TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

podpora v nezaměstnanosti a přivýdělek - fórum

Kategorie: Pracovní právo / Různé

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

Smlouva podle §51 OZ

Vilém Petráš, 18.07.2013 14:02:32

Dobrý den, skončil jsem v zaměstnání, ale mám již nějaký čas smlouvu o spolupráci, tedy tzv. jinou smlouvu podle §51 OZ. Občas podle této smlouvy dostanu za dohození kontaktu pro firmu nějakou odměnu. Je tato občasná spolupráce považována za nekolidující zaměstnání (příp. kolidující pokud odměna přesáhne 4000), když nejde ani o DPP, ani DPČ, ani HP, ani IČO a neplynou z ní odvody na zdravotní ani sociální pojištění, jen to zdaňuji?

Re: Smlouva podle §51 OZ

ivzez , 23.07.2013 23:53:33

Smlouva o spolupráci není pracovně právní vztah
a neřídí se zákoníkem práce.
Podle mne ji nelze považovat za (nekolidující) zaměstnání.

Ale chcete-li mít jistotu, zeptejte se zprostředkovatelky na ÚP.

Dotaz

Klara Simikova, 15.10.2012 10:02:42

Dobrý den,

jsem od července 2012 na ÚP a pobírám podporu cca 9000kč. Dostala jsem nabídku dočasně na DPP. Ale na ÚP mi bylo sděleno, že si mohu vydělat jen 4000 kč hrubého a bude mi zcela zastavena podpora. Můžete mi říct, co je to za nesmyslný zákon? Jak mám uživit rodinu s 4000kč (hrubého) na měsíc? Jsem samoživitelka, mám dvě děti ( 17 a 20- oba studenti) a manžel mi na děti neplati. Chci do jít do práce, ale většinou nenabízejí HPP. Co mám dělat?

Re: Dotaz

Petra Turancová, 06.12.2012 13:34:30

Chtěla jsem se zeptat, zdali je nutno hlásit brigadu ÚP? Dostávam podporu , ale malou a mám možnost si přivydělat par dní. Děkuji za odpověď

ivzez , 15.12.2012 07:47:43

Samozřejmě, že musíte, jinak Vás ÚP sankčně vyřadí z evidence (další registrace by byla možná až po 6 měsících) a budete si muset sama hradit zdravotní pojištění.

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání:
http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

ivzez , 15.12.2012 07:53:23

Budete si muset vybrat (už cca 2 roky není možný souběh podpory a přivýdělku).

Kromě toho nejde o odebrání podpory, nýbrž o její pozastavení na dobu DPP. Po skončení bude podpora pokračovat až do nalezení zaměstnání nebo do konce podpůrčí doby (podle toho, co nastane dříve).

Při registraci na ÚP jste byla seznámena se svými právy i povinnostmi, mj. i o tom, že v době registrace smíte vykonávat pouze tzv. nekolidující zaměstnání. Tzn. zaměstnání s výdělkem (odměnou) do 4.000 Kč měsíčně, které Vám nebude bránit v plnění povinností uchazeče o zaměstnání.

___
Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání:
http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Daň z příjmu

Tomas Holy, 24.02.2012 12:36:01

Dobrý den, jsem na podpoře a chtěl jsem se zeptat zda musím z podpory odvádět daň z příjmů. Děkuji

Re: Daň z příjmu

ivzez , 06.03.2012 20:37:52

Nikoliv.

přivýdělek

Martina, 27.05.2011 12:58:30

Dobrý den! Klienti evidováni na ÚP před rokem 2011 mají možnost si přivydělat 4000 Kč měsíčně. A já se ptám, je tato částka v hrubém nebo čistém? Děkuji za odpověď

Re: přivýdělek

ivzez, 26.06.2011 00:04:00

Vždycky se uvádí hrubá mzda.

podpora v nezaměstnanosti a nemoci

Alžběta Kavanová, 28.07.2010 20:29:54

Dobrý den!
V době kdy jsem byla na prac úřadě 12měs.2009-4.měs.2010 a pobírala jsem podporu mi zjistili závažné onemocnění. Mám od lékaře potvrzení o neschopnosti a čeká mne operace, ale mám tedy nadále nárok na pobírání podpory, když budu dlouhodobě léčena?
Budu i diabetik a nevím už nyní, kde mám brát na léky, jídlo a přežití.
Moc děkuji za radu na pracovním úředě jsou neochotné poradit a pro člověka něco udělat.

S pozdravem K.

Re: podpora v nezaměstnanosti a nemoci

Ivana Zezulová, 29.07.2010 15:06:14

Dobrý den,

za uchazeče o zaměstnání registrované na ÚP hradí stát jen zdravotní a sociální pojištěni, takže nemocensky pojištěni nejsou. Tzn., že jim nevzniká nárok na nemocenské dávky ani v případě dlouhodobé nemoci. V průběhu nemoci běží dál podpora, ale jenom do konce podpůrčí doby (podle věku).

Jedinou pomoc byste snad mohla najít na odboru sociální péče v místě bydliště. Zkuste se také poradit s lékařem, zda byste neměla nárok na alespoň částečný inv. důchod.

Evidence na ÚP

Helena Hájková, 07.06.2010 11:51:57

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli se mohu zaregistrovat na ÚP mimo
své trvalé bydliště, protože mají v nabídce více volných pracovních míst. Nárok na podporu nemám. Děkuji za odpověď.

Re: Evidence na ÚP

Ivana Zezulová, 08.06.2010 20:14:54

Dobrý den,

zaregistrovat se můžete pouze na ÚP v místě trvalého bydliště. K vyhledávání volných ale můžete využít i portál MPSV, v němž najdete nabídky všech ÚP. Otázka je, zda má zmíněný ÚP skutečně v nabídce více volných míst, nebo zda jde o nedostatečnou aktualizaci (takže v nabídce zůstávají i již obsazená místa).

podpora a přivýdělek

Libuše Svobodová, 22.04.2010 15:19:52

Lze podnikat a přitom pobírat podporu?Čistý výdělek klesl pod 4000,-Kč za měsíc.Děkuji

podpora a přivýdělěk

Jiří Dostál, 13.10.2009 12:49:08

Mohu si, a kdyžtak jakým způsobem přivydělat k podpoře?
Zdraví Jirka

Re: podpora a přivýdělěk

Ilona Jahnova, 29.09.2010 18:26:44

Dobrý den
syn se po skončení střední školy přihlásil na ÚP. Nárok na podporu tedy nemá, je možno si přivydělat nebo musí i krátkou, např 3-5denní brigádu nahlásit na ÚP a případně se i odhlašovat zevidence ÚP?
Děkuji
S pozdravem
Ilona Jahnová

Re: podpora a přivýdělěk

petr cejnar, 06.03.2012 11:02:51

Dobrý den. Chtěl sem se optat jestli můžu pronajímat byt i když jsem vedený na úřadu práce?

Evidence, rekvalifikace, brigáda

Hana Votápková, 09.10.2009 14:45:07

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně evidence na ÚP a rekvalifikace, i když bych chodila na brigádu. Dlouho jsem hledala práci, jako samoživitelka a ještě v malém městě, jsem to měla hodně složité. Jsem v evidenci více než 6 měsíců, a tedy již nepobírám podporu. Nakonec jsem práci našla. Na čátstečný úvazek, (4.hodiny). Jsem stále ještě v evidenci ÚP neboť nástup do zaměstnáni ještě neproběhl. Chtěla bych se zeptat, když bych měla brigádu, musím ukončit evidenci na ÚP? Chtěla bych si udělat rekvalifikační kurz od ÚP a nevím, zda by to bylo možné, pokud už v evidenci nebudu. Vím, že nahlásit brigádu na ÚP musím, ale není to zárověň jedna z důvodů, proč by byla evidence ukončena? Děkuji předem za odpověď. Votápková.

Přivýdělek v nezaměstnanosti

Kateřina Štěpánková, 31.03.2009 12:03:29

Dobrý den,

moje maminka bude od příštího roku pobírat podporu v nezaměstnanosti. Přitom však by chtěla pronajímat byt. Je pronajímaní přivýdělkem a byla by jí tudíž podpora odejmuta, pokud by měla z pronájmu výnos více, jak 4000 Kč měsíčně? Děkuji za odpověď

smlouva o pracovní činnosti v návaznosti na smlouvu na dobu určitou

zdena lopatová, 24.03.2009 14:58:20

Dobrý den,
prosím o radu v následující situaci. K 31.3. mi skončí smlouva na dobu určitou. 19.4. budou dceři 4 roky, do té doby pobírám rodičovský příspěvek.Zaměstnavatel mi nabízí práci za 4000 Kč měsíčně na smlouvu o pracovní činnosti.Nechci přijít o podporu z úřadu práce, jak se mám zachovat? Od kdy mám uzavřít tuto smlouvu a od kdy se mohu přihlásit na úřad práce?
Pokud bych uzavřela smlouvu o pracovní činnosti od 1.4., nebude se to považovat jako že jsem stále zaměstnaná a tudíž nebudu mít na podporu nárok, nebo se mi bude podpora vypočítávat z 1. čtvrtletí tohoto roku (to je pro mě nevýhodné - pracovala jsem na zkrácenou pracovní dobu).Mockrát děkuji za odpověď.

Přivídělek u uřadu práce

Lukas Maštera, 05.02.2009 12:55:04

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jsem veden na úřadu práce jako nezaměstnaný a neberu podporu, můžu si také něco přividělat a platí pro mě také stejné podmínky jako kdybych bral podporu? Tj: max. odpracovaných hodin 20 týdně a max. měsíční výdělek 4000Kč?

podpora v nezaměstnanosti

Petra Rohlová, 28.01.2009 16:27:01

Jsem na RD a přivydělávám si na půl úvazku, až mně skončí RD budu muset na úřad práce, a chci se zeptat jestli se mohu při podpoře v nezaměstnanosti přivydělávat, než se seženu lépe placenou práci.

Re: podpora v nezaměstnanosti

Karel Dlouhý, 28.01.2009 19:20:03

Viz odpověď Mgr. Topky níže:
Pracovat lze, odměna ale nesmí přesáhnout 4.000/měsíčně. A vše se musí oznámit ÚP a doložit smlouvu nebo dohodu, jinak hrozí vyřazení z evidence.

poskytnutí podpory v nezaměstnanosti mimo trvalé bydliště

Andrea Masarovičová, 26.12.2008 15:32:17

Dobrý den,

Žiji již 6 let v Praze a také zde pracuji a odvádím daně, ale trvalé bydliště mám v Karviné.

Moje současné pracovní místo bylo zrušeno, proto se budu potřebovat nahlásit na úřad práce s žádostí o podporu v nezaměstnanosti, mohu se tedy nahlásit na Praze 4 kde bydlím v pronájmu a nikoliv v Karviné, která je 380 km vzdálená? Budu si hledat nové zaměstnání opět tady v Praze.

Předem děkuji za vysvětlení v dané situaci.

S pozdravem

Andrea Masarovičová
--------------------------------------------------------------------------------

Re: poskytnutí podpory v nezaměstnanosti mimo trvalé bydliště

Mgr. Oldřich Topka, 07.01.2009 15:56:05

Dobrý den, jako uchazeč o zaměstnání (po skončení současného PP) se budete muset registrovat na ÚP v místě Vašeho trvalého bydliště, byť se dlouhodobě zdržujete v Praze. Nic Vám samozřejmě nebrání v tom, abyste si tuto záležitost na ÚP v Karviné telefonicky ověřila, což jste již mohla učinit.
Pokud Váš PP ještě trvá, můžete se již nyní obrátit na kterýkoliv ÚP (tedy i pražský) a zaregistrovat se do evidence zájemců o zaměstnání (upozorňuji však, že jde o něco jiného než je evidence uchazečů, kteří již o práci přišli).

přivýdělek

Tomas Nikl, 04.09.2008 14:53:31

Dobrý den

jsem od srpna v evidenci na UP,protožz firma pro mě nemá momentálně stálou práci,ale třeba jen na pár dnů v měsíci.Chtěl bych se zeptat jestli bych mohl,kdyz jsem v evidenci UP si pár dnů v měsíci něco přividělat k podpoře v nezaměstnanosti a jak aco přesně musím na UP udělat,aby toto bylo možné?Jo a ještě kolik si můžu maximalně přivydělat?Dík za odpověd

Mgr. Oldřich Topka, 09.09.2008 16:37:04

Dobrý den, jste veden na ÚP, byl Vám tedy přidělen referent, se kterým tohle máte řešit. Navíc to tu již bylo mnohokrát popisováno.
Pracovat lze, odměna ale nesmí přesáhnout 4.000/měsíčně. A vše se musí oznámit ÚP a doložit smlouvu nebo dohodu, jinak hrozí vyřazení z evidence.

jitka stejskalová, 24.11.2011 07:04:26

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Když jsem tedy zaevidovaná a ÚP můžu si přividělat brigádně až4000,-.A teď by mě zajímalo, jestli tyto peníze budou přičteny k podpoře, nebo tím že mám brigádu mi podporu seberou a já budu mít jen ty 4000,- s brigády. Děkuji za odpověď.

různé

Monika Jarešová, 14.07.2008 14:25:18

Dobrý den, chci zaměstnat člověka, který je na úřadu práce a pobírá podporu.Plat bude mít 4.000,-Kč měsíčně, musím platit sociální pojištění, zdravotní pojištění i daň?

Re: různé

Mgr. Oldřich Topka, 18.07.2008 13:56:38

Dobrý den, s tím ÚP vůbec nesouvisí. Pokud s ním uzavřete PP na zkrácený úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti pak pojistné odvádět musíte. Pokud s ním uzavřete pouze dohodu o provedení práce, pak ne. Ve všech případech však budete odvádět srážky na daň z příjmů.

podpora v nezaměstnanosti a přivýdělek

Helena Fialová, 12.06.2008 22:15:11

Je možné, aby byl člověk vedený u úřadu práce a pobíral podporu v nezaměstnanosti a současně si přitom mohl přivydělat (např. brigáda), aniž by přišel o podporu?Nepřepočítá se mu pak podpora z toho, co si vydělal na brigádě? Děkuji za odpověď.

Re: podpora v nezaměstnanosti a přivýdělek

Mgr. Oldřich Topka, 19.06.2008 12:35:50

Dobrý den, pokud si přivydělá do 4.000 měsíčně, pak to možné je. Musí však na ÚP včas oznámit, že na takovou brigádu nastupuje a doložit smlouvu.

Petr Kapone, 03.07.2008 09:16:18

Dobrý den,

kamarád je v evidenci úřadu práce, podporu nebere, chce jít na brigádu oficiálně se smlovou a nenahlásí to na úřadu práce, může to úřad práce nějak zjistit, že má brigádu? Tím myslím například, že by to zdravotní pojišťovna nebo OSSZ hlásili úradu práce? Nechce to oznamovat z toho důvodu, že si vydělá více než 4000 Kč měsíčně.

Děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 03.07.2008 13:32:48

Dobrý den, kromě toho, že je možné to zjistit z údajů u jiných státních institucí, musíte vzít v potaz i to, že často se na takovou věc přijde i na základě udání od nějaké "všímavé" osoby. Jedná o zcela vědomé obcházení zákona, takže v tomhle žádnou jinou radu od zdejší poradny nečekejte.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »