TOP doména Právník.cz (140-170 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně!) je na prodej. Konkrétní nabídky zasílejte přes kontaktní formulář.

vyklizení bytu+odhlášení trval. pobytu - fórum

Kategorie: Rodinné právo / Různé

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Vyhledávání - diskuze
Hledaná slova:

spol. majetek + vystěhování

Monika , 13.03.2009 08:32:07

Dobrý den,
V prosinci 2007, po napadení v té době manželem, jsem se musela odstěhovati s dětmi z bytu k rodičům. Od května 2008 jsme rozvedeni a děti mám v péči já. O prázdninách jsem z bytu, kde máme s dětmi trvalé bydliště odvezla dětský pokoj a oblečení dětí i své. Ex-manžel poté vyměnil zámek dveří a do bytu přístup nemám. Majetek vypořádán nemáme, protože se nedohodneme a já nemám peníze na soud. Byt jsme dostali v manželství od měst. úřadu a oba jsme nájemci. Od prosince tedy v bytě nebydlíme a na nájem nepřispívám, bydlíme u rodičů a tam přispívám, trvalé bydliště jsem neodhlásila tak se chci zeptat můžu si odvést polovinu společného majetku a své věci? Taky jsem se dozvěděla, že mi chce zrušit trvaké bydliště, protože tam dlouho nebydlím a shání podpisy nájemníků jako důkaz. Může mi ho zrušit?

vystěhování z bytu

Lucie , 09.03.2009 16:10:17

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat. S manželem jsem rozvedeni, máme družstevní byt, který je od zúžení SJM (asi před třemi lety ještě za trvání manželství) veden pouze na mě, družstevní podíl mám jen já. Manžel mi nepřispívá na nájem, nepracuje, ale užívá v bytě vše. Nepracuje a chodí domů opilý, samozřejmě to má špatný vliv na děti. Samozřejmě se nechce odstěhovat. Mám nějakou možnost, jak ho k tomu donutit?
Děkuji za odpověď

Re: vystěhování z bytu

Karel Dlouhý, 09.03.2009 19:26:13

Podat k soudu žalobu na vyklizení bytu, který užívá bez právního důvodu.

Práva k bytu

Aneta Nováková, 05.03.2009 09:28:35

Dobrý den,
chtela bych Vas poprosit o radu.Jedna se o prava k nemovitosti-bytu. Pred dvema lety jsem si poridila nemovitost (byt v osobnim vlastnictvi),kterou jsem financovala formou uveru ze stavebniho sporeni (podotykam,ze bytem nerucim,takze pouze splacim uver s rucitelem).Se svym pritelem planujeme svatbu a chtela bych se Vas zeptat jaka prava k tomuto bytu budou po svatbe? Vim,ze jsem tento byt koupila ja sama pred dvema lety,ale splacela bych ho jeste po svatbe. Proto se chci zeptat,zda by pak mel nastavajici manzel k tomuto bytu take pravo?-protoze bych ho vlastne doplatila az v dobe manzelstvi.
Dekuji moc za Vasi odpoved.

žaloba na vyklizení bytu, trvalý pobyt

Barbora Ouředníková, 25.02.2009 14:30:42

Dobrý den,
máme problémy s mým bratrem (drogy, dluhy). Nechce se dobrovolně odstěhovat a má v bytě trvalý pobyt. Byt je napsaný na matku. Podařilo se mi zjistit, že trvalý pobyt mu můžeme zrušit i bez jeho účasti, nesmí však mít k bytu užívací právo (což má, protože zde stále bydlí a má zde své věci). Když podáme žalobu na vyklizení bytu, co v ní máme uvést? V situaci, kdy žaluje pronajímatel nájemce, který se v bytě zdržuje i po uplynutí doby nájmu, je jasná - doloží se nájemní smlouva. Co ale doložit v naší situaci? Má nějakou váhu, že se bratr chová agresivně, krade doma peníze a vůbec má špatný vliv na celou rodinu? za radu predem děkuji

Re: žaloba na vyklizení bytu, trvalý pobyt

Petr Petr, 25.02.2009 19:52:05

Trvalé bydliště je čistě jen evidenční údaj, z čehož vyplývá, že z přihlášení uvedeného občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k tomuto objektu (domu). To znamená, že když s bydlením jmenovaného dotyčná paní (matka) jako majitelka domu nesouhlasí, zaniká mu jeho právní titul k užívání. Ovšem pokud se jmenovaný dobrovolně nevystěhuje, pak bohužel nezbude nic jiného než u příslušného soudu proti němu podat žalobu na vyklizení domu.

Re: žaloba na vyklizení bytu, trvalý pobyt

Petr Vacek, 24.04.2013 13:25:50

Mám problém z druhé strany. Chci se z obecního bytu odhlásit, ale bytová správa nechce moje odhlášení akceptovat dokud jim nepřinesu občanku, ve které uvidí jiné trvalé bydliště. Já ale nechci, aby úředník na bytové správě věděl, kde bydlím. Upravuje nějaký zákon nebo vyhláška podmínky a náležitosti, které je zapotřebí splnit pro odhlášení se z obecního bytu? Má úředník právo moje odhlášení se z bytu odmítnout? Nájemní smlouva je napsána na otce, on zůstává v bytě dále bydlet, já se odhlašuji jen jako spolubydlící osoba. Bohužel to není jenom administrativa, protože dokud mě úředník neodhlásí, tak budu muset v bytě platit poplatky za rozúčtovávané služby.

Majetkové vyrovnání

Iva Bydláková, 03.09.2008 13:11:10

Dobrý den chtěla bych se zeptat:Již 9.let nežii s manželem z toho 5.let jsme rozvedený.trvelé bydliště mám ještě u manžela,ale nebydlíme spolu.Odstěhovala jsem se od něj ale majetkově nejsme vyrovnáný..Mám nárok po tolika letech na majetkové vyrovnání?Děkuji za odpověd

Re: Majetkové vyrovnání

Mgr. Oldřich Topka, 19.09.2008 16:17:13

Dobrý den, ne. Vypořádání SJM může proběhnout do 3 let od rozvodu. Tím, že jste se to neřešili a nechali celou věc být došlo k naplnění zákonné fikce podle §150/4 občanského zákoníku:
Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

rozchod manželů

Václav Pálka, 03.09.2008 12:57:31

Dobrý den, rozešel jsem se s manželkou pro dlouhodobé neshody. Bydlím jinde. Byt je společný, družstevní. Platím za mou ženu veškeré poplatky související s bydlením, včetně dalších, tak jako v době společného bydlení. Jde mi o to, když mi vzala klíče od bytu, do kterého se tudíž nedostanu, zda mně může odhlásit z trvalého bydliště. Poplatky lze doložit výpisem z mého účtu, jedná se však o celkovou sumu, která není blíže specifikovaná ( zda na byt, leasing a podobně. Na její účet posílám veškeré částky. Děkuji

Re: rozchod manželů

Mgr. Oldřich Topka, 19.09.2008 16:14:13

Dobrý den, pokud nedošlo k rozvodu, pak společný nájem bytu manžel trvá, bez ohledu na to, že spolu nebydlíte. Buď se nějak dohodnete anebo počkáte na dobu po rozvodu a vypořádáte si bydlení. I zde platí, že přednost má dohoda, ale pokud ji nelze dosáhnout, určí dalšího nájemce soud na návrh jednoho z ex-manželů.
Také záleží na tom, kdy a komu nájem vznikl, to má podstatný dopad na nájem po rozvodu. Ale to neuvádíte.

Zrušení trvalého bydliště u manžela

Kateřina Strakošová, 01.09.2008 13:18:25

Dobrý den, před 10 dny jsem podala žádost o rozvod. Manžel se před měsícemz domácnosti odstěhoval. Já jsem jediným vlastníkem bytu, já i manžel zde máme trvalé bydliště. Nemá však k mému bytu žádnou nájemní či podnájemní smlouvu. Jelikož mám z manžela strach, chtěla bych jeho trvalé bydliště zrušit. Mám tu možnost? Jestli ano, jak mám postupovat? Jestliže to není možné, ruší se trvalý pobyt po rozvodu? Děkuji, K. Strakošová

Re: Zrušení trvalého bydliště u manžela

Mgr. Oldřich Topka, 03.09.2008 09:48:20

Dobrý den, na matrice musíte prokázat, že (ex)manžel již nemá žádný právní důvod k užívání bytu (tím byl Váš souhlas a manželské soužití) a v bytě se již nezdržuje. Ale to, že mu necháte zrušit údaj o TP Vás žádného strachu z něj nezbaví. Jde jen o evidenční údaj, který nemá žádné věcně-právní účinky.

kontejnerová doprava

Radovan Janek, 30.08.2008 17:04:44

Dobrý den Chtěl bych se zeptat jaké jsou zákonné podmínky pro zřízení pravidelného stání nebo parkování nákladních automobilů spojených s překladištěm kontejnerů na bezpečný odpad děkuji za odpověď

Re: kontejnerová doprava

Mgr. Oldřich Topka, 03.09.2008 09:45:45

Dobrý den, odpověď na tenhle dotaz je velmi rozsáhlá a překračuje zdejší rámcové poradenství. Buď si zadejte právní analýzu u právníka nebo celou věc konzultujte na odboru dopravy nebo silničního hospodářství na městském úřadu.

dotaz

Andrea Wágnerová, 30.08.2008 16:37:50

dobry den chtěla bych poradit,mám 18 letého syna který se už delší dobu nezdržuje doma ,ale je tu trvale přihlášeny ,nepřispívá mi na byt ,jen si dělá dluhy a ja mám obavu ,že k nám může přijid exekuce.Byla jsem na úřadě kde jsem ho chtěla odhlásit ,ale tam mi řekli pokud má v bytě třeba kartáček ,tak se pořád může vratit a ,že mám podat žádost ,ale to může trvat ,tak nevim včem je problém ,prosim poradte mi už nevím co sním ,záčíná se to horšit ,jakou mám možnost nejblížšího odhlášení .Děkuji za odpověď

Re: dotaz

Petr Petr, 30.08.2008 19:15:56

Pokud se syn v místě hlášeného trvalého bydliště prokazatelně nezdržuje, neměl by být problém mu bydliště na příslušné ohlašovně městského, či obecního úřadu zrušit. Zajděte tedy znovu na příslušný úřad a podejte žádost, kdy o zrušení údaje o trvalém pobytu na základě tohoto návrhu úřad následně rozhodne a to ve správním řízení.

Při tomto řízení postačí když prokážete, že jste majitelkou či oprávněnou uživatelkou nemovitosti (bytu – domu) a dále to, že osoba o zrušení jehož trvalého pobytu žádáte, ztratila právo byt či dům užívat a že ho neužívá, resp. že se zde prokazatelně nezdržuje. Jako důkaz můžete uvést např. listinné důkazy, či svědectví sousedů.

dotaz

Janina, 03.08.2008 20:12:24

Dobrý večer,
mám otázku,která mne dost trápí.Můj starší syn podniká již řadu let a stále je přihlášený u mne v bytě(který mimochodem nyní koupil můj mladší syn.)Jelikož starší syn v podnikání má nějaké nesrovnalosti-začli k nám chodit věřitelé a již jednou u mne byli exekutoři.Exekuci se nám podařilo odvrátit.Ale není nikde řečeno,že se to nemůže opakovat-při jeho způsobu podnikání.Tento syn-podnikatel u mne již přes 7 let nebydlí,ale stále je tam trvale přihlášen a mám tam i adresu podnikání.Ale odhlásit se nehodlá.Je ženatý,ale bydlí jinde,mimo rodinu.Jak se ubránit další případné exekuci?Hodně mne to trápí a nevím,co s tím.Poraďte-PROSÍM:Děkuji.J

Petr Petr, 03.08.2008 21:09:51

Případy, kdy někdo nadělá dluhy a pak zmizí, jsou v poslední době běžné. Exekutor, který rozhodne o provedení exekuce prodejem movitých věcí povinného, nejprve logicky vyrazí na adresu jeho trvalého pobytu, neboť předpokládá že zde nalezne exekucí postižitelný majetek. Pokud tedy začnou do vaší schránky chodit upomínky na jméno povinného (syna), rozhodně nenechávejte tyto bez povšimnutí. Měli byste se spojit s věřiteli a sdělit jim, že dlužník na uváděné adrese již nebydlí a případně „poradit“ kde se zdržuje a kde má majetek. Rovněž doporučuji synovi zrušit v předmětné bytě trvalý pobyt i adresu podnikání.

Janina, 04.08.2008 17:28:58

Děkuji za radu.Pošta chodí,ale jen synovi na podpis-doporučeně do vlastních rukou.Takže nikdy nevím o co se jedná.Podniknout vstřícné kroky s věřiteli tedy nelze.A Zrušit trvalý pobyt i adresu podnikání-o to se pokouším(domlouvám mu)již přes rok.Nic platné.

Petr Petr, 04.08.2008 21:52:26

Pokud se syn v místě hlášeného trvalého bydliště prokazatelně nezdržuje, tak mu bydliště zrušte sama. Na příslušné ohlašovně městského, či obecního úřadu vám jistě rádi poradí.

Následně pokud jde o korespondenci, můžete dát příslušné pobočce České pošty na vědomí (nejlépe písemně k rukám vedoucího pobočky) tu skutečnost, aby synovi pošta nebyla do místa bydliště doručována a byla obratem vracena zpět odesílateli, neboť zde syn nebydlí ani zde poštu nepřebírá.

Věcné břemeno užívaní bytu na dožití

David Zeman, 25.07.2008 09:57:38

Dobrý den,
před rokem a pul jsem koupil nemovitost (velky RD se dvema vchody) s vecnym bremenem pani na doziti.Mylne jsem se domnival, ze v danem byte muze bydlet jen ona sama. Zjistil jsem totiz nahodou, ze ma na nasi adrese nahlaseny dva sve zletile syny, kteri tam jiz pres deset let neziji. Dale jsem pak zjistil, ze pani na zaklade vecneho bremene (nahrazuje najemni smlouvu), muze prihlasovat a odhlaovat osoby bez meho souhlasu majitele nemovitosti. Samozrejme mam strach z ruznych exekuci aj. Je mozne tyto dva syny legalne dostat z bytu? Copak najemnik muze mit nadrazenejsi prava nez majitel? Dekuji za jakoukoli odpoved.
S pozdravem David Zeman,Ing.

Re: Věcné břemeno užívaní bytu na dožití

Mgr. Oldřich Topka, 28.07.2008 08:56:37

Dobrý den, ona ale není nájemník. Byt užívá na základě věcného břemene. Pokud je přesně stanoveno jako část nemovitosti a za jakých podmínek může užívat, pak by exekutor Vaše vlastnická práva pro cizí dluhy nijak postihovat neměl.

vyklizení bytu+odhlášení trval. pobytu

Petra Nováčková, 19.03.2008 16:20:03

Muj bratr zije již 4rokem a ma trv. pobyt u me babicky, ktera bydli v druzstevnim byte. Nepodili se na vydajich, nechava se zivit, idkyz si svuj prijem ma, je hrubý, sprostý, psychicky babičku týrá.Ona sama ho v byte nechce, nyni si privedl i pritelkyni. Co je potreba k tomu,aby se ho zbavila?Domluvy ani prosby jiz dlouho nezabiraji. Moc mi zalezi na rychlem a razantnim reseni, ikdyz je to sourozenec.Odpoved prosím na email:pokinka@seznam.cz Dekuji

Re: vyklizení bytu+odhlášení trval. pobytu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 19.03.2008 16:23:49

Dobrý den,
předně nechápu, proč ho babička i nadále živí. Na jejím místě bych jednoduše vyměnila zámky a doufala, že se nebude bránit soudní cestou.
Pokud to však hrozí, je na místě soudní žaloba o vyklizení z bytu.

vyklizení bytu+odhlášení trval. pobytu

petra nováčková, 19.03.2008 18:40:47

Ok, to jsem potřebovala slyšet. Zvažuji varianty, které by byly v tomto případ přípustné. Ještě jednu otázku, jaká je šance na úspěch v případě podání žaloby na vyklizení bytu, když se bratr v bytě zdržuje? četla jsem příspěvky, resp. vaše odpovědi, dle mého názoru, asi moc velká šance není?!

Re: vyklizení bytu+odhlášení trval. pobytu

Mgr. Lucie Jindrová, advokát, 21.03.2008 11:26:38

Dobrý den,
žaloby na vyklizení bytu se používají hlavně v případech, kdy se dotyčný brání dobrovolnému vystěhování. V tomto případě, kdy byt užíval jen na základě ústního souhlasu babičky a ta mu jej nyní odepřela (i podáním té žaloby), užívá byt neoprávněně. Právě proto je tato žaloba na místě.
Je však třeba babičku upozornit, že to nebude příjemné řízení; spíše naopak. Spíše bych jí doporučila vzít si advokáta, který ji v řízeních zastoupí.

Právo

Právník.cz na Facebooku

Uživatel/klient

Login:
Heslo:

- Registrace

Rejstříky

Katalog stránek

+ přidat odkaz

Provizní systém

Provozovatel těchto stránek - obchodní společnost WEDOS a.s. nabízí nástroj, který Vám umožní vydělávat za reklamu a zprostředkování objednávek zboží a služeb této společnosti.

BONUS 100,- Kč již za aktivaci provizního systému

provizní systém »