejsem se ochotná se na nich finančně podílet. Byla u nás paní ze sociálky která mi říkala že to nedoporučí že by to nebylo ve prospěch dítěte. Můžete mi prosím poradit co mě ještě čeká dalšího, co vše budu muset s malým ještě absolovovat? Můžete mi poradit zda to půjde k soudu a budu se na tom muset nějak finančně podílet, i když jsem ve špatné finanční situaci? Za odpověď předem děkuji, odepište mi prosím na mail: janysf@seznam.cz

popreni otcovstvi

Michaela Pons, 06.03.2007 16:25:09

Ziji 10 let ve Francii,vdana zhruba stejnou dobu.S manzelem nezijeme od cervna 2005 rozvedli jsme se v zari minulého roku, rozvod vsak nabyl pravni moci az v lednu 2007 kdy jsem porodila syna jehoz otcem je muj soucasny partner.Jelikoz mam stale ceske statni obcanstvi a chci jej uchovat pro meho syna, tyto zmeny mam nahlasit na matriku v Brne, kde vsak urci za otce meho byvalého manzela.Jak postupovat, jde popreni otcovstvi vyridit pisemne cestou formou spolecneho prohlaseni?

Popření ocovství

Peta, 12.02.2007 13:05:10

Dobrý den, dá se zrušit otcovství u 7 letého dítěte, které bohužel není manželovo? ( věděli o tom už při narození, bohužel).S dítetem není 6 let ve styku, pouze platíme alimenty.
Děkuji předem za odpověď.

Popreni otcovstvi

Luke Carley, 31.10.2006 16:14:45

deset let trva spor mezi mou osobou,a byvalou manzelkou,platim uz osumnact let vyzivne na dve deti.Syn ma 19,a Dcera 18.Na dceru odmitam dal platit,ponevadz neni me krve,a jsem unaveny nesustale byt tahan po soudnich sporech ohledne navyseni vyzivneho,a velice arogantnim,a vyhruznum postupovanim,me byvale a jejiho nynejsiho manzela.Prosim Vas,muze nekdo pomoci,poradit,a vratit nam muzum tvar!
Nerikejte mi,ze zena ma veskera prava na sve strane,a my muzi,jsme tomto odsouzeni k zaniku ? Chci jen zpatky zivot,nic vic.S pozdravem luke.

Zrušení otcovství?

Ivan Grešl, 28.07.2006 22:46:24

Dobrý den, potřeboval bych pomoc. V roce 94 mě kontaktovala žena s kterou jsem měl v roce 91 náhodný styk, že jsem prý otcem jejího dítěte. Přesto že jsem nebyl jediný s kým tato žena v inkriminovanou dobu měla pohlavní styk, označila mě jako otce a zažádala soud o určení otcovství. Na základě jedné krevní zkoužky jsem byl určen soudem otcem dítěte . Genetické testy o které jsem žádal, soudkyně zamítla. Mám nějakou šanci na ZRUŠENÍ OTCOVSTVÍ? V roce 2003 jsem byl odsouzen na 8 měsíců nepodmíněně za naplacení alimentů. Od té doby nemůžu sehnat práci, a tak zase nemám z čeho platit. Jsem v začarovaném kruhu. Poraďte jak docílit zrušení otcovství. Jsem přesvědčen že otcem dítěte NEJSEM.Děkuji Grešl

určení otcovství

markéta, 22.07.2006 22:08:36

Mám šesti letého syna ,neuvedla jsem otce,domluvili jsme se na tom ,že mi bude posílat sem tam nějaké peníze .Nyní mi přestal peníze posílat a já bych ho chtěla určit jao otce .Do kolika let se dá udat otec a bude poukázano na to,že mi peníze posílal nebo mi bude muset zaplatit alimenty od narození??děkuju za radu

diblikp, 10.01.2007 10:30:42

Určit otcovství se dá kdykoli, lae výživné se dá vymáhat pouze tři roky zpět a bude přihlédnuto k částkám, které jste na dítě dostávala.

darování sperma

Tomáš, 13.03.2006 22:44:19

dostal sem se do situace kdy po mě chce neznámá žena sperma (je lesbička a chce dítě) dá se nějak zaručit že po mě nikdy nebude pořadovat výživné? Chce mít dítě ,ale přitom žít se svojí družkou řiká že otcovství popře, ale stejně mam obavu a myslim oprávněnou

zápis otce do rodného listu

Kamila, 16.02.2006 23:30:48

Jsem vdaná, ale s manželem nežiji. Budu se rozvádět,se svým přítelem čekám dítě. Jak lze zabránit tomu, aby nebyl v rodném listě uveden můj manžel jako otec? Děkuji Kamila L.

Re: zápis otce do rodného listu

Black, 01.05.2007 23:33:15

To máš tedy velký problém................

jirka, 06.10.2007 15:58:46

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

jirka, 06.10.2007 16:02:33

NEVI NEKDO JDE A JAK SE DELAJ KREVNI TESTY DNA PREDEM MOC DEKUJU janektuning@email.cz Tel:777779872

Určení otcovství do jaké doby?

Jana, 30.01.2006 13:26:14

Dobrý den,prosím do jaké doby můžu označit otce mého dítěte a byl zapsán do rodného listu.Synovi bude v březnu rok,myslela jsem,že to zvládnu i bez alimentů,ale bohužel,nejde to.Děkuji moc za odpověď.Jana

zápis otcovství

Loukotová, 13.01.2006 10:40:46

Jsem v druhém měsíci těhotenství. Biologický otec s námi žít nechce,jelikož je ženatý, ale souhlasí se zapsáním do rodného listu dítěte. Co všechno budu od něho potřebovat k tomuto vyřízení? I když bude zapsán v RL musí dítě mít jeho příjmení?

otcovství

monika, 11.01.2006 20:57:07

Prosím o radu jak se zachovat. Syn žil ve společné domácnosti s přítelkyní, kterou přivedl do jiného stavu, ale ona do poslední chvíle těhotenství s ním zapírala,Ještě než se dozvěděl od matky této známosti, že porodila dceru, tak se s touto svobodnou dívkou rozešel. Vzhledem k tomu, že nejsou manželé syn trvá na určení otcovství soudně, protože nemá jistotu, zda přítelkyně neměla styk s někým jiným. Návrh k soudu podá zřejmě přítelkyně, výživné se určuje potom jiným soudním procesem.

zápis pravého otce do rodného listu

Eva Z., 12.12.2005 17:53:34

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zapsání pravého otce do rodného listu. Vzhledem k tomu, že je dána zákonem ochranná lhůta 300 dní, které ještě v den porodu neuplynou od rozvodu, bude v rodném listu zapsán podle všeho jako otec, můj bývalý manžel. Dávno spolu nežijeme, naopak žiji s otcem dítěte. Není možné toto nějak ošetřit ještě před narozením. Jsme mezi sebou všichni v naprosto bezproblémovém komunikativním vztahu. Takže je možno kamkoli zajít a cokoli vyřídit. Myslím,že v takovém to případě kdy se strany dohodnou,by se vše mohlo vyřídit ještě před vystavením rodného listu a tím předejít zbytečnému papírování a obtěžování již tak zaneprázdněných soudců. Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Re: zápis pravého otce do rodného listu

Šponiarová, 13.06.2006 08:18:46

Před deseti lety jsem byla ve stejné situaci jako Vy proto vím že musíte nejpozději do šesti měsíců po narození dítěte požádat o popření otcovství bývalým manželem a teprve pak se může váš současný partner přihlásit k otcovství.Pokud tak neučiníte do šesti měsíců od narození dítěte připravíte si spoustu problémů spojených se soudním řízením.

Problémek

Shantry, 30.11.2005 23:12:15

Má přítelkyně je těhotná. Chceme být spolu, dítě bude moje (biologicky). Problém nastává v tom, že je ještě vdaná (zažádáno o rozvod cca 10 měsíců)....Jak máme popřít otcovství, když bývalý manžel dělá problémy a nedostavuje se ani na rozvodové stání, otcotvství taky nepopře, jde to bez něho? Poraďte!

popření a přiznání otcovství

Petra Svobodová, 20.10.2005 18:16:18

Dobrý den, měla bych otázku ohledně popření a přiznání otcovství. Moji rodiče se rozvedli, maminka si našla přítele a má s ním holčičku, moji novou sestřičku Kristýnku. Ovšem vzhledem k tomu, že je zde ochranná lhůta 300 dní, na Kristýnčině rodném listě figuruje jako otec můj otec. Na soudě mámě řekli, že můj otec musí podepsat, že popírá otcovství a mámin přítel musí naopak podepsat, že přiznává otcovství. Vzhledem k tomu, že já mám přístup k počítači, byla jsem mámou pověřena, napsat a vytisknout na počítači tyto prohlášení. Mohli byste mi prosím poradit, jak by takovéto prohlášení mělo vypadat? Již jsem jedno zhotovila, ale na soudě mamince řekli, že takto to vypadat nemá. Také jí to nedostatečně vysvětlili, jak by to vypadat mělo, tak bych se Vás raději zeptala. Abych zase nevytvořila nějaké, které by tedy neodpovídalo nějakým parametrům. Doufám v brzkou odpověď a mockrát Vám děkuji. Petra

co udelat?

Andrek, 22.08.2005 17:18:24

Zhruba sedem rokov po rozvode som zistil, ze syn z prvehu manzelstva nieje moj. Po tom co som sa to dozvedel, som nechal urobit test paternity a skutocne nie som biologickym otcom dietata. Chlapec ma dnes 12 rokov. Precital som si zakon o rodine a nadobudol som dojem, ze dnes uz nemam moznost popriet otcovstvo. Jedine keby dal navrh najvyssi statny zastupca a to by este k tomu musel byt dovod v prospech dietata. Mam vobec nejaku sancu uspiet na sude a ako toho docielit aby som nemusel dalej platit na cudzie dieta ? Cim argumentovat?(platim 2800,-Kc mesacne) Ten zakon nestoji za nic - ked sa to potvrdilo, zrutil sa mi cely svet a ete k tomu pomaly neexistuje pravna norma na moznost satisfakcie zo strany byvalej manzelky a platit budem dalej...?

Re: co udelat?

kross, 31.01.2006 16:27:56

Ja som na tom podobne a tento cesky zakon povazujem za velmi arogantny a akceptujici nemoralnost zien.Ktory rodic rozmysla do 6mesiacov, ci je dieta jeho alebo nie?
Myslim, ze novela zakona o rodine v ceskej republike je v nedohladne.

hyena, 26.03.2006 22:05:24

Andrej si debi a vždy si byl. Aďoš ti zato poděkuje.Hlavně.že tě zato ještě nezmláti.

An, 01.04.2006 17:58:52

Hyena, nechces mi vyfajcit??

Popření otcovství

Lipner D., 28.07.2005 15:27:05

Žena,se kterou jsem kdysi(zhruba před rokem udržoval intimní styk,tvrdí,že jsem otcem jejího dítěte,které se ještě nenarodilo.V době předpokládáného početí spala dotyčná žena s více mě neznámými muži.Tvrdí,že otcem jsem já.Jak se mohu právně bránit proti tomu,aby ode mě vyžadovala alimety či jinou finanční náhradu,když nejsem otcem dítěte.Děkuji za radu.Dominik Lipner,Praha

zrušení otcovství

M.Nováková, 06.06.2005 08:54:32

Mám možnost požádat soud o zrušení otcovství?Vlastní otec dítěte je nezvěstný (dle policie ČR) 10 let, tudíž nehradí výživné na dítě, za což byl pravomocně odsouzen a situace se nadále opakuje t.j.je na základě dalšího trestního oznámení zadržen, vyslechnut a propuštěn. Je na něj podáno již 90 žalob a veškerá pošta je mu zasílána na adresu trvalého bydliště dítěte, kde nebyl nikdy hlášen k trvalému pobytu ani zde nikde fyzicky nebydlel. Neustále nám za dveřmi zvoní Policie a doručovatelé.
Děkuji za pomocnou radu. Nováková

určení otcovství

Ryšavá Kateřina, 05.06.2005 17:41:56

Mého přítele předvolali k soudu pro určení otcovství nezletilého 6 let. V této době žijeme s přítelem ve společné domácnosti a máme spolu roční dítě. Matka nezletilého měla v inkriminovanou dobu několik chvilkových známostí. Po tolika letech označila mého přítele za otce svého dítěte. Jak vysoká je šance popření tvrzení matky? Budou mu vyměřeny alimenty?Přítel si je "celkem jist",že dítě není jeho. Děkuji Ryšavá

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »