TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

Rodičovský příspěvek - fórum

Kategorie: Rodinné právo / Rodičovství

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

Rodičovský příspěvek a dítě ve školce

Mirole, 08.05.2013 12:30:43

Ještě se chci zeptat, jak je to v případě, když na nová pravidla čerpání rodič. příspěvku přestoupím (zatím spadám do čerpání podle starých před r. 2012) a já jako nezaměstnaná neměla nárok na pěněžitou pomoc v mateřství, ale byl mi již ode dne porodu vyplácen rodič. příspěvek a limit pro čerpání je 220000,- Počítá se do tohoto limitu vše již od čerpání ihned po porodu?

Děkuji

Rodičovský příspěvek a dítě ve školce

Mirole, 08.05.2013 10:06:50

Dobrý den, chci se zptet - dítě bude mít v únoru 2014 3 roky, ale od září 2013 již bude nastupovat do školky (tudíž ve 2 a 7 měsících) a já bych chtěla nastoupit do práce. Nepožádala jsem o přechod na nová pravidla rodičovského příspěvku, která jsou platná od r.2012, znamená to tedy, že bych o rodič. příspěvek už přišla, pokud by dítě bylo ve školce na celý den? A je možné ještě o přechod na nová pravidla zažádat, abych mohla umístit dítě mladší 3 let do školky a přitom ještě pobírat rodič. příspěvek?

Děkuji

rodičovská dovolena

Lucie machancová, 08.04.2013 13:08:33

Dobrý den, chci se informovat, jak to je s přechodem z rod.dovolené na novou mateřskou.Zajímá mě zda můžu přejít na mateřskou či rovnou zase na rodičovskou dovolenou, když mezi tím nepracuji.Jinak jsem zaměstnana na plný úvazek a na dobu neurčitou, a před prvním porodem jsem byla na nemocenské,ted využívám rodičák na 2 a půl let,který mi skončí v říjnu 2013,ale termín porodu mám už 9.9. 2013.mám nárok znovu jít na mateřskou?děkuji za odpověď.Lucie

RD

Lucie Novosadová, 15.05.2013 15:12:38

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to mám udělat, kydž se druhé dítě narodí až po vypršení 3-leté RD a nechci nastoupit pouze na 4 měsíce do práce ( i pro zaměstnavatele by to byla komplikace). Mohu si RD prodloužit do narození druhého dítěte? Na RD jsem od října 2010. Děkuji Lucie

Oznámení rodičovské dovolené

janah, 05.04.2013 15:11:20

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, starší dcera se narodila v červnu 2010, RD byla na 3 roky. Od září 2012 mám další MD. Nyní nastupuji opět na RD. Bohužel ze zdravotních důvodů mladší dcery nebudu moci po 3 letech nastoupit do práce. Musím oznámit zaměstnavateli nástup RD ? A kdy oznámit, že se do práce nevrátím a kdy popřípadě ukončit pracovní poměr? Stačí vše až v době dovršení 3 let dítěte? Děkuji

Nárok na mateřskou dovolenou

Hana Dvorakova, 01.04.2013 21:05:23

Dobrý den, chci se zeptat, k 31.březnu mi skončil pracovní poměr. Ted od dubna nastupuji do jiného zaměstnání a v prvním měsíci otěhotním a vydržím v práci ještě měsíc a předpokládaný termín porodu by byl někdy v lednu, měla bych nárok na mateřskou dovolenou?? Ikdyž by mě zaměstnavatel třeba ještě ve zkušební době propustil?? Ale když si tak počítám, ta ochraná lhůta 180 dní by mi vyšla..Nebo kdybych ted v dubnu byla na ÚP a od května byla opět zaměstnaná a pracovala tak 2 měsíce??Díky Hanka

rodičovská dovolená

Jitka, 22.03.2013 10:57:27

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda během RD mohu dát výpověď u stávajícího zaměstnavatele, kde mám normální prac. smlouvu na dobu neurčitou a uzavřít novou u jiného zaměstnavatele ve stejném oboru. děkuji

Rodičovský příspěvek

emma.26, 22.11.2012 23:25:52

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s rodičovským příspěvkem u druhého dítěte. Před prvním porodem jsem byla zaměstnaná na plný úvazek a až do nástupu na matěřskou jsem pracovala. Nyní budou dceři dva roky a já už přes rok opět pracuji na zkrácený úvazek. Rodičák mám daný na tři roky. Plánujeme další dítko a tak se chci zeptat, co se vyplatí více a jak to funguje. Pokud otěhotním a půjdu třeba na neschopenku z čeho se mi to bude počítat? Zda z platu před první mateřskou nebo z nynějšího kráceného platu?A mateřská se mi bude počítat z jakého platu?Nebo zda se vyplatí po ukončení rodičáku nastoupit do práce na plný úvazek a pak opět na mateřskou?Děkuji za odpověď

Re: Rodičovský příspěvek

Dominika Pištorová, 02.02.2013 12:34:16

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli moje dcera(17) může mít brigádu, když jsem nezaměstnaná, pobírám sociální dávky a otec není znám ? Předem děkuji za odpověď

Dovolená

Blanka Křivancová, 14.11.2012 10:10:33

Dobrý den, potřebuji radu ohledně proplacení dovolené po skončení mateřské dovolené. 24.5.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, 4.7.2012 se mi narodila dcera se kterou budu do 5.12.2012 na mateřsé dovolené. Nárok na dovolenou za rok 2012 mám 20 dní. Jak mám sepsat žádost o proplacení dovolené a kolik dní mám nárok (od kdy do kdy)? Děkuji za zodpovězení dotazu.

rodičkovský příspěvek na druhé dítě

žaneta tomková, 13.11.2012 23:26:34

Zdravím, mám dotaz, mám doma 19. měsíční dítě na které pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7600 kč po dobu tří let. Před nástupem na mateřskou jsem byla na nemocenské, nemocenskou jsem ukočila v den nástupu na mateřskou a tím dnem mi byl i ukončen pracovní poměr na dobu určitou - dohodou. Ptám se tedy, jak to bude s rodičovským příspěvkem u druhého dítěte, které tedy zatím plánujeme, ale rádi bychom to stihli než dovrší tři roky. Jde mi o to, zda si můžu vybrat opět na tři roky nebo automaticky dostanu na ty čtyři roky, kde je po několika měsících částka asi jen 3800??? Prosím o radu, jak to je?? Děkuji moc

Rodičovský příspěvěk a školka

Nicola Lang, 06.11.2012 11:50:45

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, syna dávám od září na pět dní do školky, teď 19. 11. mu budou tři roky a nevím, zda ho můžu dát ještě tento měsíc na pět dnů do školky, abych nepřišla o rodičovský příspěvěk. Předem děkuji za odpověď

Rodičovská dovolená a nástup do zaměstnání

dana mauleová, 21.10.2012 13:10:37

DOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZAPTAT, ZDA KDYŽ JSEM NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A POBÍRÁM RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK, KTERÝ BUDE DO 4 LET DÍTĚTE, ZDA MOHU UZAVŘÍT PRACOVNÍ POMĚR A DO JAKÉ VÝŠE KČ SI MOHU PŘIVIDĚLAT. RP. MI KONČÍ ZA 9 MĚSÍCŮ. MOC DĚKUJI

Re: Rodičovská dovolená a nástup do zaměstnání

Veronika Filipová, 25.10.2012 08:26:05

Dobrý den,

podrobné podmínky, za jakých můžete čerpat rodičovský příspěvek, najdete zde na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

Příjem rodiče není pro pobírání rodičovského příspěvku rozhodující. Jednou z podmínek pro pobírání rodičovského příspěvku je ale celodenní osobní péče o dítě. Co se jí rozumí, najdete na výše uvedené webové stránce.

JUDr. Veronika Filipová, advokátka
www.ak-filipova.cz

Dotaz ohledně mateřské a zaměstnání

miňonka, 01.09.2012 14:09:21

Dobrý den. Jsem zaměstananá od 12.12. 2011 na dobu určitou, smlouva mi skončí 30.11.02012. zaměstnavatel mi před dvěma dny oznámil, že mě bude muset s personálních duvodů propustit, ale chce abych odešla na dohodu. tu jsem řekla že nepodepíši, takže čekám že má smlouva klasicky vyprší ke 30.11. 2012. V současné době se snažím otěhotnět, chci se zeptat na co mám nárok v případě, že otěhotním ještě před vypršením prac. smlouvy a eventuelně bych nastoupila na nemocenskou z důvodů rizikového těhotenství.
Děkuji za odpověď.

rodičovský příspěvek

Libuše Mirwaldová, 20.07.2012 13:48:08

Dobrý den,

momentálně jsem na rodičovské dovolené, kterou jsem si zvolila na 3 roky a pobírám rod.příspěvěk ve výši 7600kč, s manželem se snažíme o druhé dítě. Jak by to bylo když bych stihla porodit ještě pře koncem první rodičovské dovolené, jaká varianta by se na mne vztahovala u druhého dítěte a měla bych nárok na PPM nebo bych automaticky pobírala rod.příspěvěk na 4 roky a v jaké výši

děkuji

rodičovský příspěvek od 2012

Jana Novotná, 13.11.2011 07:56:03

Hezký den,chci se zeptat jak to je s rodičákem od nového roku.Jsem nezaměstnaná z důvodu péče o dceru TP sice jsem pracovala ale nárok na MD jsem se o měsíc nevešla.Budu moci si vybrat 3letou variantu?Na RP mám prý nárok až odedne porodu

Jak postupovat?

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 11:17:01

Dobrý den,
jsem na RD, kterou jsem si zvolila na 2 roky a končí mi v prosinci 2011. Ráda bych si ji prodloužila do 3 let věku dítěte, ale můj pracovní poměr skončil před nástupem na MD. Nebyla jsem v evidenci úřadu práce, ale v pracovní neschopnosti až do doby před porodem. Nyní tedy nemám zaměstnavatele, se kterým bych se mohla na prodloužení péče o dítě do 3 let domluvit.

Napadla mě ale jiná varianta, nevím zda by byla možná. Manžel je živnostník. Nechala bych se u něj již nyní zaměstnat při součásné RD jako při vedlejší činnosti a po skončení RD v prosinci bych se s ním "domluvila" na jejím prodloužení do 3 let. Stát by za mě i nadále hradil sociální pojištění, že ano? Ráda bych při prodloužené RD totiž začala trochu podnikat, ale ne na hlavní činnost, pouze na činnost vedlejší (takové výdělky, abych pokryla veškeré zálohy bych asi ani neměla). Prosím, nemáte někdo zkušenosti, zda bychom takto mohli postupovat???? Předem mnohokrát děkujeme za odpověď.

Re: Jak postupovat?

Karel Dlouhý, 03.11.2011 12:54:24

Když nejste v pracovním poměru, nejste ani na rodičovské dovolené.

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 13:12:36

Já ale klasicky zadávala volbu na dva roky, pobírám příspěvek. Na čem tedy jsem, když ne na RD?

Lenka Konečná, 03.11.2011 13:16:55

Pečujete o dítě. Rodičovská dovolená je upravena zákoníkem práce, zaměstnavatel Vás musí uvolnit, abyste mohla pečovat o dítě. Pokud nejste zaměstnaná, žádná dovolená není. Jen jste si zvolila pobírání rodičovského příspěvku do 2 let věku dítěte, s RD to nesouvisí. Nadále za Vás bude zdravotní pojištění platit stát (raději si zajděte na pojišťovnu a ověřte si to, zda je vše v pořádku). Sociální pojištění si nehradíte, pokud nepracujete.

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 13:40:56

Díky za odpověď. Nechápu však z ní, zda mohu v péči o dítě pokračovat dále. Pokud bych se "naoko" zaměstnala u manžela před skončením dvouleté varianty a např. od ledna bych požádala o prodloužení péče o dítě. Zaměstnavatel by souhlasil, já bych byla zaměstnaná a tudíž bych splňovala podmínku pro prodloužení na 3 roky. Nebo se mýlím?

Lenka Konečná, 03.11.2011 13:45:56

Nechápu důvod. O dítě můžete pečovat do 4 let, aby za Vás zdravotní pojištění hradil stát (a pak snad i déle za určitých podmínek, tam už nevím). Nemusíte být zaměstnaná a čerpat RD, prostě jen zůstanete doma. Nenapadá mě žádná výhoda, možná je to lepší, tak třeba někdo ví, v čem by byla výhod

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 13:52:41

Dnes mi právě paní na sociálce řekla, že pokud nejsem zaměstnaná (tj. můj pracovní poměr skončil před nástupem na MD, přestože jsem pobírala PPM), nemám nyní zaměstnavatele, se kterým bych se domluvila na prodloužení péče o dítě a musím se po skončení "RD" zaregistrovat na úřad práce. Předpokládala jsem tudíž, že varianta zaměstnat se při této "RD" a po jejím skončení se domluvit se zaměstnavatelem by mi umožnila zůstat doma do tří let věku.

Lenka Konečná, 03.11.2011 13:59:37

Na ÚP se zaregistrovat rozhodně NEMUSÍTE. Je to Vaše právo, nikoliv povinnost. Zajděte na zdrav. pojišťovnu a nahlaste tam, že pečujete o dítě. Pokud se zaregistrujete na ÚP, počítejte s tím, že musíte přijmout nabídnutou práci (což asi těžko, když pečujete o dítě). Pokud nepřijmete (asi 3x ??? - nevím), tak Vás mohou vyřadit z evidence. Pak na tom budete stejně. Nechápu, co Vám ta paní na sociálce řekla. Klidně se nechte zaměstnat a jděte na RD. Zaměstnavatel bude muset nahlásit na ZP, že Vás přijal, pak nahlásit, že čerpáte RD, přihlásit na sociálce ... - podle mě je s tím víc práce, než výhod.

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 14:07:19

Práce a vyřizování s tím určitě bude víc, ale vzhledem k tomu, že nemáme hlídání, jesle v okolí stojí 9000 měsíčně, já jsem učitelka, kterou uprostřed roku nikdo nezaměstná, případně mohu dělat technolog v laboratoři a to vzhledem k tomu, že se snažíme o druhé miminko se také nedá skloubit, budeme muset tento papírový kolotoč roztočit. Díky za rady.

Lenka Konečná, 03.11.2011 14:11:05

Jestli se snažíte o druhé, tak to se určitě zaměstnejte, akorát nevím přesně, jestli dosáhnete na PPM, nevím, jak je to v tomto případě (jestli budete mít dostatečnou dobu, abyste získala nárok). KDyžtak Vám poradí na www.aperio.cz, několikrát mi pomohli s problémem.

Alžběta Kadlčíková, 03.11.2011 18:35:18

O PPM ani tak nejde, jde spíše o možnost volby RD při druhém dítěti. Přece jen 3800 Kč až do 4 let věku ... to je absolutní nic pro rodinu se dvěma dětmi a splátkami na dům. Zkusila jsem dle Vaší rady ještě napsat na Aperio, uvidím, co mi poradí tam. Mnohokráte děkuji za čas, který jste mi věnovala i za rady. S přáním krásného večera a díky Alžběta Kadlčíková

Lenka Konečná, 03.11.2011 20:51:48

V takových případech je nejlepší, když si o rodičovský příspěvek zažádá otec dítěte (pokud byste neměla nárok na lepší variantu). Běžně se to dělá. Předpokládám, že ten by měl (když si hradí pojištění) nárok na kteroukoliv volbu, takže si zvolí a Vy si jej pak přepíšete na sebe (ale zůstane už ta jeho volba) nebo ani nemusíte, prostě bude čerpat on. S tím by taky měli mít zkušenost na ÚP, tam se žádá. Od příštího roku se chystají změny, ale tohle snad bude platit stále (ta možnost pro kteréhokoliv z rodičů).

Pracovní úřad po rodičovské dovolené

Michaela Haugeová, 01.11.2011 13:53:20

Dobrý den,na konci února mi končí rodičovská dovolená a moje pracovní místo bohužel zrušili.Kluka mi v tomto období do školky nevezmou to už jsem si zjistila.Dostanu výpověď a to tak,že dohodou.Kdo dnes obyčejným lidem platí odstupné?!Jsem tedy nucena nastoupit na pracovní úřad.Zajímá mě jak dlouho a kolik bude podpora v nezaměstnanosti po rodičáku?Děkuji za odpověď.

Re: Pracovní úřad po rodičovské dovolené

Lenka Konečná, 01.11.2011 14:33:08

Dobrý den, výpověď dohodou neexistuje. Pokud dostanete výpověď z důvodu zrušeného pracovního místa, máte nárok na odstupné. Patrně ale požádáte sama o ukončení pracovního poměru dohodou, protože nemůžete nastoupit do zaměstnání. Pokud se Vám podaří nějak nastoupit zpět (den po 3. narozeninách dítěte), tak Vám pak mohou dát výpověď a ODSTUPNÉ. Takže zkuste zjistit, zda by se Vám nevyplatilo třeba se dohodnout s někým na hlídání na těch pár měsíců. Možná dostanete výpověď a nebudete muset už do práce chodit. Odstupné se platí i "obyčejným" lidem, pokud je na něj právní nárok. S podporou je to složitější. Pokud se budete muset starat o dítě, tak nemůžete být vedena na pracáku (protože pokud Vám nabídnou práci, nemůžete ji přijmout). Takže budete "doma" pečovat o dítě, zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát (nahlašte to na pojišťovně). A teprve až bude ve školce, můžete jít na pracák. Podpora bude mizerná, pokud ukončíte "dohodou" tak, že už vůbec nenastoupíte do práce. - pokračování

Lenka Konečná, 01.11.2011 14:38:04

- pokračování: Abyste měla podporu vycházející z Vašeho výdělku, pak musíte alespoň na čas nastoupit zpět do práce, aby bylo z čeho ten výdělek stanovit. Pokud víte, že Vás opravdu "vyhodí", nastupte zpět a nechte se vyhodit pro zrušení pracovního místa (s odstupným a s nárokem na normální podporu z pracáku - až na něj nastoupíte). Nejlépe Vám poradí přímo na úřadu práce, pokud natrefíte na někoho vstřícného. A pokud budete končit "dohodou", nechejte si tam alespoň napsat, že důvodem je péče o dítě. Situace špatná, mě to samé čeká za 2 roky. Držím palce

Michaela Haugeová, 01.11.2011 15:35:11

Dobrý den,děkuji za odpověd.Situace je taková,že v práci se mnou už vůbec nepočítají(ani na chvilku)a nikdy tam nikdo odstupné nedostal.Nevím tedy jakým stylem dávají výpovědi,ale zatím se jim to daří pěkně.Moje místo už je zrušené a jiné tam pro mě není.Synka mi bohužel nikdo nepohlídá.Jestli tedy tomu dobře rozumím tak vůbec na pracák po skončení nemůžu,protože kluk není ve školce.Mám tedy vůbec nárok na nějaké peníze krom toho příspěvku na zdravotní poj.Děkuji M.Haugeová

Lenka Konečná, 01.11.2011 18:01:57

Zkusila bych se zeptat na pracáku, co s tím. Mám pocit, že tam funguje jakási právní poradna, kde Vám poradí, jak se nejlépe zachovat. Nevím, jak to chodí u Vás ve firmě, ale po RD Vás prostě přijmout musí (samozřejmě pokud nastoupíte, pokud musíte zůstat doma a není jiná šance, tak nemáte na výběr) a pak Vás teprve vyhodí pro zrušení místa. Co třeba hlídací babička nebo kamarádka, která je na rodičovské, třeba by šlo za nějakou úhradu dohodnout to hlídání, jen na čas. Je možné, že pokud nemají práci, dají Vám výpověď a nemusíte tam chodit, pak by Vás ty 2 měsíce, než uplyne výpovědní doba, platili náhradou mzdy (to je normálně dle zákoníku) a pak ještě 3měs. odstupné. Jestli by se chovali jinak, pak to není v souladu se zákoníkem práce, a můžete si stěžovat na pracáku (je dobré předem upozornit na to, že se toho obáváte). A jinou podporu (sociální dávky) dostanete, pokud "spadnete" do nároku - jestli vydělává manžel, tak asi těžko, ale taky poradí na pracáku

Michaela Haugeová, 02.11.2011 09:45:25

Dobrý den,děkuji za rady.Zeptám se na tom pracáku.Jinak mě ještě napadla alternativa,když mám u nich stále ještě podepsanou smlouvu jít marodit.Měla bych jít ještě na jednu plánovanou operaci,ale výpočet nemocenské se pravděpodobně bude také počítat z posledního roku,že?Děkuji M.Haugeová

Lenka Konečná, 02.11.2011 10:00:58

Nejsem si jista, jak je to s nemocenskou, ale předpokládám, že vychází ze skutečného výdělku (tj. z toho, který jste měla před nástupem na MD a RD). Pokud máte tu operaci plánovanou, tak si to asi zařiďte tak, abyste nastoupila na nemocenskou hned po RD. Ale tady už dost tápu, takže úplně nevím. Každopádně na pracáku nastiňte celou situaci a tam poradí, jak se nejlépe zachovat.

Rodičovský příspěvek X výplata dovolené od zaměstnavatele

Petra Škarydová, 30.06.2011 14:32:32

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek za měsíc červen 2011 i v případě, že za tento měsíc mi bude vyplacena dovolená od zaměstnavatele, kterou jsem si nestačila vybrat předtím než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou? Měla by sociálka vědět o výplatě této dovolené?
Děkuji za odpověď

Re: Rodičovský příspěvek X výplata dovolené od zaměstnavatele

Lenka Konečná, 01.07.2011 19:54:24

Pokud se nic nezměnilo, tak sociálku (resp. Úřad práce, který vyplácí RP) by to zajímat nemělo. Vlastně Vám dovolená nebude proplacena, ale budete si ji "vybírat" - tj. budete v pracovním poměru ještě před tím, než nastoupíte na RD. Po "vybrání" dovolené nastoupíte na RD (to oznamte zaměstnavateli). RD není podmínkou pro získání rodičovského příspěvku, budete ho pobírat i pokud nastoupíte zpět do zaměstnání (do 2, 3 n. 4 let) - pokud splníte podmínky.

Rodičovský příspěvek

danaman danaman, 20.06.2011 14:02:28

O volbě zrychlené varianty rodičovského příspěvku otcem a návod jak na to (2011) na:

http://medicinman.cz/?p=prakticke-odkazy/socialni/rodicovsky-prispevek

Odebrání rodičovského příspěvku

Ivana Pavelková, 10.01.2011 18:19:23

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda má právo sociální odbor vzít rodičovský příspěvek matce, která je absolutně bez příjmů. Mě se to stalo a to z toho důvodů, že ještě nemáme dořešené alimenty a můj bývalý přítel je Slovák a že se musí prý rozhodnout (soc.odbor), zda budu pobírat příspěvek ze Slovenska nebo z Čech,i přesto, že syn je Čech a v Čechách se taky narodil. Předem mi nedali ani vědět, že mi to odebrali. Předem děkuji za brzkou odpověď.

Re: Odebrání rodičovského příspěvku

Karel Dlouhý, 10.01.2011 19:56:38

Domnívám se, že nemá právo, neboť jej ani neposkytuje.

rodičovská dovolená

Petra Krausová, 09.11.2010 17:40:36

Dobrý den!
Ráda bych znala odpověď na možnost volby délky čerpání rodičovského příspěvku. Jse na matřské už 5let. Se svou starší dcerou jsem možnost volby měla, pak jsem otěhotněla a porodila a volně přešla v další mateřskou, na které mi už ale možnost volby nenabídli a dali mi ji na 4roky. Mohl prý jít na mateřskou třeba na měsíc manžel, ptala jsem se na to ještě před čtvrt rokem, posílali mě všude možně, a pak mi sdělili, že už to není možné. Teď jsem si četla nějaké nové informace na internetu a tam je napsáno, že to stále možné je, že to není možné pouze pro studentky, ty co neplatili pojištění a pro ty, jež byly na úřadu práce a já nezapadám ani do jedné skupiny. Tak jak to tedy prosím je? Děkuji Petra

Re: přivýdělek při rodičovském příspěvku

Libuše Holušová, 12.11.2010 10:26:19

DOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZAPTAT, ZDA KDYŽ JSEM NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A POBÍRÁM RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK, KTERÝ BUDE DO 3 LET DÍTĚTE, ZDA MOHU UZAVŘÍT PRACOVNÍ POMĚR (NAPŘ. DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE) A DO JAKÉ VÝŠE KČ SI MOHU PŘIVIDĚLAT.
DĚKUJI

rodičovská dovolená

Patricie Ropná, 11.10.2009 20:08:30

Dobrý den, když si zažádám o čtyřletý rodičovský příspěvek na dítě a u zaměstnavatele si zažádám o rodičovsku dovolenou do čtyř let věku dítěte, je povinen mi zaměstnavatel držet místo celé čtyři roky nebo jen do tří let?
Děkuji za odpověď.

Re: rodičovská dovolená

lucie Strakova, 18.10.2010 21:33:09

jsem vedena na UP od 25.9. a zjistila jsem že jsem tehotna.Mam zustat na podpoře nebo jít na neschopenku?Nemohu zustat bez penez to bychom neutahly.Do prace nemohu je mi stale zle.Jsev v 7.týdnu.Děkuji za radu

Pracovní pobyt ve Švýcarsku, mateřská

Jana Musilová, 09.09.2009 09:41:48

Dobrý den,
již 3 roky pracuji v ČR, ale přítel nyní dostal velice lákavou pracovní nabídku ve Švýcarsku. Hodlám ukončit pracovní poměr zde v ČR a jet s ním. Chtěla bych se tam rovněž nechat zaměstnat, kdyby to bylo možné. Jednalo by se asi o roční pobyt. Kdybych po návratu do ČR nebo v průběhu pobytu ve Švýcarsku otěhotněla, měla bych nárok na mateřskou a ostatní sociální dávky zde v ČR?
Děkuji za odpověď.

Rodičovský příspěvek

Jarmila Zykanová, 21.04.2009 12:32:53

Dobrý den,

díky krizi jsem nezaměstnaná a vedená v evidenci na úřadu práce. Pokud bych nyní otěhotněnala, mohu se zeptat, kdo by mi vyplácel rodičovský příspěvek a v jaké výši?
Velice děkuji za Vaši odpověď.

práce při rodičovské

Mirwaldová, 16.04.2009 15:12:15

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli je možné se vrátit po roce mateřské ke stejnému zaměstnavateli jako před nástupem na mateřskou a přitom nepřijít o rodičovský příspěpek, v případě když bych měla zajištěné hlídání dítěte.
Děkuji za odpověď

rodičovská-nemocenska-rodičovska

Lenka Puczokova, 22.02.2009 20:08:18

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem nyni na rodičovské dovolené z dvouletym synem(pobíram rodičovsky připěvek 7600kč),mezitím jsem nastoupula do prace na plny úvazek,pracuji od 4.8.08,nyni jsem podruhe těhotna 25tt a jsem na nemocenské,termin porodu mam 6.6.09 a chtěla jsem se zeptat:

1.do kdy budu pobírat nemocenskou,jestli až do porodu druheho dítěte,když nemam narok na mateřkou?

2.jestli si můžu požadat o vyplacení řadné dovolene od zaměstnavatele,když jsem tam nepracovala déle jak 1 rok

3.a jestli si můžu vybrat kolik let chci pobírat rodičovsky příspěvek(3 nebo 4roky)

Re: rodičovská-nemocenska-rodičovska

Karel Dlouhý, 22.02.2009 20:59:12

Dobrý den,
dotaz mi není příliš jasný - jak můžete být na rodičovské dovolené, pobírat rodičovský příspěvek a současně být zaměstnána na plný úvazek?

Pokud jste pracovala od 4. 8. 2008, mohla jste splnit nárok na dovolenou za rok 2008 - podle toho, kolik dnů jste odpracovala, a to můžete čerpat (teď nebo před nástupem na rodičovskou dovolenou).

Nemocenskou můžete pobírat, pokud to Váš zdravotní stav bude vyžadovat.

Pro rodičovský příspěvek viz
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

Lenka Puczokova, 23.02.2009 08:46:49

Abych to ujasnila lepe.než jsem porve otěhotněla pracovalla jsem přes dva roky ve společnosti delvita pote jsem šla klasicky na mateřkou(to bylo v roce 2007).
Minuli rok(2008) v červenci jsem dala z delvity vypověď a nastoupila do nove prace na plny uvazek a to do Makra(pouze noční směna).Z manželem jsme se o dítě střidali(manžel pracuje jen přes den)tutíž jsme ho nedavali do školky ani jeslí,tak mi narok na dítě zůstal(7 600kč-mama požadane do let věku dítětě).
Nyni jsem na nemocenské od 19.12.2008,jelikož moje prace je rizikova pro těhotne.Takže pobíram i nemocenskou.Jen by mě zajmalo do kdy se mi bude vyplacet nemocenska jestli až do porodu a nebo do doby 6 tydnu před porodem? děkuji

Alexandra Kalousová, 30.06.2009 21:42:53

Dobrý den vy ale nemůžete pobírat zároveń rodičák a nemocenskou - mě to také na sociálce neřekli, přestože když byly malé 2 roky znovu jsem otěhotněla a šla také na nemocenskou a ještě jsem se ptala a oni mi říkali něco v tom smyslu že to že pobírám obě ty dávky nevadí a po 3 měsících mi pak řekli že to nelze že bud rodičák nebo nemocenskou a pak jsem musela rodičák za 3 měsíce vracet. Takže si zajděte na sociálku tam jim to řekněte a budete brát pouze nemocenskou a pokud jste sučasně s nemocenskou pobírala i rodičák budete ho muset vrátit.

lze znovu zažádat o rodičovský příspěvek ???

Radka Vondrákový, 14.02.2009 13:49:19

Dobrý den,
měla bych na Vaší poradnu dotaz.
Mé dceři byly 30.10.2008 3 roky.
Od 1O.2. 2009 jsem nastoupila do zaměstnání s tím, že budu dělat ranní směnu (odhlásila jsem se ze sociálky) tudíž už nepobírám rodičovský příspěvek. A problém je v tom, že nám zaměstnavatel sdělil, že budeme pracovat jeden týden na ranní a jeden týden na odpolední. Jako matka samoživitelka nemám na odpolední směnu hlídání.
Můj dotaz zní jestli lze znovu zažádat o rodičovský příspěvek.

Děkuji Vondráková

na koho se mam obratit?

Eva R., 28.01.2009 00:36:20

na koho se mam obratit?
Dobry den, jsem uz opravdu zoufala, jelikoz nevim na koho se mam obratit a urady si me prehazuji jako horkou bramboru. od 4.1. 2009 jsem mela nastoupit na materskou dovolenou, problem je vsak v tom, ze nevim, koho o ni mam zadat a bohuzel to nevi ani urady. Je mi 20 a v soucasne dobe studuji na VS v Anglii. V roce 2008 jsem byla studentkou pomaturitního studia(status stredoskolkeho studenta) do cervna 2008,pote jsem nastoupila do zamestnani na hl.prac. pomer a tam jsem byla az do 17.8. 2008 a pak jsem nastoupila na VS v Anglii(mam potvrzeni od ministerstva skolstvi,ze tato skola je na urovni VS v CR,kde je i napsano,ze toto potvrzeni me opravnuje pro davky v materske).Byla jsem zadat na socialce pro misto meho bydliste o podporu v materstvi,tam mi rekli,ze mam pravo na materskou od byvaleho zamestnavatele,ktery mi to nasledne potvrdil a formular vyplnil(byla jsem v ochranne lhute),ale ne socialce rekli,ze kvuli tomu,ze muj nejnovejsi smluvni vztah je se skolou v zahr. se smluvni vztah s firmou rusi a materskou bych tedy mela dostavat jako studentka (i presto,ze nastupuji od 4.1.2009, kvuli ochranne lhute) a poslali me znovu na socialku v miste meho bydliste,tam vsak rikaji,ze to nespada pod jejich kompetenci a ze nevi, pod koho to spada. Poradte mi prosim na koho se mam obratit.

materska dovolena - davka - zahranici

Romy Synkova, 27.01.2009 13:31:47

Dobry den,
pracuji jiz pres rok na rezervacnim hotelovem odd. v UK a jsem ted tehotna. Mame tedy narok na MD v UK, ale ze zdr. duvodu si preji vratit se do CR. Muze se narok na davku prevest k pobirani v CR, kdyz jsme cleny EU? Na OSSZ radili, ze ano. Kde se mohu dozvedet, jakou castku nemoc. poj. bychom pobirali?
A navic: pokud by nam MD proplacela UK strana, dostali bychom v 1/2 roce detatka v CR nasledne rodicovsky prispevek? Na nekterem webu jsem cetla, ze se na MD z ciziny nemuze takto navazat.
Dekuji doufam predem za radu, ktera pomuze a preji vsem hodne stesti.
Romy S.

Nárok na porodné a rodičovský příspěvek

Helena Dellenbach, 26.01.2009 14:54:05

Dobrý den,

Jsem občankou České republiky, bydlím v současné době ve Švýcarsku. Trvalý pobyt na území České republiky mám odhlášen. 17.3. 2008 se mi narodila moje dcera. Dle švýcarského zákona jsem pobírala mateřskou dovolenou po dobu 14 týdnů po porodu. V současné době jsem no rodičovské dovolené, nedostávám ale žádný rodičovský nebo sociální příspěvek.
Měla bych nárok na porodné a rodičovský příspěvek v České republice? Pokud ano, kde si o to můžu zažádat?

Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem
Helena Dellenbach

2letá rodičovská dovolená

Taťána Ševečková, 22.01.2009 19:59:37

Dobrý den,prosila bych o informaci co se stane když po uplynutí 2leté rodičovské dovolené nebudu těhotná ani mít druhé dítě(bude do 3 let věku syna) a budu chtít zůstat do 3 let syna doma.V práci mámsmlouvu na dobu neurčitou.Můžu zůstat doma? A jak je to se sociálním a zdravotním kdo mi ho bude platit,nebo si ho budu muset platit sama?Děkuji za odpověď.

Re: 2letá rodičovská dovolená

Karel Dlouhý, 22.01.2009 20:16:07

Dobrý den,
včas požádáte o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte.

2letá rodičovská dovolená

Taťána Ševečková, 22.01.2009 19:56:59

Dobrý den,prosila bych o informaci co se stane když po uplynutí 2leté rodičovské dovolené nebudu těhotná ani mít druhé dítě(bude do 3 let věku syna) a budu chtít zůstat do 3 let syna doma.Můžu zůstat doma?A jak je to se sociálním a zdravotním kdo mi ho bude platit,nebo si ho budu muset platit sama?Děkuji za odpověď.

Davky materske dovolene, pracuji v UK

Romy Synkova, 22.01.2009 13:24:38

Dobry den,
pracuji jiz pres rok na rezervacnim hotelovem odd. v UK a jsem ted tehotna. Mame tedy narok na MD v UK, ale ze zdr. duvodu si preji vratit se do CR. Muze se narok na davku prevest k pobirani v CR, kdyz jsme cleny EU? Na OSSZ radili, ze ano. Kde se mohu dozvedet, jakou castku nemoc. poj. bychom pobirali?
A navic: pokud by nam MD proplacela UK strana, dostali bychom v 1/2 roce detatka v CR nasledne rodicovsky prispevek? Na nekterem webu jsem cetla, ze se na MD z ciziny nemuze takto navazat.
Dekuji doufam predem za radu, ktera pomuze a preji vsem hodne stesti.
Romy S.

rodičovská dovolená

šárka pavelkova, 05.01.2009 20:37:15

Dobrý den, jsem od 1.6.2008 na UP tudíž nemám nárok na vyplácení mateřské, která mi začala 15.12.2008. Chci se zeptat když má přítel nárok na příspěvěk 308/den jestli on pořád ještě může jít fiktivně na rodičák a udělat za nás tu volbu na 2 roky, s tím že by se to pak převedlo zpátky na mě po měsíci a už by to nešlo změnit. Slyšela jsem totiž že od 1.1.2009 je tato volba zrušena, je to pravda?

Rodičovská dovolená

Jiří Janků, 18.12.2008 18:55:01

Moje manželka je na rodičovské dovolené, dceři byly 6. prosince 2008 4 roky, kterým dnem jí zaniká nárok na rodičovský příspěvek a kdy se má přihlásit na Úřadu práce.

Dávky nemocenské a rodičovského přispěvku

Jana, 16.12.2008 15:44:46

Dobrý den manžel nastoupil na měsiční mateřskou dovolenou kdy bude pobirat rodičovský příspěvěk.Ještě před nástupem na mateřskou byl v pracovní neschopnosti.Mohli by jste mi prosím poradit zda muže pobírat obě davky jak nemocenskou tak rodičovský přispěvek.Moc děkuji za odpověd

PPM

jana strnadová, 01.12.2008 16:55:41

Dobrý den,

jsem ve druhém měsíci těhotenství, dělám na živnostenský list u jedné firmy. Bohužel mi není dobře a odcházím na mateřskou už ted. Předtím mě vyloučili z pracovního úřadu na šest měsíců kvůli tomu že jsem odcestovala pryč.Což ještě trvá zhruba dva měsíce.Oddělané mám zhruba tři roky. Chci se zeptat mám nárok na nějaké peníze než porodím?děkuji jana

Re: PPM

Karel Dlouhý, 02.12.2008 19:46:08

Ve druhém měsíci těhotenství nemůžete jít na mateřskou.
Pokud budete v pracovní neschopnosti, záleží na tom, zda jste si jako OSVČ platila zdrav. pojištění a v jaké výši.
(Pokud byste byla zaměstnaná v pracovním poměru, byla by Vaše situace jednodušší.)

Najděte si zde starší odpovědi na podobvné dotazy.

vyplácení mateřské

Vlasta Ducháčová, 27.11.2008 19:42:18

Dobrý večer,mám dotaz jsem na konci 6.měsíce těhotenství a termín porodu mám 1.3.09.Zaměstnavatel se mnou ukončil v prosinci 2007 smlouvu.Pobírám rodičovský příspěvek do ledna 2009.Kým mi bude vyplácena mateřská?Mám se evidovat na úřadu práce,když v polovině ledna nastupuji na mateřskou?Nebo mohu žádat vyplacení mateřské na městské sociálce,když jsem vdaná?Nebo budu po dobu než se mi narodí dítko bez fin.prostředků,děkuji předem za odpověď

rodičovský příspěvek

Andrea Štěpánková, 19.11.2008 19:40:14

dobrý večer měla bych na vás dotaz.pokud mému dítěti jsou 3 roky dostávám momentálně rod.příspěvěk 3800kč a mohu dávat dítě do mateřské školky po dobu 4hod. denně nebo 5 dní v měsíci.to chodíme a mohla bych třeba týden ve školce vynechat a dávat syna do soukromé školky na dobu jakou já budu chtít?budu mít stále nárok na rod. příspěvek?děkuji

Zaměstnavatel nevyplácí mateřskou

Petr Hoffmann, 18.11.2008 13:44:23

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jako máme postupovat když zaměstnavatel nevyplácí manželce mateřskou, protože nemá ani na výplaty.

Předem děkuji za radu.

rodičovský příspěvek x mateřská x nemocenská

Dana Knotková, 27.10.2008 13:30:35

Dobrý den,
mám dotaz ohledně těhotenství.... Jsem v 10.týdnu těhotenství a zároveň na rodičovské dovolené s 2-letou holčičkou. Na mateřskou dovolenou nastoupím někdy začátkem května 2009 - budu moci pobírat zároveň rodičovský příspěvek a peněžitou výpomoc v mateřství?
A kdybych nyní nastoupila na nemocenskou přestanu pobírat rodičovský příspěvek nebo mi zůstane? A z jaké částky se vypočítá nemocenská, když jsem již byla od 5/2006 na rizikovém těhotenství s první dcerou? Vyjde potom finančně lépe nemocenská než rodičovský příspěvek? a poslední dotaz - započítává se nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství do příjmů? - bude se mě i potom moci manžel "odečíst z daní"
Děkuji za odpověď

Studentka + podnikatel

Senja Romsy, 23.10.2008 21:07:48

Dobry den! Jsem nezamestnana studentka (27 let), manzel je podnikatel na zivnostensky list a zaroven take student (25 let). Danove priznani mel zatim pouze 1, a tam vykazoval prijem mensi nez je vyse zivotniho minima.
Cekame miminko. Jakou mame perspektivu pomoci od statu? Chapu-li spravne ani jeden z nas zadnou penezitou pomoc v rodicovstvi nedostane, jelikoz ani jeden z nas neni zamestnany. Co tedy muzeme dostat a co by v nasi situaci bylo nejvhodnejsi?
Predem dekuji za odpoved.

Re: Studentka + podnikatel

Petr Petr, 23.10.2008 21:42:16

O tom na co máte nárok bude nejlépe se obrátit na příslušný sociální odbor při Městském úřadě. Ve vašem případě, a to bez urážky, bylo na zvážení pořízení dítěte v době kdy oba stále ještě studujete a nemáte prostředky na obživu. Nelze než doporučit vyvinutí většího úsilí např. ze strany manžela směřujícího k zajištění obživy vaší celé rodiny.

Senja Romsy, 24.10.2008 17:48:22

Vazeny pane, vazila bych si Vaseho nazoru, kdybyste ve svem prispevku alespon uvedl sve prave jmeno.

Petr Petr, 25.10.2008 17:33:10

Vážená mladá paní, toto je diskusní fórum a ne seznamka, kde tedy mé pravé jméno nehraje žádnou roli.

S přáním pěkného dne Petr.

rodičovská nebo odstupné

Jana Tikalová, 23.10.2008 10:13:40

Dobrý den,pokud po skončení mateřské dostanu výpověď a odstupné, budu pořád pobírat rodičovský příspěvek ? Moc děkuji za odpověď.

Čestné prohlášení

Rostislav Starý, 21.10.2008 00:21:52

• Dobrý den,
• pracuji v UK a pobírám zde přídavky na děti. Moje manželka však pracuje a žije v ČR a zažádala o rodičovský příspěvek. Z mě nepochopitelných důvodů to však začalo řešit ministerstvo sociálních věci a nyní je zaslaná žádost o potvrzení, že manželka nepobírá dávky v UK. Trvá to vak již téměř tri měsíce a hrozí propadnuti dávek. Lze tuto situaci, do té doby, než si to úřady vyjasní, řešit čestným prohlášením, že o dávky v UK nezažádala? (což by stejně úřednice na sociálce musela vědět, protože by se z UK ptali, nepobírá-li manželka dávky v ČR, stejně jako se dotazovali, proč nepobírá přídavky na děti.)Jen dodatkem: Manželku vyloučili z jednání a na její dotaz jí úřednice odpověděla, že to může trvat i rok, než se to vvyřídí.
• Děkuji za odpověď

Re: Čestné prohlášení

Mgr. Oldřich Topka, 21.10.2008 08:24:25

Dobrý den, čestné prohlášení samo o sobě není žádný prostředek, který by Vám zaručil, že příspěvek přiznají. Informovat se na to může, ale pochybuji, že budou ochotni najít nějaké řešení, dokud si dostatečně neprověří všechno co chtějí. Eventuálně může podat stížnost k vedení úřadu, ale úředníci přesně vědí, jak a podle čeho mají postupovat a dělají jen to,"co jim ukládá zákon". Tudíž nebývá snadné prokázat, že nepostupovali tak, jak měli.

Re: Čestné prohlášení

Rostislav Starý, 21.10.2008 13:41:44

Děkuji za odpověď. Jen jsem se upřimně rozesmál o poznámce, že úředníci přesne vědí, co mají dělat. Kdyby to alespoň tušili, nemuselo to řešit ministerstvo, nemyslite? Vždyť v případě žádosti o přídavky na dítě netušili jaký formulář mají použít a natož ho vyplnit anglicky. To musela moje manželka. Kdyč jsem žádal před třemi lety, tak to řešila paní vedoucí s tím, že se pokusí, ale nic nezaručuje, protože to vidí poprvé.

materska dovolena

Eva , 19.09.2008 14:55:32

Dobry den,jsem v sestem mesici tehotenstvi a chtela jsem se zeptat jestli mam narok na materskou dovolenou nebo rodicovsky prispevek pokud jsem rok pred otehotnenim nepracovala a ani nebyla vedena na urade prace,dekuji za odpoved

Re: materska dovolena

Mgr. Oldřich Topka, 19.09.2008 15:33:44

Dobrý den, rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, kterou dostanete bez ohledu na to. Na peněžitou pomoc v mateřství ovšem dosáhnete jen pokud jste v posledních dvou letech před nástupem na MD odpracovala více než 270 dnů a ke dni nástupu budete účastna nemocenského pojištění (nebo jste v ochranné době či pobíráte nemocenskou z předchozího pojištění). Pokud tohle nesplníte, PPM nedostanete. Ode dne porodu Vám poplyne rodičovský příspěvek.

Re: materska dovolena

Soňa Šimánková, 19.09.2008 19:57:40

Dobrý den.jsem ve třetím měsíci těhotenství a zároveň na mateřské dovolené s ročním synem.Chtěla jsem se zeptat,jak je to v mém případě řešeno s mateřskou dovolenou a rodičovským příspěvkem u dalšího dítěte,pokud se narodí v době kdy jsem ještě na mateřské dovolené s prvním dítětem.Děkuji za odpověď9

školka

pavlína drábková, 15.09.2008 18:58:05

Dobrý večer, starší syn začal chodit do školky, je mu 3 a půl a ráda bych ho dávala na celý den, s mladší dcerou jsem na rodičovské dovolené a na ni pobírám rodičovský příspěvek je jí 1 rok.může syn chodit na celý den nebo pouze na 4 hodiny denně?

Re: školka

Mgr. Oldřich Topka, 19.09.2008 15:30:09

Dobrý den, aby jste nepřišla o rodičovský příspěvek, tak musí do MŠ chodit jen na 4 hodiny denně. Podrobnosti si můžete zjistit na úřadu práce, kde řeší rodičovské příspěvky.

Re: školka

Alexandra Kalousová, 30.06.2009 21:53:08

Dobrý den dovoluji si nesouhlasit - pokud paní pobírá rodičovský příspěvek na mladší dítě to starší na které žádný příspěvek resp. přesněji rodičovský nepobírá může do školky chodit na celý den. Vy jste právník nebop ne? Doufám že ne protože tohle co jste napsal je hloupost !!! Proč by musel starší syn chodit do školky jen na 4hodiny když na něj už rodičák paní nebere????

Plátce rodičovského příspěvku - firma v likvidaci

Jana Koupilová, 06.09.2008 16:54:42

Dobrý den,
moje těhotenství je rizikové, jsem a budu v PN až do jara 2009, kdy by se mělo děťátko narodit. Trápí mě pochybnosti, kdo bude plátce rodičovského příspěvku, když firma, u které jsem byla až do PN zaměstnaná, je k 31.12. 08 v likvidaci, a pracovní smlouvu mám také na dobu určitou do 31.12. 08? Kde a kdy mám v tomto případě o rodičovský příspěvek žádat? Pro doplnění: je mi skoro 40 a nikdy jsem nebyla nezaměstnaná. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Re: Plátce rodičovského příspěvku - firma v likvidaci

Mgr. Oldřich Topka, 19.09.2008 15:26:00

Příště si před dotazem nejprve důkladně projděte pravidla, aby jste věděla, že nemáte vkládat ten samý příspěvek opakovaně, na tohle jste již odpověď dostala. Zdržujete tím ostatní čtenáře i redakci.

rodičovský příspěvek

Eva Adamcová, 28.08.2008 10:16:29

Dobrý den,můj dotaz se týká rodičovského příspěvku-synovi jsou 3 roky a měl by nastoupit do mš.Syna chci dávat do mš jen na 4 hod.,ale školné musíme platit na celý den,jinak by ho nepřijali.Přijdu o rodičovský příspěvek?Nebo lze nějak docházku v matěřské škole dokládat?Děkuji

Re: rodičovský příspěvek

Mgr. Oldřich Topka, 03.09.2008 11:41:00

Dobrý den, pokud školka nepřesáhne 4 hodiny denně, pak budete dostávat příspěvek i nadále. Tohle ovšem máte řešit v první řadě přímo na úřadu státní sociální podpory.

mateřský příspěvek

Lucie Provazníková, 28.07.2008 12:54:56

Dobrý den,
chtěla by jsem se Vás zeptat, zda mám nárok, popř. v jaké výši, na mateřský přípěvek, když je mi 19 let a letos jsem odmaturovala. Nikdy jsem nepracovala jinak, než brigádně.
Předem děkuji za odpověď.

Re: mateřský příspěvek

Mgr. Oldřich Topka, 03.09.2008 11:27:32

Dobrý den, doba studia se považuje za náhradní dobu, takže by Vám nárok vzniknout měl. Výši PPM u studentek činí 254,-Kč denně.

Rodičovský příspěvek

Miriam Foltýnová, 27.07.2008 21:55:45

Dobrý večer, pani advokátko, chci se zeptat na pobírání rodičovského příspěvku. Jsem rok na mateřské, pobírám příspěvek 11400 Kč. V srpnu chci nastoupit do práce, o dceru se bude starat moje maminka. Chci se zeptat, nebo spíše ujistit, zda můžu pobírat dál rodičovský příspěvek v této výši spolu s vydělanou mzdou. Děkuji za odpověď.

Mgr. Oldřich Topka, 03.09.2008 11:39:19

Dobrý den, máte zajištěné hlídání jinou dospělou osobou, takže v tom není žádný problém.

PPM a rodičovský příspěvek

Patricie Ropná, 23.07.2008 20:39:58

Dobrý den, před porodem jsem byla zaměstnána, po porodu jsem brala mateřskou a teď rodičovský příspěvek. Dceři bude v listopadu 2008 3 roky.Měla bych nastoupit zpátky do práce, ale chceme druhé dítě. Zaměstnavatel mi nabídl zůstat doma i ten čtvrtý rok a během té doby otěhotnět. Zajímá mne, zda pak dostanu PPM a jestli si budu moct vybrat rodičovský příspěvek a zda mi zaměstnavatel musí držet místo další tři roky od narození druhého dítěte.Děkuji za odpověď.

dotaz

Lenka Hortová, 10.07.2008 11:50:12

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli může otec dítěte pobírat mateřskou a matka zároven chodit do práce, popř. jestli může matka dítěte pobírat plat i mateřskou? děkuji

rodicovska dovolena

sarka hanzalova, 08.07.2008 21:06:19

Dobry den,chtela jsem zazadat o rodicovsky prispevek varianty na 2roky.Bohuzel jsem promeskala dobu na zazadani o 8dni.Je moznost jeste se nekam odvolat a docilit rodicovske dovolene na 2roky?

Popření otcovství a následné určení otcovství

Eva Urbancová, 28.06.2008 11:49:15

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, kdy má můj exmanžel podat žádost o popření otcovství. Rozvedli jsme se letos v únoru a jsem v ochranné lhůtě 300 dnů, naplánovaný porod mám 15.08.2008, s exmanželem jsme sexualně nežili dlouho, nemohli jsme spolu mít dítě, když jsem se léčila v Praze na neplodnost, lékaři mi oznámili, že já bez pomoci laboratoře neotěhotním, byla jsem velice na dně, psychicky. Proto jsem hned vše řekla svému příteli, proto jsme si koupili koníka, ale co se nestalo, otěhotněla jsem! Byla jsem překvapená a šťastná. Bůh to zařídil, abych se svého snu dočkala. Mám dotaz jak to je z rodičovským příspěvkem, s přídavkama, když exmanžel popře otcovství, co pak mám dělat? Kdy mám žádat o dávky a jaké formuláře mám mít k dispozici? A také se chci zeptat, jak to bude s rodným listem mého dítěte, bojím se, že bude mít v rodném listě napsáno jméno neurčeno, a to nechci, byla bych velice ráda, kdybyste mi poradili, mám guláš v hlavě, ničemu nerozumím, vysvětlete mi to prosím.Dík

Re: Popření otcovství a následné určení otcovství

Mgr. Oldřich Topka, 02.07.2008 12:11:45

Dobrý den, návrh na popření otcovství samozřejmě podat může, v tom mu nikdo nezabrání. Musí totiž vyvrátit domněnku otcovství manžela, jinak bude zapsán automaticky jako otec. Nejlehčí bude když ex-manžel, Vy i přítel před soudem popřete otcovství souhlasným prohlášením a s přítelem se přihlásíte k rodičovství. Ohledně dotazů na finanční nároky od státu vůči dítěti si projděte diskuze, kde to již bylo zodpovězeno a nebo se zcela jednoduše informujte přímo na příslušných úřadech, popřípadě kontaktujte oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu.

rodičovský příspěvek na přelomu měsíce

Klára Hanzlová, 26.06.2008 20:42:16

Dobrý den, potřebovala bych poradit zažádala jsem si o zrychlený rodičovský příspěvek tudíž 11400,-, který mi byl schválen, ale do 22.dne v měsíci mi platí ještě zaměstnavatel mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, zda rodičovský příspěvek na 8 dnů by měl činit úměrnou část z 11400,- nebo dostanu pouze rozdíl rodičovského příspěvku a mateřské dovolené od zaměstnavatele tedy celkovou částku 11400,-.
Předem děkuji za odpověď

Re: rodičovský příspěvek na přelomu měsíce

Mgr. Oldřich Topka, 02.07.2008 12:02:46

Dobrý den, rodičovský příspěvek (RP) se neposkytuje současně s PPM. V měsíci, ve kterém končí PPM záleží na tom, jestli poměrná část RP je vyšší než PPM. Pokud ano, náleží RP celý, pokud ne, pak se vyplatí PPM a RP se začne vyplácet až od dalšího měsíce. Informace o tom, Vám měli sdělit na úřadu práce, který RP spravuje.

placení sociálního pojištění

Michaela Polická, 15.06.2008 22:11:36

Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně placení sociálního pojištění. Jsem nyní na mateřské dovolené od července 2007. PPM mi nebyla uznána a od října pobírám rodičovský příspěvek. V lednu 2008 mi skončila smlouva se zaměstnavatelem, kterou jsem měla na dobu určitou nezávisle na těhotenství. Na sociálce mi řekli, že zdravotní pojištění mi nadále platí stát, ale sociální, kvůli ukončení zaměstnání dohodou, mi stát platit nebude a musím si jej hradit sama i přesto, že jsem na mateřské dovolené. Paní úřednice mi doporučila si jej platit, abych neměla, v případě druhé mateřské, problémy s dávkami. Ještě bych chtěla dodat, že PPM mi neuznali, protože jsem si jako OSVČ nehradila nemocenské připojištění, zapomněli mě upozornit, že se to pak nezapočítává do odpracovaných dnů pro výpočet PPM.
Předem děkuji za odpověď.

Re: placení sociálního pojištění

Mgr. Oldřich Topka, 02.07.2008 11:44:39

Dobrý den, obávám se, že to není chyba jejich. Vy sama jako OSVČ jste byla odpovědná za to, aby jste si dostatečně ohlídala svá práva a to, že jste si neplatila nemocenské bylo jen Vaše rozhodnutí. PPM je nemocenská dávka a pokud jste si vlastní vinou nezajistila účast na pojištění, pak Vám nebylo přiznáno. Stejně tak je pouze na Vás, jestli si bude sociální nyní hradit sama nebo ne. Pak Vás může potkat něco podobného, až se dozvíte, že díky neplacení pojistného nemáte nárok na požadovanou pomoc.

Mateřská

ivana Kubova, 15.06.2008 20:39:33

Dobrý den, v březnu 2007 mi skončil pracovní poměr a 14 dní na to jsem otěhotněla o stahovala se na mě ochranná lhůta, tudíž mě neschopnost vyplácel zaměstnavatel, v prosinci 2007 jsem porodila a 6 měsíců mi vyplácí podnik mateřskou, chci se zeptat, když otěhotním v roce 2009, tak budu stále pobírat mateřskou na 1.dítě?A jak to bude, když nastoupím na neschopenku, kdo mě bude vyplácet, nebo jak to funguje.Prosím o odpověď, nevím si s tím rady.

Re: Mateřská

Mgr. Oldřich Topka, 02.07.2008 11:40:49

Dobrý den, neschopenku Vám nikdo proplácet nebude, protože nejste účastna nemocenského pojištění. Protože již k 6. týdnu před porodem nebudete zaměstnaná, pak nárok na PPM mít nebudete. Ode dne porodu Vám bude rovnou náležet rodičovský příspěvek.

Určení výživného manželům

Jarka Bogdanová, 09.06.2008 18:18:52

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu:Mé sestře se narodila dvojčata a jedno bylo postižené. V nemocnici jí doporučili (jelikož měla doma již jedno dítko)aby dala chlapce do koj. ústavu jelikož by nezvládla tuto situaci.Po roce byla požádána k souhlasu na pěstounskou péči.Ráda bych věděla jakým způsobm nebo podle čeho se určuje výživné(je vdaná) a hlavně zda platí manželé každý zvlášť ikdyž žijí ve společné domácnosti a vše funguje jak má.Děkuji.

Re: Určení výživného manželům

Mgr. Oldřich Topka, 02.07.2008 11:31:43

Dobrý den, výživné rodičům na dítě v pěstounské péči určí soud. Výživné se poukazuje úřadu, který ho pak vyplatí pěstounům. Jak se s manželem o placení výživného "podělí" nebo jak si to zařídí s ohledem na jejich rodinné finance, je pouze na nich.

Rodičovský příspěvek

Pavlína Foltynová, 23.05.2008 17:16:10

Dobrý den,
se svým zaměstnavatelem jsem se dohodla,že nastoupím do práce 20. 5.08 po dovršení 4 let dítěte, ale 24.6.08 mám termín porodu. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na mateřskou (PPM) po dobu půl roku nebo budu pobírat rovnou rodičovský příspěvěk. Děkuji Foltynová

Rodičovský příspevek

Renáta Vysušilová, 29.04.2008 19:41:26

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jaké formuláře potřebuji.Můj přítel otec dítěte ,s trvalým pobytem i živnostenským listem na Slovensku.A já a i dítě má trvalý pobyt v čechách.Socialní odbor mi zamítl rodičovský příspěvek,že jim nebyli poslány formuláře ze Slovenska.Tak kam se mám obrátit?Předem děkuji.

Těhotná studentka

Drahomíra Bílá, 23.04.2008 16:49:23

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak by to správně mělo být v mém případě s PPM a rodičovskou dovolenou.

Dostudovala jsem na VOŠ a v té době už byla těhotná,po skončení školy jsem se musela zaregistrovat na úřad práce,kde mi vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 5500Kč.6 týdnů před termínem porodu mi škola začala vyplácet částku 254Kč denně.Jedná se v tomto případě rovnou o rodičovský příspěvek nebo jde o PPM a já budu mít možnost si po porodu zažádat o čerpání 3-leté rodičovské?Nevadí,že jsem byla na úřadu práce?Mám právo na to si vybrat?Předem mnohokrát děkuji.

S pozdravem
Drahomíra Bílá

nezaměstnaná

Kamila Vyvialová, 29.04.2008 22:31:27

dobrý den,
V roce 2007 sem ukončila studium na SZŠ,od té doby jsem střídala různá zaměstnání(žádné netrvalo déle než měsíc) s úřadem práce až jsem se uchytila jako zdravotní sestra(v únoru 2008).V 3měsíční zkušební lhůtě jsem zjistila,že jsem těhotná,byl se mnou ukončen pracovní poměr.Těhotenství mám rizikové tudíž jsem na nemocenské až do porodu.Jelikož jsem nezaměstnaná,zajímalo by mne na co mám a nemám nárok.
Děkuji za odpověd

Rodičovský příspěvek

Anna Hlaváčková, 02.04.2008 10:49:05

Dobrý den. Prosím o radu. Pět let jsme se s manželem snažili o miminko. Po celou dobu, jsem se snažila na to nemyslet a budovat si kariéru. Změnila jsem proto zaměstnání - smlouva ale byla podepsaná na dobu určitou do 30.6.2006. Již v březnu jsem byla se zaměstavatelem dohodlá na další spolupráci a tedy podepsání smlouvy na neurčito. V dubnu jsem ale otěhotněla a od 28. dne tohoto měsíce jsem byla práce neschopna z důvodu rizikového těhotenství. Nyní máme 15-měsíční dcerku. Rozhodli jsme se s manželem, že bychom chtěli hned druhé dítě. Včera jsem ale četla článek, že pokud bych teď otěhotněla, dostávala bych jen do 21. měsíců věku druhého potomka rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč a následně do tří let jeho věku 4800Kč. Zajímalo by mě, zda kdybych ukončila mateřskou a přihlásila se na úřad práce a následně nastoupila rizikové těhotenství, zda by mi běžela znovu celá mateřská a následně rodičovský příspěvek (do 3 let věku dítěte) 7600Kč. A z čeho by se počítalo nemocenské? Děkuji.

Mgr. Oldřich Topka, 02.04.2008 11:13:09

Dobrý den, jestliže nejste zaměstnaná (píšete, že PP skončil, resp. není jasné, jestli ještě PP fakticky trvá nebo ne), pak nebudete mít nárok ani na nemocenskou, ani na peněžitou podporu v mateřství. Tyto dávky Vám v době registrace na ÚP nikdo hradit nebude. Tudíž Vás ani nemusí zajímat jejich výpočet. A jako nezaměstnaná dostanete automaticky 4-letou variantu čerpání rodičovského příspěvku. Pro podrobnější informace využijte příslušné úředníky úřadu státní sociální podpory (tj. úřad práce, v Praze úřady městských částí).

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »