TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

neschopenka - fórum

Kategorie: Pracovní právo / Různé

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

zadržení neschopenky zaměstnavatelem

J.P, 22.07.2013 09:31:53

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jak dlouho mi může zaměstnavatel držet neschopenku,kterou mu odevzdám k poslednímu v měsíci?Dříve jsem dostávala peníze k 18tému a poslední 3 měsíce mi to chodí až za celý měsíc k prvnímu((příklad-za květen jsem dostala peníze až 1.7.2013.Pracovala jsem tam měsíc a otěhotněla jsem,prý mi to dělají naschvál.děkuji za váš čas.hezký den.Ps:již dávno mne vyplácí vlastně sociálka

Re: zadržení neschopenky zaměstnavatelem

ivzez , 24.07.2013 01:04:27

Obraťte se na OSSZ.

Doručení neschopenky

Jana Uhrová, 11.05.2013 16:31:47

Můj zaměstnanec bez odůvodnění nenastoupil do práce,pak jsem se dozvěděla,že je nemocný.Neschopenku mi doručil až třetí den po vystavení od lékaře.Chtěla jsem se zeptat,jestli jsem povinna mu ji platit,za ty nepřítomné odpracované dny jsem mu psala dovolenou.
Děkuji za odpověď.

Re: Doručení neschopenky

Vladimíra Nováková, 18.05.2013 17:26:58

Dobrý den,
zaměstnanec by Vám měl neschopenku předat bez zbytečného odkladu, žádná konkrétní lhůta ale není nikde stanovena. Pokud Vám doručil neschopenku a datum pčátku jeho pracovní neschopnost se shoduje s datem počátku jeho nepřítomnosti v práci, pak mu první dny nepřítomnosti nemůžete napsat jako dovolenou. Za první tři dny pracovní neschopnosti zaměstnanci stejně nic neplatíte, náhradu mzdy mu vyplácíte až od 4. do 21. dne nemoci, pokud pracovní neschopnost trvá.

neschopenka-těhotenství

Ryboda, 09.05.2013 17:51:45

Dobrý den, pracuji v nemocnici na infečním oddělení,nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, tím pádem dle zaměstnavatele musím jít na neschopnenku jelikož není možné mě přeložit na jiné pracoviště.Jak je to s vycházkami?,opravdu budu moci mít pouze 6 hodin denně? Jsem naprosto zdravá, pouze těhotná, přijde mi nepochopitelné.Děkuji

Re: neschopenka-těhotenství

ivzez , 11.05.2013 02:58:58

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel po dobu těhotenství jinou vhodnou práci, jde o překážku na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy (nebo ve státním sektoru platu). Nejde o důvod k vystavení neschopenky.

Vycházky jsou pro všechny stejné - maximálně 6 hodin a nejpozději do 19 hodin.

nezaměstnana

Jaruška, 11.04.2013 08:29:21

Dobrý den mám dotaz jsem evidovna na uřadu práce pobírám potporu mám jít na operaci budu v neschopnosti mám nárok na nemocenskou a jak dal je to s potporou děkuji za odpověd.

Re: nezaměstnana

Vladimíra Nováková, 14.04.2013 19:11:51

Dobrý den,
nemocensky pojištěná jste pouze při výkonu výdělečné činnosti a v takovém případě Vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Během evidence na úřadě práce nárok na nemocenské dávky nemáte, protože nejste nemocensky pojištěná. Pokud Vás lékař uzná práce neschopnou, můžete zůstat v evidenci úřadu práce a nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti budet mít až do skončení podpůrčí doby.

Najmanová

Veronika, 27.10.2012 21:37:47

Dobrý den, chtěla bych poprosit o zodpovězení dotazu. Jsem ve 23 týdnu těhotenství. Nyní jsem bohužel musela nastoupit na nemocenskou. Ráda bych se do práce ještě vrátila alespoň na pár týdnů pokud to můj zdravotní stav dovolí. Nástup na povinnou mat.mám 15.1.2013. Nevím ovšem zda se mi bude mat.vypočítávat v tomto případě z platu co jsem byla na neschopnosti. Domnívám se,že se vypočítává z platu před nástupem na nemocenskou, ale jak je to když na ní budu třeba jen 3 týdny a poté se vrátím do práce a tím se mi pokrátí příjem dvou měsíců...? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a v zaměstnání pracuji již několik let. Děkuji za odpověď.

kontrola v neschopnosti

Veronika , 13.11.2012 17:08:48

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mi může dojít kontrola první tři dny v pracovní neschopnosti, když nejsou placené.
Děkuji za odpověď.

Re: kontrola v neschopnosti

ivzez , 15.12.2012 07:01:19

Ano.

Dodržovat léčebný režim musíte po celou dobu nemoci.

Re: Najmanová

ivzez , 15.12.2012 07:05:19

Nemocenské je dávkou nemocenského pojištění a nemůže sloužit jako základ pro výpočet dalších dávek.

PPM se bude počítat stejně jako nemocenské, jenom bude vyšší (nemocenské činí 60 %, PPM 70%).

neschopenka...

Staňka, 03.07.2012 18:48:34

Dobrý den,
jsem u odborníka,který mi dal neschopenku,nyní jsem se rozhodla,že bych u něho něchtěla být,ale chtěla bych jít ke své obvodní lékařce!
Musím navštívit ještě odborníka a říct mu tuto zkutečnost a on mi vydá veškeré věci k neschopence???
Nebo stačí zajít k obvodní a ona si to od nich vyžádá???
Nemám s odborníkem zrovna dobré zkušenosti a nechtěla bych ho znovu navštěvovat!
Nevím jak se má postupovat když mám neschopenku.
Děkuji za odpověď

Re: neschopenka...

ivzez , 05.07.2012 07:15:25

Tento dotaz nespadá do pracovně právní problematiky. Doporučuji zajít k obvodní lékařce a dohodnout se s ní, jak byste s neschopenkou mohla přejít k ní. Případně byste mohla neschopenku u odborníka ukončit a obvodní lékařka by Vám od dalšího dne mohla vystavit další neschopenku. Ta by se měla považovat za pokračování nemoci, takže by Vám nadále náleželo nemocenské. Ale poraďte se s obvodní lékařkou (můžete ji také požádat, aby Vás případně vyslala k jinému odbornému lékaři).

neschopenka

tomáš novák, 21.12.2011 08:55:00

Zdravím. potřebuji poradit....když jdu k lékaři s nemocí ale nevezmu si neschopenku a v práci si vezmu radši dovolenou. Po pár dnech si to rozmyslím protože se můj stav nezlepšil s tím že chci vystavit neschopenku, napíše mi ji doktor od první návštěvy pár dnů zpětně? Děkuji za odpověď

Re: neschopenka

Jana Zemanová, 21.12.2011 11:07:31

dobrý den, mám za to, že lékař může vystavit neschopenku pouze 3 dny zpětně. Ale přes sociálku to jde od začátku. Ale oni posuzují zda neschopenku potřebujete nebo ne.

neschopenka

Dana Maiová, 22.11.2011 13:19:24

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené,která mi končí 1.12.2011 a tudíž bych měla nastoupit zpět do práce od 2.12.2011, ale jsem v 5.měsíci těhotenství,protože mám rizikové povolání,tak jsme se domluvili,že mi lékař na 3 měsíce do mateřské vystaví neschopenku,naše personalistka jí po mě chtěla 16 dní dopředu,to samozřejmě lékař řekl,že takhle s předstihem jí napsat nemůže,že mi jí dá až toho 1.12. a bude od 2.12.,tak mi na personálnim řekla,že je to můj problém a že jí tam 1.musí mít,já jí to musim poslat,protože mám práci trochu z ruky a nestihla bych to,tam jsou 3dny na doručení od doby vystavení?Co mám dělat?Děkuji za odpověď,s pozdravem Maiová

ivzez , 29.12.2011 19:05:22

Vaše personalistka (ani vedení firmy) nemá (nemají) co diktovat lékaři.

O vystavení, trvání i ukončení neschopenky rozhoduje výhradně olékař na základě zdravotního stavu pacienta. Zaměstnavatel do toho nemá co mluvit.

neskopenka

sil žerlauskaite, 30.10.2011 12:52:08

Dobrý den. Dne 29. 9. 2011 mi končila pracovní smlouva. Poprvé: firma mně o neprodloužené smlouvy informovavala 30. 9. v pátek. Po druhé: v té době jsem ležela v nemocnici již měsíc, nakazila jsem se tuberkulózou pravděpodobně v zaměstnání. V současné době jsem v pracovní neschopnosti a léčím se doma. Firma mně zaslala ukončovací doklady domů, abych je podepsala. Nechtějí mi smlouvu prodloužit. Budu marodit ještě do února. Za třetí jsem v prvním měsíci těhotenství. Můžete mi poradit? Mám si zaplatit advokáta, abych spor a jednání s firmou neprojednávala sama? Děkuji. S pozdravem Silvija.

Re: neskopenka

Karel Dlouhý, 30.10.2011 16:42:18

Pracovní poměr na dobu určitou končí sjednaným dnem. Tedy vám pracovní poměr skončil 29. 9. 2011 a nic s tím nenaděláte. (Nejsou povinni vám smlouvu prodloužit)
Nemocenské dávky od státu budete dostávat do skončení pracovní neschopnosti (pokud splňujete nárok).
Advokát vám nepomůže.

sil žerlauskaite, 30.10.2011 21:19:58

Dobrý večer- Děkuji za dané informace. A nevztahuje se na danou věc ochranní lhůta dle zákona? Firma mně informovala o neprodloužení SMl po ukončení doby určité. Dále pokud marodím, nemůžou mně propustit, je možné, že nemoc byla z povolání. Dle informací z úřadu práce se nemůžu ani nahlásit na úřad práce, pokud nemám ukončenou pracovní neschopnost. Děkuji. Silvija.

Karel Dlouhý, 30.10.2011 22:50:19

Napsal jsem Vám:
Pracovní poměr na dobu určitou končí sjednaným dnem. (Nejsou povinni vám smlouvu prodloužit)

Tak co na tom není jasné?

"pokud marodím, nemůžou mně propustit" - nikdo vás nepropouští, prostě skončil prac. poměr sjednaným dnem!
proto není žádná ochranná lhůta (v době nemoci nemohou dát výpověď - ale vám nikdo výpověď nedal)

Pokud to bude uznáno jako nemoc z povolání, budete mít nárok na odškodnění.

Dle informací z úřadu práce se nemůžu ani nahlásit na úřad práce, pokud nemám ukončenou pracovní neschopnost. Ano, protože nemůžete pracovat - nejste schopna práce.

ivzez , 29.12.2011 19:02:48

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv prodloužení či ke sujednání další pracovní smlouvy.

Pracovní poměr na dobu určitou si obě strany (Vy i zaměstnavatel) sjednávají dobrovolně, obě strany tedy vědí, jakou dobu si sjednaly, a kdy uplyne.

Zaměstnavatel nebyl povinen Vás o skončení informovat, byl povinen pouze v poslední den pracovního poměru vystavit potvrzení o zaměstnání (není povinen je zasílat poštou).

Re: neskopenka po konci podpůrčí doby

Blanka Koloušková, 14.12.2011 17:01:18

Dobrý den, mám takovýto problém 3.12.2010 se mně stal pracovní úraz. Léčba bohužel moc nezabírá. Podstoupila jsem i operaci, ale bez velkého úspěchu. Nyní mně čeká další operace.
Neschopenka mně končila 9.11.2011 (byla vyčerpána podpůrčí doba). Byla jsem u LPK se žádostí, prodloužení o tři měsíce. Pan doktor mi sdělil, že nemá cenu toto provádět, neb můj zdravotní stav nezaručuje, aby jsem byla do tří měsíců práceschopná. Proto rovnou navrhl aby jsem si podala žádost o invalidní důchod. Důchod mně byl přiznán zpětně od 4.11.2011. Závodní lékařka mně tím pádem ukončila pracovní nechopenku. A já si nyní nevím rady co mám dělat? Do práce nastoupit kvúli zdravotnímu stavu nemohu, ale neschopenku mám ukončenou a ze zákona jít do práce musím. Poraďte, prosím, jak se mám zachovat, aby jsem neporušila zákon. Děkuji.

ivzez , 29.12.2011 18:59:10

Zkuste se dohodnout se zaměstnavatelem o poskytnutí neplaceného volna nebo ukončete pracovní poměr - výpovědí (po výpovědní dobu byste ještě byla povinna pro zaměstnavatele pracovat) nebo dohodou.

Začněte ale tím, že se necháte zaměstnavatelem vyslat k závodnímu lékaři pro posudek, jestli můžete dále vykonávat sjednanou práci. Pokud ne, bude zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci.

Blanka Koloušková, 13.01.2012 18:03:48

Děkuji za odpověď.
Zaměstnavatel to vyřešil po svém a dal mně po ukončení PN výpověď pro nadbytečnost. Vím, že budu mít nárok na rentu.
Se zaměstnavatelem jsem měla podepsanou dohodu o kombinované smluvní mzdě. Podle čeho se mně bude tedy renta vypočítávat? Z částky celkem, či pouze ze základní části smluvní mzdy? A to se bude týkat i výpočtu doplatku za ušlou mzdu v době mé PN, pro pracovní úraz?

ivzez , 21.01.2012 02:02:49

Renta se odvíjí od průměrného výdělku (najdete na výplatní pásce - průměr pro dovolenou), jehož jste dosahovala před pracovním úrazem.

Blanka Koloušková, 22.01.2012 08:55:21

Děkuji Vám za odpověď.
Průměr před dovolenou se počítá např. z měsíc, čtvrt roku před PN? Ptám se proto, že jsem těsně před pracovním úrazem byla v PN jeden a půl měsíce pro jinou nemoc (a tím pádem je průměr nižší). Byla to má první neschopnost po několika letech.

Neschopenka mně byla ukončena, zaměstnavatel mně dal výpověď pro nadbytečnost. Budu pobírat invalidní důchod, bude mně vyplácena renta.
Ale má léčba ukončena nebyla, a asi ještě bohužel dlouho nebude. Jak je to tedy s finančním vyrovnáním? Bude pojišťovna čekat na úplné ukončení léčby? Nebo mně uhradí bolestné, které jsem jim již zaslala (kde je udáno lékařem, že léčba stále probíhá), cestovné, za léky?
Vyúčtování asi budu posílat jednou za rok, nebo do ukončení léčby? Děkuji.

ivzez , 26.01.2012 23:25:59

Bolestné i náhrada ušlého výdělku jsou plněním z povinného pojištění zaměstnavatele. Pojišťovna plní zpravidla až po skončení léčby, lhůtu má 60 dnů po dodání veškerých podkladů (ale někdy to trvá déle).

Vše je potřeba vyřizovat prostřednictvím zaměstnavatele, u něhož k pracovnímu úrazu došlo (pojišťovna má závazek vůči němu, nikoliv k jednotlivým zaměstnancům). Obraťte se tedy na bývalého zaměstnavatele a dohodněte se s ním.

U průměrného výdělku záleží na tom, pro jaký účel se stanoví. Pro dovolenou jesou rozhodné příjmy z předchozího kalendářního čtvrtletí (např. pro dovolenou v září by šlo o příjmy za duben až červen téhož roku). Pro nemocenské dávky je rozhodným obdobím předchozích 12 měsíců.

Pokud zaměstnanec v rozhodném období neměl žádný výdělek (z nemocenské vycházet nelze), musí zaměstnavatel použít výdělek pravděpodobný (kolik byste si pravděpodobně vydělala, kdybyste pracovala).

Výše náhrady by se podle mne měla odvíjet od výdělků za 3. čtvrtletí 2010.

Blanka Koloušková, 29.01.2012 13:23:40

Moc děkuji za odpověď.
Ještě mám přeci jeden dotaz. Jak dlouho, a za jakých podmínek se vyplácí renta? Vím, že do doby nároku na starobní důchod.
Myslím tím renta se vyplácí po dobu trvání částečného invalidního důchodu?
Nebo se renta přestane vyplácet po té, kdyby byl např. po roce částečný invalidní důchod odebrán?
Děkuji za Vaši odpověď.

neschopnost

Stanislav , 29.10.2011 13:52:33

Dobrý den, mám neschopenku s neomezenými vycházkami. Mohu vycestovat i do zahraničí??
Děkuji za radu!

Re: neschopnost

Jana Zemanová, 29.10.2011 14:43:14

Mám pocit, že by to bylo velké riziko.Jednou jste ozn. jako práce neschopný tudíž by jste se měl zdržovat v místě trvalého bydliště nebo v místě, které máte uvedené na neschopence. A je také zajímavé, že máte neomezené vycházky to už se nestává.Tj je můj názor ale i váš doktor co Vám psal neschopenku by měl vědět zda můžete odjet nebo ne.

Neschopenka

Jan Malý, 18.10.2011 19:22:42

Dobry den, mam takovej problem... stal se mi pracovni uraz na pracovisti. Tam sme to i s vedoucim napsali do knihy urazu a uvedli ze se jedna o pracovni uraz v nemocnici sem to panu doktorovi rekl taky (jestli si to nekam psal nebo tak to netusim.) Normalne mi tam vystavili neschopenku s jednim hackem jak je polozka Uraz tak tam sou tri body pracovni uraz, uraz zavineny jinou osobou a alkohol a sestricka mi nezaskrtla zadne z techto policek a ty neschopenky uz jsem davno poslal a to prislo na centralu do prahy cili ne v miste kde pracuji. Zjistil sem to az ted tak jsem se tam sel zeptat co s tim naseho pana nejvyssiho a ten mi sdelil, ze je to chyba ze to musi byt zaskrtnute. A co ted s tim ? doma mi rekli ze pry mi novou neschopenku uz nevystavi a ja ted nevim jak to mam resit abych o penize neprisel. Jinak kam maj poslat penize na ucet atd. to sem v neschopence vsechno vyplnil. Moc se omlouvam, ale nemam zadne zkusenosti. Predem dekuji za odpoved.

Re: Neschopenka

Karel Dlouhý, 18.10.2011 19:35:36

Pokud po úrazu vznikla pracovní nerschopnost, je třebna u zaměstnavatele sepsat záznam o úrazu a pak nechat odškodnit (zaměstnavatel je ze zákona pojištěný).

prvních 14 dní od zaměstnavetel

Jana Zemanová, 01.09.2011 10:45:37

dobrý den, chtěla bych se zeptat můj přítel byl měsíc a půl na neschopence. Mysleli jsme si že prvních 20 dní platí zaměstnavatel a pak až sociálka. Zaměstnavatel nám oznámil, že celkou částku nám vyplatí sociálka. Dnes jsem tam volala ano pošlou částku ale až od 20 dne neschopenky. Kde je tedy pravda zaměstnavatel se drží svého že nám to pošle sociálka. Předem děkuji že odpovědi a rady.

Re: prvních 14 dní od zaměstnavetel

Karel Dlouhý, 01.09.2011 11:18:16

Pokud trvá pracovní poměr, tak při prvních 21 dnech pracovní neschopnosti není nárok na nemocenské dávky od státu, nýbrž na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Viz:
http://www.mpsv.cz/cs/10091

Re: prvních 14 dní od zaměstnavetel

Jana Zemanová, 01.09.2011 13:23:50

děkuji za odpověď, majitelka i účetní v jednom nás utvrzovala v tom že nám to stát vyplatí ted již není pochyb, že lhala.No sice jsme se dověděli více, ale jak z ní ty peníze dostat aniž by můj přítel přišel o práci to už je věc jiná.Ale ještě jednou děkuji.

Vycházky

Jana Justýna Papšová, 31.12.2010 23:22:16

Dobrý večer,mám dotaz ohledě vycházek na neschopence.Marodím s rukou a má doktorka mi řekla že dobu vycházek mi nemůže změnit(vystavila mi jí nemocnice)že je to tak daný a hotovo.Tak by mě zajímalo jestli je to pravda a zda můžu žádat o delší dobu vycházek z důvodu mé obezity.Potřebovala bych víc pohybu,ale protože si nejsem jistá co můžu a co ne,ptám se i u Vás.děkuji moc

Re: Vycházky

ivzez, 14.01.2011 20:46:11

Dobrý den,

není to pravda. Stanovení počtu a délky vycházek je v kompetenci ošetřujícího lékaře. Na vycházky není žádný "zákonný nárok" a rozhodnutí o vycházkách je tedy na uvážení lékaře.

Kontroly v prac. neschopnosti

Pavel Kuchař, 28.06.2010 21:25:24

Dobry den,jsem v prac.neschopnosti po urazu.Mam vychazky,ale obcas se mi stane ze uvedenou dobu přetahnu.Chtel bych se zeptat jaky postih mi hrozi,kdyz
prijde kontrola a nebudu doma.Muze to byt i duvod aby me zamestnavatel dal vypoved?Myslim ze je to pro vsechny nemocne velice dulezita informace,ale nikde na foru jsem ji nenalezl.Velice dekuji za odpoved.
Kuchař

kdo mi v této situaci platí neschopnost

Iveta Lásková, 23.07.2009 13:20:12

Dobrý den. Měla jsem měsíc neschopnost od Alergologa na astma. Pracuji v pekárně a jelikož byli i venku velké výkyvy počasí natož u pece, tak jsem to neudýchala a přistříkavala si sprey. Bohužel mě do toho chytla i kyčel. Měla jsem tedy neschopnost z alergo a tak jsem samozřejmě odmítla neschopnost na kyčel.Na alergo jsem se dala dohromady a 14.6. jsem měla neschopnost ukončenou. Na kyčel jsem jezdila do nemocnice na injekce. 15.6. jsem šla do práce a jak jsem stále stála kyčel bolela víc a víc.odpracovala jsem 2 hodiny a vzala si propustku, že si opět zajedu na injekci.P. doktor jak zjistil, že už chodím do práce, tak hudroval, že na noze nemůžu ještě stát a je potřeba to s injekcema doléčit. Napsal mi neschopnost od 15.6. Nevím , když jsem byla od 6 do 8 hod. v práci mi opět platí od začátku 14 dní zaměstnavatel a nebo hned sociá.Vím, že první 3 dny jsem zdarma.Nevím od koho mám tedy čekat peníze od 15.6. Díky předem za odpověď Iveta

Neschopenka z roku 2008

Lada Nová, 12.02.2009 19:36:01

Mohu se zeptat, jak se postupuje při výplatě nemocenské, když jsem byla na neschopence od října 2008 do ledna 2009? Jde mi o výplatu za leden, zda ještě bude zaslána z účtu zaměstnavatele, nebo to již bude jinak.
Děkuji.

Nemocenská

Radka Matysová, 11.02.2009 18:05:13

Dobrý den, od prosince jsem těhotná a pracovní smlouva mi skončila koncem roku. Jsem evidována na pracovním uřadě. Na sociálním uřadě mi nebyli schopni říct jestli mám nárok na nemocenskou jen mi dali hromadu papírů ať si to prostuduji, a že si myslí, že se na mne vztahuje ochranná lhůta 180dní, ale nevím. Z obdržených papírů nejsem schopná nic vyčíst, ale připadne mi, že ta ochranná lhůta by měla platit?

neschopenka

Petfis, 17.01.2009 22:47:42

Dobrý den,
na neschopence jsem už od září/2008 moje otázky zní:
1/ doktorka mi sdělila , že po 4 měsících by si mě pozvala na kontrolu i s posudkovou kontrolou a jelikož nejsem duševně nemocná, tak by mi neschopenku ukončili. ( léčím se na psychiatrii, jelikož jsem v práci prožila šikanu)Je to pravda, prý je nějaký nový zákon, ale já jsem to nikde nenašla.
2/ Já mám hrozné obavy a myšlenka, že se tam mám vrátit, tak mám husí kůži. Teď nevím co mám dělat. , jelikož mám malé dítě skoro 2-leté a na rodičovský je manžel. Ale já bych si chtěla co nejdéle udržet zaměstnavatele. Myslíte když mi doktorka ukončí neschopenku k 2.2.2009 a já půjdu 29.1 k jinému doktorovi a dostanu neschopenku tam, bude se to překrývat budu dostávat nemocenskou stále stejnou a nebo pojedu jakoby na novo?
3/Dále by mě zajímalo jak se to počítá, když člověk marodí takhle hned po sobě.Jestli jako jeden celek a jak dlouho člověk může marodit bez posudkové kontroly.

Moc děkuji za odpověď.

Pracovní neschopnost..

Gabriela Burdová, 07.12.2008 20:38:17

Dobrý den,můj dotaz se týká pracovní neschpnosti..
V pracovní neschopnosti jsem od 28.1.2008,od tohoto data mi neschopenku vystavila lékařka Kliniky reprodukční medicíny do data 20.7.2008.Od následujícího dne tedy 21.7.2008 mi další neschopenku,navazující,vystavila má obvodní lékařka a v této neschopnosti jsem do teď.
Můj dotaz se týká hlavně data nástupu do zaměstnání.. měla bych tedy nastoupit nejpozději do 28.1.2009 a proč? Nebo mohu být práce neschopná dál?Co tím riskuji..?
Vždy se říkalo,že člověk nesmí "marodit"déle jak rok...
Další můj dotaz se týká otěhotnění..
Kdybych otěhotněla do data 28.1.2008 a díky mému zdravotnímu problému musela být na velice rizikovém těhotenství i nadále v pracovní neschpnosti,co to pro mě znamená..?Popřípadě,jaké problémy bych měla čekat buď od zaměstnavatele nebo od čssz?Co by jste radil?
Děkuji za odpověd Burdová G.

Re: Pracovní neschopnost..

Karel Dlouhý, 07.12.2008 20:58:57

Ten jeden rok býval uváděn jako hranice "dočasné" pracovní neschopnosti - pak by měl být přechod do invalidity. Záleží na zdravotním stavu a perspektivě uzdravení (rozhodnutí LPK).
Měla by Vás informovat Vaše ošetřující lékařka.
Pro Vás je směrodatné, že máte neschopenku.

Na problematiku pracovní neschopnosti pokračující po skončení pracovního poměru je zde více odpovědí, podívejte se na ně.
Problémy od zaměstnavatele čekat nemusíte.
Může se jenom stát, že nebudete mít placené nemocenské dávky nabo dávky v mateřství a teprve od porodu budete pobírat rodičovský příspěvek.
Obraťte se na OSSZ, kde by Vás měli informovat.

Re: Pracovní neschopnost..

Gabriela Burdová, 08.12.2008 10:13:47

Děkuji za odpověď..
Tedy pokud otěhotním,nemám nárok pobýrat nemocenské dávky?

Neschopenka

Petra Fišerová, 17.01.2009 22:45:35

Dobrý den,
na neschopence jsem už od září/2008 moje otázky zní:
1/ doktorka mi sdělila , že po 4 měsících by si mě pozvala na kontrolu i s posudkovou kontrolou a jelikož nejsem duševně nemocná, tak by mi neschopenku ukončili. ( léčím se na psychiatrii, jelikož jsem v práci prožila šikanu)Je to pravda, prý je nějaký nový zákon, ale já jsem to nikde nenašla.
2/ Já mám hrozné obavy a myšlenka, že se tam mám vrátit, tak mám husí kůži. Teď nevím co mám dělat. , jelikož mám malé dítě skoro 2-leté a na rodičovský je manžel. Ale já bych si chtěla co nejdéle udržet zaměstnavatele. Myslíte když mi doktorka ukončí neschopenku k 2.2.2009 a já půjdu 29.1 k jinému doktorovi a dostanu neschopenku tam, bude se to překrývat budu dostávat nemocenskou stále stejnou a nebo pojedu jakoby na novo?
3/Dále by mě zajímalo jak se to počítá, když člověk marodí takhle hned po sobě.Jestli jako jeden celek a jak dlouho člověk může marodit bez posudkové kontroly.

Moc děkuji za odpověď.

neschopenka

Zdeňka Trávová, 22.11.2008 20:19:44

Dobrý den.
Chci se optat, jaké mohou nastat škody z této situace: přítel má trvalé bydliště v Opočně, na můj byt má nahlášené přechodné a na toto přechodné bydliště má nastavenou i neschopenku. Má práci, kde nosí těžké věci a léčí se u obou rukou na tenisový loket cca 3 týdny. V sobotu jsme se nepohodli a "vyrazila" jsem ho, ať jede k rodičům se "uklidnit". Odjel, ale bohužel ten den v cca 19:30 přišla kontrola. Do práce nastupuje v úterý. Bojím se, aby nepřišel o všechny peníze z nemocenské - víte, jak je toto posuzováno? Děkuji za odpověď, ZT

Karel Dlouhý, 22.11.2008 21:16:25

Je to posuzováno jako porušení léčebného režimu.

Nevím, zda jste to té kontrole vysvětlila.
Možná mu kontrolor nechal lístek, že se má dostavit k ošetř. lékaři nebo ke konmisi?

Podle mne by jim měl tuto skutečnost vysvětlit, neboť jde o zásah "vyšší moci" (kdy majitel bytu ho z bytu vykázal) - podobně jako by se mohlo stát, že práce neschopný bude muset opustit byt kvůli požáru, vyklizení domu na příkaz policie atd.
Případně se proti rozhodnutí odvolat.

neschopenka a ZP

Markéta Kašparová, 10.08.2008 20:05:49

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem nastoupila na neschopenku 26.2.2008 a pracovní smlouva mi vypršela 31.3.2008, musím se nahlásit na úřad práce, když neschopnost stále trvá a 4.9.2008 nastupuji na mateřskou dovolenou? platí za mě zaměstnavatel stále zdravotní pojištění?děkuji za radu.

Re: neschopenka a ZP

Mgr. Oldřich Topka, 13.08.2008 10:49:17

Dobrý den, v době nemoci ho za Vás neplatí zaměstnavatel, ale stát. A pokud z pracovní neschopnosti přejdete rovnou na MD, pak je logické, že na ÚP se registrovat nemusíte.

Neschopenka a živnost

Robert Frömel, 16.07.2008 21:06:49

Zajímá mě jestli si v průběhu pracovní neschopnosti můžu založit firmu (zažádat o živnostenské oprávnění), aniž bych musel ukončit neschopenku. Díky za odpověď.

Re: Neschopenka a živnost

Mgr. Oldřich Topka, 18.07.2008 14:50:06

Dobrý den, musíte dodržovat léčebný režim. Pokud nemáte lékařem povolené vycházky, pak by jste neměl obcházet úřady, které k založení "firmy" potřebujete. Pokud vycházky máte, pak je to jen na Vás.

neschopenka

tomáš frydrych, 14.07.2008 11:39:05

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu,
dne 11.6.2008 jsem, kvůli bolestem, nebyl schopen nastoupit do zaměstnání. Telefonicky jsem se tedy ráno omluvil vedoucí prodejny a poté se snažil co nejrychleji navštívit lékaře specialistu. K němu, a k mé obvodní lékařce jsem se dostal až druhý den, neb oba sídlí mimo místo vykonávání mého zaměstnání. Lékařská zpráva a neschopenka mi tedy byla vypsána 12.6.2008 s datumem neschopen práce od 11.6. a ještě týž den jsem zaměstnavateli poslal poštou část neschopenky jemu určenou. I přesto mi však oznámil, že na základě razítka z pošty mám smůlu a nemám nárok na nemocenskou, navíc když jsem svou pracovní neschopnost oznámil v 7:30 ráno (nástup do práce mám v 9hod, ale večer jsem opravdu neulehal s tím, že si ráno vyhřeznu ploténku).
Chtěl bych znát Váš názor, zda a co jsem udělal, či neudělal v rozporu s předpisy. Děkuji, s pozdravem
Bc.Frydrych

Mgr. Oldřich Topka, 18.07.2008 14:48:00

Dobrý den, Vy jste svůj dotaz vložil opakovaně, což je v rozporu s pravidly. Vede to k tomu, že na jeden dotaz nutíte redakci odpovídat opakovaně. A to je v záplavě tisíců jiných dotazů skutečně nesolidní postup. Na tento dotaz Vám již bylo odpovězeno jinde.

Ochranná lhůta

Michal Šimeček, 08.07.2008 15:08:19

Dobrý den,
2.7. jsem rozvázal HPP dohodou. 7.7. jsem onemocněl a ihned jsem odeslal neschpopenku bývalému zaměstnavateli. Na oblastím insp. práce mi bylo řečeno, že ochranná lhůta je 7 dní. Jde však o to, že společnost zásilku nepřevzala a domnívám se, že ani nepřevezme, protože vztahy obou stran zůstaly dost napjaté. Zítra je 9.7. a poslední den k předání neschopenky, jenže onen druhý díl, náležící zaměstnavateli je v té nevyzvednuté zásilce. Opravdu nevím, jek tohle vyřešit. Normálně bych se poradil opět na inspektorátu, ale jsou tam jen pondělí, středa.
Předem děkuji za radu.

S pozdravem ,
Šimeček Michal

Re: Ochranná lhůta

Mgr. Oldřich Topka, 09.07.2008 12:54:02

Dobrý den, Vy jste onemocněl v ochranné lhůtě, tudíž nastala skutečnost, která Vám zakládá nárok na nemocenské dávky. To, že se Vám nepodařilo doručit neschopenku sice může zpozdit výplatu dávek, ale nemocenskou to neovlivní. Obrátit se můžete také na OSSZ.

NESCHOPENKA

Lucie Nečesaná, 07.07.2008 03:23:22

Dobrý den.Chci se zeptat co mám dělat.Jsem od4.4.08 na neschopence a kontroly mi chodí poměrně často.Vždy jsem doma a nikdy nebyl problém,ale jedna úřednice od nich tvrdí že u mě prý byla,(25.5.08,neděle a bylo dost hezky a teplo)20minut prý zvonila dole u dveří a pak dalších 20minut zvonila a bouchala nahoře u dveří.Jenže doma jsem byla s přítelem,máme1+1 a všude máme otevřený dveře takže je nemožný aby jsme ji neslyšely zvonit a dobývat se k nám.navíc byly doma i sousedi a my máme takový dost hlučný zvonek když jen 3x k nám někdo zvoní tak hned vylezou ven na chodbu podívat se co se děje.Navíc byl večer přítel kolem20h nakoupit a v kaslíku kromě letáku nic nebylo.Až v pondělí ráno když jsem šla na kontrolu jsem našla v kaslíku hozený lístek že tady byla.Přišel mi pak od nich dopis,já se odvolala s tím že nesouhlasím a i důvody proč a oni mi poslaly další dopis že mi seberou 50%z nemocenský za 2dny25.5.08+26.5.08.Chci se zas odvolat ale nevim zda mam nejakou sanci.Vím,že tady nebyla!!

Re: NESCHOPENKA

Mgr. Oldřich Topka, 09.07.2008 12:51:25

Dobrý den, velmi nepříjemná situace. Odvolat se samozřejmě můžete, otázka je jak se Vám podaří vyvrátit tvrzení úřednice. Ovšem je podivné, že by strávila celých 40 minut tím, že se Vás pokoušela zastihnout, a to aniž by si toho kdokoliv v domě nebo u bytu všiml.

Pracovní úraz

Pavel Mareš, 18.06.2008 14:27:42

Dobrý den,pracuji jako řidič MKD,a dne 6.5.2008 jse mi stal úraz v rakousku kde jsem si roztříštil pánev,nalomil krček když jsem zatahoval střechu návěsu.Co můžu požadovat na zaměstnavateli a zda povinen mi zaměstnavatel uhradit nějaké peníze když je to vedené jako pracovní Úraz!
A co vše smim po zaměstnavateli chtít?
Děkuji za odpověd

Re: Pracovní úraz

Mgr. Oldřich Topka, 19.06.2008 09:48:26

Dobrý den, to stanoví §369 ZP, nároky jsou následující:
a) ztrátu na výdělku,
b) bolest a ztížení společenského uplatnění,
c) účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
d) věcnou škodu.
Každý z nároků se pak posuzuje zvlášť. Pokud zaměstnavatel neplní dobrovolně, je nutné obrátit se na soud. V případě potíže kontaktujte některou advokátní kancelář, kde Vám pomohou s vymáháním nároků.

prodloužení podpůrčí doby

Dáša Starečková, 06.06.2008 10:46:55

Dobrý den, žádám o 2 prodloužení pod.doby z důvodu operace.Nemocenská mi končí 12.6.2008 a ještě nemám rozhodnutí z OSSZ.Volala jsem příslušné MUDR. a ta mi řekla, že nestíhají.Já nyní nevím, jestli mi nemocenská pokračuje, když nemám nic potvrzeno.Jen mi řekla, že mi to asi prodlouží.Jak tedy postupovat? Prý , když mám zažádáno o prodloužení, tak mi nemoc. pokračuje.

velmi děkuji za pomoc

Re: prodloužení podpůrčí doby

Mgr. Oldřich Topka, 06.06.2008 14:06:27

Dobrý den, podpůrčí doba může trvat až jeden rok. Pokud tedy pracovní neschopnost nebyla ukončena, pak trvá. Jestli pouhá žádost o prodloužení nemocenské stačí k jejímu pokračování, se informujte na OSSZ, konkrétně chtějte mluvit s někým z právního oddělení. Anebo znovu požádejte posudkovou lékařku o prodloužení.

neschopenka z Ruska

Yuliya , 03.06.2008 21:50:17

Dobry den! Ja sem cizinka z Ruska (mam dlouhodobovy pobyt v CR), pracuji pro ceskou firmu na zaklade pracovni smlouvy. Byla jsem v Rusko a dostala tam neschopenku. Muzu pouzivat ruskou neschopenku nebo mam neco s tim udelat?

Re: neschopenka z Ruska

Mgr. Oldřich Topka, 06.06.2008 13:58:12

Dobrý den, na tohle se informujte přímo u OSSZ. Mezi členskými státy EU je tato věc vcelku jednoduchá a řeší se přes národní fondy pojištění. Ovšem ve vztahu k Rusku to již tak snadné není.

neschopenka

katka, 12.04.2008 16:02:36

Dobrý den,
dne 1.4.2008 jsem nastoupila do zaměstnání, ale bohužel ze zdravotních důvodů mi byla k 11.4.2008 vystavena neschopenka, která zřejmě bude dlouhodobá.
Ve smlouvě mám 24.000kč hrubého. Ráda bych se zeptala, v jaké výši mi bude vyplacena neschopenka, zda se to bude počítat z celých 24.000kč nebo pouze z poměrné části.
Děkuji za odpověď

Mgr. Oldřich Topka, 15.04.2008 16:04:40

Dobrý den, denní vyměřovací základ (DVZ) se počítá ze mzdy. Je zde však stanovena procentuální hranice (1.-3. den nic, 4.-30. 60% DVZ, 31.-60. 66% DVZ a od 61. dne 72%DVZ) a dávky jsou ještě dále redukovány (z částky do 550,-Kč se počítá 90%, 550-790 60%, a nad 790 se nepřihlíží). O přesný výpočet požádejte účetní nebo OSSZ, výpočty zde neprovádíme.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »