TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Vyplácení nemocenské - fórum

Kategorie: Pracovní právo / Různé

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

dotaz na výplatu nemocenské

Lucie Romanová, 03.05.2013 11:16:01

Dobrý den, chtěla sem se zeptat. od 26.unora jsem na neschopence - těhotenství, podklady pro výplatu nemocenské jsem předala zaměstnavateli, ale ještě mi nepřišla nemocenská, lístek na peníze byl k 31.3. tak sem myslela že do měsíce mi přijde a stále nic. Děkuji za odpověď.

Bydlení

Ivana Poláková, 30.04.2013 19:57:21

Dobrý den mám dotaz bydlela jsem v pronajatém bytě 2+1 kde vlastníkem bytu byla pronajítelka tudíž jsem měla nárok na příspěvek na bydlení.Nyní jsem se přestěhovala se dvěma dětmi jsem samoživitelka do většího 3+1 ,ale bohužel jsem zjistila,že vlastníkem bytu je družstvo stím,že pronajímatel má dluh na anoitě 25.000kč,pronajímatel tvrdí,že až uhradí částku tak se stává vlastníkem bytu v jeho osobním vlastnicví a tím pádem bych dávky měla dostávat.Nyní na bytovém družstvu získám souhlas a dokumentaci o tom,že mi nájemní družstvo dává souhlas k pronájmu.tudíž bych měla též právo na příspěvek na bydlení je to pravda?

dotaz

vendula machova, 30.04.2013 09:04:00

dobry den chci se zeptat jsem na neschopence uz 7mesicu,protoze jsem tehotna do do brezna mi vyplacely nescopenku normalne k 20dni a teto mesic duben me jeste nic neprislo a to je uz konec mesice.tak to nechapu.dekuji vendula

nemocenská v těhotenství

Lucie Korbelová, 03.04.2013 11:10:10

Dobrý den,mám dotaz ohledně nemocenské s hematomem v děloze, kdy mi hrozí potrat. V zaměstnání jsem jako pedadagog a hráč na dechový nástroj. Pan doktor by mě uschopnil jako pedagoga, ale jako hráče ne. Mohl by mi někdo poradit na koho se obrátit,abych zjistila, jestli mohu tuto situaci nějak vyřešit? Děkuji

Re: nemocenská v těhotenství

ivzez, 19.04.2013 23:04:51

Dohodněte se s lékařem a zaměstnavatelem.

...

Veronika Veronika , 25.02.2013 11:25:43

Prosím jak jste na tom tento měsíc s nemocenskou? Konkrétně z Prahy...? Stále se mi nedostala.. už mě to nebaví jsem s dvouma dětma sama, a opět bez peněz.. a to nemluvím o Listopadu, který mi proplatili až v Lednu.... díky.

výše nemocenské

Eva Nováková, 24.12.2012 20:19:09

Dobrý den, všude se uvádí, že se při nemocenské zohledňuje výše příjmu za posledních 12 měsíců. Chtěla bych se zeptat, jestli je tomu tak i v případě, kdy jsem byla 10 měsíců zaměstnána u jedné firmy, poté plynule přestoupila do nového zaměstnání, kde se mi podařilo po krátké době/cca deseti pracovních dnech/dlouhodoběji onemocnět. Zohledňuje se v tomto případě příjem za posledních 12 měsíců nebo jen aktuální příjem v novém zaměstnání?Moc děkuji za odpověď.Nováková E.

Re: výše nemocenské

ivzez , 01.01.2013 02:05:12

Z posledního nemocenského pojištění
(z posledního zaměstnání).

Lístek na peníze

Jana Kováčová, 16.12.2012 22:38:19

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,jestli zaměstnavatel musí do nějaké určité doby odevzdat papír na peníze na sociálku.Slyšela jsem,že ho musí odevzdat ze zákona do osmi dnů,je to pravda?Mně zamestnavatel dělá zle,že jsem si dovolila marodit a proto mi dělá naschvály a papír na peníze mi na sociálku neodesílá.Až po několika urgencích,kdy jsem ať telefonicky,nebo osobně za ním byla,tak ho odevzdal až několik dnů po mé návštěvě,takže ho odevzdává až ke konci měsíce,nejlépe 29. a už se mi i stalo,že ho odevzal až následující měsíc,přitom já mu ho předávám hned na začátku měsíce.Dá se proti tomu nějak bránit?Děkuji moc za odpověď.

Re: Lístek na peníze

ivzez, 22.12.2012 20:25:36

Žádná lhůta stanovena není. Zaměstnavatel má podklady OSSZ předávat bez zbytečného prodlení.

Můžete zkusit zaměstnavateli pohrozit inspekcí práce nebo kontrolou z OSSZ.

Já bych to ale moc bych to nedoporučovala.
Jestli Vám zaměstnavatel dělá problémy jenom kvůli nemoci, mohly by být větší.

Dotaz...

Michael Hrbek, 07.12.2012 15:07:44

Dobrý den , chtěl bych se zeptat v oddobí od 24.4.2012 až 10.6.2012 jsem byl na neschopence s pracovním urazem. Po skončení léčení a nemocenské jsem vše odevzdal na firmě mzdové učetní a ta to následující den poslala pojištovně na zaplacení bolestného a ušlého zisku. do dnešního dne ale pojištovna nic nevyplatila a bylo mi řečeno že na výplatu mají až tři roky. Proto mne zajímá jakou maximální lhůtu má pojištovna na vyplacení a zda může tyto finanční prostředky zadržovat. Nerad bych se pak dozvěděl že propadla lhůta na vyplacení. Děkuji za odpověd

Re: Dotaz...

ivzez , 15.12.2012 08:10:29

Lhůta činí 60 dnů po dodání veškerých podkladů, ale v obtížnějších případech to může trvat 90 i více dnů.

Obraťte se na svého zaměstnavatele - ten je plátcem pojistného a měl by pojišťovnu (Vy pro ni nejste partnerem k jednání) urgovat.

výpočet nemocenské z hrubé, nebo superhrubé mzdy?

Iva , 13.07.2012 14:29:18

Dobrý den,prosím z čeho se počítá nemocenská? Z hrubé, nebo superhrubé mzdy? Děkuji za odpověď

Re: výpočet nemocenské z hrubé, nebo superhrubé mzdy?

ivzez , 14.09.2012 23:10:17

Superhrubá mzda se do výpočtu nepromítne.

Re: výpočet nemocenské z hrubé, nebo superhrubé mzdy?

Zdeněk Šlapák, 14.12.2012 19:12:39

výpočet nemocenské z hrubé, nebo superhrubé mzdy?

Nemocenské dávky

Lidka, 14.02.2012 12:58:07

Chtěla jsem se zeptat,syn byl zaměstnám na dobu určitou.Asi měsíc před koncem smlouvy,ale onemocněl má nárok na nemocenské dávky,když mu skončila pracovní smlouva?

Re: Nemocenské dávky

ivzez , 06.03.2012 19:55:36

Vystavil-li lékař neschopenku v době trvání pracovního poměru (nebo v 7 kalendářních dnech po jeho skončení), má syn na nemocenskou nárok. Podklady je nutné předávat bývalému zaměstnavateli.

Výplata nemocenské

František Červenka, 22.07.2011 19:17:04

Dobrý den, prosim Vás kdy nejdéle mi může přijít nemocenská, když jsem odevzdal lístek na peníze 11. července? Děkuji

Re: Kontrola pracovní neschopnosti

Incekst, 28.09.2011 14:52:58

Do kolika hodin odpoledne může přijít na kontrolu neschopnosti kontrola?

Re: Kontrola pracovní neschopnosti

Petr Flekl, 13.09.2012 10:27:00

Dobrý den,zajímá mě do kolika hod.je možná kontrola pracovní neschopnosti. Vycházku mám od od 15-18hod.
Děkuji

Re: Výplata nemocenské

Josef Vobruba, 11.02.2012 12:49:45

Dobrý den, zdělte mi prosím, v jakém termínu je OSSZ vyplácena nemocenská, děkuji.

juraj adam, 12.02.2013 11:02:56

dobry den som zamestnany v ceskej republike a teraz marodim uz viac ako 22 dni.Kedy mam cakat na ucte peniaze ak zamestnavatel posielal listok na peniaze 2 unora 2013.dakujem

doplatek za nemoc

Katarína Šťastná, 18.07.2011 18:47:51

Dobrý den,chtěla jsem se optat,minulý měsíc jsem marodila 11 dní výplatu uz jsem dostala,ale marodne tam zapocitane nebylo.Kdy je zaměstnavatel povinen mi proplatit marodne?Díky za odpoved Šťastná

pracovní úraz a PN

Veronika Tomanová, 07.06.2011 15:43:49

Dobrý den chtěla jsem se zeptat.Dne 13.5.11 jsem měla pracovní úraz.Toho dne jsem nastoupila na PN,kterou jsem ukončila 31.5.11 . Moje PN trvala 18 dní.Chtěla jsem se zeptat když je to pracovní úraz jak to bude s výplatou?Dostala jsem i formulář na bolestný a formulář Náhrada ztráty na výdělku po dobu PN.Oba formuláře jsem odevzdala 7.6.11 Budu mít výplatu normální a nebo jako 6O% a zbytek mi příjde déle.Děkuji za odpověď.V.

Re: pracovní úraz a PN

ivzez, 26.06.2011 00:21:41

Pojišťovna zaměstnavatele plní až po skončení léčby (ne hend po skončení PN). Po dodání veškerýchch podkladů má lhůtu 60 dnů.

Nemocenská a mzda

Markéta Žáčková, 20.05.2011 07:51:22

Dobrý den.Potřebuji poradi prosím. Od 22.3.2011 jsem na neschopence. Včera my došla nemocenská od 12.4 do 30.4 4560Kč. a od zaměstnavatele pouhých 2207Kč. Přitom na výplatní pásce mám částku 6767Kč. Počítá se nemocenská a výplata dohromady? I kdyby ano tak tyto dvě částky nesedí.

Předem děkuji za vaší odpověd. S pozdravem Žáčková.

proplaceni dovolene

Petr Ohradil, 17.03.2011 12:00:08

Dobry den, k 31. lednu jsem podal vypoved, pracovni pomer tak konci k 31. breznu. Pozadal jsem o dovolenou, ale zamestnavatel mi rekl, ze mi ji neda, ale namisto toho proplati. Mluvi pravdu nebo me chce prechytracit? Vim ze Hlava IV Prac. zakonniku, dil 5, § 222 o tom mluvi, ale nevim jestli to plati i pro mne, kdyz jsem ukonceni prac. pomeru inicioval ja. Predem Vam dekuji za radu.

Re: proplaceni dovolene

Karel Dlouhý, 17.03.2011 19:51:48

Pokud Vám z provozních důvodů neurčí nástup dovolené, tak vám ji proplatí po skončení prac. poměru.

Pracovní neschpnost

Michal Gono, 16.03.2011 19:01:05

Dobrý den.Jsem od 16.1.2011 na neschopence. 7.2.2011 jsem odevzdaval dil na penize v praci, aby mě prisli penize ze socialky! 15.2.2011 mě ještě přišli peníze z prace tak jak to chodi normalne, ale nyní je 16.3.2011 a peníze mi ze socialky ješte nepřišli! Kdy mi příjdou? Bojím se toho že nebudu mít z čeho zaplatit nájem :-(. Jsou dané nějáke datumy kdy by to měla sociálka poslat? Mocděkuji za odpověď.

Výpočet nemocenské ve zkušební době

Radek Novák, 27.12.2010 18:27:07

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se počítájí nemocenké dávky, když jsem ještě neodpracoval 3 měsíce. Moje situace se má takto: Na konci 2 měsící jsem si ošklivě zlomil nohu, operace, minimální lěčení 6 měsíců. Jsem obchodní zástupce plat mám tedy různý podle měsíců a vytvořeného obratu. Jakám způsobem se mi bude počítat, nemocenská? Průměrem z obou měsíců nebo jenom z toho prvního, když k tomu 2. měsíci nemám ještě dokončený celý měsíc, ale provize zde již vytvořené mám. Předem děkuji za odpověď.

Re: Výpočet nemocenské ve zkušební době

ivzez, 14.01.2011 20:43:39

Dobrý den,

rozhodným obdobím pro výpočet nemocenské v tomto případě bude doba od začátku pracovního poměru do konce měsíce předcházejícímu nemoci.

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/

Nemocenská po výpovědi

Alena Winklerová, 26.11.2010 23:32:08

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda budu dostávat nemocenskou od zaměstnavatele, když jsem na ni nastoupila v době běhu výpovědní lhůty (výpověď podána z vlastní vůle) i po skončení oné výpovědné lhůty. Děkuji za odpověď.

Re: Nemocenská po výpovědi

Karel Dlouhý, 28.11.2010 17:13:47

Prvních 14 dní nemoci dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele, potom dostáváte nemocenské dávky od státu. Když Vám skončí prac. poměr v těch 14 dnech, tak po datu skončení prac. poměru náhradu mzdy (za ty dny zbývající do 14 dnů od začátku PN)od zaměstnavatele nedostanete, ale nemocenské dávky (po 14 dnech od začátku PN) ano.

Platí něco zaměstnavatel?

Slavomír Drašnar, 10.08.2010 12:26:36

Dobrý den. Mám dotaz.Již od 6.6 2010 Jsem v pracovní neschopnosti.Není to ale pracovní úraz.platí něco zaměstnavatel i v měsíci červenci,nebo dávky vyplácí jen OSSZ.dĚKUJI

Re: Platí něco zaměstnavatel?

Karel Dlouhý, 17.08.2010 19:19:45

Za prvních 14 dní vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy - tu jste měl dostat ve výplatě za červen!

kdo platí nemocenskou

hanka Sedivkova, 18.05.2010 12:19:21

Dobrý den,
můj přítel dostal z organizačních důvodů výpověď ke dni 31.3.2010. Dne 29.3.2010 onemocněl a stále marodí. Chci se zeptat kdo platí prvních 14 dní nemocenské. Myslela jsem, že zaměstnavatel, protože neukončil prac. poměr ze své vůle a je v ochranné době. Zaměstnavatel mu však sdělil, že za první 3 dny se neplatí a pak už nebyl jejich zaměstnanec protože mu skončila výpovědní lhůta. Prý mu po 15 dnech nemoci zaplatí až OSSZ. Je to pravda nebo co má dělat. Nemocenský lístek i lístek na peníze odevzdává bývalému zaměstnavateli.
Děkuji za odpověd

kdo platí nemocenskou?

Hana Dvořáková, 22.01.2010 20:55:24

Dobrý den,synovi byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době k 30.11.2009. Od 1.12.2009 šel marodit,neschopenku,následně i lístek na peníze k 31.12.2009 zaslal zaměstnavateli.Pochopila jsem správně,že prvních 14 dní mu nebude vyplaceno nic a poté by měl dostávat normální nemocenskou?A zařídit by to měl poslední zaměstnavatel,je to tak správně?Děkuji za odpověď.Zatím mu žádné peníze nepřišly.Dvořáková

Re: kdo platí nemocenskou?

Karel Dlouhý, 23.01.2010 12:41:13

Zaměstnavatel předá doklady na Okresní správu sociálního zabezpečení a tím to pro něj končí.
OSSZ by měla poslat peníze do 30 dnů, kdy dostane podklady, ale tato lhůta v praxi mnohdy není dodržována.

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/uplatnovani-naroku-a-vyplata-davek-nemocenskeho-pojisteni.htm

Hana Dvořáková, 23.01.2010 13:23:33

Děkuji za odpověď.Ještě mě zajímá,jestli si můžu někde ověřit,že zaměstnavatel opravdu / a kdy / odeslal podklady k nemocenské na OSSZ.A ještě potřebuji vědět,zda lístek na peníze o trvání neschopnosti ke konci dalšího měsíce se má zaslat původnímu zaměstnavateli anebo již přímo na OSSZ.Stejně ,tak kam zaslat ukončení pracovní neschopnosti.Děkuji.S pozdravem Dvořáková

Karel Dlouhý, 23.01.2010 16:38:59

Toto přesně nevím, řekliby Vám to na OSSZ.

Myslím si ale, že ty doklady musí jít přes toho bývalého zaměstnavatele, protože on tam musí uvést údaje o průměrném výdělku, z něhož se vypočítávají dávky nemocenského pojištění.

Pokud je to nějaký větší zaměstnavatel, kde jde o normální proceduru, tak tam bych v tom z jeho strany problém neviděl.

Dotaz nemocenská

Eva Havlenová, 13.06.2009 19:25:27

Dobrý den, jsem matka samoživitelka se dvěma dospělými dětmi - vysokoškoláky. Žijeme jak se říká "od výplaty k výplatě". 21.4. jsem dlouhodobě onemocněla a jsem na nemocenské dosud. Prvních 14 dní mi hradil nemocenskou zaměstnavatel (asi do 4.5.), další by mi měla hradit ČSSZ. Přestože už byl v zaměstnání výplatní termín, žádné peníze jsem zatím neobdržela a tak se moc bojím, že nebudu mít zaplacené koleje, nájem, inkaso, půjčky atd. Chci se Vás proto zeptat, do jakého termínu mi musí ČSSZ peníze zaslat a jakým způsobem (na účet a nebo složenkou)?X Jak snadno se nyní může stát slušný člověk neplatičem! Děkuji za odpověď.

věcné břemeno (zrušení)

michal Forman, 26.02.2009 17:14:50

Dobrý den mam dotaz co dělat pokud mám v domě jako věcné břemeno člověka který jen využívá toho ,že má kde bydlet a nepřispívá penězi na chod domácnosti .
přesto ,že ještě neni v důchodě a ani jinak omezen jako zp a ztp Lze jej za nepřispívání ani jiného podílení na chodu domácnosti vypovědět ?

Re: věcné břemeno (zrušení)

Karel Dlouhý, 26.02.2009 17:53:29

Dobrý den,
záleží na tom, jak je věcné břemeno formulováno.
Může být třeba břemeno bezplatného bydlení - tedy neplatí nájem, ale musí přispívat na elektřinu, plyn, vodu.

JAk lze zrušit věcné břemeno - viz články a odpovědi.

Re: věcné břemeno (zrušení)

Josef Sochor, 16.06.2012 21:57:29

Mam také problém s věcným břemenem doživotního bezplatného ůžíváni a přispívání na energie a topeni můžete mě prosím napsat jaky zákon uklada VB povinost přispívat na tyto věci?Paragraf 151n to pry moc přesně nedefinuje udava že musí nést přiměřeně náklady na její zachování a opravy ale ne na energie.Děkuji

Dotaz

Veronika Kaňáková, 26.02.2009 12:01:21

Dobrý den, žádám o radu v této situaci.Byla jsem nemocná v lednu 16 dní. Zaměstnavatel mi odmítl uznat i proplatit neschopenku. Řešili jsme to s ošetřujícím lékařem i OSSZ, nebylo zjištěno pochybení z mé strany. Po té jsem k 2.2. podala výpověď ve zkušební době. Vzhledem k situaci jsem opět onemocněla a tudíž jsem opět byla v neschopnosti v ochranné lhůtě od 3.2 do 16.2.Zaměstnavatel odmítl převzít neschopenku, poslala jsem jí tedy doporučeně. Je povinnem zaměstnavatel prvních 14 dní zaplatit? Je přerušená neschopnost na 1 den brána jako pokračování, tudiž již hrazená OSSZ? Do kdy je zaměstnavatel povinnen vydat zápočtový list. Velmi děkuji za odpověď.

Re: Dotaz

Karel Dlouhý, 26.02.2009 17:04:53

Dobrý den,
to jsou ty komplikace podle nového zákona.
"je přerušená neschopnost na 1 den brána jako pokračování - ne"

Za 3.2.-16. 2. nic nedostanete (když jste již nebyla v zaměstnání, bývalý zaměstnavatel nevyplácí náhradu mzdy)

Za 14 dní v lednu budete muset vymáhat soudně na zaměstnavateli (za 15. a 16. den máte nárok na nemocenské dávky, ty Vám musí vyplatit OSSZ)

Vyplácenínemocenské

Marie Kettnerová, 25.02.2009 20:13:52

Dobrý den,
k 31.12.2008 mi skončila pracovní smlouva, protože jsem měla smlouvu na dobu určitou.. Od 9. 12. 2008 jsem ale v pracovní neschopnosti. Do dnešního dne jsem nedostala ani korunu z odpracované mzdy v měsíci prosinci a ani nemocenská. Může mi můj bývalý zaměstnavatel mzdu a nemocenské dávky zadržovat? Co proti tomu mohu dělat? Mám právo na nějaké náhrady? Děkuji zaodpověď

Re: Vyplácenínemocenské

Karel Dlouhý, 25.02.2009 20:38:38

Zadržuje je neoprávněně.
Soudit se.
Ohledně nemocenských dávek obrátit se na Okr. správu soc. zabezpečení.

Vyplacení PN

Milan Hloušek, 17.01.2009 18:10:29

Dobrý den,
jsem dlouhodobě,od 16.11.08 na PN.Vztahují se nové předpisy od nového roku i na tuto PN? Lístek na peníze jsem řádně zaměstnavateli doručil.Pokud se nové předpisy na PN vypsané ještě v minulém roce nevztahují,kam se obrátit v případě když mi firma peníze na účet nepošle? Děkuji za radu.

Re: Vyplacení PN

Marcela Davidová, 16.02.2009 20:09:50

Mám podobný dotaz,kdy se vyplácí nemocenská,jsem na PN od listopadu 2008.V lednu zaměstnavatel odeslal na ůčet peníze v termínu.Ale tento měsíc jsem peníze zatím nedostala.Kdy mohu nemocenskou na ůčtu čekat.Moc děkuji za informaci.

Re: Vyplacení PN

Ondrej Cepela, 23.02.2009 23:21:42

Také prosím o zodpovězení teto otazky. Jsem v PN od 30.12.08, lístek lísky na peníze sem řádně poslal zaměstnavateli doporučeně v termínu ale nemocenskou za leden stále ještě nemám a zaměstnavatel mě "uklidnil", že dřív jak v březnu ji neuvidím. Má na to právo? Výplaty se u nás běžně opožďují i o tři týdny, ale tohle se mi zdá jako už opravdu přehnané a neoprávněné zadržování peněz, které OSSZ zaměstnavateli proplácí.
Děkuji za radu.

Kontrola při pracovní neschopnosti

Barbora Limanová, 16.01.2009 20:30:05

Ráda bych se zeptala, jak je to po novém roce při kontrole zaměstnanců, kteří jsou v PN. Kolikrát za dobu jejich pracovní neschopnost je možné je navštívit v rámci kontroly, abychom jako společnost zjistili, zda se opravdu léčí nebo se pohybují mimo bydliště. Jsou nějaká omezení při frekvenci kontrol? Děkuji předem za odpověď

Nemocenská-kdo mi zaplatí

Zdeněk Jamečný, 15.01.2009 12:01:24

Dobrý Den
Pracuji v jedné firmě kde jsem dal vloni výpověd k 1.1.2009 před vánoci se mi stala menší nehoda kdy jsem si zlomil kotník a šel jsem hned druhý den po ošetření na chirurgii marodit Můj doktor v té době marodil taky tak jsem byl u jeho zastoupení kde mi vydaly neschopenku Bez papíru na peníze papír na peníze jsem poslal firmě 10 ledna A dnes jsem obdržel výplatu bez nemocenské Volal jsem mému šefovi a ten řekl že neví kdo mi to vyplatí pař už u nich nepracuji.Můj dotaz spočívá v tom kdo mi zaplatí nemocenskou za uplynulý měsíc ješte za tento měsíc pač jsem stále v pracovní neschopnosti.Děkuji

Re: Nemocenská-kdo mi zaplatí

Karel Dlouhý, 15.01.2009 20:01:16

Dobrý den,
pokud začala pracovní neschopnost v prosinci, tak nemocenské za prosinec měl ještě vyplatit zaměstnavatel - ale tomu jste nedal včas podklad.
Jak postupovat v tomto případě by Vám měli říci na okresní správě soc. zabezpečení, která od ledna 2009 nemocenské dávky vyplácí.

Co znamená první tři dny pracovní neshopnosti

Michal Komžák, 14.01.2009 10:38:26

Dobrý den,
pracuji v turnuse tzn. mám denní pak noční a následně 72 hodin volno a znovu dokola včetně sobot, nedělí a svátků. Když onemocním např.: v pondělí 1.1.2009, tak jsem byl přesvědčen, že mám pondělí až středu neplacenou a pak dalších 11 pracovních dnů platí zaměstnavel tzn. do 18.ledna a pak beru nemocenskou.
Jenže náš zaměstnavatel tvrdí že první tři dny znamena první tři dny kdy jsem měl být v práci tedy měl-li jsem mít 2.1. denní, 3. 1. noční a pak 6.1. denní mám zdarma tyto tři dny a až od pondělí 8.1 platí jedenact dnů. tzn až do 22. ledna což je podstatný rozdíl Co je správně?? Děkuji za odpověď Komžák Michal

Re: Co znamená první tři dny pracovní neshopnosti

Karel Dlouhý, 14.01.2009 21:03:51

Podle
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/pojisteni-investovani/zmeny-nemocenskoho-pojisteni-od-1-1-2009/1000466/49275/
Náhrada mzdy bude poskytována zaměstnavatelem v období prvních 14 kalendářních dní trvání dočasné pracovní neschopnosti či karantény.
Náhrada mzdy náleží za pracovní dny a to při dočasné pracovní neschopnosti od čtvrtého pracovního dne a při karanténě od prvého pracovního dne.
---
Tedy podle mého názoru z toho vyplývá, že nemocenské dávky budete pobírat od 15. kalendářního dne, tedy va Vašem příkladu od 15. ledna!
Zaměstnavatel neplatí 11 pracovních dnů, jak se mylně domníváte. Poskytuje náhradu mzdy v období prvních 14 kalendářních dnů, a to za pracovní dny počínaje 4. pracovním dnem podle rozvrhu směn - tedy ve vašem případě podle harmonogramu.
"první tři dny znamena první tři dny kdy jsem měl být v práci" - ano.

nemocenská po ukončení prac poměru dohodou

lucie hrdinova, 29.12.2008 18:16:23

Dobrý den, ke dni 1.1.2009 jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Ve firmě jsem pracovala půl roku. Chci se zeptat, zda když 6.1.2009 nastoupím nemocenskou mi ji bude vyplácet ještě můj nynější zaměstnavatel, zda li se 7 denní ochranná lhůta vztahuje i na tento případ nebo budu muset jít na úřad práce a zaregistrovat se? Mám naplánovanou operaci a nemocenskou bych nastoupila až po 1.1.09. Nevím tedy, zda se povinnost platit nemocenskou vztahuje ještě na zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala, když nastoupím nemocenskou do 7 dne od ukončení poměru.

Re: nemocenská po ukončení prac poměru dohodou

Karel Dlouhý, 29.12.2008 18:48:10

Dobrý den,
od 1. 1. 2009 vstoupí v platnost zásadní změna ve vyplácení nemocenského: prvních 14 dní neschopnosti se nevyplácí nemocenské, ale 1.-3. den nic, 4.-14. den náhrady mzdy zaměstnavatelem. Od 15. dne již nevyplácí nemocenské dávky zaměstnavatel, ale přímo okresní správa soc. zabezpečení.
Při onemocnění v ochranné lhůtě ale býv. zaměstnanci býv. zaměstnavatel nic vyplácet nebude.
viz:
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/poskytovani-nemocenskeho-od-1-1-2009.htm

Tedy doporučuji, abyste se 2. 1. 2009 registrovala na úřadu práce.

nemocenská

Jana Matušová, 16.12.2008 22:47:38

Dobrý den, v říjnu jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti s dvouměsíční výpovědní lhůtou k 31.12.2008 a tříměsíčním odstupným. Od 1.12.2008 jsem v PN a další kontrolu mám až v lednu, což již nebudu zaměstnancem firmy. Jsem si povinna vyzvednout dokumenty spojené s propuštěním a vrátit zaměstnaneckou kartu ještě v prosinci a nebo až po skončení PN? A jak to bude s vyplácením odstupného, proběhne až po skončení PN a nebo hned v prosincové výplatě, jak mělo být? Děkuji za odpověď.

Re: nemocenská

Nicol Hřmánková, 04.01.2009 19:43:13

Také by mě zajímala odpověď na tento dotaz...

úraz pod vlivem alkoholu

David, 02.12.2008 12:34:36

Dobrý den,
před třemi týdny se mi stal úraz-spadl jsem u rodičů z postele úmístěné pod stropem ve výšce asi 2metrů.Postel neměla bezpečnostní zábrany a já jak jsem se "překulil" tak jsem spadl na zem.Měl jsem tržnou ránu na obočím a bradě,otřes mozku a nějaké naraženiny.Úraz se bohužel stal,když jsem měl popito (návrat z hospody kolem 23h,úraz se stal 4.30h),alkohol test nebyl dělán.Byl jsem hospitalizován v nemocnici kde mě po 3 dnech propustili,vystavili neschopenku a napsali diagnózu S06,0,podezření z vlivu alkoholu nezaškrtli.Nyní jsem ukončil raději neschopnost a nastupuji do práce.Moje doktorka mi ovšem při ukončení neschopnosti zaškrtla podezření z vlivu alkoholu.Takže na prvním dílu jsem odevzdával neschopenku do práce (velká firma) bez zaškrtnutého podezření z vlivu na alkohol,byl přelom měsíce,takže asi za listopad budu mít plnou nemoc. a nyní začátkem prosince odevzdám neschopenku s podezřením z vlivu na alkohol a teď mám tedy strach co se bude dít,dostanu nemocenskou?Děkuji

Re: úraz pod vlivem alkoholu

Mgr. Oldřich Topka, 16.12.2008 12:37:25

Dobrý den, záleží na tom, jak bude celá záležitost vyhodnocena. Je možné, že to žádné důsledky na nemocenskou mít nebude.

Nevyplacaná nemocenská

Vlasta Čermáková, 19.11.2008 21:36:30

Dobrý den ,chtěla jsem se dotázat,má dcera je zaměstnaná u firmi která má víc jak 25 zaměstnanců,tudíš nemocenskou ji vyplácí zaměstnavatel.Na nemocenské je již 3 měsíc,1 měsíc přišla nemocenská na účet ale dlší 2 měsíce ne.Jelikož její zaměstnavatel je vzdálen vice jak 150 km od jejího bydliště,tak si dcera zavolala jednateli firmi a žádalal o vysvětlení,bylo ji ale odpovězeno že ji dávky zastavily a to zdůvodu že přijela do firmy ve své nemocenské odevzdat písemnosti a zároveň podala výpověď,že tím porušila léčebný proces,protože si volali k lékaři a ten jim potvrdil že dcera nemá vycházky.Vycházky má od 10.00 - 17.00 hod,v době kdy vycházky nemá u ní byla za tu dobu 2x kontrola ze sociálky a vždy vše v pořádku.Může takto svévolně bez jakých kolik písemných podkladů (ze strany sociálky že porušila léčebný proces)přestat firma zasílat zaměstnanci nemocenskou když je vyplácená firmě od sociálky?Kam a na koho se má dcera obrátit o pomoc,nevíme si rady.Děkuji za odpověď Čermáková

Re: Nevyplacaná nemocenská

Karel Dlouhý, 19.11.2008 23:00:59

Postup firmy je neoprávněný. Bez řádného rozhodnutí OSSZ takto nelze postupovat. Měla by se obrátit na OSSZ (Okresní správu soc. zabezpečení), kde by jí měli poradit.

neschopenka + kontrola

Jana Nováková, 14.11.2008 15:32:36

Dobrý den,
prosím radu.Nyní se již týden nacházím v pracovní neschopnosti (bez vycházek). Dnes jsem se dozvěděla, že objednaní dělníci na náš byt přijdou příští víkend a budou nám v bytě dělat stěrku(díky novému pokryté podlahy) a já zde nemohu být díky tomu, že to je chemické a hlavně se po tom nedá cca den chodit a potřebovala bych se na ten víkend přesunout ke tchýni a nevím, jak to mám teď udělat. Moje dr má příští týden dovolenou a mě jen napadlo zavolat na ČSSZ a o tomto přesunu je informovat. Co myslíte, je to možné?Vím, že když nebudu doma tak mi seberou dávky, ale když to nahlásím kde se ten víkend budu nacházet?

Děkuji moc za odpověď

Jana

Re: neschopenka + kontrola

Mgr. Oldřich Topka, 16.12.2008 11:43:15

Dobrý den, to, kde budete dodržovat léčebný režim by mělo být potvrzené na neschopence. Takže by Vám jiné místo léčby měl vypsat lékař.

Nemocenská

Adela Slabá, 14.11.2008 15:18:30

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat kdo vypočítává nemocenskou? Zda zaměstnavatel či sociálka. A zda jsou OSSZ propojeny v krajích. Když se člověk přestěhuje, zda sociálka je povinna si vyžádat přimy z jiného kraje, kde jsem bydlela,nebo je to mojí poviností si to pohlídat. Jedná se mi o to, že z 12 měsíců které se započítávají jsem byla 6 v jiném zaměstnání a i příjmy jsem měla daleko vyšší ale současná neschopenka brala v potaz pouze 6 měsíců, které jsem byla zaměstnána v současném zaměstnání. Děkuji za odpověd.

Re: Nemocenská

Mgr. Oldřich Topka, 16.12.2008 11:41:52

Dobrý den, nemocenskou počítá OSSZ. Bere se současný příjem. Z toho, co jste brala dříve se nemocenská nepočítá.

neschopenka

Natalie Kohoutová, 07.11.2008 16:18:43

Dobrý den,chtěla bych se ještě zeptat,jestli ochranná lhůta po výpovědi 7dnů, platí pro všechny nebo jen pro ty zaměstnance co jsou ve skušební době?Má známá odešla od jiného zaměstnavatele než já a má ochrannou lhůtu 40dní.Ačkoliv jsme obě skončily po necelých 5měsících prac.poměru,tedy už po skušební době.Děkuji za odpověď

Re: neschopenka

Mgr. Oldřich Topka, 16.12.2008 11:40:28

Dobrý den, ochranná lhůta bývala 42 dnů. Ovšem od 1.1.2008 je pouze 7-denní. Lhůta je stejná pro všechny, není tedy možné, aby jeden měl 7 dnů a jiný 42.

neschopenka

Natalie Kohoutová, 05.11.2008 18:47:03

Dobrý den,chci se zeptat:Do zaměst.,jsem nastoupila 4.6.2008,a 16.10.2008 jsem dostala výpověď dohodou.K lékaři jsem šla až 8den po výpovědi.Mám neschopenku,ale byla mi vrácena stím,že ochranná lhůta je jen 7dní.To mě ale nikdo neřekl,a ani se o tom nepíše jak v celé prac.smlouvě,výpovědi ani zápočtovým listě.Je možné,když mě o tom nikdo neinformoval,že by mou neschopenku měli proplatit?Já u mudr,ten 7den byla,ale už ji končila prac.doba,tak jsem šla k lékaři až druhý den znova.Dlouho jsem u ni nebyla tak jsem si jeji prac.dobu už nepamatovala.Nebo je možné aby mi doktorka datum dodatečně pozměnila o den dříve?Když jsem tam vlastně byla a zdrav.sestra mě na chodbě viděla?Děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 07.11.2008 10:57:01

Dobrý den, neznalost zákona nikoho neomlouvá. To, že jste to nevěděla, Vám žádný nárok na proplacení nemocenské nedává. Nikdo neměl povinnost Vás o tom informovat. Ochrannou lhůtu jste nedodržela, nárok Vám tedy nevzniká.
Pochybuji, že Vám lékařka zpětně vypíše anti-datovanou neschopenku.

neschopenka

Soňa Doležalová, 03.11.2008 18:12:38

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když zaměstnanec přinese neschopenku od lékaře,kde není vyplněna kolonka diagnoza,je neschopenka platná?Pokud ne co se s tím má dělat.Děkuji

Karel Dlouhý, 05.11.2008 21:16:35

Pokud vím, na tom dílu, který se odevzdává zaměstnavateli, se diagnóza nevyplňuje, neboť zaměstnavatel není oprávněn ji znát.

Vyplácení nemocenské

Silvie , 24.10.2008 16:36:29

Dobrý den, jsem na nemocenské již od června tohoto roku. V předešlých měsících mi nemocenská chodila nejspozději do 23 dne v měsíci (složenkou z ČSSZ) a teď pořád nic. Chci se zeptat, jestli je nějaké pravidlo, do kdy by měl zaměstananec nemocenské dávky obdržet. Děkuji za odpověď.

Re: Vyplácení nemocenské

Mgr. Oldřich Topka, 29.10.2008 15:27:48

Dobrý den, §193 ZP: "Náhrada mzdy nebo platu se poskytuje na základě dokladů stanovených pro uplatnění nároku na nemocenské, a to v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu po předložení těchto dokladů. Zaměstnavatel je povinen vyhlásit, do kdy nejpozději před výplatním termínem je třeba předložit doklady pro poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, aby tato náhrada mohla být v tomto výplatním termínu vyplacena.".
Kde dochází ke zdržení, si musíte zjistit u toho, kdo Vám výplatu dávek zajišťuje. Pokud jde o zaměstnavatele do 25 zaměstnanců, je to přímo OSSZ, u velké organizace (nad 25 lidí) je zprostředkovatelem výplaty nemocenského zaměstnavatel.

Nemocenská na RD

Ivona Kuličková, 29.08.2008 13:54:54

Dobrý den,mám tento dotaz:jsem na RD,která skončí 15.9.2008,tudíž bych 16.9.měla nastoupit zpět do zam.(jsem stále v prac.poměru) Jelikož jsem ale těhotná a těh.je rizikové,lékař mi vystavil neschopenku,ale už od 1.9.Nárok na nem.dávky prý vzniká až 16.9.(těžko se se zam.dohodnu,aby mě vzal "do stavu" dříve)Znamená to tedy,že v době od 1.do 15.9.mi nenáleží rod.příspěvek, protože mám na tuto dobu vystavenu neschopenku (leč bez nem.dávek vyplacených zaměstnavatelem)? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Re: Nemocenská na RD

Mgr. Oldřich Topka, 01.09.2008 15:28:51

Dobrý den, příspěvek Vám bude náležet i dále. Ovšem na nemocenské dávky Vám vznikne nárok až ode dne, kdy máte nastoupit zpět do zaměstnání. V době RD za Vás nikdo nemocenské neplatí a nevzniká tedy nárok na nemocenské dávky.

alkohol

marcela hrab, 28.08.2008 19:36:22

Dobrý den,
v květnu jsem měla úraz - zlomené žebro. Nemocnice kam mě záchranka dovezla uvedla ve své zprávě podezření z vlivu alkoholu. Krev a moč mi odebrali až následující den ale na neschopence jsem toto již měla uvedeno i když nebylo prokázáno, že jsem si zranění způsobila vlivem alkoholu. 8.6.2008 jsem byla uschopněná ale do dnešního dne jsem neobdržela ani korunu. Pracuji v Delvitě a vypádá to jakoby účtárna zadržovala moji neschopenku. Jak se mohu bránit?

Re: alkohol

Mgr. Oldřich Topka, 01.09.2008 15:17:49

Dobrý den, nejprve se spojte s účtárnou a pojednejte to s nimi. Pokud ničeho nedosáhnete, pak kontaktujte Českou správu sociálního zabezpečení nebo inspektorát práce.

Nemocenská po rodičovské dovolené

Lenka Kocurková, 14.08.2008 13:35:41

Dobrý den,děkuji za minulou odpověď a mám ještě jeden dotaz.
Jsem na RD,v případě,že otěhotním před 3.rokem svého dítěte,musím v den jeho 3.narozenin donést zaměstnavateli PN? (v mé práci nelze pracovat ve vyšším stupni těhotenství) a také z čeho se počítá výše nemocenských dávek,jestliže si při RD nepravidelně přivydělávám u svého zaměstnavatele,tzn z příjmu před 1.MD nebo se počítá z přivýdělku při RD,tj. asi 6-10 000 ročně?, v tom případě by byla nemocenská asi minimální že? Děkuji

Re: Nemocenská po rodičovské dovolené

Mgr. Oldřich Topka, 21.08.2008 15:53:10

Dobrý den, to, že nemůžete nastoupit do práce po RD z důvodu PN mu samozřejmě musíte včas doložit. Nemocenská se bude počítat s denního vyměřovacího základu. Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období započitatelný příjem (což z doby RD nemáte) nebo není-li v rozhodném období žádný kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ, prodlužuje se rozhodné období vždy o tři kalendářní měsíce tak, aby v takto prodlouženém rozhodném období byl započitatelný příjem a alespoň jeden kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ. Pokud chcete vědět víc, zjistěte si to na OSSZ.

Výplata nemocenské

Jana Králová, 12.08.2008 11:48:17

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo vlastně momentálně vyplácí nemocenské dávky? Zaměstnavatel nebo Sociálnín úřad?

Mgr. Oldřich Topka, 13.08.2008 12:08:19

Dobrý den, u malé organizace (firma do 25 zaměstnanců) nemocenské vyplácí přímo OSSZ (zaměstnavatel jí k tomu dokládá potřebné podklady), u velké organizace (nad 25 lidí), pak výplatu zprostředkovává zaměstnavatel. Jedná se však vždy o státní prostředky, placené ze systému nemocenského pojištění.

Dotaz

Hana Kovářová, 03.07.2008 13:02:49

Koupili jsme řadový dům.Při rekonstrukci jsme přerušili kabel(kabelové televize - KT),který vede přes náš pozemek a domem(nyní po povrchu).Kontaktovali jsme správce KT a při této schůzce se zjistilo,že umístění kabelu i skříně na domě nejsou ošetřeny žádnou smlouvou s předchozím majitelem tohoto domu.Požádali jsme zástupce KT,aby kabel a skříň odstranili z důvodu celkové rekonstrukce celého domu.Do této doby tak neučinili. Má KT právo užívat náš pozemek bez smluvního vztahu?Jak máme dál postupovat?Velmi děkuji Kovářová

Mgr. Oldřich Topka, 03.07.2008 13:22:06

Dobrý den, pokud není smluvně oprávněn, pak ne. Můžete se domáhat toho, aby se věc vyřešila smlouvou nebo požadovat odstranění zařízení a vedení, a to třeba i soudní cestou.

Dotaz

Ladislav Cásek, 03.07.2008 12:41:29

Dobrý den, moje manželka nemůže vyřešit problém. Jde o to, že ve středu 2.7.2008 odpracovala 5 hodin přičemž 30 minut z toho je přestávka na oběd, která se nezapočítává do pracovní doby. Tímpádem tedy odpracovala 4,5 hodiny. Poté byla odeslána k lékaři pro zjevnou nemoc. Lékař jí vystavil neschopenku s platností ode dne nastoupení do neschopnosti - tudíž středa 2.7.2008. Dne manželce zavolali z práce, že tento den se jí nebude započítávat a buď si jej naddělá nebo bude mít neplacené volno. Jak to tedy je? Slyšel jsem, že při odpracování více než poloviny pracovní doby, započítává se tento den jako odpracovaný. Můžete mi pomoci kde najdu odpověď?

Mgr. Oldřich Topka, 03.07.2008 13:20:10

Dobrý den, §212/1 ZP: Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny.

Vyplácení nemocenské

Radka Kuběnová, 02.07.2008 07:13:37

Dobrý den, od 5.6. jsem na nemocenske,měla byt do 28.6.,nyní mi ji prodloužili do 21.7.Výplaty míváme k 15 dni v měsíci. Chtěla jsem se zeptat, po jak dlouhe dobe mi prijde nemocenská? a kolik procent z ciste(hrube)mzdy se vypláci?

Re: Vyplácení nemocenské

Mgr. Oldřich Topka, 03.07.2008 13:14:48

Dobrý den, výše nemocenské v současné době: 60 % denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne pracovní neschopnosti, 66 % od 31. do 60. kalendářního dne pracovní neschopnosti nebo karantény a 72 % od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Výši vyměřovacího základu Vám nesdělím, takové výpočty zde neprovádíme.
Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení - to platí u zaměstnavatelů do 25 lidí. U větších dávky vyplácí přímo zaměstnavatel, zpravidla ve výplatním termínu.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »